Справа № 944/5285/25
Провадження №3/944/2878/25
21.10.2025 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Білецька М.О., розглянувши в судовому засіданні справу про вчинення адміністративного правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався, інваліда ІІІ групи,
за ч.1 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
16 вересня 2025 року о 22 год. 50 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Грушів», територія Яворівської територіальної об'єднаної громади Яворівського району Львівської області, під час проходження прикордонного контролю на в'їзд в Україну, пред'явив на паспортний контроль паспорт громадянина Держави Ізраїлю для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 29 травня 2018 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В процесі прикордонного контролю встановлено, що він є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 19.11.2004 Дрогобицьким МРВ УМВС України у Львівській області, на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Даним фактом ОСОБА_1 порушив вимоги ст.ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 №57, тобто здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон без відповідних документів, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.204-1 КУпАП.
14.10.2025 ОСОБА_1 скерував до суду клопотання, в якому зазначає, що 16.09.2025 під час перетинання державного кордону України надав саме паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який був протермінований, при цьому вважаючи, що під час воєнного стану такий паспорт є дійсний, а тому такі обставини виключають в його діях умисел на вчинення правопорушення. Дійсно, він має паспорт громадянина Держави Ізраїлю, однак на паспортний контроль подавав саме паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Крім цього, з 15 липня 2025 року набув чинності закон, який легалізує множинне громадянство громадян. Таким чином, сам по собі факт наявності двох громадянств та двох паспортів не вказує про наявність умислу на незаконне перетинання або спроби незаконного перетинання державного кордону України. В матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження його вини. Враховуючи наведене, просить закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та клопотання про закриття провадження у справі, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КпАП України, виходячи з наступного.
Згідно з ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст.204-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Відповідно до ст.ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи. Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Згідно з п.2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
Оскільки громадянин України ОСОБА_1 під час перетину державного кордону України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Грушів» всупереч ст.ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.2 Правил перетинання державного кордону громадянами України пред'явив для паспортного контролю на в'їзд з Україну паспорт громадянина Держави Ізраїлю для виїзду за кордон, а не паспорт громадянина України для виїзду за кордон (який є відповідним для громадян України документом), тому він вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів (такі дії становлять об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП).
Незважаючи на невизнання вини, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КпАП України, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №009333Е від 16.09.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 , рапортами інспекторів прикордонної служби ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 16.09.2025, відповідно до яких ОСОБА_1 під час перетину державного кордону України пред'явив на паспортний контроль паспорт громадянина Держави Ізраїлю, копією паспорта Держави Ізраїлю для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 29 травня 2018 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 19.11.2004, видний Дрогобицьким МРВ УМВС України у Львівській області, на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також іншими доказами які наявні в матеріалах справи.
Суд не бере до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що він під час перетину державного кордону надав паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який був протермінований, оскільки ані до матеріалів справи, ані до клопотання про закриття провадження у справі не долучено копію такого. До матеріалів справи долучено копію паспорта громадянина Держави Ізраїлю та копію паспорта громадянина України, який засвідчений ОСОБА_1 . А тому, у випадку пред'явлення на паспортний контроль паспорта громадянина України для виїзду за кордон, інспектор прикордонної служби не міг здійснити копіювання документів, які ОСОБА_1 не пред'являлись.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КпАП України є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки відповідно до ст. ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Таким чином, в ході розгляду справи встановлено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КпАП України.
У зв'язку з наведеним, доводи, викладені захисником у клопотанні не можуть бути взяті судом до уваги.
Відповідно до ст. 33 КпАП України при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 враховую характер вчиненого правопорушення, особу винного, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ч.7 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно з п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605,60 грн. Отже, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 221, 283, 284 КпАП України, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Яворівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений постановою КМ України.
Суддя М.О. Білецька