Єдиний унікальний номер 448/2145/25
Провадження № 2-аз/448/1/25
про передачу справи з одного суду до іншого
22.10.2025 м. Мостиська
Суддя Мостиського районного суду Львівської області Гіряк С.І., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви,-
встановила:
20.10.2025 представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Рясний В.Д. через систему «Електронний суд» направив заяву про забезпечення позову до подання позовної заяви (зареєстрована канцелярією суду 21.10.2025 за Вх. №7880), в якій просить зупинити стягнення за виконавчим провадженням №79259186 по виконанню постанови від 06.12.2024 серії ЕНА №3612703, відкритого на підставі постанови державного виконавця Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 03.10.2025. Вказує, що має намір подати позов до Головного управління Національної поліції ГУНП у Миколаївській області, третя особа: поліцейський відділення поліції №4 (м.Миколаїв) Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області старший сержант поліції Карпук Є.І. про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.153Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Згідно правил ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків , визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч.2 ст. 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їх місцем знаходження згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачене цим Кодексом.
Таким чином, з урахуванням зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України , а саме ст.ст. 25, 26 цього Кодексу, позивач має право звернутися із зазначеними вимогами до суду за місцем свого проживання або за місцем знаходження відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Звертаючись за підсудністю до Мостиського районного суду Львівської області, представником заявника зазначена адреса проживання заявника ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Водночас відповідно до інформації з Єдиного державного демографічного реєстру від 22.10.2025 № 1918779 заявник ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 - 30.01.2019 та знятий з реєстрації 01.09.2023.
Відомості про реєстрацію заявника на території України відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Місцезнаходженням Головного управління Національної поліції в Миколаївській області є вул. Захисників Миколаєва, буд.5, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54005.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, оскільки заявник не надав доказів, які б підтверджували його зареєстроване місце проживання за адресою вказаною у заяві, а відповідач не знаходяться на території Мостиського районного суду Львівської області, відсутні підстави для застосування правил територіальної підсудності за вибором позивача, суд приходить до висновку, що дана справа територіально не підсудна Мостиському районному суду Львівської області та заяву подано з порушенням територіальної підсудності, визначеної нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи недопустимість порушення правил щодо підсудності адміністративних справ, зважаючи, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого адміністративного суду, суд дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи за підсудністю.
Враховуючи викладене, предмет спору та обставини справи, суд дійшов висновку,що справа підлягає передачі до Центрального районного суду міста Миколаєва, тобто за місцезнаходженням відповідача.
Оскільки судом встановлено,що справа підсудна Центральному районному суду міста Миколаєва, відповідно і заява про забезпечення позову підлягає розгляду відповідним судом за територіальною підсудністю.
Керуючись ст. ст. 20,25, 26, 29,153 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
ухвалила:
Передати заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви на розгляд до Центрального районного суду міста Миколаєва (вулиця Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала суду складена та підписана 22.10.2025.
Суддя Світлана ГІРЯК