Справа №461/6057/25
Провадження №3/461/2974/25
21 жовтня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Чубей К.А., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника Юрчака В.В., представника Львівської митниці Лубоцького Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм у ФОП « ОСОБА_2 », проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1
за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України -
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 04вересня 2025 року у справі №461/6057/25, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України закрито за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постановою Львівського апеляційного суду від 30 вересня 2025 року апеляційну скаргу представника Львівської митниці Лубоцького Богдана Ігоровича задоволено частково, постанову Галицького районного суду м. Львова від 04вересня 2025 року, якою провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України закрито за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення - скасовано та призначено новий розгляд в суді першої інстанції.
14.10.2025 матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України надійшли до Галицького районного суду м. Львова. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.10.2025 визначено головуючого суддю Зубачик Н.Б.
Згідно протоколу про порушення митних правил №1023/UA209000/2025 від 07 липня 2025 року, 06.04.2025 о 09 год. 13 хв. у зону митного контролю пункту пропуску «Угринів-Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці, по смузі руху «червоний коридор», у напрямку «виїзд з України», прибув транспортний засіб комерційного призначення - вантажний автомобіль марки «DAF», реєстраційній номер НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_3 , з причепом марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , який прямував з України в Польщу, під керуванням водія ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_6 ).
За результатами здійснення митних процедур системою АСУР ПІК «Інспектор» було згенеровано обов'язкові митні формальності, внаслідок чого встановлено, що згідно інформації, наявної в електронній базі даних, транспортний засіб комерційного призначення - причіп марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , був ввезений на митну територію України через митний пост «Мостиська» Львівської митниці Держмитслужби 04.12.2024 о 06:05:33 год. громадянином України ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_1 ) у митному режимі «тимчасове ввезення до 60 днів» і мав бути доставлений ним в митний орган на кордоні в строк до 02.02.2025.
14.04.2025 ОСОБА_5 було надіслано листа Львівської митниці (вих.№7.4-4/28-07-05/10/9673) з вимогою прибути 08.05.2025 чи 12.05.2025 на митний пост «Угринів» Львівської митниці за адресою: Львівська обл., Шептицький р-н., с. Угринів, для надання пояснень і участі у складанні протоколу та повторно - 03.06.2025 (вих.№7.4-4/28-07-05/10/14160) з вимогою прибути 17.06.2025 або 25.06.2025 на митний пост «Угринів» Львівської митниці за адресою: Львівська обл., Шептицький р-н., с. Угринів, для надання пояснень та участі у складанні протоколу. У визначений час ОСОБА_6 за вказаною адресою не прибув та про причини своєї неявки не повідомив. Відповідні листи з вимогою зобов'язати прибути на митний пост «Угринів» Львівської митниці водія ОСОБА_7 для надання пояснень та участі у складанні протоколу були надіслані керівнику фірми-перевізника ФОП « ОСОБА_2 » ОСОБА_8 - 10.04.2025 (вих.№7.4-4/28-07-05/14/9350) та повторно 03.06.2025 (вих.№7.4-4/28-07-05/14/14159). Відповіді на зазначені листи від керівника фірми-перевізника ФОП « ОСОБА_2 » ОСОБА_9 на Львівську митницю не надходили.
Згідно даних програмно-інформаційного комплексу АСМО «Центр» та Єдиної автоматизованої інформаційної системи (AIC), вищевказаний транспортний засіб з митної території України, станом на 07.07.2025 не вивозився та у інший митний режим, згідно законодавства, не поміщений.
Окрім того, станом на 07.07.2025, відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України, зазначеною особою подано не було.
Таким чином, на думку митного органу, ОСОБА_6 перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу комерційного призначення - причепа марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Юрчак В.В. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Представник Львівської митниці Лубоцький Б.І. вважав вину ОСОБА_1 доведеною повністю, просив визнати його винним та визначити міру стягнення.
Окрім того, на виконання вимог постанови Львівського апеляційного суду від 30 вересня 2025 року, в судовому засіданні був допитаний ОСОБА_1 , який повідомив, що по дорозі зі Львова до Самбора, через велику швидкість, на причепі марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , загорілись колеса та вісь, внаслідок чого вказаний транспортний засіб довелось віддати на неплановий ремонт, відтак, він перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу через обставини непереборної сили.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його представника, а також представника Львівської митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку наступного висновку.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч. 1 ст. 486 МК України).
Згідно з частиною 1 статті 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 189 МК України, транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для переміщення товарів та/або пасажирів через митний кордон України, можуть тимчасово ввозитися на митну територію України без справляння митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 108 МК України, строк тимчасового ввезення товарів встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення. Строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.
Водночас, у диспозиції ч. 6 ст. 481 МК України передбачено, що відповідальність настає через перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Відповідно до ч. 1 ст. 460 МК України, вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481, статтею 481 - 1 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Відповідно до п. 2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 №657, обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Відповідно до п. 3 Розділу 8 вищевказаного Порядку, залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
З матеріалів справи вбачається, що 04.12.2024 о 06:05:33 год., громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України, через митний пост «Мостиська» Львівської митниці, у митному режимі «тимчасове ввезення до 60 днів», транспортний засіб комерційного призначення - причеп марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , і мав доставити його в митний орган на кордоні у строк до 02.02.2025.
Відповідно до сертифікату №4600-25-1410 від 07.08.2025, Львівська торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме аварійні пошкодження причепу марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , які унеможливили своєчасне вивезення ТЗ за межі митної території України відповідно до вимог чинного законодавства України. Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - з 01.02.2025 по 05.04.2025. Сертифікат виданий фізичній особі ОСОБА_1 щодо обов'язку (зобов'язання) вивезення тимчасово ввезеного транспортного засобу комерційного призначення - причепа SCHMITZ, реєстраційний номер НОМЕР_4 , за межі митної території України до 01 лютого 2025 року, за ст. 108 МК України перед Львівською митницею Державної митної служби України.
Окрім цього, довідкою № 48 від 04.04.2025, виданою ТОВ «СПЕЦ ТРАНС ТРЕЙД» за місцем вимоги, підтверджується ремонт транспортного засобу SCHMITZ, реєстраційний номер НОМЕР_4 , який прибув на аварійний ремонт пневматичної системи, зварювальні роботи рами та заміну півосі. Ремонт проводився з 03.01.2025 по 04.04.2025 на сервісі вантажних авто, яке знаходиться за адресою: Львівська область, с. Муроване, вул. Вокзальна, 214в.
Факт ремонту підтверджується також Актом №37/25 від 04.04.2025, з якого вбачається, що по вказаному транспортному засобу було проведено ряд робіт, зокрема: заміна ремкомплекту тормозного супорта; заміна ремкомплекту гальмівної повітряної камери; шино монтажні роботи; ремонт крана ABS; зварювальні роботи; заміна осі напівпричепа.
Суд вважає вищезазначені докази належними, допустимими та достатніми на підтвердження факту існування обставин непереборної сили щодо вивезення транспортного засобу за межі митної території України.
Відтак, з 04.12.2024 по 02.02.2025 причеп марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , перебував на території України на законних підставах, з 01.02.2025 по 05.04.2025 існували обставини непереборної сили у вигляді аварійних пошкоджень транспортного засобу.
Також, на виконання вимог постанови Львівського апеляційного суду від 30 вересня 2025 року, судом встановлено, що причеп марки «SCHMITZ CARGOBULL», реєстраційний номер НОМЕР_4 , VIN-код НОМЕР_5 , був вивезений ОСОБА_10 з митної території України 06.04.2025 о 09:13:45 год., що підтверджується витягом з ЄАІС2, який міститься у матеріалах справи.
Таким чином, аналізуючи наведені докази з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, суд дійшов висновку, що у даному випадку не вбачається вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 6 ст. 481 МК України, оскільки викладені вище обставини щодо причин пропуску строку вивезення є суттєвими та поважними.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, а тому справа підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 458, 459, 461, 481, 486, 527, 528 МК України, ст. 247, 283-287 КУпАП, суд -
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 6 ст. 481 МК України - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Зубачик Н.Б.