Справа № 334/8672/25
Номер провадження № 1-кс/334/2543/25
21 жовтня 2025 року місто Запоріжжя
Слідчий суддя Дніпровського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Мелітопольського РУП ГУНП Запорізької області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №4025082070000001, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2025 року стосовно підозрюваного ОСОБА_6 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч. 1 ст.111-2 КК України,
Старший слідчий СВ Мелітопольського РУП ГУНП Запорізької області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні звернувся до слідчого судді з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №4025082070000001, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2025 року стосовно підозрюваного ОСОБА_6 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч. 1 ст.111-2 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділенням Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025082070000001 від 23.01.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Єгоренки Котельницького району Кіровської області російської федерації, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент РФ та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє і на теперішній час.
24.02.2022, на виконання наказів вищого політичного та воєнного керівництва РФ, військовослужбовці збройних сил РФ, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі Мелітопольського району Запорізької області, територія якої була захоплена у період з 24.02.2022 по 26.02.2022.
У відповідності до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вся територія Мелітопольського району Запорізької області відноситься до тимчасово окупованої російською федерацією території України.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Після повної окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками збройних формувань РФ фактично було узурповано всі владні повноваження на вище зазначеній території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.04.2022, представниками ЗС РФ всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію Мелітопольського району Запорізької області - «военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та безпосередньої реалізації всіх узурпованих владних повноважень діючої Мелітопольської районної ради Запорізької області та відповідної державної адміністрації.
Так, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації - це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними Російській Федерації самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.
В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №1207-VII встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Так, у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обізнаного про ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України, невизнання нею поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованої території Мелітопольського району Запорізької області до складу Російської Федерації, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також з іншими невстановленими в ході досудового розслідування особами, не пізніше листопаду 2024 року, більш точна дата у ході досудового розслідування не встановлена, виник умисел на пособництво державі-агресору - Російській Федерації, її збройним формуванням з метою завдання шкоди Україні.
Так, з метою реалізації злочинного умислу, упродовж листопада 2024 року, але не пізніше 18 листопада 2024 року, у денний час доби, більш точних дати та часу вчинення правопорушення у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 , перебуваючи у с. Приморський Посад Мелітопольського району Запорізької області, достовірно знаючи та усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, діючи умисно з метою допомоги державі-агресору, вчинили дії, спрямовані на допомогу державі-агресора та її збройним формуванням, публічно передавши військовослужбовцям збройних формувань Російської Федерації заздалегідь зібрані та підготовлені ними будівельні матеріали, у тому числі плити «OSB», піддони, господарські товари, засоби особистої гігієни, які були призначені невстановленим в ході досудового розслідування підрозділам збройних сил держави-агресора, які приймають участь у збройній агресії проти України, чим ОСОБА_6 спільно з ОСОБА_7 реалізували свій злочинний умисел по завданню шкоди Україні.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, тобто в умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництві) та збройним формуванням держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів збройним формуванням держави-агресора, вчинених за попередньою змовою групою осіб.
Відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, 23.01.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025082070000001.
17 вересня 2025 року старшим слідчим СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області за погодженням прокурора у кримінальному провадженні - начальника Приазовського відділу Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області складено письмове повідомлення ОСОБА_6 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 111, ч. 8 ст. 135 КПК України, письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про виклик останнього на 10 год. 00 хв. 23.09.2025, 10 год. 00 хв. 24.09.2025 та 10 год 00 хв. 25.09.2025 опубліковані на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора (https://www.gp.gov.ua/) та в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» №193 (8118) опублікованій на сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» (http://ukurier.gov.ua/uk/).
Таким чином, відповідно до вимог ст. 111, ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваний ОСОБА_6 вважається таким, що належним чином повідомлений про виклик.
Проте, у визначені в повістках дати та час ОСОБА_6 до СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізької області за викликами не з'явився та жодним чином не повідомив про поважність причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
20.09.2025 старшим слідчим СВ Мелітопольського РУП ГУГП в Запорізькій області скеровано постанову до Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, та відповідно до доручення №003-280003077 від 20.09.2025 для надання безоплатної правової допомоги особі призначено захисника - адвоката ОСОБА_8 , якій 20.09.2025 вручено копію повідомлення про підозру ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Відповідно до інформації ВКП Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області встановлено, що ОСОБА_6 державний кордон України з 24.02.2022 не перетинав, фільтраційні заходи на пункті пропуску «Авторинок» Оріхівське шосе, м. Запоріжжя не проходив.
Окрім цього, ОСОБА_6 не перебуває на обліку як ВПО в електронному сервісі Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Під час досудового розслідування та відповідно до отриманих від ВКП Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області матеріалів виконаного доручення про проведення слідчих (розшукових) дій у порядку ст. ст. 40, 41 КПК України встановлено, що ОСОБА_6 перебуває у с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, яке, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», тимчасово окуповане з 25.02.2022.
Аналіз наявних в матеріалах провадження численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_6 до слідчого, повідомлень з приводу його прав та обов'язків, оголошеної підозри свідчить про те, що він має підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати повідомлення про підозру, відповідні виклики та можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Натомість, ОСОБА_6 скористався своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України.
Так, надані до клопотання документи свідчать про те, що ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У ході досудового розслідування встановлені обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, та які зафіксовані при проведенні наступних слідчих дій:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ;
- протоколом огляду від 25.03.2025 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 змістом якої є те, що «…до ОСОБА_12 муніципального округу та депутатів від партії «Єдина Росія» звернулися військовослужбовці з проханням надати будівельні матеріали. Депутати ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 відгукнулися та забезпечили необхідним військовослужбовців»;
- протоколом огляду від 17.07.2025 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, а саме а саме публікацій, розміщених у месенджері «Telegram» у Telegram-каналі, який має назву «Николай Титов - Депутат от партии «Единая Россия»», посилання на який: ІНФОРМАЦІЯ_4 , на якому ОСОБА_6 розміщує інформацію щодо збору грошових коштів, гуманітарної допомоги та медичних засобів для потреб військовослужбовців російської федерації;
- висновком експерта №СЕ-19/108-25/7912-ФП від 18.07.2025, відповідно до якого, на фото та відео, наявних у публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 зображений ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 04.07.2025 зі свідком ОСОБА_16 , на фото та відео, наявних у публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.07.2025;
- інші зібрані під час досудового розслідування кримінального провадження докази.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 111-2 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , згідно зі ст.12 КК України віднесено до категорії особливо тяжких злочинів, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, у зв'язку із чим останній переховується від органів досудового розслідування.
За інформацією оперативного підрозділу та матеріалами кримінального провадження, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області та має наявність сухопутного сполучення з анексованою територією АР Крим та безперешкодного сполучення з раніше окупованою територією Донецькою та Луганської областей, має безперешкодну можливість виїхати на територію держави агресора російської федерації, окрім цього, з метою уникнення від кримінальної відповідальності може виїхати через державний кордон України та переховуватись на території сусідніх держав, отже, забезпечити його явку для участі у слідчих діях не виявляється за можливе.
Підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого та перебуває на тимчасово окупованій території Запорізької області, а отже притягнути до кримінальної відповідальності ОСОБА_6 у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
На підставі викладеного просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025082070000001 від 23.01.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Єгоренки Котельницького району Кіровської області російської федерації, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Прокурор в судовому засіданні внесене клопотання підтримав за вищевикладеними мотивами та обґрунтуванням, просив його задовольнити в повному обсязі.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_4 в задоволенні вказаного клопотання просив відмовити, посилаючись на відсутність доказів про обізнаність підозрюваного стосовно розпочатого відносно нього кримінального провадження, перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території, а також відсутність доказів умислу в діях підозрюваного.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні Мелітопольського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження №42025082070000001, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2025 року за підозрою ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
17 вересня 2025 року старшим слідчим СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_5 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України. Повідомлення про підозру погоджено прокурором у кримінальному провадженні - ОСОБА_3 .
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, в тому числі:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ;
- протоколом огляду від 25.03.2025 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 змістом якої є те, що «…до ОСОБА_12 муніципального округу та депутатів від партії «Єдина Росія» звернулися військовослужбовці з проханням надати будівельні матеріали. Депутати ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 відгукнулися та забезпечили необхідним військовослужбовців»;
- протоколом огляду від 17.07.2025 інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, а саме а саме публікацій, розміщених у месенджері «Telegram» у Telegram-каналі, який має назву «Николай Титов - Депутат от партии «Единая Россия»», посилання на який: ІНФОРМАЦІЯ_4 , на якому ОСОБА_6 розміщує інформацію щодо збору грошових коштів, гуманітарної допомоги та медичних засобів для потреб військовослужбовців російської федерації;
- висновком експерта №СЕ-19/108-25/7912-ФП від 18.07.2025, відповідно до якого, на фото та відео, наявних у публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 зображений ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 04.07.2025 зі свідком ОСОБА_16 , на фото та відео, наявних у публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.07.2025.
Тим самим, органом досудового розслідування встановлена наявність достатніх доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Повідомлення про підозру 20.09.2025 вручено захиснику підозрюваного - адвокату ОСОБА_8 , яка діє за дорученням Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги. Також ОСОБА_6 належним чином повідомлений про підозру у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень (злочинів), шляхом опублікування 18.09.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 20.09.2025 в Газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» випуск №193(8118).
20.09.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 20.09.2025 в Газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» випуск №193(818), також опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 на 10:00 годину 23.09.2025, 10:00 годину 24.09.2024, 10:00 годину 25.09.2025 до Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області .
Будучи належним чином повідомленим, ОСОБА_6 для проведення за його участі слідчих дій не з'явився, у зв'язку з чим, у органу досудового розслідування достатньо підстав вважати, що він не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, хоча належним чином повідомлений.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_6 на час вчинення вказаних кримінальних правопорушень (злочинів) та по теперішній час перебуває на території Мелітопольського району, Запорізької області, територія якого, починаючи з 24.02.2022 є тимчасово окупованою територією представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», та за межі території України не виїжджав, в якості внутрішньо-переміщеної особи не зареєстрований.
З огляду на викладене, слідчим суддею встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України, вважається належним чином повідомленим про виклик з моменту опублікування повісток про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Тобто, притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, не видається за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування щодо злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 111-2 КК України.
Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою-сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Окрім цього, відповідно до вимог ч. 1 ст. 52 КПК України, 20.09.2025 року з метою недопущення порушення права на захист підозрюваного органом досудового розслідування забезпечено участь захисника у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі, передбачених статтею 111-2 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
В судовому засіданні встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, перебуває на тимчасово окупованій збройними силами РФ території Мелітопольського району, Запорізької області.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу («Murrey v. the United Kingdom »). Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин справи («Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom»).
Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваної, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, про підозру та виклики до слідчого повідомлений у встановлений чинним законодавством спосіб, на виклики слідчого не з'являється.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого.
Керуючись ст.ст. 297-297-4 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого СВ Мелітопольського РУП ГУНП Запорізької області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №4025082070000001, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2025 року стосовно підозрюваного ОСОБА_6 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч. 1 ст.111-2 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025082070000001 від 23.01.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Єгоренки Котельницького району Кіровської області російської федерації, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про здійснення спеціального досудового розслідування.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1