Рішення від 21.10.2025 по справі 332/3605/25

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/3605/25

Провадження №: 2/332/2335/25

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 р. м. Запоріжжя

Заводський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого - судді Марченко Н.В., при секретарі судового засідання - Петракей Р.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Позов обґрунтовано тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради ( далі по тексту - Департамент) знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .

Згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент затвердженого додатком 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському та Заводському районах.

Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та стала на облік, згідно довідки від 02.09.2015 №2003005737.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги ВПО на момент виникнення спірних правовідносин регламентував «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок 505).

Пунктом 5 Порядку 505 встановлено, що призначення і виплата грошової допомоги здійснюється уповноваженим органом за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї, а згідно пункту 3 преамбули Постанови 505 фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги ВПО та відшкодування витрат акціонерному товариству «УКРПОШТА» за надання послуг, пов'язаних з виплатою та доставкою зазначеної грошової допомоги, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна та міжнародна допомога.

Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку 505 для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву. У разі відсутності змін, що впливають на призначення грошової допомоги, про це зазначається у заяві про призначення допомоги на наступний шестимісячний строк, і до заяви не додаються документи, зазначені у цьому пункті, а використовуються відомості з документів, поданих з останньою заявою про призначення грошової допомоги.

ОСОБА_1 21.11.2019 року вчергове звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району із заявою про продовження на наступний період виплати щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання. Рішенням управління від 21.11.2019 року їй було призначено виплату допомоги на період з 23.11.2019 по 22.05.2020 у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

Щомісячна адресна допомога ВПО на період карантину ОСОБА_1 призначалась та виплачувалась автоматично. А у разі особистого звернення проводився перерахунок.

У подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 було затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок 332).

Абзацом 5 пункту 3 Порядку 332 було передбачено, що допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг».

Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

На підставі того, що Відповідач станом на 01.03.2022 року отримувала щомісячну адресну допомогу ВПО, їй автоматично з 01.04.2022 року було призначено допомогу ВПО на проживання на підставі Порядку 332 у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

06 квітня 2022 року ОСОБА_1 зареєструвалася як внутрішньо переміщена особа в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району та вказала місцем проживання у АДРЕСА_2 та подала заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району від 07.04.2022 року відповідачу було призначено допомогу з 01.03.2022 у розмірі 3000,00 грн. щомісячно, як особі з інвалідністю II групи.

11 травня 2022 року управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району отримано лист від 10.05.2022 № 013-0286 від ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» з результатами перевірки наявності подвійних особових рахунків по виплаті допомог та компенсацій в межах України за даними Центрального сховища баз даних станом на 01.05.2022 року.

Управлінням соціального захисту населення ЗМР по Заводському району було встановлено, що ОСОБА_1 одночасно отримує допомогу на проживання ВПО у Олександрівському та Заводському районах.

Виплата допомоги Відповідачеві у Олександрівському районі була зупинена та проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, а саме: ОСОБА_1 , згідно якого за період з березня по квітень 2022 року, остання отримала суму переплати допомоги у розмірі 2442,00 грн.

Згідно з п. 5 Порядку 332 (в редакції, чинній на момент виникнення оскаржуваних правовідносин), внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

Оскільки, Відповідач самостійно прийняла рішення про облікування як ВПО себе повторно, при наявності діючої довідки та виплати допомоги, то чітко усвідомлювала, що вона не мала права на отримання допомоги на проживання ВПО повторно.

Департаментом на адресу місця проживання ОСОБА_1 направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно, але переплачені кошти Відповідач у добровільному порядку станом на дату подання позову не повернула.

Таким чином, Департамент намагався вирішити цей спір з Відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до Відповідача, однак повідомлення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти Відповідачем не повернуті.

На підставі викладеного, просить суд стягнути з Відповідача коштів надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 2442,00 грн. та судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 30.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено провести розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, сторонам встановлено строки для подання заяв по суті справи.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав. Про дату, час і місце судового засідання повідомлявся в установленому законом порядку, заяв чи клопотань по суті позовних вимог чи з процесуальних питань не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі ст. 280 ЦПК України.

У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Суд, вивчивши і дослідивши письмові матеріали справи, аналізуючи і оцінюючи надані докази, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради ( далі по тексту - Департамент) знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .

Згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент затвердженого додатком 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському та Заводському районах.

Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та стала на облік, згідно довідки від 02.09.2015 №2003005737.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги ВПО на момент виникнення спірних правовідносин регламентував «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок 505).

Пунктом 5 Порядку 505 встановлено, що призначення і виплата грошової допомоги здійснюється уповноваженим органом за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї, а згідно пункту 3 преамбули Постанови 505 фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги ВПО та відшкодування витрат акціонерному товариству «УКРПОШТА» за надання послуг, пов'язаних з виплатою та доставкою зазначеної грошової допомоги, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна та міжнародна допомога.

Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку 505 для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву. У разі відсутності змін, що впливають на призначення грошової допомоги, про це зазначається у заяві про призначення допомоги на наступний шестимісячний строк, і до заяви не додаються документи, зазначені у цьому пункті, а використовуються відомості з документів, поданих з останньою заявою про призначення грошової допомоги.

ОСОБА_1 21.11.2019 року вчергове звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району із заявою про продовження на наступний період виплати щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання. Рішенням управління від 21.11.2019 року їй було призначено виплату допомоги на період з 23.11.2019 по 22.05.2020 у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

Щомісячна адресна допомога ВПО на період карантину ОСОБА_1 призначалась та виплачувалась автоматично. А у разі особистого звернення проводився перерахунок.

У подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 було затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок 332).

Абзацом 5 пункту 3 Порядку 332 було передбачено, що допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг».

Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

На підставі того, що Відповідач станом на 01.03.2022 року отримувала щомісячну адресну допомогу ВПО, їй автоматично з 01.04.2022 року було призначено допомогу ВПО на проживання на підставі Порядку 332 у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

06 квітня 2022 року ОСОБА_1 зареєструвалася як внутрішньо переміщена особа в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району та вказала місцем проживання у АДРЕСА_2 та подала заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району від 07.04.2022 року відповідачу було призначено допомогу з 01.03.2022 у розмірі 3000,00 грн. щомісячно, як особі з інвалідністю II групи.

11 травня 2022 року управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району отримано лист від 10.05.2022 № 013-0286 від ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» з результатами перевірки наявності подвійних особових рахунків по виплаті допомог та компенсацій в межах України за даними Центрального сховища баз даних станом на 01.05.2022 року.

Управлінням соціального захисту населення ЗМР по Заводському району було встановлено, що ОСОБА_1 одночасно отримує допомогу на проживання ВПО у Олександрівському та Заводському районах.

Виплата допомоги Відповідачеві у Олександрівському районі була зупинена та проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, а саме: ОСОБА_1 , згідно якого за період з березня по квітень 2022 року, остання отримала суму переплати допомоги у розмірі 2442,00 грн.

Департаментом було надіслано відповідачці повідомлення від 23.06.2022 №01-15/1227 про відшкодування надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 2442,00 грн.

До цього часу відповідачка добровільно вказані кошти позивачу не повернула.

У частині першій статті 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до ч.1ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно дост.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила:по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Таким чином, враховуючи зазначені вище вимоги закону, виходячи з досліджених судом письмових доказів, суд вважає, що позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Згідно ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із цим, суд вважає, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім у зв'язку із зверненням до суду з даним позовом.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 89, 141, 247, 259, 263-265, 273, 274 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь держави, в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ: 37573438, місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, 3 надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 2442 ( дві тисячі чотириста сорок дві) гривні 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ: 37573438, місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, 3, понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 ( три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст заочного рішення складено 21.10.2025.

Суддя Н.В. Марченко