Рішення від 21.10.2025 по справі 332/3604/25

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/3604/25

Провадження №: 2/332/2334/25

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 р. м. Запоріжжя

Заводський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого - судді Марченко Н.В., при секретарі судового засідання - Петракей Р.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної соціальної допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної соціальної допомоги.

Позов обґрунтовано тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ( далі по тексту - Департамент) ради знаходиться особова справа по призначенню соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

01.11.2023 ОСОБА_1 звернулась до Департаменту для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Нею було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства. Також відповідачем було подано заяву про запит особової справи з УСЗН Пологівського району.

Листом УСЗН Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області від 07.11.2023 №1615 надіслано електронну справу ОСОБА_1 , яка отримувала державну соціальну допомогу по 31.11.2023, була знята з обліку з 01.12.2023. разом з цим було надано атестат та довідку, в яких зазначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 була виплачена по листопад 2023 року включно у сумі 8610,58 грн.

Департаментом, в результаті проведення перевірки достовірності наданих відомостей для призначення допомог, отримано відомості від ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, які надаються на підставі Порядку надання ДФС України інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи ( відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, щодо розмірів та видів доходів, було встановлено, що ОСОБА_1 , працездатна особа, яка досягла 18-ти років, не працює та не зайнята будь-якою іншою діяльністю, яка передбачена Порядком 250 для призначення допомоги ( ця інформація також підтверджується заповненою особисто відповідачем Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги).

На підставі поданих документів, рішенням управління 16.11.2023 ОСОБА_1 було відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з тим, що у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-ти років та не працювали, не проходили військової служби, не ФОП чи само зайняті, не навчалися за денною чи дуальною формою в закладах освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості сумарно більше ніж 3 місяці.

Отже, Департаментом встановлено, що ОСОБА_1 отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за листопад 2023 року через УСЗН Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області, не маючи права на її отримання.

Таким чином, виникли надміру виплачені відповідачеві кошти у розмірі 8610,58 грн.

Департаментом на адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно, але переплачені кошти відповідачка у добровільному порядку станом на дату подання позову не повернула.

З наведених підстав просив стягнути надміру виплачені державні соціальні допомоги розмірі 9 8610,58 грн. та судові витрати у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 30.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено провести розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, сторонам встановлено строки для подання заяв по суті справи.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав. Про дату, час і місце судового засідання повідомлявся в установленому законом порядку, заяв чи клопотань по суті позовних вимог чи з процесуальних питань не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі ст. 280 ЦПК України.

У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Суд, вивчивши і дослідивши письмові матеріали справи, аналізуючи і оцінюючи надані докази, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.11.2023 ОСОБА_1 звернулась до Департаменту для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Нею було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства. Також відповідачем було подано заяву про запит особової справи з УСЗН Пологівського району ( а.с. 14-17).

У пункті 3 розділу І Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 01.11.2023 відповідачка зазначила членів сім'ї, а саме: дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( навчається, неодружений, дітей немає), ОСОБА_5 , 27.03.2007 ( а.с. 17).

Листом УСЗН Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області від 07.11.2023 №1615 надіслано електронну справу ОСОБА_1 , яка отримувала державну соціальну допомогу по 31.11.2023, була знята з обліку з 01.12.2023. разом з цим було надано атестат та довідку, в яких зазначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 була виплачена по листопад 2023 року включно у сумі 8610,58 грн. ( а.с. 21-26).

Департаментом, в результаті проведення перевірки достовірності наданих відомостей для призначення допомог, отримано відомості від ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, які надаються на підставі Порядку надання ДФС України інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи ( відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, щодо розмірів та видів доходів, було встановлено, що ОСОБА_1 , працездатна особа, яка досягла 18-ти років, не працює та не зайнята будь-якою іншою діяльністю, яка передбачена Порядком 250 для призначення допомоги ( ця інформація також підтверджується заповненою особисто відповідачем Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги).

На підставі поданих документів, рішенням управління 16.11.2023 ОСОБА_1 було відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з тим, що у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-ти років та не працювали, не проходили військової служби, не ФОП чи само зайняті, не навчалися за денною чи дуальною формою в закладах освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості сумарно більше ніж 3 місяці ( а.с. 27).

Департаментом було надіслано відповідачці повідомлення від 01.12.2023 № 04/0103/4982 про повернення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 8610,58 грн.( а.с. 28-29).

Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.

Відповідно до ст. 181 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Абзацом 2 пункту 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751) встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям виплачується протягом шести календарних місяців.

Абзацом 2 пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250) визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Відповідно до абзацу 8 пункту 5 Порядку № 250 та абзацу 4 пункту 34 Порядку № 1751 до складу малозабезпеченої сім'ї заявника та особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей.

Згідно з абзацом 1 пункту 34 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Пунктом 2 Порядку № 250 передбачено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 10 Порядку № 250 встановлено, що «державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Згідно з п. 35-2 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах дванадцятому - шістнадцятому цього пункту).

У пункті 25 Порядку № 250 зазначено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;

повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

У зв'язку з обставинами, які впливають на призначення і виплату державних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченій сім'ї, а саме тому, що у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-ти років та не працювали, не проходили військової служби, не ФОП чи само зайняті, не навчалися за денною чи дуальною формою в закладах освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості сумарно більше ніж 3 місяці ОСОБА_1 отримала надміру нараховані грошові кошти - державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за листопад 2023 року у сумі 8610,58 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 статті 1213 ЦК України, визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 07.02.2024 по справі № 910/3831/22 зазначила, що зобов'язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми ст. 1212 ЦК України на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов'язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання відпала. Це зобов'язання не виникає з рішення суду. Судове рішення в цьому випадку є механізмом примусового виконання відповідачем свого обов'язку з повернення безпідставно отриманих коштів, який він не виконує добровільно.

Таким чином, грошові кошти у розмірі 8610,58 грн. є надміру нарахованими та отримані відповідачкою без достатніх правових підстав, а відтак, вказана сума коштів в розумінні ст. 1212 ЦК України, є безпідставно набутим майном та підлягає поверненню позивачу, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі статті 141 ЦПК України також підлягають стягненню з відповідачки на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору, що документально підтверджені, у розмірі 3 028,00 грн.

На підставі ст.ст. 19, 89, 141, 244-245, 259, 264, 265, 272-273, 280-283, 289 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради ( ЄДРПОУ: 37573438) надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям у розмірі 8610 ( вісім тисяч шістсот десять) гривень 58 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради ( ЄДРПОУ: 37573438) суму сплаченого судового збору у розмірі 3028 ( три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складання.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вищезазначених строків, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи

Повний текст заочного рішення складено 21.10.2025.

Суддя Н.В. Марченко