вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
про зупинення провадження
"16" жовтня 2025 р. Cправа № 902/1276/25
за позовом: Томашпільської селищної ради (площа Тараса Шевченка, 4, с. Томашпіль, вінницька обл., 24200)
до: Вапнярської селищної ради (вул. Незалежності 140, смт. Вапнярка, Тульчинський р-н., Вінницька обл., 24240)
до: Фермерського господарства "Терра ВВВ" (вул. Дребота, 2, Тульчинський р-н., Вінницька обл., 24222)
про витребовування земельної ділянки
Суддя Яремчук Ю.О.
Секретар судового засідання Надтока Т.О.
за участю представників сторін:
позивача: Щербатий А.І.
відповідача 1: Дудник В.С., Горенюк О.П.
відповідача 2: Щербатий В.М.
15.09.2025 Томашпільська селищна рада звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Вапнярської селищної ради, до Фермерського господарства "Терра ВВВ" про витребування земельної ділянки.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 15.09.2025 справу передано для розгляду судді Яремчуку Ю.О.
Ухвалою суду від 18.09.2025 відкрито провадження у справі № 902/1276/25. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначити на 16.10.2025.
На визначену дату судом в судове засідання з'явились представник позивача, представники відповідачів.
В судовому засіданні представник позивача підтримав клопотання (вх. № канц. 01-34/11210/25 від 16.10.2025) про призначення у справі земельно-технічної експертизи.
Представники відповідача 1 відносно даного клопотання заперечили.
Представник відповідача 2 відносно даного клопотання поклався на розсуд суду.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, з огляду на предмет доказування у даній справі, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи. При цьому суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження, зокрема, є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно з ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста; вирішує заяви та клопотання учасників справи; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до ч.1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
У п.п. 2, 5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" наголошено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Згідно із ч.ч. 1, 3, п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
У п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 14 "Про судове рішення" зазначено, що рішення суду як найважливіший акт правосуддя повинно бути законним і обґрунтованим.
Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
При цьому до обставин, на яких сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, відносять обставини, які становлять предмет доказування у справі. Предмет доказування - це сукупність обставин, що їх необхідно встановити для правильного вирішення справи. У предмет доказування включаються факти матеріально-правового характеру, що є підставою вимог позивача і заперечень відповідача.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" від 01.06.2006 (заява № 61679/00), зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.
Предметом позову у даній справі станом на час розгляду справи є витребування у Вапнярської селищної ради (місцезнаходження: 24240 Вінницька область, Тульчинський район, сел. Вапнярка, вул. Незалежності 140, код ЄДРПОУ 04325911) та ФГ "Терра ВВВ"(місцезнаходження: 24222 Вінницька область, Тульчинський район, село Паланка, вулиця Дребота будинок 2, код ЄДРПОУ 40768072) земельну ділянку площею 15,765 га, кадастровий номер 0523955400:04:001:0039 у комунальну власність Томашпільської селищної ради (місцезнаходження: 24200 Вінницька область, Тульчинський район, селище Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 4, Код ЄДРПОУ 04326218). Підставою позову стало те, що Томашпільській селищній раді в 2025 році після виставлення Вапнярською селищною радою земельної ділянки на торги, стало відомо, що Вапнярська селищна рада прийняла Рішення 40 сесії селищної ради 8 скликання № 1837 від 20.04.2023 року "Про проведення інвентаризації земель" (надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель). Орієнтовна площа інвентаризованої землі склала 40,00 га. Після інвентаризації, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 0523955400:04:001:0017 (технічна документація по інвентаризації землі зберігається в Головному управлінні Держгеокадастру). Позивач вказує, що в подальшому Рішенням 69 сесії 8 скликання № 2648 від 15 січня 2025 року Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом поділу та зміни цільового призначення, було здійснено поділ земельної ділянки кадастровий номер 0523955400:04:001:0017 на дві окремі земельні ділянки з кадастровим номером 0523955400:04:001:0039 площею 15,765 га., та кадастровим номером 0523955400:04:001:0038 площею 13,557 га. Таким чином уточнена площа після інвентаризації склала 29,87 га. В 1997 - 1999 роках на території Томашпільського району біля с.Кислицьке дислокувалася військова частина НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 . В подальшому номер військової частини було змінено на НОМЕР_2 . Позивачем стверджується, що дані зміни відслідковуються в документації із землеустрою, які знаходиться в розпорядженні Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області. При розформуванні військової частини Міністерство оборони прийняло Рішення про передачу земельних ділянок до Кислицької сільської ради, що підтверджується відповідними Рішеннями та Актами приймання - передачі. Томашпільська селищна рада має всі підстави, підтверджені доказами вважати, що масив земельних ділянок, які інвентаризовані Вапнярською селищною радою на основі вищезгаданих Рішень, площею 15,765 га і 13,557 га відповідає тому масиву, що переданий у 1997-1999 роках Військовою частиною НОМЕР_1 (після змін - НОМЕР_2 ), яка дислокувалася на цих землях Кислицькій сільській раді
Оскільки відповідач у своєму заперечені на відповідь на відзив піддав сумнівам ідентифікацію спірної земельної ділянки кадастровий номер 0523955400:04:001:0039, з тією земельною ділянкою що була передана Кислицькій сільській раді відповідно до Актів від 1997 року та 1999 року то призначення судової земельно-технічної експертизи по даній справі, враховуючи предмет спору, є необхідним проведення у справі судової експертизи, де на розгляд поставити наступні питання: чи збігається місце розташування, площа, конфігурація та межі земельної ділянки переданої військовою частиною НОМЕР_1 Кислицькій сільській раді за Актом приймання передачі земельної ділянки від грудня 1997 року, площею 17,1 га та 1999 року площею 59,3 га (позначені на Викопіровці - Схемі, які додані до Актів 1997, 1999 років) з місцем розташуванням, площею, конфігурацією та межами земельної ділянки, яку Вапнярська селищна рада проінвентаризувала та сформувала з кадастровим номером 0523955400:04:001:0039, 0523955400:04:001:0038 та внесла в Реєстр речових прав, як комунальна власність Вапнярської селищної ради; Чи знаходиться земельна ділянка площею 17,1 га яка передана Кислицькій сільській раді в 1997 році згідно Акту приймання передачі від грудня 1997 року згідно Викопіровки із площ земель військової частини НОМЕР_1 (перебувала в користуванні сільськогосподарського підприємства ім. Шевченко с.Кислицьке, згідно опису меж у викопіровці 1999 року) в межах земельної ділянки, кадастровий номер 0523955400:04:001:0039, 0523955400:04:001:0038 тобто чи це одна і та сама земельна ділянка за своїм місцем розташування або частково технічно накладаються одна на одну; чи знаходиться земельна ділянка площею 59,3 га яка передана Кислицькій сільській раді в 1999 році згідно Акту приймання передачі від 1999 року, згідно Викопіровки із площ земель військової частини НОМЕР_1 в межах земельної ділянки кадастровий номер 0523955400:04:001:0039, 0523955400:04:001:0038, тобто чи це одна і та сама земельна ділянка за своїм місцем розташування, або частково технічно накладаються одна на одну.
Враховуючи положення Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 зі змінами, господарський суд дійшов висновку, що у даній справі слід призначити комплексну судову експертизу, а саме земельно-технічну експертизу.
Відповідно до ч.ч. 4-6 ст. 99 ГПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
При формулюванні питань, судом враховано положення Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.
З урахуванням наведених рекомендацій та пропозицій представника позивача, суд вважає за необхідне поставити на вирішення під час проведення судової експертизи питання, які визначені представником позивача.
У відповідності до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
Статтею 12 Закону України "Про судову експертизу" визначено обов'язки судового експерта, серед яких, незалежно від виду судочинства, провести повне дослідження і дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок.
Окрім того, суд враховує, що змінами до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, виключено абз. 1 та 2 п. 1.6 розд. I, відповідно до яких експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.
Згідно із ч. 3 ст. 99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами з різних галузей знань або з різних напрямів у межах однієї галузі знань. У висновку експертів зазначається, які дослідження і в якому обсязі провів кожний експерт, які факти він встановив і яких висновків дійшов. Кожний експерт підписує ту частину висновку, яка містить опис здійснених ним досліджень, і несе за неї відповідальність. За результатами проведених досліджень, узагальнення та оцінки отриманих результатів експертами складається та підписується єдиний висновок, в якому формулюється загальний висновок щодо поставленого на вирішення експертизи питання (питань). У разі виникнення розбіжностей між експертами висновки оформлюються відповідно до частини другої статті 105 цього Кодексу (ст. 106 ГПК України).
Вирішуючи питання щодо експертної установи, яка проводитиме судову експертизу, суд не вбачає перешкод у дорученні проведення такої експертизи Вінницькому відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Батозька, 1, м. Вінниця), як державній експертній установі, запропонованій позивачем у поданому клопотанні.
Витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду повинна нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення експертизи. Після закінчення розгляду справи такі витрати підлягають розподілу господарським судом на загальних підставах (п. 23 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи").
Таким чином, витрати за проведення судової експертизи слід покласти на позивача як на заінтересовану сторону. При цьому суд відзначає, що після закінчення розгляду справи такі витрати підлягають розподілу судом на загальних підставах, визначених ст. 129 ГПК України.
Згідно із ч. 1 ст. 100 ГПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі) (ч. 3 ст. 100 ГПК України).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження по справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України - на час проведення експертизи.
Враховуючи наведене, провадження у даній справі підлягає зупиненню на підставі п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 99, 100, п. 2 ч. 1 ст. 228, ст. ст. 234, 235, 240, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Клопотання Томашпільської селищної ради про призначення земельно-технічної експертизи у справі №902/1276/25- задовольнити.
2. Призначити у справі № 902/1276/25 земельно-технічну експертизу.
3. Проведення судової експертизи доручити Вінницькому відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Батозька, 1, м. Вінниця).
4. На розгляд земельно-технічної експертизи поставити наступні питання:
Чи збігається місце розташування, площа, конфігурація та межі земельної ділянки переданої військовою частиною НОМЕР_1 Кислицькій сільській раді за Актом приймання передачі земельної ділянки від грудня 1997 року, площею 17,1 га та 1999 року площею 59,3 га (позначені на Викопіровці - Схемі, які додані до Актів 1997,1999 років) з місцем розташуванням, площею, конфігурацією та межами земельної ділянки, яку Вапнярська селищна рада проінвентаризувала та сформувала з кадастровим номером 0523955400:04:001:0039, 0523955400:04:001:0038 та внесла в Реєстр речових прав, як комунальна власність Вапнярської селищної ради.
Чи знаходиться земельна ділянка площею 17,1 га яка передана Кислицькій сільській раді в 1997 році згідно Акту приймання передачі від грудня 1997 року згідно Викопіровки із площ земель військової частини НОМЕР_1 (перебувала в користуванні сільськогосподарського підприємства АДРЕСА_2 , згідно опису меж у викопіровці 1999 року (від Д до А) в межах земельної ділянки, кадастровий номер 0523955400:04:001:0039, 0523955400:04:001:0038 тобто чи це одна і та сама земельна ділянка за своїм місцем розташування або частково технічно накладаються одна на одну.
Чи знаходиться земельна ділянка площею 59,3 га яка передана Кислицькій сільській раді в 1999 році згідно Акту приймання передачі від 1999 року, згідно Викопіровки із площ земель військової частини НОМЕР_1 в межах земельної ділянки кадастровий номер 0523955400:04:001:0039, 0523955400:04:001:0038, тобто чи це одна і та сама земельна ділянка за своїм місцем розташування, або частково технічно накладаються одна на одну.
5. Зобов'язати позивача Томашпільську селищну раду здійснювати оплату проведення судової експертизи на протязі 3-х днів з дня отримання рахунку, докази про що надати суду (платіжне доручення, квитанція тощо). У випадку відсутності згоди чи можливості оплати судової експертизи невідкладно повідомити суд про вказані обставини у письмовому вигляді.
6. Зобов'язати сторони надати експертам оригінали усіх необхідних документів, забезпечити експертам належні умови для проведення експертизи.
7. Доручити керівнику Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз визначити необхідне коло фахівців для проведення експертизи та надання висновку.
8. Попередити експертів, які безпосередньо проводитимуть судову експертизу, про відповідальність, передбачену статтями 384 і 385 Кримінального Кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову дати висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
9. Зобов'язати експертів на протязі 5-ти днів з дня складання висновку, направити висновок разом з матеріалами справи № 902/1276/25 до Господарського суду Вінницької області.
10. Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких фахівцям не були поставлені питання, зобов'язати та надати можливість експертам у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.
11. Попередити сторони про те, що невиконання рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню може стати підставою для притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 382 КК України.
12. Провадження у справі зупинити до отримання висновку судової експертизи.
13. Згідно зі ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
14. Примірник ухвали надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, Вінницькому відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз - рекомендованим листом (останньому) з матеріалами господарської справи № 902/1276/25 а також на електронні адреси: позивача - tomashpilotg@gmail.com; відповідача 1-vapn@vapnyarska-gromada.gov.ua, відповідача 2-smolyakigor93@ukr.net, експертній установі - vinnytsia@kndise.gov.ua. та до Електронних кабінетів ЄСІТС.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.10.2024.
Суддя Яремчук Ю.О
віддрук. прим.:
1 - до справи
2- Вінницькому відділенню Київського науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Батозька, 1, м. Вінниця)