Постанова від 14.10.2025 по справі 910/2737/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" жовтня 2025 р. Справа № 910/2737/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Демидової А.М.

суддів: Мальченко А.О.

Ходаківської І.П.

за участю секретаря судового засідання: Мельничука О.С.

за участю представників учасників справи:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Іноземцев Є.С. (у режимі відеоконференції)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргон"

на рішення Господарського суду міста Києва від 28.07.2025 (повне рішення складено 05.08.2025) (суддя Грєхова О.А.)

у справі № 910/2737/25 Господарського суду міста Києва

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргон"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

про визнання протиправним та скасування рішення, на підставі якого сформований акт-розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з актом про порушення № 100074 від 22.01.2025 споживачу газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Аргон"

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст і підстави позовних вимог

У березні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Аргон" (далі - ТОВ "Аргон", позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (далі - ТОВ "Газорозподільні мережі України", відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, на підставі якого сформований акт-розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з актом про порушення № 100074 від 22.01.2025 споживачу газу ТОВ "Аргон".

Позовні вимоги обґрунтовано відсутністю у відповідача підстав для донарахування об'ємів природного газу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025, оскільки відсутні будь-які відомості про позаштатний режим роботи газового лічильника.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його ухвалення

Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.07.2025 у справі № 910/2737/25 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що у відповідача були всі правові підстави для оформлення акта про порушення та проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), а позивач за встановленими у справі обставинами не довів протиправності дій відповідача щодо прийняття відповідачем рішення, на підставі якого сформовано акт - розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 у розмірі 63 056,04 м куб. вартістю 1 398 267,69 грн.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погодившись із рішенням Господарського суду міста Києва від 28.07.2025 у справі № 910/2737/25, ТОВ "Аргон" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, п. 6 гл. 5 розд. ХІ, абз. 6 гл. 9 розд. Х, п. 6 гл. 6 розд. Х, підп. 1 п. 4. гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРМ, та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

При цьому скаржник зазначає, що якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи (що, зокрема, включає витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ (вузол обліку газу), у тому числі імпульсних ліній манометрів), буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого часткового об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абз. 9 п. 6 гл. 6 розд. Х, підп.1, п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРМ. Підпункт 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у такому разі не застосовується, і обставини справності коректора значення не мають. Проте, як вказує скаржник, у даному випадку відсутні будь-які відомості про позаштатний режим роботи газового лічильника у період з 01.01.2025 по 21.01.2025, що виключає здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРМ.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.08.2025 (колегія суддів у складі: Демидової А.М. - головуючого, суддів Мальченко А.О., Ходаківської І.П.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Аргон" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.07.2025 у справі № 910/2737/25; розгляд апеляційної скарги призначено на 14.10.2025 о 09:40; встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, пояснень, клопотань, заперечень - до 05.09.2025.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 13.10.2025 задоволено заяву ТОВ "Газорозподільні мережі України" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Позиції учасників справи

Відповідач подав до Північного апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити позивачу в її задоволенні, а оскаржуване рішення суду залишити без змін, посилаючись на те, що виявлене при проведенні експертної повірки порушення Кодексу ГРМ не стосується ані пошкодження пломб на ЗВТ (засіб вимірювальної техніки), ані пошкодження самого ЗВТ. При проведені експертної повірки зафіксовано, що основна відносна похибка перевищує допустимі значення, що свідчить про невідповідність лічильника метрологічним характеристикам та немає жодного відношення до його (лічильника) пошкодження.

Явка представників учасників справи

У судовому засіданні 14.10.2025 взяв участь представник відповідача у режимі відеоконференції поза межа межами приміщення суду.

Представник позивача в судове засідання не з'явився.

Усі учасники справи належним чином повідомлені судом про дату, час та місце судового засідання.

Враховуючи, що явка представників сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась, а неявка в судове засідання представника позивача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, враховуючи аргументи апеляційної скарги і доказове наповнення матеріалів справи, колегія суддів вважає за можливе здійснити перегляд оскаржуваного судового акта в апеляційному порядку без участі в судовому засіданні представника позивача.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

Як встановлено судом першої інстанції та перевірено судом апеляційної інстанції, відповідно до умов укладеного шляхом підписання споживачем заяви-приєднання від 01.10.2023 № МФ/100-42APMk5787-18 договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), укладеного між ТОВ "Аргон" як Споживачем та ТОВ "Газорозподільні мережі України" як Оператором ГРМ (далі - Договір), оператором ГРМ надаються послуги розподілу природного газу за адресою: Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. 5-а Слобідська, буд. 110.

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем) (п. 1.2 Договору).

Згідно з п. 1.3 Договору цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Пунктами 5.2 та 5.3 Договору встановлено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об'єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об'єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.

При здійсненні обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться кубічні метри (м куб.) природного газу, визначені відповідно до фактичних показів лічильника природного газу або відповідно до норм споживання природного газу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.

При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем.

У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.

На об'єкті газоспоживання позивача встановлено газоспоживаюче обладнання, яке на момент проведення перевірки знаходилося у неопломбованому стані - Котел ДКВР 4,0-13ГМ (1 од.).

Також встановлено вузол обліку газу (ВОГ) у складі лічильника РГК G400 зав. № 6536 та коректора Вега-1.01 зав. № 05240.

Відповідно до пункту 7.2 Договору оператор ГРМ має право, зокрема безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором, та перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

27.12.2024 працівниками відповідача під час здійснення перевірки об'єкта газоспоживання позивача, розташованого за адресою: м. Миколаїв, вул. 5-а Слобідська, 110, виникли сумніви у працездатності складових комерційного ВОГ, а саме лічильника РГК G400 зав. № 6536, у зв'язку із чим була ініційована його позачергова повірка, та в присутності представника позивача складено акт контрольного огляду вузла обліку, який представник позивача підписав без зауважень.

21.01.2025, після узгодження дати демонтажу лічильника, лічильник газу демонтовано та направлено на експертну повірку, що підтверджується відповідним протоколом. Також, у протоколі направлення зазначено дату та час проведення експертної повірки ЗВТ - 22.01.2025 о 10:00.

22.01.2025 Миколаївською філією "Одесастандартметрологія" проведено експертну повірку лічильника газу РГК G400 зав. № 6536, за результатами якої лічильник визнано непридатним для подальшого використання - відносна похибка лічильника газу при об'ємній витраті Q = 647,05 м3/год становить 1,24 % при допустимій ± 1 %.

За результатами експертної повірки складено відповідний висновок № 9/22 від 22.01.2025.

За наслідками проведеної позачергової повірки лічильника представниками Оператора ГРМ у присутності представника позивача складено акт про порушення № 100074 від 22.01.2025, в пункті 8 якого зазначено дату засідання Комісії, яка буде його розглядати - 06.02.2025 о 14 год 00 хв.

В акті про порушення № 100074 від 22.01.2025 зазначено таке: "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ та його складових частин в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Під час проведення експертної повірки основна відносна похибка перевищує допустимі значення на витратах 650 м3/год та 325 м3/год.".

Не погодившись із вказаним актом, Споживач надав свої заперечення, зазначивши, що йому не надано протокол повірки ЗВТ, який зазначений в акті про порушення як додаток і який мав би містити відомості про хід та результати експертної повірки. Також Споживач заявив про бажання провести незалежну експертизу ЗВТ.

06.02.2025 акт про порушення розглянуто на засіданні постійно діючої робочої Комісії по розгляду актів про порушення юридичними особами - споживачами природного газу, та за результатами розгляду прийнято рішення про його задоволення.

На підставі рішення Комісії відповідачем сформовано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого ) об'єму та обсягу природного газу і його вартості № 15-02/2025 за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 на загальну суму 1 398 267,69 грн.

Листом № МФ/104/3-ВИХ-2141-25 від 19.02.2025 відповідачем повідомлено позивача про прийняте за результатами розгляду акта про порушення № 100074 від 22.01.2025 рішення та проведення нарахування на підставі п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРМ. До зазначеного листа було додано акт-розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, яким позивачу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 донараховано об'єм та обсяг природного газу в розмірі 63 056,04 м3 вартістю 1 398 267,69 грн, акт надання послуг № 4785 про розподіл природного газу в період з 01.01.2025 по 21.01.2025 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 1 398 267,69 грн, підписаний відповідачем, та рахунок на оплату № 2989 на суму 1 398 267,68 грн.

Звертаючись із позовом до суду, ТОВ "Аргон" послалось на те, що в акті про порушення від 22.01.2025, як і в будь-яких інших документах, не зазначено про пошкодження лічильника, про порушення строків періодичної повірки лічильника газу з вини споживача, не виявлено фактів несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, не вказано ознак позаштатного режиму роботи лічильника газу, а відомості про перевищення допустимих значень відносної похибки лічильника на витратах 650 м3/год та 325 м3/год не підтверджуються будь-якими цифровими значеннями за результатами проведених досліджень, а отже, безпідставною є вказівка в акті про порушення про те, що мала місце робота комерційного ВОГ та його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу не обліковуються або обліковуються некоректно. Позивач зазначив, що з боку відповідача відсутні зауваження щодо роботи (справності) обчислювача (коректора) об'єму газу ВЕГА-1.01 зав. № 05240, а також відсутні будь-які відомості - зареєстровані та зафіксовані повідомлення про роботу лічильника газу в позаштатному режимі за період з 01.01.2025 по 21.01.2025, у зв'язку із чим у відповідача не було підстав для здійснення донарахування об'ємів природного газу за період з 01.01.2025 по 21.01.2025.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначав, що виявлене при проведенні експертної повірки порушення Кодексу ГРМ не стосується ані пошкодження пломб на ЗВТ, ані пошкодження самого ЗВТ, в зв'язку із чим відсутні підстави для проведення незалежної експертизи ЗВТ на підставі п. 6 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ. Акт про порушення не містить посилань на конкретні ознаки позаштатного режиму роботи газового лічильника, оскільки жодної подібної ознаки в роботі газового лічильника позивача не було виявлено, натомість саме невідповідність лічильника метрологічним характеристикам не дозволяє його використання та експлуатацію у складі комерційного вузла обліку газу (ВОГ) та прямо впливає на здатність обраховувати (вимірювати) обсяг спожитого природного газу позивачем.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при ухваленні постанови

За змістом частин першої та другої статті 5 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

За положеннями Законів України "Про ринок природного газу", "Про природні монополії", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 30.09.2015 № 2494 затвердила Кодекс газорозподільних систем (Кодекс ГРМ).

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ:

вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;

комерційний облік природного газу - визначення об'ємів (обсягів) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точках комерційного обліку на підставі даних комерційних вузлів обліку та інших регламентних процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

Пунктами 1, 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ встановлено, що власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

За положеннями пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До того ж в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Матеріалами справи підтверджено, що 27.12.2024 представниками ТОВ "Газорозподільні мережі України" під час здійснення перевірки об'єкта газоспоживання позивача, розташованого за адресою: м. Миколаїв, вул. 5-а Слобідська, 110, виникли сумніви у працездатності складових комерційного ВОГ, а саме лічильника РГК G400 зав. № 6536, у зв'язку із чим було ініційовано його позачергову повірку та в присутності представника позивача складено акт контрольного огляду вузла обліку, який представник позивача підписав без зауважень.

21.01.2025 після узгодження дати демонтажу, лічильник газу демонтовано та направлено на експертну повірку, що підтверджується відповідним протоколом. У протоколі направлення зазначено дату та час проведення експертної повірки ЗВТ - 22.01.2025 о 10:30.

22.01.2025 Миколаївською філією "Одесастандартметрологія" проведено експертну повірку лічильника газу РГК G400 зав. № 6536, за результатами якої лічильник визнано непридатним для подальшого використання - відносна похибка лічильника газу при об'ємній витраті Q = 647,05 м3/год становить 1,24 % при допустимій ± 1%.

За результатами експертної повірки складено відповідний висновок № 9/22 від 22.01.2025.

За наслідками проведеної позачергової повірки лічильника представниками Оператора ГРМ в присутності представника позивача складено акт про порушення № 100074 від 22.01.2025, в пункті 8 якого зазначено дату засідання Комісії, яка буде його розглядати - 06.02.2025 о 14 год. 00 хв. У наведеному акті про порушення також вказано: "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ та його складових частин в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Під час проведення експертної повірки основна відносна похибка перевищує допустимі значення на витратах 650 м3/год та 325 м3/год.". Споживач, у свою чергу, з актом не погодився та надав свої заперечення, а саме вказав, що споживачу не надано протокол повірки ЗВТ, який зазначений в акті про порушення як додаток і який мав би містити відомості про хід та результати експертної повірки. Також споживач заявив про бажання провести незалежну експертизу ЗВТ.

Як слушно враховано судом, відповідно до пункту 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

При цьому судом встановлено, що виявлені при проведенні експертної повірки порушення Кодексу ГРМ не стосуються ані пошкодження пломб на ЗВТ, ані пошкодження самого ЗВТ, а відтак відсутні підстави відповідно до Кодексу ГРМ для проведення експертизи ЗВТ.

Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлено, що згідно з висновком за результатами експертної повірки № 9/22 від 22.01.2025 (протокол № 6ПЕ від 22.01.2025) лічильник газу роторний РГК G400, заводський № 6536, не відповідає вимогам чинних нормативних документів з метрології та експлуатаційної документації виробника.

За положеннями пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

У главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначені види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Одним із видів порушень, передбачених главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, є порушення, що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових, які кваліфікуються як "не з вини споживача".

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

При цьому для цілей визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася: 1) внаслідок його пошкодження; 2) внаслідок позаштатного режиму роботи.

У пункті 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням, зокрема такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Судом встановлено, що за результатами розгляду акта про порушення Комісією відповідача прийнято рішення, оформлене протоколом № 32 від 06.02.2025, щодо задоволення акта про порушення № 100074 від 22.01.2025. Перерахунок здійснено за період з 07:00 год 01.01.2025 по 10:00 год 21.01.2025 спожитого позивачем природного газу, що відображено в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості № 15-02/2025. При цьому донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу Комісія відповідача здійснила в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Відповідно до правового висновку об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в постанові від 18.11.2022 у справі № 914/993/21 щодо застосування положень абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, пункту 4 та абзацу 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, який правомірно враховано судом першої інстанції, якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи, буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ. Підпункт 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу у такому разі не застосовується і обставини справності коректора значення не мають.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ:

коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;

лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Із наведених визначень випливає, що показання коректора об'єму газу перебувають у прямій безпосередній залежності від даних, які отримані від лічильника газу. Виходячи з технічного функціоналу коректора об'єму газу, наданого в Кодексі ГРМ (сукупність ЗВТ, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу), а також складу комерційного ВОГ, відомості коректора не можуть вважатись достовірними для визначення об'єму газу у випадку отримання даних від лічильника, який неправильно вимірював об'єм газу.

Такі висновки Верховного Суду викладені у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.11.2022 у справі № 914/993/21 та постанові Верховного Суду від 22.05.2025 у справі № 922/3163/24.

З огляду на викладене, судом правильно відхилено посилання позивача на відсутність у відповідача зауважень щодо роботи коректора як обставини щодо відсутності підстав для здійснення донарахування.

Таким чином, у спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу підтверджуються тим, що лічильник газу позивача РГК G400, заводський № 6536, було визнано непридатним для подальшого використання через перевищення допустимих значень основної відносної похибки при вимірюванні об'єму газу.

За таких обставин, обґрунтованими є висновки суду, що у спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача є підтвердженими, а відтак, у відповідача були всі правові підстави для оформлення акта про порушення та проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а позивач за встановленими у справі обставинами не довів протиправності дій відповідача щодо прийняття відповідачем рішення, на підставі якого сформовано акт - розрахунок № 15-02/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 01.01.2025 по 21.01.2025 у розмірі 63 056,04 м куб. вартістю 1 398 267,69 грн.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" (№ 4241/03, § 54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Колегія суддів апеляційної інстанції з огляду на викладене зазначає, що в даній справі надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За результатами перегляду даної справи колегія суддів дійшла висновку про те, що місцевим господарським судом було повно, всебічно та об'єктивно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також правильно застосовано норми матеріального і процесуального права, у зв'язку із чим правові підстави для зміни чи скасування оскаржуваного в даній справі судового рішення відсутні.

За таких обставин, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Судові витрати

У зв'язку з відсутністю підстав для задоволення апеляційної скарги судові витрати за її розгляд відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст. 74, 129, 269, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргон" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 28.07.2025 у справі № 910/2737/25 залишити без змін.

3. Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.

4. Матеріали даної справи повернути до місцевого господарського суду.

5. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строк, передбачені ст. 287-289 Господарського процесуального кодексу України.

У зв'язку з тривалими повітряними тривогами по місту Києву, повна постанова складена - 22.10.2025.

Головуючий суддя А.М. Демидова

Судді А.О. Мальченко

І.П. Ходаківська