Єдиний унікальний номер 317/4576/25
Провадження № 3/317/2306/2025
20 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Качан А.В., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення ЄУН 317/4576/25, провадження № 3/317/2306/2025 та ЄУН 317/4579/25, провадження № 3/317/2308/2025, які надійшли ізВП № 6 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП,-
05.09.2025 о 14 год. 23 хв., ОСОБА_1 по вул. Партизанській в с-щі Кушугум Запорізького району Запорізької області керував квадроциклом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, хитка хода. Від проходження огляду на місці зупинки в установленому законом порядку за допомогою алкотестера газоаналізатора Drager-6810 (0412) відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі у лікаря нарколога також відмовився. Водія попереджено про повторність, транспортний засіб припаркований на місці зупинки (на узбіччі) без порушень ПДР.
Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Крім того, 05.09.2025 о 14 год. 23 хв., ОСОБА_1 по вул. Партизанській в с-щі Кушугум Запорізького району Запорізької області керував транспортним засобом позбавлений права керування повторно протягом року, згідно постанова ЕНА 3053435 від 15.09.2024.
Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Обставини правопорушень викладені у:
- протоколі про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 444419, складеному 05.09.2025;
- протоколі про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 444433, складеному 05.09.2025.
Повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 у судові засідання, призначені 29.09.2025, 20.10.2025 не з'явився.
Клопотання про відкладення розгляду справи на адресу суду від ОСОБА_1 не надходило, а тому, на підставі ст. 268 КУпАП, яка не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ст.ст. 126, 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, з урахуванням необхідності додержання строків, передбачених ст. 38, 277 КУпАП, суд постановив проводити розгляд за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об'єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, у відповідності до ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 2 ст. 130 КУпАП повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Відповідно п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
На переконання суду, вина ОСОБА_1 підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 444419 від 05.09.2025, яким зафіксовані обставини вчиненого правопорушення. ОСОБА_1 протокол підписав без застережень;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 444433 від 05.09.2025, яким зафіксовані обставини вчиненого правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП. ОСОБА_1 протокол підписав без застережень;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився від огляду на стан сп'яніння, хоча мав ознаки алкогольного сп'яніння;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.09.2025;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 3053435 від 15.09.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 126 КУпАП;
- інформаційною довідкою інспектора сектору адміністративної практики Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області Ведмедь О., за змістом якої протокол ЕПР1 № 444419 від 05.09.2025 складений з не вірною кваліфікацією частини. Вірною необхідно вважати частину 2 ст. 130 КУпАП за кваліфікацією правопорушення відносно ОСОБА_1 . Згідно з базою даних підсистеми «Адмінпрактика» ІТС ІПНІ станом на 15 год. 00 хв. 05.09.2025 ОСОБА_1 , протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачені статтею 130 КУпАП, винесено постанову 335/10990/24 від 11.11.2024 Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя.
Також рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя 334/4323/24 від 24.07.2024 винесено постанову про позбавлення права керування ОСОБА_1 терміном на 1 рік. Зазначені відомості, інспектор СРПП ВП № 6 старший лейтенант поліції Полежаєв С.Ю. не зміг встановити під час складання протоколу, що призвело до не вірної кваліфікації частини статті 130 КУпАП.
Коригування щодо частини статті 130 КУпАП внесенні до електронної
картки протоколу ЕПР1 № 444419 від 05.09.2025. Перескладання протоколу не є можливим.
Станом на 05.09.2025, згідно з базою даних «ГСЦ - посвідчення водія», ОСОБА_1 , отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 26.02.2002, яке здано на збереження до ТСШ.
Згідно з базою даних ІТС ІПНП «ГСЦ_АМИ» відомості про транспортний засіб, квадроцикл ATV-4WD-058F без державного номерного знаку, відсутні.
- відеозаписом події, що мала місце 10.09.2025, яким зафіксовано обставини події.
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
З правового аналізу зазначеної норми вбачається, що встановлення наявності або відсутності ознак сп'яніння, відповідно до переліку зазначеному у пунктах 3 та 4 Інструкції, для подальшого направлення на огляд на стан сп'яніння, поліцейський здійснює за внутрішнім переконанням. Чітко визначеного порядку встановлення таких ознак законодавство не передбачає.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення працівником поліції було встановлено та названо три ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, хитка хода.
Таким чином, суд приходить до висновку, що працівником поліції били встановлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, а отже вимога про проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння є правомірною.
Досліджені у суді докази у своїй сукупності вказують на те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, особу правопорушника, суддя приходить до висновку про необхідність накладення на правопорушника стягнення, достатнього для його виправлення та в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Суддя не застосовує до ОСОБА_1 стягнення у вигляді конфіскацією транспортного засобу, оскільки матеріали справи не містять доказів належності йому на праві приватної власності даного транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 40-1, 126, 130, 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
Об'єднати в одне провадження справу про адміністративне правопорушення ЄУН 317/4576/25, провадження № 3/317/2306/2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП зі справою про адміністративне правопорушення ЄУН 317/4579/25, провадження № 3/317/2308/2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Об'єднаній справі присвоїти ЄУН 317/4576/25, провадження № 3/317/2306/2025.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800 грн. 00 коп. (сорок тисяч вісімсот гривень 00 коп.) з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.В. Качан