Справа№751/8598/25
Провадження №1-кс/751/2210/25
10 жовтня 2025 року місто Чернігів
Слідчий суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1
з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника - адвоката ОСОБА_6 ,
підозрюваної ОСОБА_7 та її захисника - адвоката ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Чернігові клопотання слідчого у кримінальному провадженні - старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_9 , погоджене заступником керівника Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_10 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024272010000251 від 19.11.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України,
Встановив:
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024272010000251 від 19.11.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 13.12.2025.
В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що СУ ГУНП в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024272010000251 від 19.11.2024 року за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, та за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на виконання умов договору № 032201 від 07.06.2022, на замовлення КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради, розроблено проектну документацію по об'єкту «Реконструкція водопровідної насосної станції «Подусівка» КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », розташованої на землях Новобілоуської ОТГ Чернігівської області Чернігівського району».
Проектною документацією передбачено будівництво станції ультрафіолетового знезараження води, де відбувається обробка води ультрафіолетовим випромінюванням, визначені технічні вимоги по вибору та експлуатації ультрафіолетових ламп, а також пропонується дві установки WEDECO Spectron 2000e.
З метою визначення очікуваної вартості та подальшого придбання обладнання, на сторінці соціальної мережі Facebook КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради 19.07.2023 здійснено публікацію щодо надання на електронну адресу підприємства комерційних пропозицій щодо вартості двох систем ультрафіолетового знезараження води.
Після ознайомлення із вказаним оголошенням, у період часу з 19.07.2023 по 20.07.2023, у ОСОБА_7 виник злочинний умисел на привласнення бюджетних коштів, призначених на закупівлю КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради двох систем ультрафіолетового знезараження води, шляхом укладення відповідного договору поставки товару із завідомо завищеною вартістю.
З метою реалізації свого злочинного умислу, у невстановленому досудовим розслідуванням місці 20.07.2023 від імені генерального директора ТОВ » ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_7 складено та підписано комерційну пропозицію на дві системи ультрафіолетового знезараження води із завідомо завищеною вартістю в сумі 20166198,96 грн з ПДВ, яку направлено на електронну адресу КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради.
Уповноваженою особою з питань публічних закупівель комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради ОСОБА_11 27.07.2023 в електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_5 » оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі системи ультрафіолетового знезараження води (ДК 021:2015:42910000-8 - Апарати для дистилювання, фільтрування чи ректифікації), (ДК 021:2015: 42912330-4 Апарати для очищення води) у кількості 2 шт. очікуваною вартістю закупівлі 18822648,86 грн ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на незаконне заволодіння бюджетними коштами КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради, з корисливих мотивів, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, діючи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », для участі у відкритих торгах процедури публічної закупівлі, 03.08.2023 подала тендерну пропозицію про поставку 2 (двох) систем ультрафіолетового знезараження води WEDECO Spectron 2000e за ціною 19935297,36 грн. з ПДВ, яка є завідомо завищеною відносно середньоринкової вартості таких систем. При цьому у розпорядженні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відповідний товар був відсутній.
За результатами процедури публічної закупівлі уповноважена особа КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради ОСОБА_11 винесла протокольне рішення (протокол) уповноваженої особи № 2/В від 10.08.2023 про визнання переможцем ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ціновою пропозицією у розмірі 19935297,36 грн з ПДВ, яка є явно завищеною відносно середньоринкової вартості таких систем ультрафіолетового знезараження води.
У подальшому, з метою реалізації вищевказаного злочинного умислу ОСОБА_7 23.08.2023, будучи службовою особою, з корисливих мотивів, підписала від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » договір на закупівлю товару № 230823/СУ від 23.08.2023 з КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради в особі директора ОСОБА_5 про постачання 2 (двох) систем ультрафіолетового знезараження води на загальну суму 19935297,36 грн з ПДВ, які включають, зокрема, 2 установки ультрафіолетового знезараження води WEDECO Spectron 2000e, загальною вартістю 17007626,40 грн з ПДВ, яка є завідомо завищеною відносно середньоринкової вартості вказаного товару.
У результаті придбання КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради за завищеними цінами 2 (двох) установок ультрафіолетового знезараження води WEDECO Spectron 2000e за договором № 230823/СУ від 23.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_7 завдано матеріальних збитків у розмірі 8799626,40 грн.
Крім того, проектною організацією ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » для КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради у 2021 році розроблено проектну документацію на будівництво по об'єкту «Реконструкція системи повітрозабезпечення каналізаційних очисних споруд м. Чернігів, що розташовані по АДРЕСА_1 ».
Відповідно до проектної документації реконструкція системи повітрозабезпечення передбачає установку повітродувок SANITAIRE MAX200-C060 у кількості 6 (шість) штук, 2 (дві) з них - резервні.
На сторінці соціальної мережі Facebook КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради 16.08.2023 здійснено публікацію щодо надання на електронну адресу підприємства комерційних пропозицій щодо вартості повітродувок SANITAIRE MAX200-C060 у кількості 4 (чотирьох) штук.
Після ознайомлення із вказаним оголошенням, у період часу з 16.08.2023 по 17.08.2023, у ОСОБА_7 виник злочинний умисел на привласнення бюджетних коштів, призначених на закупівлю КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради чотирьох повітродувок SANITAIRE MAX200-C060, шляхом укладення відповідного договору поставки товару із завідомо завищеною вартістю.
З метою реалізації свого злочинного умислу, у період часу з 16.08.2023 по 17.08.2023, від імені генерального директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_7 складено та підписано комерційну пропозицію на чотири повітродувки SANITAIRE MAX200-C060із завідомо завищеною вартістю в сумі 49 279 104 грн з ПДВ, яку 17.08.2023 направлено на електронну адресу КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради.
Уповноваженою особою з питань публічних закупівель комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради ОСОБА_12 06.12.2023 в електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_5 » оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі Турбоповітродувок SANITAIRE Turbo MAX 200?C060 або еквівалента у кількості 4 (чотири) шт. (ДК 021:2015: 42120000-6 - Насоси та компресори) очікуваною вартістю закупівлі 49 279 104 грн ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ).
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на незаконне заволодіння бюджетними коштами КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради, з корисливих мотивів, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, діючи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », для участі у відкритих торгах процедури публічної закупівлі 13.12.2023 подала тендерну пропозицію про поставку чотирьох турбоповітродувок SANITAIRE Turbo MAX 200-C060 за ціною 49 259 104,80 грн з ПДВ, яка є завідомо завищеною відносно середньо ринкової вартості таких турбоповітродувок. При цьому у розпорядженні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відповідний товар був відсутній.
За результатами процедури публічної закупівлі уповноважена особа КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради ОСОБА_12 винесла протокольне рішення (протокол) уповноваженої особи № 1 від 20.12.2023 про визнання переможцем ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ціновою пропозицією у розмірі 49 259 104,80 грн, яка є явно завищеною відносно середньо ринкової вартості турбоповітродувок SANITAIRE Turbo MAX 200-C060.
Також встановлено, що в подальшому, з метою реалізації вищевказаного злочинного умислу ОСОБА_7 29.12.2023, будучи службовою особою, з корисливих мотивів, підписала від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » договір на закупівлю товару № 291223/ПВ від 29.12.2023 з КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради в особі директора ОСОБА_5 про постачання 4 (чотирьох) турбоповітродувок Sanitaire Turbo MAX 200-C060 за ціною 49259104,80 грн, яка є завідомо завищеною відносно середньо ринкової вартості вказаного товару.
Після цього, 02.04.2024 укладено додаткову угоду № 1 до договору на закупівлю товару №291223/ПВ від 29.12.2023, якою сторони домовились зменшити Договірну ціну (без зміни кількості (обсягу) та якості товару) і яка склала 39550564,80 грн з ПДВ, що є завідомо завищеною відносно середньоринкової вартості вказаного товару.
Встановлено, що в результаті придбання КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради за завищеними цінами чотирьох турбоповітродувок SANITAIRE MAX200?C060 за договором № 291223/ПВ від 29.12.2023, ІНФОРМАЦІЯ_7 завдано матеріальних збитків у розмірі 18830564,80 грн.
Органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради, будучи службовою особою, діючи в порушення вищевказаних норм законодавства, зокрема п. 6 ч. 1 ст. 7, ч. 2 ст. 19, п. 3 ч. 1 ст. 26 БК України, розділів ІІ, ІІІ Примірної методики, а також п. 1 контракту № 380 від 11.07.2022, п.6.5 Статуту підприємства, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не забезпечив ефективне використання грошових коштів підприємства та уклав від імені КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради договір про закупівлю обладнання за завищеними цінами, чим завдано матеріальних збитків ІНФОРМАЦІЯ_7 у розмірі 18830564,80 грн.
13.08.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.
13.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 13.10.2025, але завершити його у цей термін внаслідок особливої складності провадження неможливо.
Для закінчення досудового розслідування органу досудового розслідування необхідно встановити місце знаходження та допитати як свідків директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », співробітників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », членів технічної ради КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Чернігівської міської ради, водія автомобіля Фольксваген Крафтер НОМЕР_1 , який доставляв обладнання, додатково допитати уповноважених осіб з питань публічних закупівель КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з приводу обставин прийняття рішення про здійснення закупівлі обладнання, укладення договорів та їх подальшого виконання.
Також, необхідно оглянути документи, вилучені під час тимчасового доступу в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; отримати відомості з системи «Безпечне місто» щодо руху автомобіля Фольксваген Крафтер НОМЕР_1 в м. Чернігів 30.07.2024; провести тимчасовий доступ до документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », отримати висновки почеркознавчих експертиз почерку ОСОБА_5 і ОСОБА_7 .
Крім цього, існує необхідність у зверненні до суду із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації операторів мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », з метою з'ясування обставин про дати, час та інтенсивність з'єднань підозрюваних та інших осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінальних правопорушень.
Результати проведення вищевказаних слідчих дій під час судового розгляду можуть бути використані як докази винуватості ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та інших осіб, коло яких на даний час встановлюється органом досудового розслідування.
Органу досудового розслідування, за наявності отриманих фактичних даних необхідно надати остаточну правову оцінку діям ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , повідомити про зміну раніше повідомлених підозр, надати сторонам кримінального провадження доступ до матеріалів досудового розслідування, прийняти за результатами досудового розслідування процесуальне рішення.
Для проведення вищезазначених процесуальних дій необхідно не менше двох місяців.
Слідчий та прокурор у судовому засіданні клопотання підтримали, просили його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 , також підозрювана ОСОБА_7 та її захисник - адвокат ОСОБА_8 у судовому засіданні, щодо задоволення клопотання заперечували, посилались на необґрунтованість, пред'явлених підозр, вважали висновки судових товарознавчих та економічних експертиз, якими орган досудового розслідування обґрунтовує підозри, хибними та вказували на наявність достатнього часу у групи слідчих та групи прокурорів у кримінальному провадженні протягом чотирьох місяців для проведення необхідних слідчих дій та завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Заслухавши думки учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя доходить наступного висновку.
Судом встановлено, що СУ ГУНП в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024272010000251 від 19.11.2024 року за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, та за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
13.08.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
13.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України (для даної стадії досудового розслідування) підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Відповідно до п.4 ч. 3 ст. 219 КПК України, досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Згідно п. 3 ч. 4 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати, зокрема, дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Частиною 3 статті 294 КПК України встановлено, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу, зокрема, до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора (п.2 ч.3 ст. 294 КПК України ).
З досліджених у судовому засіданні матеріалів, доданих до клопотання, убачається, що досудове розслідування у кримінальном у провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42024272010000251 від 19.11.2024 року з об'єктивних причин, наведених слідчим у клопотанні, не може бути закінченим у строк визначений п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України, а тому наявні підстави, визначені п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України для продовження в межах строків, визначених п. 3 ч. 4 ст. 219 КПК України слідчим суддею.
Враховуючи визначений обсяг слідчих дій, слідчий суддя визнає, що клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування до 13.12.2025 є обґрунтованим, а строк є необхідним та достатнім.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя
Ухвалив:
Клопотання слідчого у кримінальному провадженні - старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_9 , погоджене заступником керівника Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_10 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024272010000251 від 19.11.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024272010000251 від 19.11.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 13 грудня 2025 року.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали оголошено 13.10.2025.
Слідчий cуддя ОСОБА_1