Справа № 157/1435/25
Провадження №3/157/741/25
17 жовтня 2025 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю секретаря судового засідання Солошик Д.В., особи, щодо якої складеного протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацевлаштований,
за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 408044 від 31 липня 2025 року зазначається, що ОСОБА_1 29 липня 2025 року о 09 год 35 хв по вул. Бабича, 14 у м. Львові, керуючи транспортним засобом марки «Iveco», номерний знак НОМЕР_1 , з причіпом марки «ПГМФ», номерний знак НОМЕР_2 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце події та не повідомив поліцію, чим порушив пункт 2.10 «а» Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КпАП України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що він дійсно рухався близько 09 години 29 липня 2025 року автомобілем з причепом по вул. Бабича у м. Львів, однак не бачив та не відчув, що зачепив причепом, який був з'єднаний з його автомобілем, інший автомобіль, що був припаркований з порушенням Правил дорожнього руху. Про дорожньо-транспортну пригоду йому стало відомо лише тоді, коли йому подзвонив поліцейський і повідомив, що він причепом зачепив припаркований на вулиці автомобіль. Після цього повідомлення він оглянув причеп автомобіля і виявив відірваний габарит. Здійснюючи виїзд на головну дорогу і поворот, він не відчув ні поштовху, ні будь-яких перешкод, які б давали йому підстави вважати, що сталася ДТП.
Відповідно до ст. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Згідно зі ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КпАП України встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КпАП України).
З рапорту інспектора ВРОРМ ДТП Управління патрульної поліції у Львівській області Гавраха Р. від 29 липня 2025 року вбачається, що о 14 год 59 хв 29.07.2025 на службовий планшет надійшло повідомлення про ДТП і в ході реагування встановлено, що водій ОСОБА_2 26 липня 2025 року припаркував свій транспортний засіб марки «Hond CR-V», номерний знак НОМЕР_3 , по вул. Тараса Бабича, 14 у м. Лівів, а 29 липня 2025 року близько 14 год 30 хв останній виявив пошкодження на транспортному засобі, а саме пошкодження переднього бамперу та лівого переднього крила; на перехресті вул. Личарівська та вул. Тараса Бабича є камера, якою було зафіксовано факт даної події.
З письмових пояснень ОСОБА_2 від 29 липня 2025 року вбачається, що він близько 14 год 30 хв 29 липня 2025 виявив пошкодження на належному йому транспортному засобі марки «Hond CR-V», номерний знак НОМЕР_4 , а саме пошкодження переднього бамперу, лівого переднього крила та накладки на ліве крило, востаннє користувався автомобілем 26 липня 2025 року та цих пошкоджень не було.
Відповідно до схеми місця дорожньо-транспортної пригоди, дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу марки «Hondа CR-V», номерний знак НОМЕР_3 , сталася по вул. Тараса Бабича, 14 у м. Львові, і внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіль отримав механічні пошкодження, зокрема, в автомобілі пошкоджено передній бампер, переднє ліве крило, пластикова накладка переднього лівого крила, пластикова накладка переднього бампера.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 122-4 КпАП України встановлено адміністративну відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Об'єктивна сторона зазначеного адміністративного правопорушення полягає у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні, а суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.
Відповідно до п. 2.10. а) Правил дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав, пояснивши, що в силу великих габаритів транспортного засобу з причепом, якими він керував, не відчув і не міг відчути, що задньою частиною причепа зачепив припаркований транспортний засіб, ні поштовхів, ні ударів не відчув.
У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 був обізнаний про причетність його до дорожньо-транспортної пригоди та умисно залишив місце події.
Як вбачається з вищезазначеного рапорту поліцейського, факт дорожнього транспортної пригоди було зафіксовано відеокамерою міста, наявною на місці події.
На відеозаписі із зазначеної відеокамери відсутні обставини, які б вказували на те, що ОСОБА_1 міг розуміти свою причетність до ДТП та умисно місце події залишив. На цьому відеозаписі відображено рух автомобіля з причепом, а саме здійснення виїзду на головну дорогу та маневр повороту, однак немає відомостей про безпосереднє контактування транспортних засобів відповідними частинами припаркованого автомобіля та причепу.
З огляду на вищезазначене, провадження у справі щодо ОСОБА_1 належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КпАП України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Дата складення повного тексту постанови - 20 жовтня 2025 року.
Суддя: О.В. Антонюк