Постанова від 14.10.2025 по справі 201/1824/25

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/7638/25 Справа № 201/1824/25 Суддя у 1-й інстанції - Салькова В. С. Суддя у 2-й інстанції - Новікова Г. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року

Дніпровський апеляційний суд в складі колегії:

головуючого судді: Новікової Г.В.

суддів: Гапонова А.В., Никифоряка Л.П.

за участю секретаря Кругман А. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги»на рішення Шевченківського районного суду міста Дніпра від 08 травня 2025 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що він є власником окремо збудованого індивідуального гаражу, розташованого у дворі багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

15.10.2024 року з мережі Інтернет він дізнався, що йому як споживачеві електроенергії індивідуального гаражу неправомірно без його згоди посадові особи відповідача змінили тарифну категорію з «Побутовий споживач» на «Юридичний споживач», і в такому разі оплата за використану електроенергію буде не 4,32 грн (з ПДВ) за 1 кВт/год, а набагато вищою.

Для отримання інформації щодо нарахування та оплати спожитої електроенергії 15.10.2024 року він звернувся телефоном до «Гарячої лінії» Дніпропетровського регіонального контактного центру ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та просив повернути оплату на умови

Комерційної пропозиції «Побутова» із застосуванням фіксованої ціни на електричну енергію 4,32 грн (з ПДВ) за 1 кВт/год.

Відповіддю №62155/DNEP від 25.10.2024 року відповідач повідомив йому, що з 01.11.2022 року його як власника індивідуального гаража переведено на умови Комерційної пропозиції «Універсальна» у відповідності до постанови НКРЕКП №1177 від 05.10.2018 року, а також відмовив у поверненні на умови Комерційної пропозиції «Побутова».

З цим рішенням позивач не згоден, тому що використовує гараж для забезпечення побутових потреб своєї сім'ї: освітлення приміщення; підключення побутових електроприладів; заряджання акумуляторів для дитячої електричної машини; заряджання побутових акумуляторів, блоків живлення та павербанків. На зазначеному об'єкті він не здійснює господарської або професійної діяльності, гараж не використовується ні юридичною особою, ні фізичною особою-підприємцем.

19.12.2024 року він звернувся із заявою до ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», в якій просив з 01.11.2022 року поновити йому електропостачання за тарифом «Побутовий споживач» та провести перерахунок вартості наданих послуг за цією адресою з 01.11.2022 року за тарифом «Побутовий споживач», у зв'язку з використанням ним електроенергії в гаражі виключно для побутових потреб, не здійснюючи там господарської або професійної діяльності.

В листі-відповіді №2093/DNEP від 14.01.2025 року відповідач відмовив у задоволенні його вимог.

Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що призвели до порушення його права як споживача електричної енергії, передбаченого п.3 ч.1 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії», на отримання такої енергії згідно з умовами договору, що передбачають надання її на визначених цим законом підставах за тарифами для побутового споживача.

До 01.11.2022 року йому як споживачу постійно надавалася універсальна послуга постачання електричної енергії на умовах комерційної пропозиції для індивідуальних побутових споживачів, отже, до внесення постановою НКРЕКП №1272 від 05.10.2022 року змін до постанови №312 щодо визначення поняття «об'єкт побутового споживача» мета використання ним електричної енергії в гаражі не викликала жодних сумнівів у постачальника послуги. Будь-яких об'єктивних даних на підтвердження того, що мета змінилася на час зміни тарифної категорії, або доказів здійснення ним господарської, комерційної тощо діяльності відповідач не надав.

Просив визнати протиправними дії ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», оформлені листом №2093/ DNEP від 14.01.2025 року, щодо відмови поновити йому з 01.11.2022 року електропостачання за тарифом «Побутовий споживач» із застосуванням фіксованої ціни на електроенергію 4,32 грн (з ПДВ) за 1 кВт/год за об'єктом споживання - індивідуальним гаражем за адресою: АДРЕСА_1 , особистий рахунок НОМЕР_1 ; зобов'язати відповідача поновити йому з 01.11.2022 року електропостачання за тарифом «Побутовий споживач» за вказаним вище тарифом, стягнути з відповідача на його користь судові витрати.

Рішенням Шевченківського районного суду міста Дніпра від 08 травня 2025 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано незаконними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» щодо відмови ОСОБА_1 обрахування з 01.11.2022 року вартості електропостачання за тарифом комерційної пропозиції «Побутовий споживач» за об'єктом споживання - індивідуальним гаражем за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 .

Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» здійснити дії щодо обрахування вартості спожитої ОСОБА_2 електричної енергії з 01.11.2022 року за об'єктом споживання - індивідуальним гаражем за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , за тарифом комерційної пропозиції «Побутовий споживач».

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 605,60 грн.

В апеляційній скарзі представник ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» у відповідності із Законом та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ) - постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Дніпропетровської області.

Отже обов'язок щодо постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, яким був наділений постачальник за регульованим тарифом у відповідності до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357, з 01.01.2019 року перейшов до постачальника універсальних послуг.

05.10.2022 року постановою НКРЕКП № 1272 були затверджені Зміни до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312. Зокрема, об'єктом побутового споживача, у відповідності до абз. 38 п. 1.1.2. оновленої редакції ПРРЕЕ, є квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об'єкти житлової нерухомості, визначені у пункті 14.1.129 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси, а також земельна ділянка, призначена для індивідуального житлового будівництва зазначених об'єктів житлової нерухомості. При цьому, виходячи зі змісту п. 14.1.1291 Податкового кодексу України, гаражі є об'єктами нежитлової нерухомості. Таким чином, враховуючи зазначені вище зміни до ПРРЕЕ листом від 11.10.2022 року, направленим на адресу Позивача, Постачальником було повідомлено, що з 01.11.2022 року постачання електричної енергії на об'єкт Позивача буде здійснюватися на умовах комерційної пропозиції «Універсальна» (у разі необрання іншої комерційної пропозиції у строк, зазначений у листі), яка розміщена на офіційному веб-сайті Товариства за посиланням - https://dp.yasno.com.ua/business/postachalnik_universalnoi_poslugi, через невідповідність об'єкта (гаража) Позивача критеріям об'єкту побутового споживача та, відповідно, попередньо обраній комерційній пропозиції «Побутова» (Лист від 11.10.2022 ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» додано до відзиву на позов). Оскільки Позивачем у строк, встановлений у Листі, не було обрано іншої комерційної пропозиції Постачальника, постачання електричної енергії на об'єкт Позивача здійснювалось на умовах комерційної пропозиції «Універсальна» за регульованими цінами (тарифами) на електроенергію, розрахованими у відповідності до норм чинного законодавства відповідно до постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177 (Комерційна пропозиція «Універсальна» постачальника універсальних послуг ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» для малих непобутових споживачів додана до відзиву на позов).

Також Постачальник, у зв'язку зі зміною умов договору, повідомив Споживача про зміну особового рахунку № НОМЕР_2 на новий особовий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий для розрахунків за електричну енергію (Лист від 02.12.2022 ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» додано до відзиву на позов). Таким чином є безпідставними та необґрунтованими висновки суду першої інстанції, щодо зміни комерційної пропозиції у незаконний спосіб, що знайшли своє підтвердження вищезазначеними доводами, поясненнями Відповідача та письмовими доказами, долученими останнім до матеріалів справи.

З огляду на те, що об'єкт (окремо збудований індивідуальний гараж) Споживача, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не відповідає критеріям, притаманним об'єкту побутового споживача (у розумінні до визначень Правил) та визначеним у п. 2 додатку 3 до Положення, у Товариства були відсутні правові підстави для постачання електричної енергії за фіксованими цінами на електричну енергію для побутових споживачів та застосування фіксованої ціни, визначеної постановою КМУ № 483.

Прийняті НКРЕКП постанови є обов'язковими для всіх учасників ринку електричної енергії, у тому числі і постанова НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, якою затверджені «Правила роздрібного ринку електричної енергії». Досліджуючи питання щодо регулювання НКРЕКП правовідносин між учасниками ринку електричної енергії, до яких згідно пункту 96 частини першої статті 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії» належать і споживачі, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 19.04.2024 у справі № 911/1359/22 дійшов висновку про те, що прийняті нормативно-правові акти НКРЕКП в межах її повноважень є обов'язковими для учасників ринку. Наголошуємо на тому, що постанова НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, якою затверджені «Правила роздрібного ринку електричної енергії», не оскаржена в установленому порядку та є чинною, тому норми цієї постанови підлягають обов'язковому виконанню всіма учасниками ринку електричної енергії.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення,а рішення суду першої інстанції без змін як законне та обгрунтоване.

Про час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином, про що свідчить довідка про отримання документів в електронному суді представником відповідача. Від позивача надійшла заява про слухання справи у його відсутність. В судове засідання з'явився представникТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» -адвокат Яланський О.А..

Відповідно до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України за наявними в ній доказами в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що дії відповідача зі зміни тарифу нарахування послуг лише на підставі змін до визначення «об'єкт побутового споживача» у Правилах роздрібного ринку електричної енергії не відповідають вимогам закону, засадам рівності, принципам розумності та справедливості та порушують права позивача як споживача послуг.

Такий висновок не відповідає встановленим обставинам та нормам матеріального і процесуального права.

Закон України «Про ринок електричної енергії» та Правила роздрібного ринку електричної енергії визначають різні категорії споживачів за критерієм використання ними електричної енергії.

Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську); побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного чи тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового проживання, включаючи прибудинкову (присадибну територію); об'єкт побутового споживача - квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об'єкти житлової нерухомості, визначені у пункті і 14 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси, чергу, положеннями пункту 14.1.129* і 2 З статті 14 Кодексу встановлено, що гаражі (підземні й наземні) та криті автомобільні стоянки належать до об'єктів нежитлової нерухомості.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1272 від 05 жовтня 2022 року були затверджені Зміни до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312. Зокрема об'єкт побутового споживача квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об'єкти житлової нерухомості, визначені у пункті 14.1.129 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси, а також земельна ділянка, призначена для індивідуального житлового будівництва зазначених об'єктів житлової нерухомості.

Згідно положень пп. г пункту 14.1.129-1 статті 14 ПК України встановлено, що гаражі (підземні й наземні) та криті автомобільні стоянки належать до об'єктів нежитлової нерухомості.

Судом першої інстанції встановлено, що 12.01.1994 року видане Реєстраційне посвідчення Дніпропетровської організації технічної інвентаризації, яким посвідчене, що індивідуальний гараж в м. Дніпропетровську у дворі будинку АДРЕСА_2 зареєстрований за ОСОБА_1 на праві особистої власності на підставі рішення виконкому Жовтневого району Ради народних депутатів №541 від 23.04.1993 року.

Згідно з відповіддю КП «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради від 07.04.2016 року №4430 станом на 31.12.2012 року право власності на гараж № НОМЕР_3 на подвір'ї будинку АДРЕСА_2 зареєстроване за ОСОБА_1

ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» - суб'єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення згідно з пунктом 13 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон). Так, пунктом 13 Розділу XVII «Прикінцеві та Перехідні положення» встановлено, що суб'єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов'язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж двох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб'єкт господарювання. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 року № 429 ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» видано ліцензію з постачання електричної енергії споживачам. ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» у відповідності із Законом та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ) - постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Дніпропетровської області.

Обов'язок щодо постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, яким був наділений постачальник за регульованим тарифом у відповідності до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357, з 01.01.2019 року перейшов до постачальника універсальних послуг. Відповідно до п. 7 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Таким чином, всі споживачі, які станом на 31.12.2018 року мали право на отримання універсальної послуги, автоматично, шляхом фактичного споживання електричної енергії та/або сплати рахунку за спожиту електричну енергію, з 01.01.2019 року на умовах чинних на той час договорів про постачання електричної енергії, укладених з постачальником за регульованим тарифом, приєднались до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг у порядку, визначеному п.п. 2 і 7 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, а також п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону. Водночас, ПРРЕЕ у редакції станом на 01.01.2019 року надавали наступне визначення об'єкту побутового споживача, а саме - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування. Тобто, враховуючи наведене визначення, споживачі у власності/користуванні яких перебували окремо збудовані індивідуальні гаражі, з 01.01.2019 року мали право споживати електричну енергію за тарифами, встановленими для побутових споживачів, на підставі відповідного договору, укладеного з постачальником універсальних послуг. Таким чином, між Споживачем та Постачальником на об'єкт (окремо збудований індивідуальний гараж) за адресою: АДРЕСА_1 (ЕІС-код точки обліку 62Z5597824477826), 01.01.2019 року був укладений публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції «Побутова» (опубліковані на офіційному веб-сайті Товариства за посиланням - https://www.dp.yasno.com.ua, раніше - https://dnep.com.ua), до якого Споживач приєднався шляхом фактичного споживання електричної енергії.

11.10.2022 року ОСОБА_1 відповідачем спрямоване повідомлення про незастосування з 01.11.2022 року умов комерційної пропозиції «Побутова» за його особовим рахунком через зміни, внесені постановою НКРЕКП №1272 від 05.10.2022 року до Правил роздрібного ринку електричної енергії, в частині визначення об'єктів побутового споживача. Позивачеві запропоновано обрати іншу комерційну пропозицію, а в разі необрання - постачання відбуватиметься на умовах комерційної пропозиції «Універсальна» з відкриттям нового особового рахунку.

Оскільки ОСОБА_1 у строк, встановлений у листі, не було обрано іншої комерційної пропозиції Постачальника, постачання електричної енергії на об'єкт позивача здійснювалось на умовах комерційної пропозиції «Універсальна» за регульованими цінами (тарифами) на електроенергію, розрахованими у відповідності до норм чинного законодавства відповідно до постанови НКРЕКП від 05.10.2018 року №1177.

02.12.2022 року ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» надіслало позивачеві лист №44835 з реквізитами нового особового рахунку - НОМЕР_1 .

Таким чином зміни комерційної пропозиції відповідачем були здійснені відповідно до змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1272 від 05 жовтня 2022 року. Зміни встановлено, що гаражі (підземні й наземні) та криті автомобільні стоянки належать до об'єктів нежитлової нерухомості.

Листом ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 25.10.2024 року №62155 позивачеві повідомлено про відсутність договірних відносин з купівлі-продажу електроенергії об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , між ним та товариством. Але для купівлі-продажу енергії з 01.01.2019 року укладений договір про постачання електроенергії шляхом приєднання до публічного договору на умовах комерційної пропозиції «Побутова», для розрахунків відкрито особовий рахунок № НОМЕР_4 . Зміни до Правил роздрібного ринку електричної енергії від 05.10.2022 року суттєво звузили визначення об'єкту побутового споживача щодо гаражів, які відповідно до п.14.1.129-1 Податкового кодексу України віднесені до об'єктів нежитлової нерухомості, що зумовило втрату статусу «побутовий споживач», то ж, у товариства відсутні правові підстави для постачання електроенергії за фіксованими цінами для побутових споживачів.

19.12.2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою про незгоду з рішенням, викладеним у вищезазначеному листі, та просив з 01.11.2022 року поновити йому електропостачання за тарифом «Побутовий споживач».

Листом відповідача від 14.01.2025 року №2093 ОСОБА_1 роз'яснене, що його гараж не відповідає критеріям об'єкта побутового споживача та відмовлене у задоволенні його вимог.

Як вбачається з рахунку №257902045584 від 31.01.2025 року ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» споживачеві ОСОБА_1 за січень 2025 року застосований для оплати послуг з постачання електричної енергії тариф 8,12048 грн/кВт*г.

Таким чином споживачі у власності/користуванні яких знаходяться об'єкти, які, у розумінні п. 14.1.129 Податкового кодексу України, не є об'єктами житлової нерухомості, зокрема, окремо збудовані індивідуальні гаражі, втрачають статус «побутового споживача» та, відповідно, право споживати електричну енергію за фіксованими цінами на електричну енергію для побутових споживачів, на що суд першої інстанції не звернув уваги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року № 483 (зі змінами та доповненнями) затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (далі - Положення), додатком 3 до якого є «Фіксовані ціни на електричну енергію для побутових споживачів». Відповідно до положень п. 2 додатку 3 до Положення, фіксовані ціни, визначені пунктом 1 цього додатка, застосовуються до електричної енергії, що купується у постачальників універсальних послуг та споживається: 1) індивідуальними та колективними побутовими споживачами, в тому числі у гуртожитках, що розраховуються за електричну енергію за загальним розрахунковим засобом обліку в частині споживання електричної енергії фізичними особами для задоволення власних побутових потреб, які не включають професійну та/або господарську діяльність; 2) у багатоквартирних житлових будинках (у тому числі гуртожитках) на технічні цілі (аварійне та евакуаційне освітлення, роботу індивідуальних теплових пунктів, котелень, ліфтів, насосів, замково-переговорних пристроїв, протипожежних систем, систем вентиляції, димовидалення та кондиціонування, систем сигналізації, авіаційних маяків, що належать власникам квартир багатоквартирного будинку на праві спільної власності) та освітлення дворів, східців і номерних знаків; 3) у дачних та дачно-будівельних кооперативах, садових товариствах, гаражнобудівельних кооперативах на технічні цілі (роботу насосів) та освітлення території; 4) юридичними особами, які є власниками (балансоутримувачами) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (містечок із збірних модулів, гуртожитків, оздоровчих таборів, будинків відпочинку, санаторіїв, пансіонатів, готелів тощо), у частині задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб; 5) релігійними організаціями в частині споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби. Слід зауважити, шо серед категорій споживачів, визначених у п. 2 додатку 3 до Положення, які мають право на купівлю електричної енергії за фіксованими цінами (4,32 з ПДВ за 1 кВт*год), відсутні власники/ користувачі окремо збудованих індивідуальних гаражів.

Разом з тим, побутовим споживачем, у розумінні абз. 53 п. 1.1.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312, є індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Побутовими потребами, у відповідності до абз. 51 п. 1.1.2. Правил, є споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію) у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім нотаріальної, підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, зокрема діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, зі створення віртуальних активів (майнінгу) та надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо. Згідно з абз. 40 п. 1.1.2. Правил, об'єктом побутового споживача є квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об'єкти житлової нерухомості, визначені у пункті 14.1.129 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси, а також земельна ділянка, призначена для індивідуального житлового будівництва зазначених об'єктів житлової нерухомості. Виходячи зі змісту пп. 14.1.1291 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, гаражі відносяться до об'єктів нежитлової нерухомості.

Визначення поняття «гараж» міститься в п. 2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 24.05.2001 року № 127, за якою гараж - будівля (споруда), частина будівлі (споруди) або комплекс будівель (споруд) із приміщеннями для постійного або тимчасового зберігання автотранспортних та інших мототранспортних засобів, з елементами технічного обслуговування (або без таких).

Відповідно, використання гаражу за його цільовим призначенням не може вважатись забезпеченням власних побутових потреб фізичної особи, що полягають у задоволенні умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) у своїх листах від 28.11.2022 року, від 14.12.2022 року, від 26.04.2023 року надавала роз'яснення про неможливість надання послуг з постачання електричної енергії на потреби електроживлення гаража за фіксованими цінами для побутових споживачів.

Гараж позивача розташований за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 45, не відповідає критеріям, притаманним об'єкту побутового споживача згідно діючого законодавства.

За таких обставин у відповідача були відсутні правові підстави для постачання електричної енергії за фіксованими цінами на електричну енергію для побутових споживачів та застосування фіксованої ціни, визначеної постановою КМУ № 483.

Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що НКРЕКП (Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (частина перша статті 1); - Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом (стаття 3 Закону про НКРЕКП); - рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. (стаття 14 Закону про НКРЕКП); - Регулятор має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими до виконання (п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону про НКРЕКП).

Таким чином, прийняті НКРЕКП постанови є обов'язковими для всіх учасників ринку електричної енергії, у тому числі і постанова НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, якою затверджені «Правила роздрібного ринку електричної енергії».

Верховний Суд у постанові від 19.04.2024 року у справі № 911/1359/22 виклав свою правову позицію про те, що прийняті нормативно-правові акти НКРЕКП в межах її повноважень є обов'язковими для учасників ринку.

За таких обставин у відповідача відсутні підстави для проведення нарахування позивачеві за електропостачання за тарифом «Побутовий споживач», а відтак відповідач діяв в межах своєї компетенції щодо нарахування оплати за енергопостачання за тарифом Універсальний.

За встановлених обставин суд першої інстанції не врахував зазначені положення та дійшов помилкового висновку про те, що нарахування за електропостачання позивачеві повинно відбуватися за тарифом «Побутовий споживач».

Відповідно до статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Оскільки апеляційним судом встановлено неправильне застосування судом першої інстанції при розгляді цієї справи норм матеріального права та невідповідності висновків суду обставинами справи, то є підстави для задоволення апеляційної скарги і скасування судового рішення з ухваленням нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 13 ст. 141 ЦПК України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Оскільки апеляційний суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції, то є підстави для стягнення судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги в сумі 1816,80 грн. з позивача на користь відповідача.

Керуючись ст.ст. 368, 376, 382,384 ЦПК України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги»задовольнити .

Рішення Шевченківського районного суду міста Дніпра від 08 травня 2025 року скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги в сумі 1816,80 грн.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 15 жовтня 2025 року.

Судді: