Справа № 724/3729/25
Провадження № 3/724/2085/25
20 жовтня 2025 року суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Ковальчук Т.М., розглянувши справу про адмніністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, одруженої, маючої трьох неповнолітніх дітей, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 185-1 КУпАП, -
ОСОБА_1 24 вересня 2025 року близько 07:50 год., організувавши, провела масове зібрання прихожан УПЦ, перебуваючи в с. Керстенці, дорога Н-03 сполученням Житомир - Чернівці, 332 км від с. Недобоївці Дністровського району Чернівецької області до жіночого монастиря в с. Бояни Чернівецької області, без сповіщення органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, чим своїми діями порушила вимоги ст. 39 Коституції України, ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також порушення п. 4 рішення Ради оборони Чернівецької області від 12.08.2022 року, введенного в дію розпорядженням голови ради оборони Чернівецької області від 16.08.2022 №1096-р.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.185-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, пояснивши, що не організовувала ніяких масових зібрань, а лише приймала участь у хресній ході з с.Недобоївці до жіночого монастиря в с.Бояни Чернівецької області.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП - суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану забороняються проведення страйків, масових зібрань та акцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема, забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.
Згідно Рішення Ради оборони Чернівецької області від 12.08.2022 року «Про окремі обмеження на території Чернівецької області в умовах правового режиму воєнного стану», введеного в дію розпорядженням №1096-р від 16.08.2022 Чернівецької обласної військової адміністрації, згідно п.4 якого на території Чернівецької області релігійним організаціям заборонено хресні ходи.
Частиною 1 статті 185-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.185-1 КУпАП підтверджується наступними доказами.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №656728 від 24.09.2025 року та фотознімками до нього, відповідно до якого встановлено, що ОСОБА_1 24 вересня 2025 року близько 07:50 год., організувавши, провела масове зібрання прихожан УПЦ, перебуваючи в с. Керстенці, дорога Н-03 сполученням Житомир - Чернівці, 332 км від с. Недобоївці Дністровського району Чернівецької області до жіночого монастиря с. Бояни Чернівецької області, без сповіщення органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, чим своїми діями порушила вимоги ст. 39 Коституції України, ст. 19 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», а також порушення п. 4 рішення Ради оборони Чернівецької області від 12.08.2022 року, введенного в дію розпорядженням голови ради оборони Чернівецької області від 16.08.2022 №1096-р (а.с.1,8-10).
ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, з його змістом ознайомилась, підписала, будь-яких зауважень не зазначила, надала письмові пояснення від 24.09.2025 року, згідно яких 24.09.2025 року у зв'язку з проведенням святкового богослужіння в с. Бояни Чернівецького району у жіночому монастирі із с. Недобоївці Дністровського району Чернівецької області було організовано та особисто взято участь у масовому зібранні прихожан УПЦ. В подальшому біля 07:00 год., перебуваючи на автодорозі Н-03 сполученням Житомир - Чернівці Дністровського району, працівникам поліції надано пояснення. Про те що про дане зібрання та хресний рух потрібно було повідомити органи виконавчої влади або місцевого самоврядування вона не знала, зобов'язується більше даних правопорушень не допускати (а.с.4).
Рапортом помічника чергового ВП №2 (м. Хотин) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області Галіщука І.П. та рапортом старшого інспектора ВВГ Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області капітана поліції Кравецької О.С. від 24.09.2025 року, з яких вбачається, що 24.09.2025 о 06:53 год. розпочалась «Хресна хода» за маршрутом с. Недобоївці до с. Бояни, вул.Монастирська,1 (жіночий монастир) Чернівецької області, кількість учасників 20 осіб (а.с.2-3).
Обставинами, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлені.
З урахуванням характеру вчиненого, особи правопорушниці, ступеня її вини, яка за місцем проживання, згідно характеристики Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 24.09.2025, характеризується позитивно, громадський порядок не порушує, виховує трьох неповнолітніх дітей; дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що ОСОБА_1 необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.185-1 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Згідно із ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3671-17 від 08 липня 2011 року, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 01.01.2025 року цей розмір становить 605,60 грн. (3028х0,2=605,60).
Оскільки на ОСОБА_1 постановою суду накладено адміністративне стягнення, то з неї підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн. в дохід держави.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 5-1, ст. 221, КУпАП, суддя,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-1 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: Чернів. ГУК / Хотинська ТГ / 22030101; Код отримувача (ЄДРПОУ):37836095; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача (номер рахунку IVAN): UA448999980313171206000024365; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хотинський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т.М.Ковальчук