Справа № 204/8928/24
Провадження № 1-кп/204/584/25
21 жовтня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024052630000005 від 04.01.2024, стосовно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки селища Петрівське, Волноваського району Донецької області, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних формувань інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф ОСОБА_6 та інші невстановлені представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зсрф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних формувань російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних формувань рф про вторгнення на територію суверенної України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці зфрф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, у тому числі й селище Анадоль Волноваського району Донецької області.
Так з метою відсічі військовій агресії, Указом Президента України ОСОБА_7 № 64/2022 від 24.02.2022, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на даний час.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на її території.
Крім того, відповідно до п. 6 ст. 1-1 Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях, та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, у тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Згідно з п. 7 ст. 1-1 Закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну», органи держави-терориста (держави-aгpecopa) - органи державної влади, у тому числі правоохоронні органи (міліція, поліція тощо), збройні сили, органи судової влади, внутрішні війська, підрозділи спеціального призначення, органи, відповідальні за охорону та захист державного кордону, органи, відповідальні за здійснення податкової та митної політики, органи, відповідальні за проведення дізнання або досудового (попереднього) слідства, прокуратура, органи, відповідальні за державну безпеку або безпеку вищого керівництва держави-терориста (держави-агресора), підрозділи, відповідальні за виконання миротворчих місій, інші збройні, військові, воєнізовані, парамілітарні або інші силові формування держави-терориста (держави-агресора), їх складові або структурні підрозділи, у тому числі формування, найменування яких не відповідають офіційним назвам, прийнятим у державі-терористі (державі-агресорі), але які за здійснюваними функціями належать до зазначених органів чи формувань, а також медіа, в яких держава-терорист (держава-агресор) має частку власності (корпоративних прав) безпосередньо або через третіх осіб, у тому числі через органи державної влади, органи місцевого самоврядування, державні підприємства тощо.
Представниками Російської Федерації на тимчасово окупованій території селища Анадоль Волноваського району Донецької області було створено підпорядковану, керовану та фінансовану Російською Федерацією окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.
При цьому, представники підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території селища Анадоль Волноваського району Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі з числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу російської федерації.
07 березня 2022 року «указом так званого «главы ДНР» «О внесении изменений в указ главы ДНР», селище Анадоль віднесено до адміністрації Волноваського району так званої «ДНР».
У подальшому, 09.06.2022 «указом так званого «главы ДНР» № 277 «Об администрации Волновахского района» на тимчасово окупованій території Волноваського району Донецької області створена не передбачена законодавством України так звана «местная администрация Донецкой Народной Республики - администрация Волновахского района», на яку незаконно покладено здійснення функції, властивих міській раді України.
До повномасштабного вторгнення рф на територію України та окупації селища Анадоль Волноваського району Донецької області, тобто до 24 лютого 2022 року включно, громадянка України ОСОБА_5 займала посаду заступника директора з дошкільного виховання Анадольського навчально-виховного комплексу Волноваської районної ради Донецької області.
При цьому, ОСОБА_5 займаючи зазначену вище посаду та являючись службовою особою, керувалась у своїй діяльності чинним законодавством України про освіту, яке регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти. У зв'язку з чим, остання будучи обізнаною із засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності, достеменно знала, що до засад та принципів освіти в України належить виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психологічного насильства, а також дискримінації за будь-якими ознаками.
Крім того, ОСОБА_5 , розуміючи, що школа має продовжувати надавати освітні послуги за українським законодавством, діючи умисно, з метою завдання шкоди Україні, реалізуючи рішення та дії держави-агресора, спрямовані на організацію освітнього процесу, впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених рф територіях Донецької області, добровільно погодилася на пропозицію невстановлених представників так званої «администрации Волновахского района», щодо незаконного проголошення її «исполняющим обязанности директора» так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения» «Анадольская школа» администрации Волновахского района, ОГРН наданий окупаційною адміністрацією держави агресора: 1229300130410; індивідуальний податковий номер наданий окупаційною адміністрацією держави агресора: 9304016030.
Так, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді «виконуючої обов'язки директора «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения» «Анадольская школа» администрации Волновахского района, здійснює впровадження стандартів освіти держави-агресора - РФ у вказаному навчальному закладі.
Усвідомлюючи все вищевикладене, а також, злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, не пізніше 23.04.2024, більш точна дата не встановлена, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - селища Анадоль, Волноваського району, Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених рф територіях Донецької області, а також з метою вчинення умисних дій, спрямованих на руйнування загальної системи освіти, як фахової української, тобто державної освіти в цілому - не маючи законних підстав та повноважень особисто здійснювала підбір вчителів, які будуть працювати в так званій школі від окупаційної влади.
Крім того, ОСОБА_5 проводився прийом учнів до так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения» «Анадольская школа» администрации Волновахского района на 2023-2024 навчальний рік за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови.
Також ОСОБА_5 з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру, направленого на здійснення дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, отримала в окупаційній адміністрації держави-агресора навчальні підручники російською мовою за освітньою програмою рф, які відповідно до змісту та довідкових відомостей, зазначених у них, відповідають стандартам освіти держави-агресора, забезпечила видачу вказаних підручників учням для здійснення навчання за освітньою програмою рф.
Крім того, ОСОБА_5 , використовуючи становище так званого виконувача обов'язків директора «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения» «Анадольская школа» організувала розміщення в навчальному закладі прапорів російської федерації, а також іншої символіки, спрямованої на впровадження російських стандартів освіти в навчальному закладі.
Таким чином, усі вказані умисні дії ОСОБА_5 були спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала, та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.
Обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).
До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).
Таким чином, інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.
Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.
Ураховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом на виконання вимог ч. 5 ст. 374 КПК України окремо досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_5 , як підозрюваної та обвинуваченої, на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, у результаті чого судом встановлено таке.
Так, відповідно до повідомлення про підозру від 26 червня 2024 року ОСОБА_5 , яка перебуває на тимчасово окупованій території України, з дотриманням вимог ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України, було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України. Повідомлення про підозру опубліковане 27.06.2024 у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також вручено захиснику.
26 червня 2024 року ОСОБА_5 було призначено захисника.
У зв'язку з перебуванням ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території, а також тим, що місцезнаходження підозрюваної не встановлено і вона не з'являється на виклики слідчого, постановою слідчого від 01 липня 2024 року ОСОБА_5 було оголошено у регіональний, міждержавний та міжнародний розшук.
Ухвалою слідчого судді Мар'їнського районного суду Донецької області від 23.08.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024052630000005 від 04.01.2024, відносно ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 29 січня 2025 року розгляд кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.01.2024 року за № 12024052630000005 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, постановлено здійснювати за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження (in absentia).
Відповідно до ч. 2 ст.7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Суд уважає, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.
Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Так, з метою дотримання прав обвинуваченої на захист та доступу до правосуддя, обвинувачена ОСОБА_5 про дату, час та місце судових засідань повідомлялася належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України, зокрема, шляхом публікації змісту повісток про виклик та рішень суду в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа вважається належним чином ознайомленою зі змістом судових повісток, а отже, обізнаною про здійснюване судом щодо неї кримінальне провадження в порядку ч. 3 ст. 323 КПК (in absentia), якщо місцевий суд повідомляв їй про судові засідання шляхом розміщення оголошення на веб-порталі «Судова влада України» та в газеті «Урядовий кур'єр».
До такого висновку дійшов Верховний Суд у своїх постановах від 01.04.2021 у справі № 759/2992/17 (провадження № 51-3360км20); від 10.03.2020 у справі № 242/3982/16-к (провадження № 51-7218км18); від 27.10.2021 у справі № 759/7443/17 (провадження № 51-1578км20); від 25.01.2021 у справі № 461/4987/16-к (провадження № 51-1955км20).
Таким чином, обвинувачена ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, у судові засідання не з'явилася, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Отже, для забезпечення доступу до правосуддя судом вживалися заходи для виклику обвинуваченої ОСОБА_5 у судові засідання - повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Відтак, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), судом були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченої до суду вжитими заходами не вдалося. При цьому, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачена ОСОБА_5 вважається належним чином ознайомленою з її змістом.
Вказана позиція висловлена в Постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.04.2024 у справі № 296/8416/21 (провадження № 51-7860км23).
Таким чином, суд уважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
У той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначила, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченою і з'ясувати її правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Уважала, що в матеріалах кримінального провадження докази, які б підтверджували вину обвинуваченої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення відсутні.
За наслідками розгляду кримінального провадження суд дійшов висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні та дослідженими в судовому засіданні наступними доказами.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 показав суду, що ОСОБА_5 він знає особисто, оскільки в період з 2014 року по 2020 рік працював оперуповноваженим Волноваського РВП. По службі він обслуговував м. Анадоль, а ОСОБА_5 була директором школи. Відносини були тільки службові. Після окупації міста він був переведений до м. Покровська. Приблизно у квітні 2024 року у телеграм каналі бачив відеоролик, з якого дізнався, що ОСОБА_5 обіймає посаду директора школи в окупації, тобто співпрацює з окупаційною владою. Подібні відеоролики бачив неодноразово.
Крім показів свідка, вина ОСОБА_5 підтверджуються дослідженими судом письмовими доказами:
- протоколом огляду мережі Інтернет від 27.03.2024 та додатком до нього, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_9 проведено огляд Інтернет ресурсів: Федеральный закон № 273 от 29.12.1012 «Об образовании в Российской Федерации», який міститься на інтернет ресурсі «Электронный фонд правовых и нормативно-технических документов РФ» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; «Федеральный конституционный закон от 04.10.2022 № 5 - ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Донецкой Народной Республики» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_19; «ДОГОВОР между Российской Федерацией и Донецкой Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта, який міститься на інтернет ресурсі «Электронный фонд правовых и нормативно-технических документов РФ» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_20; «Федеральный закон о ратификации Договора между Российской Федерацией и Донецкой Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта, який міститься на інтернет ресурсі «Электронный фонд правовых и нормативно-технических документов РФ» за посиланням: https://docs.cntd.ru/document/351925238; «Приказ Министерства образования и науки российской федерации «Об утверждении федерального государственного общеобразовательного стандарта среднего общего образования», який міститься на інтернет ресурсі «Электронный фонд правовых и нормативно-технических документов РФ» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 ; «Приказ Министерства здравоохранения и социального развития РФ «Об утверждении Единого квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и служащих, раздел «Квалификационные характеристики должностей работников образования», який міститься на інтернет ресурсі « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.7-38,39);
- наказом від 14.04.2022 за № 74-к Про призначення ОСОБА_5 , відповідно до якого ОСОБА_5 призначена на посаду виконуючого обов'язки директора муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи «Анадольська школа» з 14.02.2022 з окладом відповідно штатного розпису (а.с.46);
- розкладом школи, приблизним десятиденним меню страв, що готуються в «Анадольській школі», які затверджені в.о. директора «Анадольської школи» ОСОБА_5 (а.с.47-51, 52-56);
- програмою розвитку Муніципального бюджетного загальноосвітнього закладу «Анадольська школа» на 2023/2024- 2026/2027 учбові роки, затверджені директором «Анадольської школи» ОСОБА_5 (а.с.57-83);
- протоколом огляду мережі Інтернет від 27.05.2024, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_10 проведено огляд каналу соціальної мережі Telegram за назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 . При переході на вказану сторінку за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 , встановлено, що на даній сторінці міститься публікація датована 07.10.2022, яку було опубліковано о 18:36, та яка складається з 1 фотознімку та посту під ним, текст посту виконаний на українській мові: «07 жовтня 2022 року, яку було опубліковано о 18:36. Під публікацією поставлено 20 емоцій». В ході огляду публікації, а саме фотознімку зображеному на скріншотах №№2, 3 зображена особа зовні схожа на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.87-92);
- протоколом огляду мережі Інтернет від 27.05.2024, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_10 проведено огляд каналу соціальної мережі Telegram за назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 . Об'єктом огляду є публікація в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 23.04.2024, яку було опубліковано о 13:37. При переході на сторінку за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 , встановлено, що на даній сторінці міститься публікація датована 23.04.2024, яку було опубліковано о 13:37. Вказана публікація містить 4 фотознімка та пост під ним, текст посту виконаний на українській мові: «у галерею колаборантів - 1. ОСОБА_11 - псевдо директор Анадольської школи; 2. ОСОБА_12 ; 3. ОСОБА_13 ; 4. ОСОБА_14 , - останні дві відкрито заявляють, що чекали на русню. Також у 14 році переховували своїх родичів (які приймали участь у псевдо-референдумі), від працівників СБУ». Під публікацією поставлено 9 емоцій. На фотознімку, зображеному на скріншотах №№2,3 зображена особа зовні схожа на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під іменем якої мається табличка з написом: «Директор МБОУ Анадольская школа» (а.с.93-104);
- інформаційними відомостями, які містяться за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідно до яких керівником Муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи «Анадольська школа» Адміністрації Волноваського району є ОСОБА_5 (а.с.105-109);
- протоколом огляду від 27.05.2024 та додатком до нього, відповідно до якого об'єктом огляду є публікація розміщена на веб-сайті «МБОУ Анадольская школа», яке розташоване за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_9 ».У вкладці персони, що знаходиться за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_10 розміщено допис відносно ОСОБА_5 , який складається з 1 фотознімку та тексту під ним, текст посту виконаний на російській мові: « ОСОБА_15 ,
телефон НОМЕР_1 67, электронная почта - ІНФОРМАЦІЯ_11 , часы
приёма 08:00-17:00, уровень образования - высшее, общий стаж работы -28, стаж
работы по специальности - 3, квалификация - учитель истории, преподаваемые предметы -
история, история России, Всеобщая история: повышение квалификации и переподготовка:
- ГБОУ ДПО «ДОНРИРО» «Педагогический менеджмент в профессиональной
деятельности руководящего работника в сфере общего образования» для директоров, заместителей директоров общеобразовательных организация", 78 часов, 2022 г.
- ФГАОУ ДПО «Академия реализации государственной политики
и профессионального развития работников образования Министерства
просвещения Российской Федерации» «Школа современного учителя истории и обществознания», 48 часов, 2022 г.
- ФГАОУ ДПО «Академия реализации государственной политики
и профессионального развития работников образования Министерства
просвещения Российской Федерации» «Школа управленцев: управление
общеобразовательной организацией», 48 часов, 2022 г
- ФГБОУ ВО «Рязанский государственный университет имени ОСОБА_16 » «Актуальные вопросы исторического и обществоведческого образования в средней школе: проблемы реализации ФГОС», 36 часов, 2022 г».
У ході огляду даної публікації, а саме фотознімку, зображеному на скріншотах №№2,4 зображена особа, зовні схожа на ОСОБА_5 (а.с.110-116,117-120);
- протоколом огляду від 27.05.2024, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_10 , проведено огляд соціальної мережі «ВКонтакте». При здійсненні входу до соціальної мережі «ВКонтакте» введено запит: « Анадольская школа » та виявлено допис, відносно ОСОБА_5 , що знаходиться за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_12 . Допис відносно ОСОБА_5 складається з 2 фотознімків та тексту під ним, текст посту виконаний на російській мові: «1 сентября, в нашей школе прошла торжественная линейка, посвященная дню знаний. В єтот особенный день ученики и учителя собрались вместе, чтобы отметить начало нового ученого года. Праздник прошел в дружелюбной и торжественной обстановке. Директор школы ОСОБА_18 поздравила учащихся с новым учебным годом, так же на линейке присутствовали почетные гости, которые поздравили школьников с этим знаменательным событием. Среди них была: ОСОБА_19 , глава Администрации села Анадоль. В своих поздравительных выступлениях гости выразили свою поддержку и пожелали ученикам успешного учебного года. Школьники с нетерпением ждут уроков, встреч с друзьями и учителями, а также различных мероприятий, которые планируются в течении учебного года. День знаний - это особый день, который напоминает нам о важности образования и саморазвития. Пусть этот учебный год принесет множество новых знаний, успехов и радостных моментов для всех школьников и учителей».
Під час огляду вказаної публікації, а саме фотознімку, зображеному на скріншоті № 4 зображена особа схожа на ОСОБА_5 , яка стоїть у першому ряду, крайня зліва, одягнена у зелену сукню з білими полосками та взута у білі кросівки (а.с.121-126);
- протоколом огляду від 28.05.2025 та додатком до нього, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_10 здійснено огляд відеозапису у відеохостингу «Ютуб» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 », яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_14 у відеохостингу «Ютуб», на сторінці під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_15 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_16 . Відеозапис опублікований 23.04.2024, тривалість відеозапису 14 хвилин 37 секунд, відеозапис здійснено на російській мові, на початку відеозапису зафіксовано вулиці с. Анадоль Волноваського району Донецької області, далі на відеозаписі з'являється ОСОБА_20 , як зазначено на табличці на відео - автор фільму «Война глазами простого человека», який спілкується з окупаційною владою с. Анадоль, а також Волноваського району, що розповідають про селище загалом, його руйнування, а також про те, що чекали звільнення селища від Київського режиму. З 08:48 хв. по 10:16 хв. на відеозаписі з'являється невідома особа, зовні схожа на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має кругле обличчя, вузькі очі, тонкі брови, широкий ніс та тонкі губи, з коротко підстриженим каштановим волоссям, вказана особа одягнена у блузу чорно-білого кольору в клітинку та чорну спідницю, згідно підпису на відео вказаною особою є ОСОБА_11 , директор МБОУ «Анадольская школа», на відеозаписі остання каже, далі мовою оригіналу: « Анадольская школа основана в 1913 году, греками - переселенцами из Крыма, построена на средства местных жителей, при участии земств, земской управы. Во время специальной военной операции Анадольская школа пострадала, но с приходом российских войск, жизнь в селе возобновилась, сразу стали думать, как отремонтировать, отреставрировать школу, чтобы возобновить учебно-воспитательный процесс и 14 апреля 2022 года школа начала свою работу. Мы находимся в холле нашей школы, и вот именно тут всё сохранилось так, как было при постройке нашей школы, здесь фактически ничего не менялось, кроме оборудования, на полу здесь плитка аутентичная, с разрушенной церкви, люди собрали её и покрыли пол этого холла, сейчас наши экскурсоводы проведут для Вас экскурсию. На відеозаписі зафіксовано працівників та учнів Анадольськой школи, які показують приміщення школи та розповідають її історію. Після цього на вказаному відеозаписі зображені представники окупаційної влади с. Анадоль, а також Волноваського району, які розповідають про бойові дії на території селища» (а.с.127-132,133);
- протоколом огляду відеозапису від 30.05.2024, відповідно до якого у присутності свідка ОСОБА_23 , проведено огляд відеозапису з назвою «Анадольская школа» тривалістю 14:37, на якому зображено будівлю «МБОУ Анадольская школа», а також прилеглу до неї територію, а після цього незнайому жінку. Особа зображена на відеозаписі дає інтерв'ю російською мовою: «Анадольская школа основана в 1913 году, греками - переселенцами из Крыма, построена на средства местных жителей, при участии земств, земской управы. Во время специальной военной операции Анадольская школа пострадала, но с приходом российских войск, жизнь в селе возобновилась, сразу стали думать, как отремонтировать, отреставрировать школу, чтобы возобновить учебно-воспитательный процесс и 14 апреля 2022 года школа начала свою работу. Мы находимся в холле нашей школы, и вот именно тут всё сохранилось так, как было при постройке нашей школы, здесь фактически ничего не менялось, кроме оборудования, на полу здесь плитка аутентичная, с разрушенной церкви, люди собрали её и покрыли пол этого холла, сейчас наши экскурсоводы проведут для Вас экскурсию».
У ході перегляду відеозапису на 10 хв. 01 сек. та 10 хв. 17 сек, а також у проміжку часу з 08 хв. 51 сек. по 10 хв. 17 сек. зображено невідому жінку, вік приблизно 50-55 років, повної статури, з круглим обличчям, тонкими бровами, вузькими очима, широким носом та тонкими губами, каштановим волоссям.
Після перегляду відеозапису свідок вказав, що на вказаних епізодах зображено його знайому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перейшла на бік ворога та на теперішній час займає посаду завідуючої МБОУ «Анадольская школа» (а.с.134-137);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.05.2024 та фототаблицею до нього, відповідно до якого свідок ОСОБА_23 , у присутності понятих, пояснивши, що може впізнати ОСОБА_15 , оскільки вона є його знайомою, серед пред'явлених чотирьох фотознімків вказав на фото № 2 з зображенням ОСОБА_5 , вказавши, що впізнав її за сукупністю ознак: особа жіночої статі, вік приблизно 55 років, повної статури, з круглим обличчям, тонкими бровами, вузькими очима, широким носом, тонкими губами, каштановим волоссям, а також за взаємним розташуванням очей, носа, рота на обличчі (а.с.138-140);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.05.2024 та фототаблицею до нього, відповідно до якого свідок ОСОБА_24 , у присутності понятих, пояснивши, що може впізнати ОСОБА_5 , оскільки вона є його знайомою тривалий період часу, серед пред'явлених чотирьох фотознімків вказала на фото № 4 з зображенням ОСОБА_5 , вказавши, що впізнала її за сукупністю ознак: особа жіночої статі, вік приблизно 55 років, повної статури, з круглим обличчям, тонкими бровами, вузькими очима, широким носом, тонкими губами, каштановим волоссям, а також за взаємним розташуванням очей, носа, рота на обличчі (а.с.141-143);
- протоколом огляду відеозапису від 30.05.2024, відповідно до якого у присутності свідка ОСОБА_24 , проведено огляд відеозапису з назвою «Анадольская школа» тривалістю 14:37, на якому зображено будівлю «МБОУ Анадольская школа», а також прилеглу до неї територію, а після чого незнайому жінку. Особа зображена на відеозаписі дає інтерв'ю російською мовою: «Анадольская школа основана в 1913 году, греками - переселенцами из Крыма, построена на средства местных жителей, при участии земств, земской управы. Во время специальной военной операции Анадольская школа пострадала, но с приходом российских войск, жизнь в селе возобновилась, сразу стали думать, как отремонтировать, отреставрировать школу, чтобы возобновить учебно-воспитательный процесс и 14 апреля 2022 года школа начала свою работу. Мы находимся в холле нашей школы, и вот именно тут всё сохранилось так, как было при постройке нашей школы, здесь фактически ничего не менялось, кроме оборудования, на полу здесь плитка аутентичная, с разрушенной церкви, люди собрали её и покрыли пол этого холла, сейчас наши экскурсоводы проведут для Вас экскурсию».
У ході перегляду відеозапису на 10 хв. 01 сек. та 10 хв. 17 сек., а також у проміжку часу з 08 хв. 51 сек. по 10 хв. 17 сек. зображено невідому жінку, вік приблизно 50-55 років, повної статури, з круглим обличчям, тонкими бровами, вузькими очима, широким носом та тонкими губами, каштановим волоссям.
Після перегляду відеозапису свідок вказала, що на вказаних епізодах зображено її знайому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є їй відомою, перейшла на бік ворога та на теперішній час займає посаду завідуючої МБОУ «Анадольская школа» (а.с.134-137);
- висновком експерта № СЕ-19/123-24/7352-ФП від 25.06.2024, відповідно до якого одна і та ж сама особа зображена у файлі з назвою « Школа Анадоль », яка з'являється у кадрі у період часу з 08:48 до 10:16, та на фотозображенні у файлі під назвою «ОСОБА_28» (фотознімок, на якому особа старша за віком) (а.с.152-156, 157);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.06.2024 та фототаблицею до нього, відповідно до якого свідок ОСОБА_8 , у присутності понятих, пояснивши, що може впізнати ОСОБА_5 , оскільки вона є його знайомою, серед пред'явлених чотирьох фотознімків вказав на фото № 2 з зображенням ОСОБА_5 , вказавши, що впізнав її за сукупністю ознак: особа жіночої статі, вік приблизно 55 років, повної статури, з круглим обличчям, тонкими бровами, вузькими очима, широким носом, тонкими губами, каштановим волоссям, а також за взаємним розташуванням очей, носа, рота на обличчі (а.с.158-159, 160);
- протоколом огляду відеозапису від 14.06.2024, відповідно до якого у присутності свідка ОСОБА_8 проведено огляд відеозапису з назвою «Анадольская школа» тривалістю 14:37, на якому зображено будівлю «МБОУ Анадольская школа», а також прилеглу до неї територію, а після чого незнайому жінку. Особа зображена на відеозаписі дає інтерв'ю російською мовою: «Анадольская школа основана в 1913 году, греками - переселенцами из Крыма, построена на средства местных жителей, при участии земств, земской управы. Во время специальной военной операции Анадольская школа пострадала, но с приходом российских войск, жизнь в селе возобновилась, сразу стали думать, как отремонтировать, отреставрировать школу, чтобы возобновить учебно-воспитательный процесс и 14 апреля 2022 года школа начала свою работу. Мы находимся в холле нашей школы, и вот именно тут всё сохранилось так, как было при постройке нашей школы, здесь фактически ничего не менялось, кроме оборудования, на полу здесь плитка аутентичная, с разрушенной церкви, люди собрали её и покрыли пол этого холла, сейчас наши экскурсоводы проведут для Вас экскурсию».
В ході перегляду відеозапису на 10 хв. 01 сек. та 10 хв. 17 сек., а також у проміжку часу з 08 хв. 51 сек. по 10 хв. 17 сек. зображено невідому жінку, вік приблизно 50-55 років, повної статури, з круглим обличчям, тонкими бровами, вузькими очима, широким носом та тонкими губами, каштановим волоссям.
Після перегляду відеозапису свідок вказав, що на вказаних епізодах зображено його знайому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перейшла на бік ворога та на теперішній час займає посаду завідуючої МБОУ «Анадольская школа» (а.с.161-164);
- протоколом огляду від 15.06.2024 та додатком до нього, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_10 проведено огляд веб-сайту під назвою «ФНС России», а саме вкладки вказаного сайту під назвою предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП, яка розміщена за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_17 .
При переході за вказаним посиланням, у «GoogleChrome», за допомогою додатку «Unlimited VPN Proxy - Planet VPN» відкривається вказана веб-сторінка, далі у рядку під назвою «Поисковый запрос» було введено дані, мовою оригіналу: «МБОУ «Анадольская школа», після натискання на вкладку «найти» нижче вказаної сторінки з'явився напис, мовою оригіналу: «МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «АНАДОЛЬСКАЯ ШКОЛА» АДМИНИСТРАЦИИ ВОЛНОВАХСКОГО РАЙОНА» при натисканні на вказаний напис відкрилась сторінка, на якій відображено виписку відносно вказаного підприємства, яку було автоматично відкрито у новій вкладці браузеру після чого зафіксовано інформацію з даного веб-сайту. У завантаженому документі зазначена інформація, у тому числі, відомості про особу, яка має право без довіреності діяти від імені юридичної особи та дату внесення відомостей про вказану особу 1229300130410 - 30.11.2022, прізвище, ім'я, по-батькові ОСОБА_5 , ІПН НОМЕР_2 , дата внесення в ЕГРЮЛ запису з відомостями 2239300391031 - 21.07.2023, посада виконуюча обов'язки директора, дата внесення в ЕГРЮЛ запису, що містить вказані відомості - 21.07.2023 (а.с.165-169, 170-176);
- протоколом огляду від 15.06.2026 та додатком до нього, відповідно до якого за участю спеціаліста ОСОБА_10 проведено огляд веб-сайту під назвою «Официальный интернет портал правовой информации», а саме проведено огляд вкладки вказаного сайту, на якій розміщено документ під назвою «Информационно-правовое обеспечение», яка розташована за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_18 ». При переході за вказаним посиланням у інтернет браузері відкривається веб-сторінка, на якій мається документ: «Приказ Министерства труда и социальной защиты РФ от 19 апреля 2021 г. № 250н «Об утверждении профессионального стандарта «Руководитель образовательной организации (управление дошкольной образовательной организацией и общеобразовательной организацией» (а.с.177-200);
- наказом № 34-к від 26.03.2022 Анадольського НВК про призупинення дії трудового договору, відповідно до якого оголошено призупинення трудових відносин з заступником директора дошкільного виховання Анадольського НВК ОСОБА_5 , відповідно до ст. 13 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану від 15.03.2022 № 2136 (а.с.215);
- повідомленням Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області від 14.06.2024 за № 01-22-446, відповідно до якого ОСОБА_5 займала посаду заступника директора дошкільного виховання Анадольського НВК з 2003 року. Відповідно до наказу директора Анадольського навчально-виховного комплексу Хлібодарівської сільської територіальної громади було призупинено дію трудового договору з заступником директора з дошкільного виховання Анадольського НВК ОСОБА_26 . Територія Хлібодарівської сільської територіальної громади була тимчасово окупована в кінці лютого 2022 року. Евакуація Анадольського НВК та її працівників не здійснювалася, евакуація службової документації не здійснювалася. Відповідно до рішення Виконавчого комітету Хлібодарівської сільської територіальної громади від 25.08.2022 «Про організацію роботи закладів освіти Хлібодарівської сільської територіальної громади під час дії правового режиму воєнного стану» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні Анадольський навчально-виховний комплект Хлібодарівської сільської територіальної громади освітню діяльність не здійснює. Крім того, у відкритих джерелах, зокрема соціальних мережах містяться дані щодо колабораційної діяльності ОСОБА_5 , звідки стало відомо, що вона добровільно пішла на співпрацю з окупантом та виконує обов'язки директора Анадольського НВК при окупаційній владі (а.с.216-217);
- згідно інформації Державної прикордонної служби України від 28.05.2024 за № 19-37124/18/24, відомостей про перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянкою ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 24.02.2022 по 28.05.2024 в Базі даних не виявлено (а.с.212);
- згідно інформації Мінсоцполітики від 07.06.2024 за № 2445/0/290-24/19, станом на 07.06.2024, згідно з відомостями, внесеними до ЄІБД ВПО, ОСОБА_5 не перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб (а.с.219);
- згідно форми Ф 1, ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України (а.с.256-267).
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, ураховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
Надаючи оцінку допустимості доказів, суд виходить з того, що стороною захисту допустимість досліджених судом доказів не оспорюється і всі докази, покладені судом в обґрунтування винуватості ОСОБА_5 визнаються судом належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Оцінюючи в сукупності досліджені докази, а саме покази допитаного в судовому засіданні свідка та письмові докази, з точки зору їх достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення та одночасно оцінюючи достовірність таких доказів, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд приходить до висновку про доведеність вини обвинуваченої ОСОБА_5 поза розумним сумнівом у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, за обставин, встановлених судом.
Отже, поза всяким розумним сумнівом доведено, що ОСОБА_5 після окупації віськовослужбовцями зс рф селища Анадоль Волноваського району Донецької області, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, прийняла рішення залишитися на вказаній тимчасово окупованій території, надавши згоду на співпрацю з окупаційною владою рф, прийняла пропозицію обійняти посаду, яка пов'язана з організацією освітнього процесу, а саме директора так званого МУНИЦИПАЛЬНОГО БЮДЖЕТНОГО ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО УЧРЕЖДЕНИЯ «Анадольская школа Администрации Волновахского района за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови.
Такі дії ОСОБА_5 поза всяким розумним сумнівом були умисними, оскільки остання усвідомлювала (не могла не усвідомлювати) суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно-небезпечні наслідки і бажала їх настання.
Судом в умовах змагальності сторін не встановлено обставин, за яких добровільність зайняття ОСОБА_5 зазначеної посади можна було б поставити під сумнів.
Оцінивши в сукупності зібрані та перевірені в судовому засіданні докази, суд уважає доведеною вину обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні умисних дій, що виразились у здійсненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, та її дії правильно кваліфіковані за ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень. При цьому під час вибору заходу примусу суд повинен ураховувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винного й обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання. З огляду на принципи справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання має бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
Визначаючи покарання ОСОБА_5 , суд враховує характер і ступінь тяжкості скоєного кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України є нетяжким злочином, обставини вчинення ОСОБА_5 у тяжкий для країни час, в умовах воєнного стану та повномасштабного вторгнення держави агресора кримінального правопорушення, а також відомості про особу обвинуваченої, яка до кримінальної відповідальності притягується вперше, на обліках у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Обставин, які б відповідно до вимог ст. 66 КК України, пом'якшували покарання ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Обставиною, яка обтяжує покарання ОСОБА_5 , відповідно до ст. 67 КК України є вчинення кримінального правопорушення в період воєнного стану.
Ураховуючи викладене, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 покарання в межах санкції статті, за якою кваліфіковані її діяння, у виді реального позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, а також посади в державних і комунальних установах, пов'язаних із здійсненням навчальної та викладацької діяльності. Цей захід примусу внесе корективи в соціально-психологічні властивості обвинуваченої, нейтралізує негативні наслідки та змусить додержуватись положень закону про кримінальну відповідальність і позбавить можливості вчиняти нові злочини. Це покарання, виходячи з принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нею нових злочинів, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 слід рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття її під варту.
На підставі ч. 2 ст. 124 КПК України суд стягує з обвинуваченої на користь держави витрати на залучення експерта для проведення судової експертизи № СЕ-19/123-24/7352-ФП від 25.06.2024 у розмірі 3029, 12 грн.
Цивільний позов не заявлено.
Судові витрати та речові докази у кримінальному провадженню відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 370, 374 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді 2 (двох) років 6 (шести) місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, а також посади в державних і комунальних установах, пов'язаних із здійсненням навчальної та викладацької діяльності строком на 10 (десять) років.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття її під варту.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави витрати на залучення експерта для проведення судової експертизи № СЕ-19/123-24/7352-ФП від 25.06.2024 у розмірі 3029, 12 грн.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, а також посади в державних і комунальних установах, пов'язаних із здійсненням навчальної та викладацької діяльності, рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Чечелівський районний суд міста Дніпра.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити обвинуваченому та прокурору.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1