Справа №766/15712/25
н/п 3/766/5152/25
21.10.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
15.10.2025 до суду надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогост. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №475867 від 07.10.2025 ОСОБА_1 12.06.2025 о 19:01 годині на перехресті просп. С.Бандери, вул. Протасевича та вул. 15 Квітня в м. Тернопіль, керуючи транспортним засобом «Mercedes-Benz», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом «Novel», реєстраційний номер НОМЕР_3 , під час перестроювання праворуч з крайньої лівої смуги в праву не впевнився у безпечній дорожній обстановці, не дотримався безпечного правого інтервалу внаслідок чого відбулося зіткнення з автобусом «Богдан А09202», реєстраційний номер НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_2 , який рухався в правій смузі у попутному напрямку. У результаті дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями, ОСОБА_1 порушив п. 13.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі по тексту ПДР).
Дії ОСОБА_1 особою уповноваженою на складання протоколу відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення кваліфіковано за ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
У судове засідання, призначене на 21.10.2025 ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення SMS-повідомлень, враховуючи зміст заяви на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлення.
Вимогами ч. 1 ст. 268 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Законодавством (КУпАП) встановлено строки здійснення провадження у справах про притягнення до адміністративної відповідальності з метою забезпечення учасникам процесу визначеності у часі, протягом якого суд розгляне справу. Передусім такі строки слугують інтересам особи, яка зазнає заходів впливу, оскільки наявність визначеного строку дає розуміння того, скільки триватиме такий вплив. Водночас протягом такого строку особу наділено процесуальними правами та обов'язками, що дає можливість, в тому числі з використанням адміністративного ресурсу (повноважень суду щодо витребування доказів, допиту свідків тощо), представити суду доводи на захист своєї правової позиції. Добросовісна участь особи у процесі вирішення справи щодо неї полягає в активній участі в її розгляді і недопущенні зловживань наданими правами.
Недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований ст. 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Дотримання балансу між інтересами всіх сторін при розгляді справи покладено на суд, який, вирішуючи питання про права та обов'язки сторін, також зобов'язаний дотримуватися встановлених законодавством правил та строків розгляду справи.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №475867 від 07.10.2025 було складено у присутності ОСОБА_1 , отже останньому було відомо про існування судового провадження відносно нього. Проте зловживаючи своїми правами ОСОБА_1 не вжив належних заходів, щоб дізнатись про стан судового провадження, заяв та клопотань, у тому числі про зміну місця проживання, до суду не подавав.
З огляду на викладене судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду адміністративної справи, а тому вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.
Так вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення обґрунтована наступними перевіреними та дослідженими в судовому засіданні матеріалами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №475867 від 07.10.2025, який містить відомості щодо дати та часу (12.06.2025 о 19:01 годині), місця (на перехресті просп. С.Бандери, вул. Протасевича та вул. 15 Квітня в м. Тернопіль) та обставин вчинення адміністративного правопорушення. Крім того встановлено порушення ОСОБА_1 вимог п. 13.1 ПДР (водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу);
- схемою місця ДТП від 12.06.2025, що містить інформацію щодо обставин дорожньо-транспортної пригоди (напрям руху транспортних засобів до моменту зіткнення) та пошкоджень, отриманих транспортним засобом, а саме: у транспортного засобу «Mercedes-Benz», реєстраційний номер НОМЕР_2 - пошкодження правого дзеркала заднього виду, у напівпричепу «Novel», реєстраційний номер НОМЕР_3 , пошкодження відсутні;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких зазначав, що 12.06.2025 він керував транспортним засобом «Mercedes-Benz», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом «Novel», реєстраційний номер НОМЕР_3 , з напрямку Підволошського шосе на перехресті з круговим рухом по колу та мав намір з'їжджати з кільця у напрямку вул. Протасевича. Рухаючись в крайній лівій з увімкненим правим покажчиком, зупинився, щоб надати дорогу тролейбусу та в цей момент відчув удар в передню верхню частину правої сторони тягача. Транспортний засіб, який здійснив наїзд, поїхав у напрямку м. Підволочиськ та не зупинився;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА №100286 від 13.06.2025, складеного відносно ОСОБА_2 за ст. 122-4 КУпАП;
- письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 , в яких зазначено, він 12.06.2025 близько 19:00 години на маршруті Бірки-Тернопіль здійснював рух по кольцу на головній дорозі, займаючи праву смугу руху. Побачивши, що на лівій смузі руху рухається великогабаритний транспортний засіб, водій якого є неуважним (не розрахував дорожньої ситуації) почав повертати праворуч всупереч правилам дорожнього руху. Після чого він зменшив швидкість руху взявши більше праворуч, об'їхав його та продовжив рух у вказаному напрямку;
- відео-файлом з нагрудних відео-реєстраторів поліцейських, на якому зафіксовано складання протоколу про адміністративне правопорушення, яке мало місце 12.06.2025.
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У той же час, відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Статтею 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Хоча протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №475867 складено 07.10.2025, проте адміністративне правопорушення мало місце 12.06.2025. Таким чином строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП минув 12.09.2025, що виключає можливість накладення адміністративного стягнення на останнього.
Враховуючи, що з моменту вчинення зазначеного діяння сплинув тримісячний строк, передбачений ст. 38 КУпАП, провадження у справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 38, 124, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя: Людмила ВАЛІГУРСЬКА