Справа № 766/2347/25
н/п 3/766/2178/25
20.10.2025 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рєпін К. К., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУПАП стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП не встановлено, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
установив:
ОСОБА_1 , 09.02.2025 року о 14:45 год. за адресою: Херсонська область, Білозерський р-н., А/Д Одеса-Мелітополь- Новоазовськ М-14 177 км, керував т/з Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, почервоніння очей, порушення координація рухів) від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України, будучи двічі протягом року підданим адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП, за що передбачена відповідальність ч.3 ст.130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , 20.02.2025 року о 10:55 год. за адресою: Херсонська область, Білозерський р-н., А/Д Одеса-Мелітополь- Новоазовськ М-14, блокпост Чорнобаївка, керував т/з Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук) від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України, будучи двічі протягом року підданим адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП, за що передбачена відповідальність ч.3 ст.130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , 09.02.2025 року о 14:45 год., за адресою: Херсонська обл., Білозерський р-н., А/Д Одеса-Мелітополь- Новоазовськ М-14, 177 км., керував т/з Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом, повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.1. а ПДР України, за що передбачена відповідальність ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , 11.02.2025 року о 15:42 год. за адресою: м. Херсон, вул. Нафтовиків, керував т/з Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом, повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.1. а ПДР України, за що передбачена відповідальність ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , 20.02.2025 року о 10:55 год. за адресою: АД Одеса- Мелітополь- Новоазовськ, М 14 блокпост Чорнобаївка, керував т/з Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортним засобом, повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.1. а ПДР України, за що передбачена відповідальність ч.5 ст.126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв та клопотань до суду не подавав.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Розглядаючи справи про адміністративне правопорушення, суддя, як це визначено у ст.245КУПАП, повинен всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати всі обставини справи на основі належно досліджених та оцінених в судовому засіданні доказів та вирішити справу в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Крім того, положеннями ст.252КУпАП передбачено, що орган (посадова особа). оцінює докази а своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно з ч. 1ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ч. 3 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,
Відповідно до статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Розділу 1, пункту 12 Розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів ,що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735від 09.11.2015 ( далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного сп'яніння , є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Отже, при встановленні поліцейським хоча б однієї з зазначених ознак наркотичного сп'яніння у водія , він повинен запропонувати водію пройти огляд на стан сп'яніння.
Крім того, згідно пункту 9 Розділу 2, пунктів 17, 20, 22 Розділу 3 Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Вина ОСОБА_1 ,у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126 КУпАП, підтверджується.
- протоколами про адміністративні правопорушення у яких викладено обставини вчинених правопорушень ;
- довідкою інспектора 2 категорії відділу адміністративної практики УПП в Херсонській області ДПП про те, що 26.12.2024 року щодо ОСОБА_1 , поліцейським складено постанову за ч.4 ст.126 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу;
- постановою про накладення адміністративного стягнення по справі адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному від 26.12.2024, якою ОСОБА_1 , притягнено до адміністративної відповідальності , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП;
- рапортом поліцейського;
- даними, що містяться в відеофайлах з нагрудного відеореєстратора поліцейського на яких, зафіксовані дані правопорушення.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 130 КУпАП, підтверджується:
- протоколами про адміністративні правопорушення у яких викладено обставини вчинених правопорушень ;
- направленнями на огляд водія з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння;
- рапортами поліцейського;
- довідкою інспектора 2 категорії відділу адміністративної практики УПП в Херсонській області ДПП від 10.02.2025 про те що ОСОБА_1 , двічі протягом року притягався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП;
- постановами Херсонського міського суду Херсонсьої області від 04.11.2024 року та 11.10.2024 року, згідно з якими ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності, зокрема, за ч.1 ст. 130 КУпАП;
- даними, що містяться в відеофайлах з нагрудного відеореєстратора поліцейських на яких, зокрема, зафіксовано, як після встановлення ознак наркотичного сп'яніння у водія ОСОБА_1 , поліцейський запропонував пройти йому огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, про те ОСОБА_1 , повідомив поліцейському, що не бажає проходити вказаний огляд.
Зазначені письмові матеріали та відеозапис є доказами у розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки містять фактичні дані, на основі яких встановлено обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За наявності порушень порядку отримання доказів або недоліків, що містяться в них визнавати їх недопустимими слід лише тоді, коли вони: прямо та істотно порушують права і свободи людини; та/або надають підстави для сумнівів у достовірності отриманих фактичних даних, які не видалося за можливе усунути в ході судового розгляду.
Водночас, судом не встановлено порушень при отриманні даних доказів або недоліків, що містяться в них такого характеру , що призвело б до визнання цих доказів недопустимими.
Таким чином, вважаю, що в матеріалах справи достатньо доказів, які підтверджують вину ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 та 3 ст. 130 КУПАП.
Відповідно до ч. 2ст. 38 КУпАП стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП може бути накладено суддею не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Згідно п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Викладені обставини вказують на необхідність закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП ,у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Дотримуючись вимог вищенаведеного закону, суд бере до уваги наступну практику Європейського суду з прав людини.
У рішенні по справі «'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, ОСОБА_1 , реалізував своє право володіти та керувати автомобілем, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно (посадовою особою), розглядаються одним і тим же органом стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до положеньст. 23 КУпАПметою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 1ст. 8 КУпАПособа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно з довідкою інспектора другої категорії відділу адміністративної практики УПП в Херсонській області ДПП від 10.02.2025 року ОСОБА_1 , не є власником транспортного засобу.
Враховуючи наведене, беручи до уваги характер вчинених правопорушень, передбачених ч.3 ст.130 КУпАП, обставини справи, особу порушника, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, суд вважає, що ОСОБА_1 , слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, з позбавленням права керування транспортним засобом без оплатного вилучення транспортного засобу.
Також, враховуючи вимогист. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_1 , судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись статтями ст.8,9,23,33,36,40-1, 124,126,130,245,280,283,284,294 КУпАП, суд
постановив:
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та присвоїти справі єдиний унікальний номер №766/2347/25.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 10(десять) років без конфіскації транспортного засобу.
(Рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001, Одержувач ГУК у м. Херсон обл. /Херсон обл./21081300, Код отримувача(кодзаЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути із ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605 грн. 60 коп.
(Отримувач Києві/м. Київ/22030106,Код отримувача(кодаЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Закрити провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.5 ст.126 КУпАП, у зв'язку із закінченням, передбаченого ст.38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя К. К. Рєпін