02.10.2025 Справа №607/17866/25 Провадження №2/607/5060/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Дзюбича В.Л., за участю секретаря судового засідання Кочмар С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за Договором № 417655-КС-001 про надання кредиту від 13.12.2021 року, що становить 21 685,23 грн та судові витрати по справі.
Ухвалою судді від 02.09.2025 відкрито провадження у вказаній цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
02.10.2025 на адресу суду надійшло клопотання матері відповідача - ОСОБА_2 , про те, що її син ОСОБА_1 з 04.04.2025 по теперішній час перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши попередньо суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить наступного висновку.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стані з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по цей день.
Факт перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України підтверджується поданою до суду довідкою командира військової частини НОМЕР_1 від 17.05.2025 за №2120/1584.
Аналіз п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України свідчить про те, що вказана норма покладає на суд імперативний обов'язок, а не право зупинити провадження у справі в разі перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. За такого формулювання процесуального закону суд обмежений у методах для вирішення балансу інтересів при зупиненні провадження. З огляду на те, що воєнний стан запроваджено на всій території України, за наявності інформації, що учасник справи мобілізований і це підтверджено належними доказами, суди всіх інстанцій зупиняють провадження у справах.
Якщо учасник справи служить у Збройних Силах України, надає відповідні докази та клопоче про зупинення провадження у справі з цих підстав, у суду немає дискреції відмовити в задоволенні такого клопотання.
До припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України під час дії воєнного стану, суд позбавлений об'єктивної можливості забезпечити повноту реалізації процесуальних прав учасниками процесу, передбачених ЦПК України, що є одним з основоположних принципів цивільного судочинства.
Суд зазначає, що зупинення провадження у справі є тимчасовим заходом та у разі наявності доказів на підтвердження припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України що переведені на воєнний стан, учасники справи не позбавлені права ініціювати питання про поновлення провадження у справі шляхом подання до суду відповідних клопотань.
Враховуючи імперативність п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України та наявність наданих суду доказів, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Керуючись ст.ст. 251,253,260,353 ЦПК України, суд, -
Зупинити провадження у справі № 607/17866/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Зобов'язати відповідача ОСОБА_1 повідомити суд про настання обставин, які б давали суду можливість поновити провадження у справі.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі у 15-денний строк з дня проголошення, апеляційної скарги.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя В. Л. Дзюбич