Справа №760/24877/25
1-кс/760/11320/25
12 вересня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , на підставі матеріалів досудового розслідування №22024101110000614, дані щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 07.08.2024, про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно підозрюваної:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Бровари Київської обл., громадянки України, українки, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України, -
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про продовження запобіжного заходу у виді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 .
В обґрунтування клопотання зазначає, що СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024101110000614, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.08.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що 24 лютого 2022 року указом Президента України N? 64/2022 у зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово був продовжений, та діє і по нині.
Крім того, 24.02.2024 у зв?язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ N? 69/2022 «Про загальну мобілізацію». Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов?язком громадян України. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Розуміючи вищевказані обставини громадянка України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також іншими невстановленими особами, маючи вплив на відповідних посадових осіб та тісні взаємозв?язки з іншими працівниками лікарень м. Києва, налагодила протиправний механізм із отримання неправомірної вигоди за надання послуг військовозобов?язаним особам з ухилення від призову та мобілізації шляхом формування фіктивних лікарських висновків, які в подальшому стають підставою для отримання інвалідності.
Разом з тим, ОСОБА_5 , являючись громадянкою України, достеменно знаючи, що Російська Федерація здійснила збройну агресію проти України, а також той факт, що Постановою Кабінету Міністрів України N?560 від 16.05.2024 встановлено порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а в Україні діє правовий режим воєнного стану, розуміючи, що перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період, являється протиправним, маючи корисливу мету, прийняла добровільне рішення про перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період, шляхом налагодження схеми серед свого лікарського оточення, за допомогою яких, в подальшому підроблялися лікарські висновки, що виражалося у невідповідності фактичному стану здоров?я людини, а також здійсненні медичного дослідження без присутності особи, усвідомлюючи при цьому, що своїми діями остання перешкоджає законній діяльності структурним підрозділам ЗС України, зокрема територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК), в проведенні мобілізаційних заходів, що полягають в підготовці та накопиченні військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов?язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами військового часу.
Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, невстановленому досудовим розслідуванням місці, не пізніше 13.01.2025, громадянка України ОСОБА_5 , маючи на меті отримання прибутку у вигляді частини від суми грошових коштів отриманих від осіб, які до неї звернуться за наданням допомоги в ухиленні від призову на військову службу, використовуючи власні зв'язки та тісні взаємовідносини з іншими працівниками лікарень м. Києва, маючи фактичну можливість забезпечити учаснику ухилення від призову на військову службу, шляхом зняття їх з військового обліку, прийняла рішення про здійснення перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період, за попередньою змовою групою осіб, шляхом зниження мобілізаційного потенціалу ЗС України та інших військових формувань.
Діючи на виконання свого злочинного умислу та переслідуючи корисливий мотив, громадянка України ОСОБА_5 , за невстановлених органом досудового розслідування обставин, вступила у попередню змову з невстановленими досудовим розслідуванням особами лікарями Так, 26.02.2025 року приблизно о 14 годині 50 хвилині ОСОБА_5 за грошову винагороду в розмірі 100$ організувала ОСОБА_6 проходження для подальшого здійснення перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період консультацію у лікаря Київської обласної клінічної лікарні N?1. За результатами проведеної консультації, ОСОБА_6 безпідставно виписано направлення на стаціонарне лікування, а також направлення на медичні дослідження, що надасть змогу останньому в подальшому видати фіктивні лікарські документи, які стануть підставою для отримання ним групи інвалідності та зняття з військового обліку.
Після чого, не пізніше 12.03.2025 року ОСОБА_6 за вказівкою від ОСОБА_5 прибув до Київської міської клінічної лікарні N?6 за адресою: м. Київ, вул. Любомира Гузара 3, де його було фіктивно розміщено на стаціонарне лікування.
В подальшому, невстановлена досудовим розслідуванням особа за попередньою домовленістю з ОСОБА_5 та на виконання вказівок останньої, виписала ряд медичних направлень, а також аналізів, для подальшого проходження їх ОСОБА_6 та формуванням медичної справи, яка в подальшому слугувала для оформлення інвалідності.
У подальшому, 18.03.2025 за невстановлених розслідуванням обставин ОСОБА_6 повідомлено, що 20.03.2025 йому необхідно з?явитися до Київської міської клінічної лікарні N?6 за адресою: м. Київ, вул. Любомира Гузара 3, для завершення проходження так званого стаціонарного лікування та передачі другої частини грошових коштів у розмірі 900$ ОСОБА_5 .
З метою підтвердження фіктивного діагнозу ОСОБА_6 та з метою перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період за сприяння ОСОБА_5 та інших невстановлених осіб ОСОБА_6 надали результати начебто проведеного лікарського дослідження, без його належного проведення, та виписали на підставі фіктивного дослідження консультаційний висновок.
Разом з цим, з метою аргументації підстав для отримання інвалідності, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливим мотивом та з метою перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період направила ОСОБА_6 19.05.2025 для проходження обстеження нижніх кінцівок.
Сформована таким чином лікарська справа стосовно ОСОБА_6 за невстановлених розслідуванням обставин подана на розгляд до Київської міської лікарні N?б, як наслідок ОСОБА_6 призначено прибути до лікарні на засідання лікарів 17.07.2025 для ухвалення рішення на підставі вищевказаних документів групи інвалідності та зняття з військового обліку.
Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями, які виразились у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб, підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України.
17.07.2025 ОСОБА_5 було затримано в порядку ст. 208 КПК України та повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження.
Таким чином, є підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, яке відноситься до тяжких, та яке відповідно до ч.1 ст.114-1 КК України, карається позбавленням волі на строк до восьми років.
18.07.2025 ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва щодо підозрюваної ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши залишати житло, із покладенням обов'язків, передбачених ст.194 КПК України, строком до 14.09.2025 включно.
10.09.2025 постановою заступника керівника Київської міської прокуратури продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до трьох місяців, а саме до 17.10.2025.
У клопотанні зазначається, що строк застосування запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту закінчується, а досудове розслідування на цей час не буде завершено, оскільки необхідно провести ряд слідчих дій необхідних для беззаперечного доведення вини підозрюваної у інкримінованому ОСОБА_5 кримінального правопорушення та виконати наступні слідчі дії, а саме отримати висновки судових експертиз, прийняти процесуальне рішення в порядку ст. 291 КПК України.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив його задовольнити, мотивуючи тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні даного кримінального правопорушення.
Захисник, думку якого підтримала підозрювана ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти продовження відносно неї даного запобіжного заходу, а саме цілодобового домашнього арешту. Долучили до матеріалів справи письмові заперечення з додатками.
Суд, заслухавши думку сторін провадження, дослідивши матеріали клопотання, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів клопотання, СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024101110000614, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.08.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України.
17.07.2025 ОСОБА_5 було затримано в порядку ст. 208 КПК України та повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України.
Також встановлено, що 18.07.2025 ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва щодо підозрюваної ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши залишати житло, із покладенням обов'язків, передбачених ст.194 КПК України, строком до 14.09.2025 включно.
10.09.2025 постановою заступника керівника Київської міської прокуратури продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до трьох місяців, а саме до 17.10.2025.
У відповідності до ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладення на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
За таких умов, ініціатор клопотання (прокурор) має достатні підстави звернутись з клопотанням до слідчого судді про продовження строку дії запобіжного заходу - тримання під домашнім арештом підозрюваного у межах продовженого строку досудового розслідування.
Прокурор в обґрунтування заявленого ним клопотання зазначив, що спливає строк домашнього арешту підозрюваної ОСОБА_5 , але до цього часу з об'єктивних причин фактично неможливо закінчити проведення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні. Для забезпечення завдань цього провадження: всебічного, повного й неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження необхідно виконати у повному обсязі зібрати матеріали стосовно підозрюваної; долучити до матеріалів кримінального провадження висновки експертів; при необхідності провести інші слідчі (розшукові) дій; відкрити підозрюваному матеріали кримінального провадження.
Згідно з ч. 6 ст.181КПК України у разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому ст.199 цього Кодексу.
З огляду на викладене вище, враховуючи продовження існування ризиків ст. 177 К України, що вказує на неможливість запобігання вказаним ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, у зв'язку із чим вважаю наявними підстави для продовження щодо підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту, в межах строку досудового розслідування - до 17.10.2025 року включно.
Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, вважаю за доцільне продовжити строк дії покладених на підозрювану обов'язків, термін дії яких визначити до 17.10.2025 року.
Керуючись ст.29 Конституції України, та на підставі ст.ст. 40, 131, 132, 176-178, 181, 184, 194, 309, 376, 395 КПК України, суд, -
клопотання задовольнити.
Продовжити підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, в межах строку досудового розслідування, тобто до 17 жовтня 2025 року, заборонивши залишати своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Продовжити підозрюваній ОСОБА_5 строк дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, а саме:
- не відлучатися із населеного пункту, за місцем проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду,
- повідомляти слідчого, прокурора чисуд про зміну свого місця проживання та/або роботи,
- заборонити спілкування зі свідками по даному кримінальному провадженню;
- здати на зберігання до відповідних органів держаної влади свої паспорти для виїзду за кордон, та інші документи, які дають право виїзду з України та в'їзду в Україну.
Визначити строк дії цієї ухвали та покладених на підозрювану обов'язків в межах строку досудового розслідування,тобто до 17.10.2025 включно.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 що у разі невиконання покладених на неї обов'язків до неї може бути застосований більш суворий запобіжний захід.
Виконання ухвали доручити органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваної.
Контроль за виконанням ухвали покласти на Київську міську прокуратуру.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваною - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1