Єдиний унікальний номер №943/1734/25
Провадження №3/943/825/2025
21 жовтня 2025 року м. Буськ
Суддя Буського районного суду Львівської області Шендрікова Г.О. розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від головного державного виконавця Буського відділу державної виконавчої служби у Золочівському районі Львівської області ЗМУМЮ МЮУ про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. України, українки, проживаючої та зареєстрованої в АДРЕСА_1 , не працюючої, пільг не має, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч.1 ст.183-1 КУпАП,-
встановив :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 07 від 04.08.2025 року гр. ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП, а саме, несплата аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців та становить на 04.08.2025 року 383 327,17 грн.
Правопорушниця не з'явилася в судове засідання, хоча належним чином була повідомлена про розгляд справи, до початку судового засідання подала до суду заяву з проханням матеріали розглядати у її відсутності, вину визнає повністю та обрати мінімальну міру покарання.
Винуватість гр. ОСОБА_1 доведена протоколом про адміністративне правопорушення №07 від 04.08.2025 року, розрахунком заборгованості по аліментах та іншими матеріалами доданими до протоколу.
У діях гр. ОСОБА_1 наявне адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а саме, несплата аліментів на утримання дітей, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП України, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
За змістом ст. 23 КУпАП стягнення є мірою відповідальності і застосування з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинених нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, вважаю за доцільне застосувати до порушника адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Виходячи з наведеного та керуючись ст.ст.33-36,40-1, ч.1 ст.183-1,221,283-285 КУпАП,
постановив :
ОСОБА_4 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді суспільно корисних робіт строком 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 в користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Львівської області через Буський районний суд Львівської області.
Суддя Г. О. Шендрікова