Ухвала від 20.10.2025 по справі 346/5232/25

Справа № 346/5232/25

Провадження № 1-в/346/377/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 р.м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області в складі

головуючого-судді ОСОБА_1

з участю: секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

представника адміністрації колонії ОСОБА_4

засудженого ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі судових засідань Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області в режимі відео конференції, подання начальника ДУ "Коломийська виправна колонія (№41)" про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження ним військової служби за контрактом ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Запоріжжя, громадянина України, одруженого, солдата резерву запасної батареї в/ч НОМЕР_1 , з середньою освітою, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше судимого:

-26.12.2023 Кременецьким районним судом тернопільської області за ч.2 ст.125 КК України до 1 року обмеження волі,

-26.03.2024 Кременецьким районним судом тернопільської області за ч.2 ст.307, 69, ч.2 ст.317, 69, ч.1 ст.70 КК України до 4 років позбавлення волі,

засудженого 20.06.2024 Тернопільським міськрайонний судом Тернопільської області за ч.5 ст.407, ч.4 ст.70 КК України до 5 років позбавлення волі.

Початок строку: 20.06.2024 року, кінець строку: 07.014.2028 року

ВСТАНОВИВ:

начальник ДУ «Коломийська виправна колонія (№ 41)» звернувся до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_5 .

Подання мотивоване тим, що засуджений ОСОБА_5 , з 16.10.2024 року відбуває покарання в ДУ «Коломийська виправна колонія (№ 41)» . Засуджений за час відбування покарання допускав порушення встановленого порядку відбування покарання, за що на нього накладалися 11 дисциплінарних стягнень, заохочення не застосовувалися, не працевлаштований в установі, вину у вчиненому злочині визнав повністю. Засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та подав відповідну заяву, відповідає вимогам проходження військової служби, визначеним ст..21 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Установою здійснено заходи щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та організовано проходження ним первинного медичного огляду у закладах охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України та інших закладах охорони здоров'я державної чи комунальної форми власності. Питання щодо можливості представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби розглядалося державною установою за участю представника ІНФОРМАЦІЯ_2 . Засудженому забезпечено проходження військо-лікарської комісії, за результатами якої він визнаний придатним до військової служби. Просить звільнити засудженого ОСОБА_5 умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, як особу, що виявила бажання проходити військову службу за контрактом.

Крім того, на підставі п. «е» ст..3 та ст.7-1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", просить встановити щодо засудженого адміністративний нагляд строком на 24 місяці та встановити такі обмеження: заборона перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою ним укладено контракт для проходження військової служби, без дозволу командира цієї військової частини; заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з якою укладено контракт. Контроль за здійсненням адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_5 покласти на командира військової частини, в якій останній буде проходити службу.

Представник ДУ «Коломийська виправна колонія (№ 41)» в судовому засіданні підтримав подання.

Засуджений ОСОБА_5 у судовому засіданні просив суд задовольнити подання, підтвердив добровільність свого рішення про бажання проходження військової служби за контрактом у Збройних силах України для безпосередньої участі в обороні України. Розуміє наслідки умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, передбачені ч.3 ст.81-1 КК України, а саме у разі вчинення ним протягом невідбутої частини покарання нового кримінального правопорушення суд призначає покарання за правилами, передбаченими статтями 71 і 72 цього Кодексу.

Прокурор в судовому засіданні подання підтримала, вважав за можливе його задовольнити. Зазначив, що наявні всі підстави для застосування відносно засудженого ОСОБА_5 ст. 81-1 КК України та встановлення адміністративного нагляду строком на 2 роки.

Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали подання та матеріали особової справи засудженого, суд приходить до наступного.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан строком на 30 діб, який надалі продовжувався указами Президента України та триває досі.

Відповідно до ст. 81-1 КК України під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, передбачене цією статтею, не застосовується до осіб, засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджених за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджених за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 цього Кодексу, а також до засуджених службових осіб, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 цього Кодексу займали особливо відповідальне становище.

У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.

Частино 2 цієї статті передбачено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до ч.2 ст.. 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" на військову службу за контрактом приймаються особи, звільнені умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, які відповідають таким вимогам проходження військової служби:

-яким залишилося до досягнення віку, передбаченого статтею 22 цього Закону, не менше трьох років;

-придатні до військової служби за станом здоров'я;

-пройшли професійно-психологічний відбір;

-мають достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби.

Відповідно до Ст. 22 цього Закону Граничний вік перебування на військовій службі встановлюється: для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з числа осіб: рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу - до 60 років; вищого офіцерського складу - до 65 років.

Порядок умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби визначено ст.. 154-1 КВК України, відповідно до якого стосовно засудженого, який виявив бажання проходити військову службу, на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.

За заявою засудженого установа виконання покарань у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, вживає невідкладних заходів щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та організовує проходження таким засудженим первинного медичного огляду у закладах охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України та в інших закладах охорони здоров'я державної чи комунальної форми власності.

Питання щодо можливості представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом за наявності позитивних результатів первинного медичного огляду попередньо розглядається установою виконання покарань за обов'язковою участю (у тому числі в режимі відеоконференції) представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем розташування установи виконання покарань, а також представника військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом.

За результатами такого попереднього розгляду засудженому територіальним центром комплектування та соціальної підтримки може бути видано направлення для проходження військово-лікарської комісії.

Установа виконання покарань сприяє, а територіальний центр комплектування та соціальної підтримки організовує проходження засудженим військово-лікарської комісії.

У разі визнання засудженого придатним до військової служби за станом здоров'я копія довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби невідкладно, але не пізніше 24 годин, надається установі виконання покарань.

За результатами розгляду отриманих документів та прийняття рішення про можливість представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом установа виконання покарань невідкладно, але не пізніше 24 годин після прийняття такого рішення, надсилає до суду клопотання (подання), заяву засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, письмову згоду командира військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом, копію військово-облікових документів та копію довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби для розгляду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.

При умовно-достроковому звільненні з установи виконання покарань на підставі ухваленого судового рішення на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, що набрало законної сили, особа передається підрозділам Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Порядок взяття засуджених на військовий облік призовників, військовозобов'язаних, проходження ними військово-лікарської комісії, професійно-психологічного відбору, перелік територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які здійснюють облік осіб, звільнених умовно-достроково, а також порядок їх супроводження Національною гвардією України до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також відповідних підрозділів Збройних Сил України до спеціалізованого підрозділу військової частини для укладення контракту та проходження військової служби, а також порядок взаємодії територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань та Національної гвардії України визначаються Кабінетом Міністрів України.

Останнім днем відбування кримінального покарання особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, є день її передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

Відповідно до п.2-1 ч.1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби;

Статтею 539 КПК України визначено порядок вирішення судом питань, пов'язаних із виконанням вироку

Так, відповідно до ч.1 та ч.2 цієї статті питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби вирішуються судом за клопотанням (поданням) органу або установи виконання покарань , яке подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання,

Судом встановлено, що вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.06.2024 ОСОБА_6 засуджено за ч..5 ст.407 КК України до 5 років позбавлення волі. На підставі ч.4 ст.70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання, призначеного вироками Кременецького районного суду Тернопільської області від 26.12.2023 та 26.03.2024, більш суворим, призначеним за цим вироком, визначено остаточне покарання у виді 5 років позбавлення волі.

Строк відбування покарання рахувати дати ухвалення вироку, зараховано в строк покарання частково відбуте за вироком Кременецького районного суду Тернопільської області від 26.03.2024 з 06.04.2023 по 19.06.2024 .

Вирок набрав законної сили 30.07.2024 року.

Початок строку покарання 20.06.2024 року, кінець строку покарання 07.04.2028 року.

З 16.10.2024 року, засуджений відбуває покарання у виді позбавлення волі в Державній установі «Коломийська виправна колонія (№41)».

Станом на 20.10.2025 року невідбута частина покарання складає 2 роки 05 місяців 18 днів.

З матеріалів подання вбачається, що за час відбування покарання засуджений допускав порушення встановленого порядку відбування покарання, за що на нього накладалися 13 дисциплінарних стягнень, два з яких погашено, заохочення не застосовувалися.

25.09.2025 засуджений звернувся із заявою до адміністрації ДУ «Коломийська виправна колонія (№ 41)», в якій просив розглянути питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом на підставі ст. 81-1 КК України, у зв'язку із бажанням проходити військову службу в Збройних силах України для безпосередньої участі у обороні України, захисті її незалежності та територіальної цілісності.

З матеріалів особової справи та доданих до подання документів вбачається, що засуджений ОСОБА_5 відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Так, засуджений ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже не досяг 57 років, взятий на військовий облік, має військове звання солдат рядового складу та військово-облікову спеціальність, що підтверджується його військово-обліковим документом. Відповідно до картки обстеження та медичного огляду від 30.09.2025 та довідки №2025-0930-1125-3765-3 від 30.09.2025 військово-лікарської комісії він придатний до військової служби за контрактом за станом здоров'я; засуджений пройшов професійно-психологічний відбір та має достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби. Командиром ВЧ НОМЕР_2 надано письмову згоду №2124/4461 від 26.07.2025, відповідно до якої особу засудженого попередньо вивчено та відібрано для проходження військової служби за контрактом.

З витягу з протоколу №24 від 09.10.2025 року засідання адміністративної комісії з розгляду питань щодо застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення від відбування покарання (ст.81-1 КК) вбачається, що засуджений ОСОБА_6 відповідає вимогам проходження військової служби.

Крім того, судом встановлено, що злочини, за вчинення яких засуджено ОСОБА_5 не відноситься до злочинів зазначених в абз.2 ч.1 ст.81-1 КК України, отже відсутні обмеження в застосуванні умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, передбачені цією статтею.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що засуджений ОСОБА_5 відповідає вимогам проходження військової служби та може бути звільнений умовно-достроково від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк, що залишився для проходження військової служби за контрактом.

Крім того, відповідно до п. «е» ст..3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.

Відповідно до ст.. 7-1 цього Закону адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.

Згідно ст. 6 цього Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

В зв'язку з зазначеним, з метою забезпечення контролю над поведінкою засудженого та профілактики скоєння злочинів, суд вважає, що відносно засудженого ОСОБА_5 , який звільняється умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, з урахуванням значної частини невідбутого покарання, має бути встановлено адміністративний нагляд строком на два роки із застосуванням таких обмежень: заборона перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою ним укладено контракт для проходження військової служби, без дозволу командира цієї військової частини; заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з якою укладено контракт.

На підставі викладеного, керуючись ст. 81-1 КК України, ст. 154-1 КВК України, ст..3, 7-1 ЗУ «Про адміністративний нагляд», ст.ст. 376, 537, 539 КПК України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника ДУ "Коломийська виправна колонія (№41)" про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання ОСОБА_5 для проходження ним військової служби за контрактом - задовольнити.

Звільнити засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі, призначеного вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.06.2024 за ч.5 ст.407, ч.4 ст.70 КК України умовно-достроково на строк 2 роки 05 місяці 18 днів для проходження військової служби за контрактом.

Покласти на ОСОБА_5 обов'язок, невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання цією ухвалою законної сили, прибути у супроводі військовослужбовців Військової частини НОМЕР_3 Національної гвардії України до ІНФОРМАЦІЯ_3 , для укладення контракту та проходження військової служби.

Встановити щодо ОСОБА_5 адміністративний нагляд строком на два роки та застосувати до нього наступні обмеження: заборона перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою ним укладено контракт для проходження військової служби, без дозволу командира цієї військової частини; заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з якою укладено контракт.

Обов'язок здійснення адміністративного нагляду покласти на командира військової частини, в якій ОСОБА_5 проходитиме військову службу.

Невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання цією ухвалою законної сили, надіслати її копію до Військової частини НОМЕР_3 Національної гвардії України та ІНФОРМАЦІЯ_3 , для виконання.

Останній день відбування покарання у виді позбавлення волі є день передачі засудженого військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_3 Національної гвардії України.

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.

Оскарження прокурором ухвали суду зупиняє її виконання.

Головуючий суддя : ОСОБА_1