21 жовтня 2025 року м. Чернівці Справа № 926/3486/25
Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Гурина Миколи Олександровича розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» (01001, м.Київ, вул.Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570)
до відповідачів:
1) фізичної особи-підприємця Романюка Володимира Івановича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 );
2) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 )
про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 251617,89 грн
Акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк» звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до фізичної особи-підприємця Романюка Володимира Івановича та ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № 3120414451- КД-2 від 04.09.2023 у розмірі 251617,89 грн, з яких: 122197,37 грн - заборгованість за тілом кредиту, 7223,15 грн - заборгованість за процентами та заборгованість перед державою за зворотною вимогою за сплаченою гарантією у розмірі 122197,37 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04.09.2023 між акціонерним товариством комерційний банк «ПриватБанк» (далі - кредитор) та фізичною особою-підприємцем Романюком Володимиром Івановичем (далі -відповідач-1, позичальник) укладено кредитний договір №3120414451-КД-2, відповідно до умов якого кредитор надав у користування позичальнику кредитні кошти (невідновлювальну кредитну лінію) у розмірі 1200000,00 грн, в обмін на зобов'язання щодо їх повернення та сплати відсотків за користування коштами, а також інші платежі, які передбачені кредитним договором.
Крім того, 04.09.2023 між АТ КБ «ПриватБанк» та ОСОБА_1 (відповідач-2, поручитель) в забезпечення виконання умов кредитного договору укладено договір поруки №3120414451-ДП-2/1 за яким поручитель відповідає солідарно перед кредитором у повному обсязі за порушення боржником зобов'язань за кредитним договором.
Позивач умови договору виконав в повному обсязі, що підтверджується копією виписки по рахунку № НОМЕР_3 , проте відповідач свого зобов'язання щодо своєчасного повернення отриманих кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом не виконав, у зв'язку з чим позивач вказує на існування підстав для стягнення заборгованості за тілом кредиту у розмірі 122197,37 грн та заборгованості за процентами у розмірі 7223,15 грн.
Також позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідачів заборгованості перед державою за зворотною вимогою за сплаченою гарантією у розмірі 122197,37 грн, розмір якої був сплачений Міністерством фінансів України на користь позивача згідно умов укладеного договору про надання державної гарантії на портфельній основі №13110-05/95 від 04.07.2023, як забезпечення виконання відповідачем 1 грошових зобов'язань за кредитним договором №3120414451-КД-2 від 04.09.2023.
02.06.2025 позивачем на адресу відповідачів було направлено повідомлення-вимогу №30904CKHMS031 про сплату заборгованості, у якому зазначалося, що у випадку непогашення простроченої заборгованості у термін до 02.07.2025 - строк (01-09-2026), що узгоджений п. 5.10 кредитного договору №3120414451-КД-2 від 04.09.2023 буде вважатися таким, що настав 02.07.2025, однак дана вимога залишена відповідачами без будь-якого реагування, у зв'язку з чим, позивач був змушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права.
15.10.2025 відділом документального забезпечення та аналітичної роботи суду матеріали позовної заяви зареєстровані за вх.№3486.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.10.2025 позовну заяву передано судді Гурину М.О.
На виконання вимог частини 6 статті 176 Господарського процесуального кодексу України судом було направлено запит до Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо надання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .
На вищезазначений запит 21.10.2025 до суду надійшла відповідь (вх.№4288) про те, що ОСОБА_1 значиться зареєстрованою за адресою, яка вказана у позовній заяві.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд встановив, що позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтею 162 Господарського процесуального кодексу України.
Підстави для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 12 Господарського процесуального кодексу України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Беручи до уваги, що дана справа не відповідає ознакам малозначної справи, наведеним у частині п'ятій статті 12 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що обставини справи свідчать про відсутність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку, суд приходить до висновку про те, що справа №926/3486/25 підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.
Крім того, позивач у позовній заяві просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України.
Частинами 1, 2 статті 50 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України, оскільки рішення по справі, стосовно даного предмету спору, може вплинути на його права та обов'язки.
Керуючись статтями 12, 50, 162, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання призначити на « 11» листопада 2025 року о 10:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернівецької області за адресою: м. Чернівці, вул. Ольги Кобилянської, 14, третій поверх, зал судових засідань №1.
4. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00013480).
5. Відповідачам:
- у 15-ти денний строк з дня вручення даної ухвали надати суду відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України відзиви на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову;
- одночасно надіслати позивачу та третій особі копії відзивів та доданих до них документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання.
6. Третій особі відповідно до статті 168 Господарського процесуального кодексу України у 15-ти денний строк з дня вручення даної ухвали надати письмові пояснення на позовну заяву; письмові пояснення щодо відзивів (за наявності), але не пізніше 5 днів з дня отримання відзивів; одночасно надіслати позивачу та відповідачам - копію пояснень та доданих документів, докази такого направлення надати суду до початку судового засідання; забезпечити явку представника в судове засідання.
7. Рекомендувати учасникам судового процесу подавати документи по справі (заяви, клопотання, пояснення, відзиви, скарги, тощо) в електронному вигляді на електронну адресу господарського суду, через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд», або поштою.
8. Роз'яснити учасникам провадження їх право звернутися до суду про розгляд справи без їх участі на підставі наявних у справі матеріалів.
9. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до статті 135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Суддя Микола ГУРИН
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.