Рішення від 20.10.2025 по справі 924/526/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"20" жовтня 2025 р. Справа № 924/526/25

м. Хмельницький

Суддя Господарського суду Хмельницької області Грамчука І.В., розглянувши матеріали

за позовом Кам'янець - Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський

до ОСОБА_1 , м. Кам'янець-Подільський

про стягнення 43389,88 грн безпідставно збережених коштів орендної плати,

Представники сторін:

від позивача: Тифанюк А.І.

від відповідача: не з'явився

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою від 28.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду. Відкрито провадження у справі для її розгляду за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 10 год. 00 хв. 19 червня 2025 р.

Ухвалою суду від 19.06.2025 відкладено підготовче засідання у справі №924/526/25 на 10:30 год. 10 липня 2025 р.

Ухвалою суду від 02.07.2025 заяву позивача - Кам'янець - Подільської міської ради (вх.№05-08/1928/25 від 30.06.2025р.) про виправлення описки в ухвалах суду від 28.05.2025р., від 19.06.2025р. №924/526/25 задоволено. Виправлено допущену в ухвалах суду від 28.05.2025р. та від 19.06.2025р. у справі №924/526/25 описку. У ухвалах суду від 28.05.25025р. та від 19.06.2025р. помилково зазначено по батькові відповідача " ОСОБА_2 " замінити на по батькові відповідача " ОСОБА_3 ".

Ухвалою суду від 10.07.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/526/25 на 30 днів. Відкладено підготовче засідання у справі №924/526/25 на 10:30 год. 03 вересня 2025 р.

Ухвалою суду від 03.09.2025 закрито підготовче провадження у справі №924/526/25. Призначено справу №924/526/25 до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 10:30 год. "29" вересня 2025 р.

Ухвалою суду від 29.09.2025 повідомлено учасників процесу про призначення судового засідання у справі №924/526/25 на 10:30 год. "20" жовтня 2025 р.

Виклад позицій учасників справи, заяви, клопотання.

Хмельницька міська рада звернулась із позовом до суду про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів орендної плати. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що Максимюк Роман Богданович згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з 06.10.2023 є власником нежитлових приміщень загальною площею 268,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі - продажу №477 від 6 жовтня 2023 року.

Земельна ділянка, на якій знаходиться дане нежитлове приміщення з кадастровим номером 6810400000:01:002:0068 та площею 0,0222 га, з цільовим призначенням 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, перебуває у власності Кам'янець - Подільської міської ради, тобто є комунальною власністю, згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.

Повідомляє, що за період з 06.10.2023 до 31.10.2024 відповідач користувався зазначеною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, плату за користування нею не здійснював, що підтверджується листом від 23.10.2024.

Відповідач відзив на позов не подав, в засідання не з'явився.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст.165 та ч. 2 ст.178 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

ОСОБА_1 згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з 06.10.2023 є власником нежитлових приміщень загальною площею 268,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі - продажу №477 від 6 жовтня 2023 року.

Земельна ділянка, на якій знаходиться дане нежитлове приміщення з кадастровим номером 6810400000:01:002:0068 та площею 0,0222 га, з цільовим призначенням 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, перебуває у власності Кам'янець - Подільської міської ради, тобто є комунальною власністю, згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.

Правовою підставою для користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 6810400000:01:002:0068, має бути договір оренди земельної ділянки комунальної власності.

Відповідач з міською радою договір оренди не уклав. Право користування (оренди) земельною ділянкою за адресою: місто Кам'янець-Подільський, вулиця Данила Галицького, 13, кадастровий номер земельної ділянки 6810400000:01:002:0068 у відповідності до вимог законодавства не оформив.

Згідно акту про визначення та відшкодування безпідставно збережених коштів від 31.10.2024, витягу №НВ-9951472752024 нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає на 2023 р - 680350,17 грн, на 2024 р. - 715048,03 грн

Кам'янець-Подільською міською радою проведено розрахунок розміру орендної плати Максимюка Р.Б. (вул. Данила Галицького,13, кадастровий номер 6810400000:01:002:0068) за період з 06.10.2023 по 31.10.2024 в розмірі 43389,88 грн

11.12.2024 Максимюку Р.Б. від Кам'янець-Подільської міської ради направлено претензію, розрахунок суми безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності.

Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду не сплатив, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Норми права застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасникам справи та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Згідно із частиною першою статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, дев'ятої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

З наведених обставин колегією суддів встановлено, що спірні правовідносини стосуються здійснення права користування земельною ділянкою комунальної власності. На думку позивача, відповідач тривалий час користувався земельними ділянками без оформлення права користування, у зв'язку з чим заподіяно шкоду інтересам територіальної громади у вигляді не отриманих орендних платежів.

Вважає, що у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості не отриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 ПК України).

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлових приміщень загальною площею 268,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі - продажу №477 від 6 жовтня 2023 року.

За період з 06.10.2023 по 31.10.2024 відповідач права на землю не оформив, користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів для обслуговування приміщення, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснював.

ОСОБА_1 за земельну ділянку АДРЕСА_1 за період з 06.10.2023 по 31.10.2024 орендну плату не сплачував.

Відтак, користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавило позивача права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, тому Максимюк Р.Б., як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 6810400000:01:002:0068, площею 0,0222 га, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти позивачеві як власникові земельної ділянки.

Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212- 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.

Як відомо, кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Враховуючи, вище викладені обставини, суд вказує на те, що позов у цій справі спрямований на стягнення з власника об'єкта нерухомого майна коштів за фактичне користування земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розміщено і оцінивши вищезазначені докази, суд дійшов висновку про наявність законних підстав щодо стягнення із ОСОБА_1 на користь позивача коштів за фактичне користування земельною ділянкою за період з 06.10.2023 по 31.10.2024р.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини 2 статті 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, тобто існує принцип єдності та цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій він розташований.

Таким чином, право на земельну ділянку в набувача будинку, будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь-яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку.

Водночас, реєстрація права власності на об'єкт нерухомості не тягне за собою безумовного переходу права власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомості, а вимагає в цьому випадку окремого договірно-правового регулювання шляхом укладання відповідних цивільно-правових угод між власником земельної ділянки і власником споруди в установленому порядку, тобто договорів оренди.

Враховуючи наведене, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

З матеріалів справи, вбачається, що відповідач правомірно володіє лише об'єктом нерухомого майна по зазначеній вище адресі проте, правовстановлюючих документів на земельну ділянку не отримувала, жодних прав щодо вказаної земельної ділянки не реєстрував.

Відтак, суд акцентує увагу на тому, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що Максимюк Р.Б., як фактичний користувач земельної ділянки, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Щодо заявленої суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку у сумі 43389,88 грн, суд зазначає наступне.

Розрахунок вказаної суми здійснено шляхом застосування орендної ставки 6% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку на 2023 рік - 680350,17 грн, на 2024 рік 715048,03 грн та з визначенням орендної плати в рік та в місяць з визначенням кількості місяців використання земельної ділянки. Також, позивач посилається на рішення Кам'янець-Подільської міської ради №982 від 27.11.2024, яким затверджено акт про визначення та відшкодування безпідставно збережених коштів/збитків власникам землі та землекористувачам на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади Хмельницької області від 31.10.2024 на фізичну оосбу-підприємця Максимюка Р.Б.

Перевіривши поданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що вказаний розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки площею 1400 кв.м за кадастровим номером 6825086700:01:010:0268 в розмірі 4709,26 грн, здійснено у відповідності до норм чинного законодавства.

Відтак, враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з Максимюка Р.Б. на користь позивача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку у сумі 43389,88 грн

Відповідно до ст.129 ГПК України витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст.2, 4, 5, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 194, 232, 233, 236-238, 240-241, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Максимюка Романа Богдановича ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Кам'янець-Подільської міської ради (32302, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, м.Кам'янець-Подільський, Відродження майдан, будинок, 1, код ЄДРПОУ 26571846) - 43389,88 грн (сорок три тисячі триста вісімдесят дев'ять гривень 88 коп.) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати на р/р UA838999980314000611000022763, отримувач - ГУК у Хмел.обл/Кам'янець-Поділ.мтг, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37971775, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код платежу - 24062200, призначення платежу - кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок іх самовільного зайняття.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Максимюка Романа Богдановича ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) ) на користь Кам'янець-Подільської міської ради (32302, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, м. Кам'янець - Подільський, Відродження майдан, будинок, 1, код ЄДРПОУ 26571846) через Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради на р/р UA768201720344210019000030209, отримувач ДКСУ м.Київ, код ЄДРПОУ 04060542, 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень) витрат із сплати судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 20.10.2025 р.

Суддя І.В. Грамчук

Віддрук. у 2 прим.: 1 - до справи; позивачу в електронний кабінет; 2 - відповідачу ( АДРЕСА_2 ) - рек. з пов. про вручення