Рішення від 21.10.2025 по справі 924/723/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"21" жовтня 2025 р. Справа № 924/723/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., при секретарі судового засідання Гайдуку Д.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Грицівської селищної ради

до Комунального підприємства "АКВА" Грицівської селищної ради

про стягнення 163 364,00 грн. шкоди

Представники учасників справи: не з'явилися

Процесуальні дії по справі, заяви, клопотання.

17.07.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Комунального підприємства "АКВА" Грицівської селищної ради про стягнення 163 364,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.07.2025 року вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яроцькому А.М.

Ухвалою суду від 18.07.2025 позовну заяву Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Комунального підприємства "АКВА" Грицівської селищної ради про стягнення 163 364,00 грн. шкоди залишено без руху, надано позивачу строк у 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.

23.07.2025 через підсистему "Електронний суд" позивач подав заяву про усунення недоліків з визначенням відомостей викладених в ухвалі суду від 18.07.2025 та додав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Грицівської селищної ради.

Ухвалою суду від 25.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено проводити за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Грицівську селищну раду (30455, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, с. Гриців, вул. Шевченка, буд. 2, код ЄДРПОУ 04402563). Вказаною ухвалою встановлено строки для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та письмових пояснень щодо позову та відзиву, визначено дату проведення підготовчого засідання у справі.

13.08.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшов відзив.

20.08.2025 через підсистему "Електронний суд" третя особа та відповідач подали заяви про розгляд справи у підготовчому засідання без участі Грицівської селищної ради та КП "АКВА". Окремо третя особа подала пояснення щодо позову та відзиву.

21.08.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшли відповідь на відзив та клопотання позивача про відкладення розгляду справи на іншу дату.

Ухвалою суду від 21.08.2025 підготовче засідання у справі №924/723/24 відкладено на 10:00 год. 02.09.2025 року. Встановлено відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив на позовну заяву до 02.09.2025 року.

01.09.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшли заперечення на відповідь на відзив.

02.09.2025 через підсистему "Електронний суд" позивач подав заперечення з доданою інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.09.2025.

Судом у підготовчому засіданні 02.09.2025 постановлено ухвалу, з занесенням до протоколу судового засідання, про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 10:30 год. 07.10.2025. Ухвалою суду від 02.09.2025 повідомлено КП "АКВА" Грицівської селищної ради та Грицівську селищну раду про дату, час та місце підготовчого засідання у справі.

Судом у підготовчому засіданні 07.10.2025 постановлено ухвалу, з занесенням до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 10:00 год. 21.10.2025. Ухвалою суду від 07.10.2025 повідомлено КП "АКВА" Грицівської селищної ради та Грицівську селищну раду про дату, час та місце підготовчого засідання у справі.

20.10.2025 через підсистему "Електронний суд" позивач подав клопотання:

- про поновлення строку на подання нових доказів та приєднання останніх до матеріалів справи, зокрема копії протоколу №228854 від 17.12.2021 та супровідних листів №45/0.3 від 05.01.2022 та №129 від 21.01.2022. У клопотанні зазначено, що Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області спрямувала матеріали по факту заподіяних державі збитків в порядку ст. 214 КПК України разом із протоколом про адміністративне правопорушення №008854 від 17.12.2021 року до Хмельницької обласної прокуратури, що підтверджується вищевказаними документами;

- про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з наданими новими доказами по справі.

У судовому засіданні 21.10.2025 судом постановлено ухвалу, з занесенням до протоколу судового засідання, про відмову у задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи, задоволення клопотання про поновлення строку на подання доказів та приєднання останніх до матеріалів справи.

Виклад позицій учасників судового процесу.

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області звернулась з позовом до Комунального підприємства "АКВА" Грицівської селищної ради про стягнення 163 364,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок самовільного користування водними ресурсами без спеціального дозволу на користування надрами.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області №1237 від 13 грудня 2021 року та направлення на проведення планової перевірки №1062/03 від 15.12.2021 року, на підставі ст. 4, 5 Закону та відповідно ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» посадовою особою Державної екологічної інспекції у термін з 16.12.2021 по 30.12.2021 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, Комунального підприємства «АКВА» Грицівської селищної ради (КП «АКВА»), що знаходиться за адресою: 30455, Україна, Хмельницька область, Шепетівський район, смт. Гриців, вулиця Центральна (бувша Леніна), 44, код ЄДРПОУ 32678220 як первинного водокористувача. Спеціальне водокористування відповідачем здійснюється на підставі дозволу №20/ХМ/49/Д-20 від 27.01.2020 виданого Державним агентством водних ресурсів України до 27.01.2023 року, яке передбачає забір підземних вод для забезпечення питних, санітарно-гігієнічних, виробничих потреб, передача води населенню, відтак відповідач є вторинним водокористувачем з 6 свердловин. При цьому, відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основний вид економічної діяльності відповідача визначено забір, очищення та постачання води (КВЕД-2010: Клас 36.00).

У позові вказано, що 23 грудня 2021 року посадовими особами Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання КП «АКВА» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатом проведення якого складено акт №1053/03 від 23.12.2021 року та видано припис №1053/03 від 24.12.2021. В ході перевірки встановлено, що КП «АКВА» в період з 22.08.2018 по 17.12.2021 здійснювало використання підземних вод із підземного водоносного горизонту за відсутності дозвільного документу (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), що є порушенням статей 16, 19 Кодексу України про надра. Позивачем встановлено, що фактичний об'єм води, що використаний суб'єктом господарювання без дозвільного документу (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) за період з 22.08.2018 рік по 17.12.2021 рік становить - 74 862 тис м3, що підтверджується довідкою суб'єкта господарювання №59 від 21.12.2021 року.

04.01.2022, на підставі пунктів 9.1, 9.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, позивачем проведено розрахунок розмірів збитків, заподіяних відповідачем державі, які складають 163 364,00 гривень.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що пунктом 9 Умов спеціального водокористування, визначених Дозволом на спеціальне водокористування №20/ХМ/49д-20 від 27 січня 2020 року, виданого Державним агентством водних ресурсів України водокористувачу КП «АКВА» передбачено, що у разі використання підземних вод для питного водопостачання суб'єкт господарювання повинен одержати спеціальний дозвіл на користування надрами, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 23 Кодексу України про надра.

У позові відзначено про надіслання на адресу відповідача претензії від 17.01.2022 №238/0.11, з розрахунком розмірів збитків, яка містила пропозицію щодо відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу у добровільному порядку.

Оскільки станом на момент пред'явлення позову відповідач у добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, не відшкодував, позивач звернувся з відповідним позовом до суду. Окремо позивач у позові навів обставини, за яких, на його думку, останній не пропустив строк на звернення до суду з відповідним позовом.

У відзиві відповідач позовні вимоги не визнає, посилаючись на зміст ст. 23 Кодексу України про надра вказує, що норма звільняє землевласників та землекористувачів від обов'язку отримувати саме спеціальний дозвіл на користування надрами за умови не перевищення добового ліміту видобування підземних вод із кожного з водозаборів (свердловин) 300 кубічних метрів на добу. У відзиві відповідач навів власний розрахунок приблизного споживання кубів води з однієї свердловини за добу, який становить близько 15,41 м3 Відтак, на його думку, не було допущено перевищення обсягу видобування підземних вод по жодній із свердловин, а тому спеціального дозволу на користування надрами не потрібно, як і не було перевищено лімітів забору води із чотирьох свердловин сумарно. Відповідач стверджує, що позивачем не доведено факту виникнення у останнього цивільно-правової відповідальності та відповідно факту заподіяння шкоди, що унеможливлює задоволення позовних вимог.

За змістом відповіді на відзив позивач наголошує на тому, що спеціальний дозвіл на користування надрами видається не на свердловину, а на ділянку надр, що надається у користування. Зокрема статтями 16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування ділянкою надр, який надає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування право на їх використання. Крім того, у ч. 5 ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» унормовано, що у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами. Позивач звертає увагу на те, що акт №1053/03 від 23.12.2021 року підписаний керівником підприємства без будь-яких пояснень, зауважень чи заперечень. Позивач у відповіді на відзив зазначає, що під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) відповідачем не надано правовстановлюючих документів, які підтверджують наявність речових прав та інших речових прав, похідних від права власності, на земельну ділянку (земельні ділянки) під свердловинами. Відтак, підстави для застосування до спірних правовідносин приписів статті 23 Кодексу України про надра відсутні. Окремо Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області зазначає, що в деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою, в свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди, що останнім не доведено.

Стосовно складу цивільного правопорушення в діях відповідача, позивач зазначає:

1) неправомірність поведінки полягає у порушенні вимог 16, 19, 21 Кодексу України про надра (в редакції чинній на час проведення перевірки), статті 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та пункту 9 Умов спеціального водокористування, визначених Дозволом на спеціальне водокористування №20/ХМ/49д-20 від 27 січня 2020 року щодо необхідності отримання спеціального дозволу на користування надрами.

2) протиправне винне діяння полягає у протиправній бездіяльності у вигляді не вчинення усіх необхідних дій для набуття права користування земельною ділянкою (земельними ділянками) під свердловини.

3) Для застосування цивільної відповідальності розмір шкоди визначається Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, тобто наявність шкоди, розмір якої визначається законодавством.

4) У зв'язку із вищезазначеною протиправною бездіяльністю, відповідачем здійснювалась господарська діяльність без документів дозвільного характеру, внаслідок чого навколишньому природному середовищу було заподіяно шкоду в розмірі 163 364,00 гривень (причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою). На думку позивача, обставини наведені відповідачем у відзиві не спростовують позовних вимог.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач вказує, що власником земель, на яких розташовані свердловини із яких здійснювався видобуток підземних вод, є Грицівська територіальна громада, яка здійснює реалізацію свого права через Грицівську селищну раду. Відповідно до рішення десятої позачергової сесії Грицівської селищної ради VІIІ скликання «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» від 24.09.2021р. №57 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,90га із земель житлової та громадської забудови за рахунок земель комунальної власності для обслуговування артсвердловин. Тобто, робота по формуванню земельних ділянок з метою їх подальшої реєстрації відповідно до вимог статті 79 ЗК України проводилась ще до планового заходу державного нагляду (контролю). У запереченнях вказано, що станом на день проведення перевірки Держекоінспекцією, роботи щодо формування земельних ділянок під свердловинами завершені не були, тому і не було підтверджуючих правостановлюючих документів на земельні ділянки. Вказаним підтверджується відсутність винної протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення усіх необхідних дій для набуття права користування земельними ділянками, а також відсутність вини щодо неотримання дозволу на користування надрами оскільки відповідач усвідомлював, що його добові обсяги забору підземних вод є набагато меншими ніж встановлений ліміт у 300 м. куб. на добу, а відтак у силу вимог ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра такий дозвіл не вимагається, тому бездіяльність КП "АКВА" не може визнаватись протиправною. На думку відповідача, за спірний період не відбулось виснаження підземних вод, а тому реальна шкода довкіллю відсутня.

Позивач у запереченнях звертає увагу на те, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявна інформація про державну реєстрацію 14.04.2023 іншого речового права Комунального підприємства «АКВА» на земельні ділянки, а саме права постійного користування земельними ділянками.

Третя особа у поясненнях зазначила, що відповідач є окремим, самостійним у правових відносинах суб'єктом господарювання, який здійснює свою діяльність від власного імені, володіє майновою самостійністю та несе самостійну відповідальність за результати господарської діяльності. Втручання Грицівської селищної ради, як засновника підприємства, у правовідносини, які виникають між КП "АКВА" та іншими суб'єктами, суперечить законодавству та статутним положенням. Третя особа не заперечує того факту, що отримання спеціального дозволу на користування надрами, передбачено як вимогами чинного законодавства так і законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин. Відтак, позивачем наведено у повній мірі правове обґрунтування необхідності отримання спеціального дозволу на користування надрами для відповідача. Водночас, на думку Грицівської селищної ради, доводи відповідача, наведені у відзиві на позов є обґрунтованими, оскільки позивачем не доведено факту наявності шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, внаслідок самовільного використання надр без наявності дозвільного документа. Відповідач використовував підземні води у межах встановленого у законі ліміту, а тому наявність спеціального дозволу при цьому у силу вимог цього ж закону не вимагається.

Представники сторін в судове засідання 21.10.2025 не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується надісланням та доставкою ухвали суду від 07.10.2025 на офіційні електронні адреси позивача, відповідача та третьої особи зареєстровані в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі згідно довідок про доставку електронних листів від 08.10.2025.

Будь-які не розглянуті судом клопотання, подані учасниками процесу в межах розгляду справи, в матеріалах справи №924/723/25 відсутні.

Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, норми ч. ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника, враховуючи той факт, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи та те, що у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті, спір належить вирішити у відсутності представників сторін та третьої особи за матеріалами справи.

Обставини, які є предметом доказування у справі, та докази, якими сторони підтверджують або спростовують їх наявність.

Відповідно до дозволу Державного агентства водних ресурсів України на спеціальне водокористування від 27.01.2020 №20/ХМ/49д-20 Грицівському комунальному підприємству "АКВА" (Хмельницька область, Шепетівський район, смт. Гриців, вулиця Центральна, 44) встановлено на 6 свердловин ліміти на забір води, ліміти використання води, передачу води, скид зворотних вод, використання води в систему водопостачання. У п.п. 7, 9 умов визначених у висновку Держгеонадра №1216/10/10-20 від 23.01.2020 визначено, щоб КП "АКВА" дотримувалось вимог Водного кодексу України, використовувало надра у відповідності до ст. 19,23 Кодексу України про надра. Строк дії дозволу визначено з 27.01.2020 по 27.01.2023.

За змістом копії звіту Грицівського КП "АКВА" про використання води згідно Державного обліку водокористування:

- за 2019 рік за свердловиною всього забрано або одержано води за рік - 24040,0 куб. м. води. Ліміт використання 93,5 куб.м., фактично використано води за рік 17880,0 куб.м. води на питні і санітарно-гігієнічні потреби, передано іншим користувачам 2060,0 куб.м. води;

- за 2020 рік за свердловиною всього забрано або одержано води за рік - 24080,0 куб. м. води. Ліміт використання 141,0 куб.м., фактично використано води за рік 19107,0 куб.м. води на питні і санітарно-гігієнічні потреби, передано іншим користувачам 1748,0 куб.м. води.

На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області №1237 від 13 грудня 2021 року та направлення на проведення планової перевірки №1062/03 від 15.12.2021 року відповідно до ст. 4, 5 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського відання" та ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» утворено комісію з проведення планової перевірки у період з 16 грудня по 30 грудня 2021 року у складі трьох посадових осіб Державної екологічної інспекції для перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Комунального підприємства «Аква» Грицівської селищної ради.

За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством "АКВА" Грицівської селищної ради, що знаходиться за адресою: 30455, Україна, Хмельницька область, Шепетівський район, смт. Гриців, вулиця Центральна, 44, код ЄДРПОУ 32678220 складено акт від 23.12.2021 №1053/03, відповідно до якого вбачається, що КП "АКВА" є первинним водокористувачем. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу №20/ХМ/49/Д-20 від 27.01.2020 виданого Державним агентством водних ресурсів України на строк до 27.01.2023 року. Спеціальне водокористування передбачає забір підземних вод для забезпечення питних, санітарно-гігієнічних, виробничих потреб, передача води населенню та вторинним водокористувачам з 6 свердловин: свердловина №А-6472 розташована в смт. Гриців, вул. Набережна, б/н; свердловина №7775 розташована в смт. Гриців, вул. Суворова, б/н, Шепетівського району, Хмельницької області, басейн річки Хомора, басейн річки Случ, район басейну річки Дніпро; свердловина №3555 розташована в смт. Гриців, вул. Ломоносова, б/н, Шепетівського району, Хмельницької області, басейн річки Білка, басейн річки Хомора, район басейну річки Дніпро; свердловина №39 розташована в с. Велика Шкарівка, вул. Козацька, 32, Шепетівського району, Хмельницької області, басейн річки Білка, басейн річки Хомора, район басейну річки Дніпро; свердловина №38 розташована в с. Курганівка, вул. Білецька, 1а, Шепетівського району, Хмельницької області, басейн річки Білка, басейн річки Хомора, район басейну річки Дніпро; свердловина №2526 розташована в с. Онишківці, вул. Молодіжна, 40, Шепетівського району, Хмельницької області, басейн річки Білка, басейн річки Хомора, район басейну річки Дніпро.

В акті зазначено, що відповідно до рішення сесії Грицівської селищної ради від 12.02.2021 №7 на баланс КП «Аква» Грицівської селищної ради передано три свердловини, що знаходяться у с. Рожично, с. Устянівка, с. Орлинці Шепетівського району, Хмельницької області, які використовуються підприємством без дозволу на спеціальне водокористування.

Перевіркою встановлено порушення вимог законодавства, в тому числі:

- не виконання вимоги припису Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 26 серпня 2021 р. № 603/07;

- порушення пункту 2 щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами);

- порушення Умов та правил спеціального водокористування, які визначені дозволом на спеціальне водокористування № 20/ХМ/49д-20;

- порушення пункту 1 Умов спеціального водокористування: суб'єктом господарювання не ведеться облік забору та використання води, в неналежному стані утримуються зони санітарної охорони підземних джерел водопостачання: частково відсутні огорожі артезіанських свердловин; не розроблені та не затверджені в установленому порядку межі зон санітарної охорони у районі забору води для централізованого водопостачання суб'єктом господарювання, в період з 12.02.2021р. здійснювалося самовільне водокористування: забір та використання підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням статтей 44, 48, 49, 70, 93, 110 Водного кодексу України;

- не забезпечення державної реєстрації прав на земельні ділянки під шістьма свердловинами підприємства;

- порушення пункту 11 Умов спеціального водокористування, зокрема суб'єктом господарювання здійснюється самовільне користування надрами (підземні води) за відсутності документу дозвільного характеру - спеціального дозволу на користування надрами за період з 22.08.2018 по 17.12 2021. Суб'єктом господарювання видобуто з підземного водоносного горизонту 74862 тис. куб.м. води, що є порушенням статтей 16, 19,21 Кодексу України про надра;

- порушення пункту 1 Умов спеціального водокористування: свердловини з яких здійснюється забір підземних вод не обладнанні водовимірювальною апаратурою та інші порушення згідно переліку.

Акт від 23.12.2021 №1053/03 підписано двома посадовими особами державного нагляду (контролю) та директором КП "АКВА" Дембіцьким В.М. з відміткою про отримання акту 23.12.2021.

На підставі вищевказаного акту, 24.12.2021 позивачем видано директору КП "Аква" припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства з визначенням термінів виконання.

Окремо, позивач додав до матеріалів справи копію протоколу про адміністративне правопорушення №008854 від 17.12.2021, складеного посадовими особами позивача у присутності Дембіцького В.М., про притягнення Дембіцького В.М. як керівника КП "АКВА" до відповідальності за адміністративне правопорушення передбачене ст. 128-5 КУпАП України, виявлене під час проведення планової перевірки КП "АКВА". За змістом протоколу встановлено, що суб'єкт господарювання в особі директора Дембіцького В.М. у період з 22.08.2018 по 17.12.2021 здійснював самовільне надрокористування (підземні води) за відсутності дозвільного документу, що є порушення ст.ст. 19, 21 Кодексу України про надра.

05.01.2022 позивач звернувся до керівника Хмельницької обласної прокуратури з листом від 05.01.20211 №45/0.3 та доданими документами, в якому повідомив та надав підтверджуючі документи щодо виявлених порушень в ході проведення 16-23.12.2021 планового заходу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища за адресою КП "АКВА". Зазначений лист направлено для організації розгляду керівнику Шепетівської окружної прокуратури, що підтверджується листом від 17.01.2022.

Згідно довідки №59 від 21.12.2021 року КП "АКВА" повідомило позивача про те, що у період з 22.08.2018 по 17.12.2021 видобуто з підземного водоносного горизонту 74 862 куб.м. води за 4 свердловинами.

У відповідності до акту перевірки від 23.12.2021 №1053/03 та довідки відповідача №59 від 21.12.2021 позивач здійснив розрахунок розміру відшкодування збитків у відповідності до Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів п. 9.1, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009 та зареєстрованої Міністерством юстиції України №767/16783 від 14.08.2009, та визначив загальний розмір відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільного документу (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) за період з 22.08.2018 р. по 17.12.2021 р. - 163 364 тис. грн.

Позивач звернувся до відповідача із претензією №238/0.11 від 17.01.2022 та доданим розрахунком збитків, у яких зазначено про необхідність перерахування коштів в дохід місцевого бюджету у сумі 163 364 грн.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.09.2025 14.04.2023 внесено записи про державну реєстрацію права постійного користування земельні ділянки з кадастровими номерами 6825555300:00:016:0328, 6825580800:04:016:0038, 6825580800:03:002:0150, 682555300:03:020:00016825555300:00:011:0333, 6825580800:04:017:0002, 682555300:00:004:0007 за КП "АКВА" Грицівської селищної ради на підставі рішень про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та надання її у постійне користування.

Докази сплати відповідачем в дохід місцевого бюджету коштів у сумі 163 364 грн шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу суду не надано.

Оскільки КП "АКВА" у добровільному порядку кошти не сплатило, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду:

Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси України є власністю Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

За умовами ч. 1 ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Пунктом а) частини першої статті 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що одним з основних принципів охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.

Використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

В розумінні ст. 1 Водного кодексу України води це усі води (поверхневі, підземні, морські), що входять до складу природних ланок кругообігу води; води підземні - води, що знаходяться нижче рівня земної поверхні в товщах гірських порід верхньої частини земної кори в усіх фізичних станах; забір води - вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них.

Усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд (стаття 3 Водного кодексу України). За умовами ч.1 ст. 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Стаття 44 Водного кодексу України покладає на водокористувачів, зокрема, такі обов'язки:

1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;

2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;

5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;

6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;

7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;

9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;

11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства, тощо.

Відповідно до п. 2 абз. 2 ст. 3 Водного кодексу України підземні води та джерела належать до водного фонду України, а згідно з приписами ст. ст. 1, 6 Кодексу України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.94 №827).

Отже, підземні води - це природний ресурс із подвійним правовим режимом, а тому, використовуючи підземні води, слід керуватися і водним законодавством, і законодавством про надра.

Норми статтей 46, 48 Водного кодексу України поділяють водокористування на два види - загальне та спеціальне. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Спеціальне водокористування, за умовами ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України, є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра (тут і далі в редакції чинній на момент спірних правовідносин) надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі, в межах наданих їм земельних ділянок, мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Таким чином, видобувати підземні води без спеціальних дозволів в обсязі, що не перевищує 300 кубічних метрів на добу, мають право суб'єкти господарювання, які є землевласниками або землекористувачами.

За приписами статті 1 Водного кодексу України водозабір - споруда або пристрій для забору води з водного об'єкта; ліміт забору води - граничний обсяг забору води з водних об'єктів, який встановлюється в дозволі на спеціальне водокористування.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов'язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об'єктів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування. Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування. У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.

Отже, у відповідності до ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», лише у разі використання підземних вод для питного водопостачання підприємство (відповідач) повинно було одержати згідно вимог закону спеціальний дозвіл на користування надрами. Однак, відповідач є підприємством, що забезпечує централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у своїй територіальній громаді, а тому одержання ним дозволу на користування надрами здійснюється згідно із законодавством України, зокрема, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 23 Кодексу України Про надра.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань КП "АКВА" Грицівської селищної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 32678220) наявний як основний вид економічної діяльності: 36.00 Забір, очищення та постачання води.

Згідно з наявними в матеріалах справи звітами Грицівського КП "АКВА" про використання води згідно Державного обліку водокористування за 2019-2020 роки, відповідач здійснює забір води з свердловини на питні і санітарно-гігієнічні потреби з недотриманням встановлених лімітів.

Зі змісту відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.09.2025 вбачається, що 14.04.2023 внесено записи про державну реєстрацію права постійного користування земельні ділянки з кадастровими номерами 6825555300:00:016:0328, 6825580800:04:016:0038, 6825580800:03:002:0150, 682555300:03:020:00016825555300:00:011:0333, 6825580800:04:017:0002, 682555300:00:004:0007 за КП "АКВА" Грицівської селищної ради на підставі рішень про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та надання її у постійне користування.

Таким чином, КП "АКВА" є постійним землекористувачем земельних ділянок під свердловинами лише з 14.04.2023. Вказане підтверджується позицією відповідача, викладеною у заявах по суті.

Отже, можливість правомірного використання відповідачем підземних вод у даному випадку вимагає або наявності відповідного спеціального дозволу на користування надрами, або можливості застосування до такого користувача (упродовж спірного періоду нарахування збитків) положень ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра.

Положення ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра (в редакції, що діяла на момент перевірки) встановлюють одночасно два критерії, відповідність яким дає відповідачу право здійснювати користування надрами без спеціального дозволу:

1) наявність у КП «АКВА» статусу власника чи користувача земельних ділянок (на яких здійснюється видобування підземних вод);

2) обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не має перевищувати 300 м3 на добу.

Так, Актом позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.12.2021 №1053/03 встановлено, що КП "АКВА" є первинним водокористувачем. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу №20/ХМ/49/Д-20 від 27.01.2020 виданого Державним агентством водних ресурсів України до 27.01.2023 року та передбачає забір підземних вод для забезпечення питних, санітарно-гігієнічних, виробничих потреб, передача води населенню та вторинним водокористувачам з 6 свердловин. Перевіркою встановлено ряд порушень вимог законодавства, в тому числі: забір та використання підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням статтей 44, 48, 49, 70, 93, 110 Водного кодексу України; самовільне користування надрами (підземні води) за відсутності документу дозвільного характеру спеціального дозволу на користування надрами за період з 22.08.2018 по 17.12 2021 (суб'єктом господарювання видобуто з підземного водоносного горизонту 74862 тис. куб.м. води), що є порушенням статтей 16, 19, 21 Кодексу України про надра.

Акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.12.2021 №1053/03 підписаний директором КП "АКВА" Грицівської селищної ради без будь-яких зауважень чи уточнень.

Пунктом 5 припису №1053/03 від 24.12.2021, виданого посадовими особами позивача, КП «АКВА» зобов'язано отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води) до 01.06.2022.

Припис від 24.12.2021, а також дії Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області відповідачем не оскаржувалися.

Отже, у період з 22.08.2018 по 17.12.2021 відповідач не являвся власником чи землекористувачем земельних ділянок, на яких розміщені артезіанські свердловини, відповідно, не був суб'єктом, діяльність якого підпадала під дію положень ст. 23 Кодексу України про надра у вказаний період. Наявність свердловин на балансі відповідача не може бути підставою для звільнення від обов'язку отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами)

Невідповідність відповідача вимогам першого критерію ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра виключає необхідність з'ясування його відповідності другому критерію цієї норми, зокрема дослідження судом об'єму видобування відповідачем підземних вод окремо з кожного водозабору.

З огляду на диспозицію статті 23 Кодексу України про надра, за відсутності у відповідача правовстановлюючих документів на земельні ділянки, у КП «АКВА» на дату проведення перевірки був наявний обов'язок одержати спеціальний дозвіл на користування надрами для можливості здійснювати господарську діяльності, пов'язану із забором води для питного водопостачання. Докази того, що відповідач вчиняв передбачені законодавством дії для отримання дозволу на користування надрами відсутні.

За змістом відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач зареєстрований як юридична особа з 26.12.2003 році.

Враховуючи, що відповідач не вважав за потрібне та не вживав заходів для отримання дозволу на користування надрами, останнє свідчить про свідоме порушення останнім приписів чинного законодавства щодо користування надрами.

Заперечення щодо існування затримки у оформленні права користування земельними ділянками під об'єктами, які перебувають у КП «АКВА» на обслуговуванні, відбулася з незалежних від підприємства причин, на які воно не мало можливості вплинути, не відповідає приписам ч.1 ст.23 Кодексу України про надра, оскільки відповідач зобов'язаний перебувати в статусі землевласника або землекористувача на момент початку статутної діяльності з надання послуг водопостачання споживачам питної води. Набуття прав постійного землекористувача у 2023 році не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення, виявлене позивачем на момент перевірки 23.12.2021.

Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди містяться у статті 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Водночас, для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування завданої шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, наявності шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою, вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Дії відповідача містять всі елементи правопорушення, тому наявні підстави для покладення на нього відповідальності за заподіяну шкоду, а саме: наявна протиправна поведінка, вина, шкода, яка обрахована відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, а також причинно-наслідковий зв'язок, що виражений у заподіянні вказаної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

З огляду на вищезазначене, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за належне позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у зв'язку з задоволенням позовних вимог.

Оскільки згідно положень ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, а позовну заяву у справі №924/723/25 подано до суду в електронній формі, то визначення суми судового збору, який підлягає стягненню з відповідача відбувається із застосуванням коефіцієнту 0,8.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "АКВА" Грицівської селищної ради (30455, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, селище міського типу Гриців(з), вул. Центральна, буд.44, код ЄДРПОУ 32678220) на користь ГУК у Хмельницькій обл/Грицiвська стг/24062100, номер рахунку UA908999980333189331000022725, код класифікації доходів бюджету 24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) 163 364,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

Стягнути з Комунального підприємства "АКВА" Грицівської селищної ради (30455, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, селище міського типу Гриців(з), вул. Центральна, буд.44, код ЄДРПОУ 32678220) на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (29001, Хмельницька обл., місто Хмельницький, вул. Івана Франка, буд. 2/2, код ЄДРПОУ 38045514) 2422,40 грн. судового збору.

Після набрання рішенням законної сили, видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Рішення надіслати сторонам за допомогою підсистем ЄСІТС в електронні кабінети.

Рішення складено та підписано 21.10.2025.

Суддя А.М. Яроцький