Рішення від 14.10.2025 по справі 918/860/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" жовтня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/860/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О., за участі секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу

за позовом Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12А, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ 34847334)

до відповідача Житлово-комунального спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Галузеве" (вул. Володимира Стельмаха, 22, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33019, код ЄДРПОУ 31830349)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 44070166)

про стягнення 135 689 грн 17 коп.

у судове засідання представники учасників справи не з'явились

Згідно з ч. 3 ст. 222 ГПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

ВСТАНОВИВ:

Заяви і клопотання сторін, процесуальні рішення.

12 вересня 2025 року до Господарського суду Рівненської області надійшов позов Рівненської міської ради до Житлово-комунального спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Галузеве" про стягнення 135 689 грн 17 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач (орендодавець) покликається на невиконання відповідачем (орендарем) умов двох Договорів від 01.08.2012 оренди земельних ділянок к.н. 5610100000:01:012:0083 та 5610100000:01:012:0082 (з урахуванням внесених до Договорів змін рішеннями Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі № 918/306/22 та від 23.11.2022 у справі № 918/671/22) в частині повного та своєчасного проведення розрахунків.

12 вересня 2025 року згідно з протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями на розгляд судді Качуру А.М. передано позовну заяву Рівненської міської ради до Житлово-комунального спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства «Галузеве» про стягнення заборгованості в сумі 135 689,17 грн (справа № 918/860/25)

В той же час суддя Качур А.М. з 15.09.2025 перебував на лікарняному.

З огляду на обставини, що у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності суддя Качур А.М., у строки визначені законодавством, не міг вчинити процесуальні дії щодо вирішення питання про залишення позовної заяви без руху, відмову у відкритті провадження у справі чи відкриття провадження у справі, - розпорядженням керівника апарату № 03-04/71/2025 "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу судових справ" від 16.09.2025 було призначено повторний автоматизований розподіл справи № 918/860/25.

За результатами повторного автоматизованого розподілу справу № 918/860/25 розподілено судді Пашкевич І.О.

Ухвалою від 17.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/860/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 14.10.2025. Визначено відповідачу строк для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - 10 днів з дня вручення даної ухвали. Запропоновано сторонам подати заяви по суті спору та встановлено процесуальні строки для подання таких заяв.

В той же час при відкритті провадження у справі судом було встановлено, що у вступній частині (реквізитах сторін) позовної заяви Рівненська міська рада вказала Головне управління ДПС України у Рівненській області як третю особу на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Проте враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 30.11.2023 № 990/222/23 (11-155заі23), - зазначення у вступній частині позовної заяви прізвища особи, яка, на думку позивача, має приймати участь в судовому розгляді в якості третьої особи не тягне за собою автоматичного залучення цієї особи в якості третьої особи при відкритті суддею провадження у справі.

А тому в ухвалі від 17.09.2025 суд зобов'язав Рівненську міську раду надати протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали свою письмову правову позицію щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління ДПС України у Рівненській області. Та запропонував відповідачу Житлово-комунальному спеціалізованому ремонтно-будівельному підприємству "Галузеве" у строк протягом 5-ти днів з моменту отримання даної ухвали надати правову позицію щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління ДПС України у Рівненській області.

19 вересня 2025 року від позивача надійшла заява про залучення Головного управління ДПС України у Рівненській області в порядку ст. 50 ГПК України до участі у справі.

Ухвалою від 06.10.2025 заяву Рівненської міської ради про залучення до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - задоволено. Залучено Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача. Запропоновано третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головному управлінню Державної податкової служби у Рівненській області, у строк до 13.10.2025 (включно), подати суду письмові пояснення по суті спору.

10 жовтня 2025 року від Головного управління ДПС України у Рівненській області надійшли пояснення третьої особи.

14 жовтня 2025 року від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.

Процесуальні дії у судовому засіданні з розгляду справи по суті.

14 жовтня 2025 року судом встановлено, що позивач, відповідач та третя особа не забезпечили явку уповноважених представників у судове засідання.

Рівненська міська рада та Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області про час, дату та місце проведення даного засідання повідомлені належним чином, що підтверджується довідкою про доставлення ухвали від 17.09.2025 та від 06.10.2025 до їх електронних кабінетів в підсистемі "Електронний суд" (17.09.2025 після 17:00 год. та 06.10.2025 після 17 00 год). Звіт суду про направлення копії судового рішення на офіційну електронну пошту або на вказану стороною адресу електронної пошти є належним доказом отримання стороною такої копії.

Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, серед іншого, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Відповідно до абз 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відповідач Житлово-комунальне спеціалізоване ремонтно-будівельне підприємство "Галузеве" про час, дату та місце проведення даного засідання повідомлявся належним чином шляхом направлення на адресу його місця реєстрації, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - (вул. Володимира Стельмаха (Курчатова), 22, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33019) ухвали про відкриття провадження у справі (трек-номер відправлення 0610280850198).

Із адреси відповідача повернувся конверт із ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.09.2025 із зазначенням причин повернення "28.09.2025 одержувач відсутній за вказаною адресою".

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Зважаючи на викладене, оскільки судом встановлено, що причиною невручення конверту з ухвалою від 17.09.2025 для відповідача є відсутність вказаної особи за адресою місця знаходження, відтак суд дійшов висновку, що в розумінні вимог ГПК України вказана ухвала вважається врученою відповідачу 28.09.2025 належним чином. При цьому за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

Позивач скористався правом, передбаченим ч. 3 ст. 196 ГПК України та подав заяву про розгляд справи за відсутності його представника. Згідно з ч. 3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Окрім того, інформація щодо слухання судом справ є публічною і розміщується на офіційному веб-сайті суду в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність в учасників можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.

Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов'язковою та з огляду на наявність вказаної заяви позивача, суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі представників позивача, відповідача та третьої особи.

Ухвалою від 17.09.2025 встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву і всіх доказів (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову (у разі їх наявності) - 15-ть днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Оскільки відповідач вважається таким, що отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 28.09.2025, відтак процесуальний строк на подання відповідачем відзиву, який тривав до 13.10.2025 включно, сплинув.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Частиною 9 ст. 165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

01 серпня 2012 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (Договір), за умовами якого орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 22.03.2012 № 1887 надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5610100000:01:012:0083, загальною площею 790 кв.м, місце розташування: м. Рівне, вул. Гайдамацька, (М. Струтинської), для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (для розташування автостоянок, без права будівництва гаражів, виключно для розміщення автостоянок).

У п. 19 Договору визначено, що орендар має право приступити до використання земельної ділянки відповідно до призначення після набрання чинності цим договором.

Відповідно до п. 20 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації договору та підписання акту приймання - передачі.

Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки (додаток до договору) від 01.08.2012 позивач передав, а відповідач прийняв земельну ділянку площею 790 кв.м, що знаходиться по вул. Гайдамацька (М. Струтинської) у м. Рівне, в оренду на підставі договору оренди.

За п. 41. Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

12 грудня 2013 року Договір зареєстрований Реєстраційною службою Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, про що зроблено запис за № 8954863, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

За умовами п. 5. цього Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 198 602,79 грн станом на 24.07.2012.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі № 918/306/22, котре набрало законної сили 03.08.2022, ухвалено внести зміни до договору оренди землі від 01.08.2012 (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки № 3805962) та викласти його окремі пункти в такій редакції:

"п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21.05.2021 становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:012:0083 - 524 200,26 грн,- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5350 від 24 травня 2021 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Абзац 1 п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 15 726,01 грн, що становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/809, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.".

Окрім цього, як встановлено судом, 01.08.2012 між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено ще один договір оренди земельної ділянки (договір), за умовами якого орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 22.03.2012 № 1887 надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 5610100000:01:012:0082, площею 1055 кв.м. що знаходиться за адресою: Марфи Струтинської) для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (для розташування автостоянок, без права будівництва гаражів, виключно для розміщення автостоянок).

Відповідно до пункту 8 Договору строк дії договору становить 25 років.

За умовами пункту 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 265 222 грн 71 коп., витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №04-09/287, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 24 липня 2012 року.

В силу дії пункту 9 Договору, за оренду земельної ділянки відповідач сплачує позивачу орендну плату виключно у грошовій формі.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 13 261 грн 14 коп., що становить 5,00% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №04-09/287-1, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 22 березня 2012 року.

Відповідно до пункту 13 Договору, розмір орендної плати може змінюватися орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених Договором; зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Відповідача; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 34 Договору установлено, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених пунктом 13 цього Договору.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 23.11.2022 у справі № 918/671/22, котре залишене без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.03.2023, і яке відповідно набрало законної сили 22.03.2023, - ухвалено внести зміни до договору оренди від 01.08.2012, який укладений між позивачем та відповідачем виклавши пункт 5, та абзац 1 пункту 9 в наступній редакції:

"п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21.05.2021 становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:012:0082 - 700 039 грн 58 коп., витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5349 від 24.05.2021, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар, сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 21 001,19 грн, що становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/808, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27.10.2021 засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.".

Пунктом 9 обох Договорів визначено, що за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Орендна плата встановлена у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до частини 2 пункту 13 договору оренди землі зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору оренди у порядку та у випадках передбачених законодавством України.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін.

Як встановив суд, спір у даній справі стосується стягнення заборгованості з орендної плати, у зв'язку із зміною нормативно грошової оцінки, тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню відповідні норми права, які регулюють такі правовідносини. А тому суд вважає за потрібне зазначити таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За змістом частини дев'ятої статті 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України передбачено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Частинами 1 та 3 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 627 ЦК України передбачено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч.ч.1 та 2 ст. 648 ЦК України).

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно із ч.1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

У постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду, проаналізувавши зазначені вище норми права, зробила висновок, що за загальними правилами договори укладаються сторонами цивільних правовідносин, різновидами яких є правовідносини, які виникають з договорів оренди землі, на принципах рівності сторін, свободи договору, з урахуванням обов'язкових вимог щодо такого виду договорів та зазначенням його істотних умов і у відповідній формі.

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

У ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно із ч.2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Частиною ч.3 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

За змістом ч.4 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.

Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.

Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Щодо використання нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності, суд зазначає, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".

Відповідно до ч.5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абз 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України "Про оцінку земель". Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Суд зазначає, що з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПКУ).

Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.

Відтак коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельних ділянок становив за 2021 рік - 1,1; за 2022 рік - 1,15; за 2023 - 1,051.

Суд також з'ясував, що з метою внесення змін до двох договорів оренди від 01.08.2012 в частині зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної оцінки земельних ділянок позивач звертався до Господарського суду Рівненської області з відповідними позовами - у справі № 918/306/22 (земельна ділянка кадастровий номер 5610100000:01:012:0083) та у справі № 918/671/22 (земельна ділянка кадастровий номер 5610100000:01:012:0082).

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/21.

У зв'язку із викладеним суд зазначає, що рішеннями Господарського суду Рівненської області у справах № 918/306/22 та № 918/671/22 зафіксовано факт внесення змін до обох договорів оренди земельних ділянок. Водночас момент зміни розміру орендної плати за земельною ділянкою з кадастровим номером 5610100000:01:012:0083 та за земельною ділянкою з кадастровим номером 5610100000:01:012:0082 настав не з дати набрання законної сили рішеннями у вказаних справах, а з моменту зміни нормативно-грошової оцінки земель рішенням міської ради від 02.07.2020 № 7675 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного".

Так, рішенням Рівненської міської ради від 02.07.2020 № 7675 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01.01.2021. Зазначене рішення опубліковане у газеті « 7 днів» № 28 (1383) від 09.07.2020, а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 5610100000:01:012:0083, загальною площею 790 кв.м, місце розташування: м. Рівне, вул. Гайдамацька, (М. Струтинської), становить 524 200,26 грн.

Згідно із витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №5349 від 24 травня 2021 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 5610100000:01:012:0082, площею 1055 кв.м., що знаходиться за адресою: Марфи Струтинської, станом на 21 травня 2021 року становить 700 039,58 грн.

Із урахуванням викладеного суд констатує, що заявлену до стягнення орендну плату позивач правомірно розрахував, виходячи з нової нормативної грошової оцінки земель, починаючи з 01.01.2022 включно, а не з 03.08.2022 (дати набрання законної сили рішенням у справі № 918/306/22) чи з 22.03.2023 (дати набрання законної сили рішенням у справі № 918/671/22).

У протилежному випадку, тобто за умови, якщо б момент зміни розміру орендної плати пов'язувався з датою набрання законної сили судовими рішеннями про внесення змін до договорів оренди, орендарі, які ухиляються від належного оформлення таких змін, фактично отримували б можливість безпідставно уникати сплати орендної плати у підвищеному розмірі протягом періоду між зміною нормативно-грошової оцінки та набранням законної сили відповідним судовим рішенням. Такий підхід суперечив би принципам справедливості, рівності сторін у договірних зобов'язаннях і недопустимості отримання однією стороною необґрунтованих переваг у цивільних правовідносинах.

Таким чином, розмір орендної плати визначається у відсотковому співвідношенні від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та змінюється з дати набрання чинності рішенням органу місцевого самоврядування про зміну такої оцінки, а не встановлюється у фіксованій сумі, зазначеній у договорі. Відтак для стягнення орендної плати у належному розмірі не є обов'язковим попереднє внесення змін до договору оренди земельної ділянки, оскільки обов'язок орендаря сплачувати орендну плату в оновленому розмірі виникає безпосередньо з моменту зміни нормативної грошової оцінки, а не з моменту оформлення відповідних змін у договірних відносинах.

Суд установив, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:012:0083:

- за 2022 рік становить 576 620,29 грн. (524 200,26*1,1), а орендна плата 17 298,61 грн. (576 620,29*3%);

- за 2023 рік становить 663 113,33 грн. (524 200,26*1,1*1.15), а орендна плата 19 893,40 грн. (663 113,3*3%);

- за 2024 рік становить 696 932,11 грн. (524 200,26*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 20 907,96 грн. (696 932,11*3%).

Всього 58 099,97 грн.

Також нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:012:0082:

- за 2022 рік становить 770 043,54 гри. (700 039,58*1,1), а орендна плата 23 101,31 грн. (770 043,54*3%);

- за 2023 рік становить 885 550,07 грн. (700 039,58*1,1*1.15), а орендна плата 26 566,50 грн. (885 550,07*3%);

- за 2024 рік становить 930 713,12 грн. (700 039,58*1,1*1.15*1,051), а орендна плата 27 921,39 грн. (930 713,12*3%).

Всього 77 589,20 грн.

Разом за дві ділянки нараховано та не сплачено орендної плати - 135 689,17 грн.

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Рівненській області від 08.08.2025 №5295/5/17-00-04-01-05 повідомлено, що відповідно до інформації, яка міститься в базах даних ДПС, ЖКС ремонтно-будівельним підприємством «Галузеве» (код ЄДРПОУ 31830349) податкові декларації з плати за землю за 2022-2024 роки не подані, відповідно орендна плата за користування земельними ділянками на території Рівненської міської ради не справляється.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За результатами з'ясування обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати у розмірі 135 689,17 грн.

Розподіл судових витрат.

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Розмір судового збору за даним позовом складає 3 028,00 грн.

Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 1066 від 11.09.2025, який підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача, у зв'язку з задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 130, 185, 191, 192, 196, 202, 222, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов Рівненської міської ради до відповідача Житлово-комунального спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Галузеве" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області про стягнення 135 689 грн 17 коп. - задовольнити.

2. Стягнути з Житлово-комунального спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Галузеве" (вул. Володимира Стельмаха, 22, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33019, код ЄДРПОУ 31830349) на користь Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12А, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ 34847334) 135 689 (сто тридцять п'ять тисяч шістсот вісімдесят дев'ять) грн 17 коп. орендної плати за договорами оренди землі від 01 серпня 2012 року (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки № 3805962) та від 01 серпня 2012 року (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки № 3803437) за 2022, 2023 та 2024 роки.

3. Стягнути з Житлово-комунального спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Галузеве" (вул. Володимира Стельмаха, 22, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33019, код ЄДРПОУ 31830349) на користь Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12А, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ 34847334) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку визначеному ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складене та підписане "20" жовтня 2025 року.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Суддя І.О. Пашкевич