Справа № 484/5832/25
Провадження № 3/484/2515/25
21.10.2025 року Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Паньков Д.А. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Первомайськ Миколаївської області, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , військове звання - майор, місце проживання: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП
З 2022 року капітан ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України та з 26.02.2022 по 21.08.2025 перебував на посаді начальника служби метрології та стандартизації штабу військової частини НОМЕР_2 відповідно до наказу командира військової частини від 26.02.2022 № 46 (посада на момент вчинення правопорушення.)
Згідно з рапортом прийому посади від 26.03.2022 вх.№756, ОСОБА_1 приступив до виконання службових обов'язків з 26.03.2022.
Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX в Україні введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-VIII від 16.03.2017 (набрав законної сили 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), капітан ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою визначеними статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Крім того, відповідно до приписів ст. ст. 82, 83 Статуту, капітан ОСОБА_1 , як начальник служби бригади в мирний і воєнний час відповідає за відповідний вид забезпечення бригади цією службою, забезпечення бригади озброєнням, бойовою та іншою технікою і матеріальними засобами зі своєї служби, їх правильне використання та утримання в порядку і справності та з поміж іншого зобов'язаний: знати наявність і стан, а також будову і правила експлуатації (використання) озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів зі своєї служби, здійснювати контроль та вживати заходів для забезпечення надійної охорони підпорядкованого складу, а також озброєння і техніки підпорядкованого підрозділу; стежити за справністю озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів зі своєї служби в підрозділах бригади і на підпорядкованому складі, організовувати їх правильну експлуатацію (використання) та забезпечувати при цьому виконання вимог безпеки; вести облік і складати звітність у встановленому порядку, щомісяця проводити з підрозділами і підпорядкованим складом бригади звірку облікових даних, в установлені терміни проводити перевірку підрозділів відповідно до своїх обов'язків із складанням відповідних актів; організовувати ремонт озброєння, бойової та іншої техніки (майна) зі своєї служби в бригаді, контролювати якість і терміни його проведення, своєчасно забезпечувати здавання в ремонт озброєння, бойової та іншої техніки (майна), які не можуть бути відремонтовані своїми силами.
Відповідно до ст. 92 Статуту на доповнення вимог, викладених у ст.ст. 82-84 Статуту, начальник служби метрології та стандартизації (метролог) бригади зобов'язаний здійснювати не рідше ніж один раз на три місяці перевірки наявності, стану і правильності застосування та зберігання засобів вимірювання, обсяг та повноту проведення метрологічного обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки.
Крім того, згідно з п. 3.1.9. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 № 300 (зі змінами) (далі - Положення), відповідно до якого усі посадові особи військової частини (з'єднання), які відають військовим (корабельним) господарством, повинні: знати вимоги чинного законодавства України, наказів, положень, настанов, інструкцій та інших керівних документів щодо організації та ведення військового (корабельного) господарства та неухильно керуватись ними у своїй діяльності; організовувати та контролювати ведення обліку, правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів матеріальних засобів усіх видів, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, інженерних та спеціальних споруд у підпорядкованих службах (службі); здійснювати постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням (використанням) матеріальних засобів і коштів, вживати необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами (використанням), втратами, нестачами, псуванням і розкраданням; організовувати проведення (у встановлені терміни) перевірок та документальних ревізій господарської діяльності, а також інвентаризацію матеріальних засобів у підпорядкованих службах (службі); готувати необхідні матеріали для видачі інспекторських посвідчень на списання за рахунок держави передчасно зношених та втрачених матеріальних засобів і коштів, а також акти на списання (переведення у нижчі категорії якісного стану) озброєння, бойової та іншої техніки, майна, інших матеріальних засобів, робити висновки (перевіряти клопотання) та оформлювати у встановленому порядку інспекторські посвідчення; вживати заходів щодо забезпечення надійного збереження матеріальних засобів, слідкувати за справним станом обладнання постів, огороджень, технічних засобів охорони, зв'язку та сигналізації;
Згідно з п. 3.2.22 Положення, начальник метрологічної служби частини повинен здійснювати контроль за підтриманням засобів вимірювання у справному стані, їх правильним застосуванням та зберіганням, а також за своєчасним поданням на перевірку та в ремонт.
Відповідно до примітки ст. 17213 КУпАП військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Таким чином, капітан ОСОБА_1 будучи відповідно до приписів Статуту внутрішньої служби та його функціональних обов'язків наділеним та виконував організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські обов'язки, та відповідно був військовою службовою особою.
Проте, всупереч інтересам служби та наведеним статутним обов'язкам, капітан ОСОБА_1 вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду, за наступних обставин:
Так, в ході роботи комісії у період з 05.08.2025 по 18.08.2025, призначеної наказом командира військової частини НОМЕР_2 №714 від 04.08.2025 по прийому-передачі справ та посади начальника служби метрології та стандартизації штабу військової частини НОМЕР_2 , встановлено: облік та наявність засобів вимірювальної техніки відповідає обліковим даним згідно книги обліку № 761Т2 2025 та №761Т3 2025 за винятком приладів вказаних в відомості наявності та якісного стану техніки та майна служби метрології та стандартизації озброєння логістики військової частини НОМЕР_2 ; факти незадовільного зберігання майна, яке призвело до псування засобів вимірювальної техніки, невідповідність до конкретної категорії майна в результаті незадовільного зберігання, розукомплектування засобів вимірювальної техніки та відсутність пломб (тавр), відсутність ЗІП до приладів, а також формулярів (паспортів) на прилади, що не уможливлює виявити відповідність категорії засобів вимірювальної техніки, відсутні документи, що засвідчують списання майна, яке обліковується за службою метрології та стандартизації штабу; виїзними метрологічними групами метрологічних частин на ЗВТ номенклатури служби метрології та стандартизації штабу частини було виписано сповіщення про непридатність приладів, які є підставою для переведення приладів в IV-V категорію та подальшого списання. Але з 2005 року по теперішній час на підставі сповіщень про непридатність засобів вимірювальної техніки жоден з приладів в нижчу категорію не переведений та не списаний; дублікати формулярів та паспортів на прилади не погоджені в Центральному управлінні метрології і стандартизації командування сил логістики Збройних Сил України; відсутність засобів вимірювальної техніки, що рахуються на обліку наявності та руху майна військової частини НОМЕР_2 , які були здані на ремонт до військової частини НОМЕР_3 у період з 1983 по 1989 рік, у зв'язку з чим унеможливлює встановити їх наявність та стан, а саме: прилад Л2-12 №7313 (наряд №5/306 від 16.06.1984, АДРЕСА_2 ), осцилограф С1-19Б № 100150 (наряд №5/169 від 14.04.1983 м. Вознесенськ), осцилограф С1-19Б № 100561 (наряд №5/586 від 27.12.1989 м. Вознесенськ); відсутність радіоелементів, чарунок (блоків), які містять дорогоцінні метали внаслідок викушування, в приладах а саме: частотомір ЧЗ-34 № 08204 , частотомір ЧЗ-38 № 708207 , частотомір ЧЗ-34 № ПО8277 , прилад для дослідження амплітудно-частотних характеристик Х1-47 №16189, прилад для дослідження амплітудно-частотних характеристик Х1-47 №8897.
За вказаним фактом, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 18.08.2025 № 766 призначено службове розслідування з метою встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії або бездіяльність призвели до вчинення правопорушення.
В ході службового розслідування встановлено, що начальник служби метрології та стандартизації штабу військової частини НОМЕР_2 капітан ОСОБА_1 мав ключі від місць зберігання засобів вимірювальної техніки, за зберігання яких, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 25.12.2024 №1010, призначений молодший сержант ОСОБА_2 та без дозволу матеріально відповідальної особи відчиняв місце зберігання засобів вимірювальної техніки під час проведення інвентаризаційних заходів та роботи метрологічних груп. Засоби вимірювальної техніки, які підлягали списанню, начальником служби метрології та стандартизації штабу військової частини НОМЕР_2 , тривалий час, а саме більше 10 років, не списувались та відповідно документи не оформлювались. Контроль за зберіганням приладів проводився більш ретельно за справними та працездатними засобами вимірювальної техніки.
Комісії військової частини НОМЕР_2 , що працювали під час проведення інвентаризаційних заходів, перевірку приладів проводили по наявності та відповідності номерному обліку. Наявність в приладах ДГМ не перевірялась у зв'язку з встановленням на них заводського пломбування.
В результаті розслідування встановлено, що відповідно до довідки-розрахунок №1/1 від 30.09.2025 року, загальна сума шкоди завдана державі в наслідок псування приладів вимірювальної техніки складає 33 211 гривень 34 копійки (тридцять три тисячі двісті одинадцять гривень тридцять чотири копійки), а саме: частотомір ЧЗ-38 №708207 - 15 454 гривень 48 копійок (п'ятнадцять тисяч чотириста п'ятдесят чотири гривень сорок вісім копійок), частотомір ЧЗ-34 №ПО8204 - 3 115 гривень 03 копійки (три тисячі сто п'ятнадцять гривень три копійки), частотомір ЧЗ-34 №ПО8277 - 3 115 гривень 03 копійки (три тисячі сто п'ятнадцять гривень три копійки), прилад для дослідження амплітудно-частотних характеристик Х1-47 №161809 - 5 761 гривня 90 копійок (п'ять тисяч сімсот шістдесят одна гривня дев'яносто копійок), прилад для дослідження амплітудно-частотних характеристик Х1-47 №8897 - 5 761 гривня 90 копійок (п'ять тисяч сімсот шістдесят одна гривня дев'яносто копійок), про що свідчать відомості (розрахунки) №1 від 22 вересня 2025 року, №2 від 22 вересня 2025 року, №3 від 22 вересня 2025 року, №4 від 22 вересня 2025 року, №5 від 22 вересня 2025 року щодо визначення залишкової вартості.
Тим самим, капітан ОСОБА_1 , чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, не доклав достатньо зусиль, для їх чіткого виконання, відповідно до визначених вимог статутів Збройних Сил України, всупереч вимогам Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 № 300 (зі змінами), в умовах воєнного стану, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до своїх обов'язків, не здійснював належним чином не рідше ніж один раз на три місяці перевірки наявності, стану і правильності застосування та зберігання засобів вимірювання, обсяг та повноту проведення метрологічного обслуговування матеріальних засобів служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_2 , не організовував та не контролював належним чином ведення їх обліку, правильне зберігання, своєчасне оновлення запасів, ремонт та технічне обслуговування, не вживав належних заходів для боротьби з їх втратами та псуванням, не готував акти на списання та переведення у нижчі категорії якісного стану майна служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_2 , що створило передумови до їх непридатного стану та виникнення нестачі.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно вимог ст. 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Приписами ст. 15 КУпАП визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Факт вчинення за викладених вище обставин капітаном ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами доданими до протоколу.
Таким чином, капітан ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - військовослужбовцем військової служби за мобілізацією начальник служби метрології та стандартизації штабу військової частини НОМЕР_2 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 (більш точна адреса не зазначається з урахування дії правового режиму воєнного стану), діючи із злочинною недбалістю, легковажно ставлячись до виконання покладених на нього обов'язків, всупереч інтересам служби, в умовах особливого періоду, на порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 82, 83, 92 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.п. 2, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 3.1.9., 23.2.22. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 № 300 (зі змінами), вимог функціональних обов'язків, у період з лютого 2022 року по серпень 2025 року, не здійснював належним чином не рідше ніж один раз на три місяці перевірки наявності, стану і правильності застосування та зберігання засобів вимірювання, обсяг та повноту проведення метрологічного обслуговування матеріальних засобів служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_2 , не організовував та не контролював належним чином ведення їх обліку, правильне зберігання, своєчасне оновлення запасів, ремонт та технічне обслуговування, не вживав належних заходів для боротьби з їх втратами та псуванням, не готував акти на списання та переведення у нижчі категорії якісного стану майна служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_2 , що створило передумови до їх непридатного стану та виникнення нестачі, чим вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду - тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 надав суду заяву, в якій вказав, що вину визнає в повному обсязі, просив справу слухати без його участі та призначити мінімальне покарання.
Крім того, його вина за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та зібраними по справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне визнати його винним за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , який визнав свою вину та щиро розкаявся, наслідки вчиненого ним правопорушення та ступінь його вини, суд вважає за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у виді штрафу.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, стягнути з нього судовий збір на користь держави.
Керуючись ст. ст. 34, 172-15, 247, 248-252, 255, 268, 280, 283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, і застосувати відносно нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: