Рішення від 07.10.2025 по справі 914/831/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2025 Справа № 914/831/24

Господарський суд Львівської області в складі судді Бортник О. Ю. за участі секретаря судового засідання Свистуна П.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Фермерського господарства «Любава», с. Підсадки Львівської області,

до відповідача: Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області, с. Солонка Львівської області,

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ,

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кабінету Міністрів України, м. Київ,

про визнання протиправними та скасування рішень

За участі представників:

від позивача: Ковалевська Т.С. - адвокат,

від відповідача: Фрис В.Я. - представник,

від третьої особи (ПрАТ «НЕК «Укренерго»): Чорномаз А.В. - представник,

від третьої особи (Кабінет Міністрів України): Павлішевська В. - представник.

Фермерське господарство «Любава», с. Підсадки, звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом про визнання протиправними і скасування рішень відповідача № 4299 та № 4300 від 08.02.2024 р. «Про розгляд клопотання НЕК «Укренерго» та «Про припинення права оренди земельної ділянки та розірвання договору оренди землі» повністю.

Стислий виклад позиції позивача.

На підставі Договору оренди землі від 25 жовтня 2010 р., який укладено з Пустомитівською районною державною адміністрацією, позивач орендує у відповідача, який є власником землі, земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 13 га для розширення фермерського господарства (розміщення ставкового господарства та рибогосподарських потреб).

Спірними рішеннями відповідач, розглянувши клопотання НЕК «Укренерго», вирішив використати частину земельної ділянки комунальної власності площею 0,0024 га із тієї, яка перебуває в оренді позивача, для суспільних потреб. В зв'язку з цим вирішено: розірвати Договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 25.10.2020 р., щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062; передати земельну ділянку площею 0,0024 га, яка необхідна для суспільних потреб, НЕК «Укренерго» у постійне користування; припинити позивачу право оренди земельної ділянки площею 13 га, розірвати договір оренди землі від 25.10.2021 р.; доручити сільському голові підписати з позивачем додаткову угоду про припинення права оренди землі до договору оренди землі від 25.10.2021 р. та акт приймання-передачі земельної ділянки; зобов'язати позивача зареєструвати припинення права оренди.

Позивач вважає, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідач порушив вимоги ст. 31-1 Закону України «Про оренду землі», ст. 7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», ст. 122 ЗК України.

Відповідач не обґрунтував, що об'єкти, для розміщення яких вилучається земельна ділянка, неможливо розмістити на іншій земельній, відповідач не врахував норми щодо повного відшкодування орендарю і третім особам спричинених вилученням земельної ділянки збитків.

Позивача не ознайомлено з проведенням громадського обговорення оцінки впливу на довкілля та із змістом звіту з оцінки впливу на довкілля.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відповідач у відзиві (том справи 1, а.с. 215-220, том справи 3, а.с. 239-243) просить відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що необхідність передачі третій особі у справі земельної ділянки площею 24 кв. м для подальшого використання цієї ділянки для суспільних потреб підтверджується Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1482 «Про реалізацію експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об'єктів критичної інфраструктури паливно- енергетичного сектору критичної інфраструктури» та розпорядженнями КМУ «Про затвердження переліку пріоритетних для енергетики інвестиційних проектів у 2023 році» від 03.10.2023 року № 910-р до зазначеного переліку включено проект «Нове будівництво ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська обл., Львівський та Яворівський район».

Відповідач стверджує, що беручи до уваги постійні обстріли енергетичної інфраструктури, реалізація проекту «Нове будівництво ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС «Львів підвенна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська обл., Львівський та Яворівський район» є критично важливою, як для Солонківської громади так і для Держави в цілому.

При цьому відповідач посилається на норми ч. 1 ст. 651 ЦК України, ч. 4 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» та п. 12.2. Договору оренди землі від 25.10.2010 р.

Відповідач при прийнятті спірних рішень керувався приписами ст.ст. 12, 122 ЗК України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Пояснення Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (том справи 2, а.с. 1-24, том справи 3, а.с. 163-183, 246-255, том справи 4, а.с. 92-101).

Третя особа у справі зазначає, що товариство віднесено до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 83 від 04.03.2015. Відповідно до п. 55 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» третя особа у справі є оператором системи передачі (ОСП), який відповідальний за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

Відповідно до проектних рішень проекту «Нове будівництво ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська обл., Львівський та Яворівський район», проектована опора № 108а ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» (площею 0,0024 га) потрапляє на земельну ділянку з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062, якою на правах оренди станом на сьогоднішній день здійснює використання Позивач.

Проєктною документацією за титулом «Нове будівництво ПЛ 330 кВ «Львів південна- Львів західна» з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська - Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна». (інв. №новий, 030118, 55-511355-00-110429, 54-511354-00-110435) Львівська область, Львівський та Яворівський райони» передбачається, згідно із Завданням на проектування, будівництво нової ділянки ПЛ 330 кВ Західноукраїнська - Львів західна на ПС 330 кВ «Львів західна» від місця відгалуження ПЛ 330 кВ Західноукраїнська - Львів південна №2 на ПС 330 кВ «Львів західна» з утворенням двох окремих ПЛ 330 кВ Західноукраїнська - Львів західна та ПЛ 330 Львів південна - Львів західна.

Нова ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна», в межах ділянок проєктування, проходить по територіях Солонківської, Пустомитівської, Оброшинської, Городоцької та Зимноводівської територіальних громад Львівського району та Івано-Франківської територіальної громади Яворівського району Львівської області.

Вибір напрямку траси виконувався з урахуванням вимог діючих в Україні нормативних документів, у тому числі Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання (Наказ Міністерства охорони здоров'я України № 239 від 01.08.1996).

Траса ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» за цим напрямком та з такими технічними рішеннями обходить населенні пункти (зокрема, на північ від села Береги Львівського району), що є одним з основним з критеріїв вибору траси, та має найкоротшу протяжність. Також, під час проєктування, були враховані вже існуючі підземні та наземні інженерні споруди та комунікації (шляхопроводи, нафтопроводи, газопроводи, лінії зв'язку та інш.). Проектом передбачено можливість вільного доступу до них під час виконання будь-яких ремонтних робіт в місці перетину з майбутньою ЛЕП.

Розташування опори № 108а ПБ-330-7н на земельній ділянці площею 24 кв. м, яка перебуває у користуванні позивача, при даному технічному рішенні, відповідає вимогам Правил улаштування електроустановок, державним будівельним нормам.

Винесення опори № 108а типу ПБ330-7н* за межі ділянки, яка перебуває в користуванні позивача призведе до збільшення вітрового прогону внаслідок чого опора може зламатись.

Зміна розташування опори № 108а призведе до необхідності змінити технічні рішення і для опор з номерами 107а та 112а, що розташовані на земельних ділянках, які належать до суміжної Пустомитівської ОТГ' та опор з номерами 109а, 110а, 111а, які розташовані на земельних ділянках, що належать до Солонківської ОТГ. Вказане призведе до зриву реалізації об'єкту.

Місце встановлення опори визначено з урахуванням перетину з водною перешкодою - ставком та значення вітрового й вагового прольотів.

«… згідно до гл.2.5 ПУЕ, всі нормативи дотримані (з мінімальним запасом). Винесення опори за межі даної земельної ділянки призведе до збільшення прогону, і як наслідок, зменшення вертикального габариту, тобто він буде відсутній, буде збільшення вітрового прогону, що є визначальним для несучої спроможності опори, тобто опора зламається, а це не допустимо.».

Проміжна опора № 108а типу ПБ110-7* не може бути зміщена в напрямку опори № 109а. Встановлення опори № 108а на земельній ділянці з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062 є технічно обгрунтованим та єдиним можливим місцем розташування.

Місце розташування опори обумовлюється не тільки технічними особливостями проектованої лінії/опори, геологією ґрунтів, технологією монтажу споруди (опори), а й проходженням траси ПЛ через територію загалом 6-ти об'єднаних територіальних громад 2-ох районів Львівської області. Місцерозташування опори на земельній ділянці, яка перебуває у користуванні позивача, є єдино можливим з огляду на технічні особливості проектрованої лінії, геології грунтів, технологію монтажу опори.

Траса повітряної лінії отримала позитивні висновки щодо розташування об'єкта Львівської районної державної адміністрації № 201/01-29 від 07.08.2023 та Яворівської районної державної адміністрації № 01 від 07.08.2023.

НЕК «Укренерго» погоджено розташування об'єкта і ГУ Держгеокадастру у Львівській області (№ 13-13-0.3-3608/2-23 від 03.08.2023).

З огляду на викладене третя особа у справі вважає, що будь яка зміна розташування опори фактично означає зміну траси повітряної лінії в обхід вже визначених територіальних громад з значним подовженням траси, зростання вартості реалізації проекту й збільшення строків реалізації проекту щонайменше на рік, при умові наявності відповідних згод органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб.

Проект будівництва ПЛ 330 кВ «Львів південна-Львів західна» розпорядженням Кабінету Міністрів України № 910-р від 03.10.2024 р. (ДСК) віднесено до пріорітетних для держави енергетичних інвестиційних проектів у 2023 році.

Рішення відповідача є лише попереднім заходом, а припинення (вилучення) запису про оренду в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно потребує наявності підписаної між сторонами Договору додаткової угоди про розірвання цього Договору, або ж Рішення суду про визнання Договору розірваним, які відсутні. Оскаржувані Рішення відповідача не встановлюють остаточних правових наслідків, а отже, не порушують охоронювані Законом права позивача.

На думку третьої особи у справі, рішення органу місцевого самоврядування про використання земельної ділянки для суспільних потреб, як виявлення наміру на розірвання договору оренди, не підлягає оскарженню орендарем в суді, оскільки таке рішення не спричиняє настання правових наслідків для орендаря, який заперечує проти розірвання договору, а отже і не порушує його прав. Правомірність такого рішення оцінюється судом під час розгляду справи за позовом органу місцевого самоврядування про розірвання договору оренди земельної ділянки.

Третя особа вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на стадії підготовчого провадження на підставі п.2 ч.2 ст.185, п.2 ч.1 ст.231 ГПК України.

На думку третьої особи, в силу приписів п. 1, абз. 1 п. 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 відшкодовуються вже заподіяні збитки, які за станом на день розгляду справи - відсутні. Гіпотетична можливість збитків не може бути підставою для задоволення позову, заяви, в тому числі і з мотивів характеру припущення. Збитки відшкодовуються у період до державної реєстрації підприємством, установою, організацією або громадянином речового права на земельну ділянку. Збитки відшкодовуються за фактом їх заподіяння, на підставі рішень/актів створеної органом місцевого самоврядування спеціальної комісії, а істотним критерієм є їх реальність

Посилання Позивача на ч.5 ст.4 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» третя особа вважає безпідставним, та зазначає, що її планова діяльність з будівництва/реконструкції повітряної лінії електропередачі не підлягає оцінці впливу на довкілля в силу приписів ст.ст. 1, 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та п.п. 11) п.2 Критеріїв визначення планової діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1010 від 13.12.2017. Однак третя особа у складі проекту виконала оцінку впливу на навколишнє середовище (Том 6 Проєкту). Проєкт пройшов встановлену чинним законодавством експертизу та отримав Позитивний експертний звіт № 1065/КЕ/2023 від 29.12.2023.

Третя особа стверджує, що в силу абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» діяльність, яка спрямована виключно на забезпечення оборони та енергетичної безпеки держави, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, наслідків військової агресії Російської Федерації проти України, а саме діяльність з будівництва повітряних ліній електропередачі напругою 220 кВ і більше та підстанцій напругою 330 кВ і більше у період воєнного стану, не підлягає оцінці впливу на довкілля.

Одночасно НЕК «Укренерго» зазначає, що воно зверталося до позивача з листами, у яких просило його надати нотаріально засвідчену письмову згоду землекористувача на встановлення права земельного сервітуту для частини земельної ділянки площею 0,0024 га з 13 га, однак позивач такої згоди не надав, оскільки заперечив проти вилучення частини земельної ділянки.

Відповідь на відзив (том справи 2, а.с. 187-193, том справи 4, а.с. 22-27), відповідь позивача на пояснення третьої особи (том справи 2, а.с. 207-211), додаткові пояснення позивача (том справи 3, а.с. 18-23, а.с. 194-200, том 4, а.с. 10-17, а.с. 65-70, а.с. 117-121 та додаткові пояснення від 06.10.2025 р.).

Позивач посилається на відсутність у відповідача доказів того, що об'єкти, які передбачається розмістити на земельній ділянці, неможливо розмістити на іншій земельній ділянці, або що розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках завдасть значних матеріальних збитків, або спричинить негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади, суспільства чи держави в цілому.

Позивач цитує ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» й повідомляє, що на земельній ділянці розміщена водойма і об'єкти нерухомого майна, які належать Позивачу на праві власності, котрі нерозривно пов'язані з земельною ділянкою і не можуть бути вилучені власником чи переміщені. В рішенні Відповідача не визначено долі цих об'єктів і не зазначено про викуп таких об'єктів.

Спірними рішеннями відповідач не вирішив питання відшкодування збитків позивача, спричинених вилученням земельної ділянки для суспільних потреб та розірванням договору оренди землі.

Позивач вважає, що у висновках щодо розташування об'єкта Львівської районної державної адміністрації № 201/01-29 від 07.08.2023 та Яворівської районної державної адміністрації № 01 від 07.08.2023 не йдеться про неможливість розмістити об'єкт на іншій земельній ділянці, або що розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади, суспільства чи держави в цілому.

У зазначених висновках немає інформації щодо місця розташування об'єкта, розміру земельної ділянки, умов викупу тощо. Також неможливо зробити висновок щодо розміщення даного об'єкту на території фермерського господарства «Любава». Крім цього, згідно висновку Львівської районної державної адміністрації НЕК «Укренерго» зобов'язано додатково отримати погодження Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України та Державного підприємства Дослідне господарство «Оброшине». Однак зазначених погоджень третьою особою не долучено до матеріалів справи.

Проект не погоджено й з позивачем.

У спірних ухвалах не передбачено відшкодування збитків.

Земельна ділянка на підставі договору передавалася для розміщення ставкового господарства та рибогосподарських потреб. В матеріалах справи наявна дозвільна документація на копання ставків.

Позивач наводить аргументи на користь того, що спірне рішення № 4299 прийнято з порушенням вимог ст. 151 ЗК України (відсутність клопотання НЕК «Укренерго» про вибір місця розташування земельної ділянки, доказів надсилання цього клопотання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та висновків щодо погодження місця розташування об'єкта на ділянці).

Позивач зазначає, що у зв'язку з реалізацією спірних рішень залишається невідомою юридична доля решти земельної ділянки, яка не є потрібною для задоволення суспільних потреб.

Позивач вважає, що існує можливість розміщення спірної опри на іншій земельній ділянці.

В силу ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» розірвання договору оренди земельної ділянки, у разі прийняття рішення про надання її для суспільних потреб здійснюється повне відшкодування орендарю збитків, спричинених цим, зокрема витрат, пов'язаних з виділенням частини земельної ділянки в окрему земельну ділянку та укладенням нового договору оренди. Тому, на думку позивача, розірвання договору нерозривно пов'язане із повним відшкодуванням збитків.

Після розірвання договору оренди земельної ділянки в цілому позивач матиме перешкоди в користуванні земельною ділянкою, на якій розташоване належне йому на праві власності нерухоме майно.

Позивач посилається на приписи ч. 4 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» в силу якої, розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором, а також на ту обставину, що згідно з Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», його дія не поширюється на суспільні відносини, що виникають у разі: вилучення (викупу) земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у державній та/або комунальній власності. До спірних правовідносин має застосовуватись Закон України «Про оренду землі».

Позивач посилається на те, що в силу ст.ст. 401, 402 ЦК України та ч. 1 ст. 16 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» на земельну ділянку, яка необхідна для будівництва опори, може бути встановлено сервітут. Однак доводи третьої особи щодо встановлення сервітутів виходять за межі розгляду справи, оскільки між сторонами виник спір щодо права користування орендованою земельною ділянкою.

Пояснення Кабінету Міністрів України (том справи 4, а.с. 46-54) та додаткові пояснення від 24.09.2025 р..

Кабінет Міністрів України пояснює, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062 перебуває у власності Солонківської сільської ради та в оренді у позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1482 «Про реалізацію експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» та розпорядженням КМУ «Про затвердження переліку пріоритетних для енергетики інвестиційних проектів у 2023 році» від 03.10.2023 р. № 910-р до зазначеного переліку включено проект «Нове будівництво ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська обл., Львівський та Яворівський район», що є критично важливим для забезпечення життєдіяльності населення, для функціонування економіки та Держави в цілому.

Вказаним проектом передбачено встановлення на орендованій позивачем земельній ділянці опори № 108а типу ПБ110-7* повітряної лінії.

Проект неможливо виконати без надання НЕК «Укренерго» у користування земельної ділянки.

Відповідачу було рекомендовано прийняти на сесії сільської ради проекти рішень № 4299 та № 4300.

Розміщення проміжної опори № 108а на орендованій позивачем земельній ділянці є єдиним можливим місцем її розташування з урахуванням вимог Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання (Наказ Міністерства охорони здоров'я України № 239 від 01.08.1996 р.) та матеріалів інженерно-геологічних та геодезичних вишукувань.

Посилання позивача на необхідність здійснення оцінки впливу будівництва у період дії воєнного стану є безпідставними.

Розірвання договору оренди земельної ділянки спричинене необхідністю надання земельної ділянки для суспільних потреб (забезпечення надійного живлення Львівського енерговузла як невід'ємної частини ОЕС України та ненаданням згоди землекористувача на встановлення сервітуту

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду прийнято справу № 914/831/24 до провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Підготовче засідання у справі відкладалось, строк підготовчого провадження у справі продовжувався та судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України.

Ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу № 914/831/24 до судового розгляду по суті.

Судове засідання з розгляду справи по суті відкладалось, призначалось та судом в судових засіданнях оголошувались перерви з підстав, зазначених в наявних у матеріалах справи ухвалах суду, в тому числі протокольних.

Мотивувальна частина рішення.

Враховуючи зміст позовної заяви, характер спірних правовідносин між сторонами, до переліку обставин, які є предметом доказування у справі, належить доказування існування фактів, які свідчать про незаконність ухвалених відповідачем, з мотивів суспільної необхідності, рішень.

До предмета доказування відповідача належить доказування існування обставин, які спростовують факти, викладені у позовній заяві, та підтверджують законність спірних рішень.

Вичерпний перелік доказів, якими сторони підтверджують наявність обставин, що є предметом доказування у справі, зазначено ними у додатках до позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив та поданих суду заяв, пояснень тощо.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, вірогідність наявних у матеріалах справи та перевірених судом доказів, застосовуючи викладені нижче норми права та вважаючи встановленими наведені нижче обставини, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.

Між позивачем та Пустомитівською районною державною адміністрацією 25 жовтня 2010 р. укладено Договір оренди землі. В силу пунктів 1.1., 2.2., 3.1. цього Договору позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 13 га для розширення земель фермерського господарства (для розміщення ставкового господарства та рибогосподарських потреб) на території Поршнянської сільської ради за межами населеного пункту. Договір укладено на 25 років (том справи 1, а.с. 16-25).

Наявною у матеріалах справи Інформаційною довідкою 373538115, яку сформовано 09.04.2025 р. (том справи 1, а.с. 151-155), підтверджується той факт, що 23.01.2020 р. право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062, площею 13 га, яка розташована за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Підсадки, вул. За лугом, 1, зареєстровано за Солонківською сільською радою Пустомитівського району.

Згаданою Довідкою також підтверджується той факт, що на земельну ділянку з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062, площею 13 га, з 14.06.2017 р. зареєстровано інше речове право, а саме: право оренди земельної ділянки позивачем у справі, орендодавець: Пустомитівська районна державна адміністрація, строк дії: 25 років.

Крім цього, на земельній ділянці з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062 розташовуються три об'єкти нерухомого майна (садиба фермера № 1, загальною площею 16,5 м кв., садиба фермера № 2, загальною площею 12 м кв. та садиба фермера № 3, загальною площею 12 кв.м), право власності на які зареєстрував за собою позивач.

Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062 (том справи 1, а.с. 156-166) підтверджується той факт, що земельна ділянка з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062 належить до категорії земель: землі сільськогосподарського призначення 01.02 Для ведення фермерського господарства, 9,3248 га з якої становить рілля, а решту - сіножаті.

Вирішуючи спір у справі, суд керується приписами ст. 204 ЦК України. У матеріалах справи немає та сторонами суду не надано доказів визнання судом вказаного правочину недійсним.

Відповідач 08.02.2024 р. прийняв спірні рішення № 4299 та № 4300 (том справи 1, а.с. 30, 31).

Рішенням № 4299 вирішено: 1) Використати частину земельної ділянки комунальної власності, яка перебуває в оренді, для суспільних потреб, а саме: кадастровий номер земельної ділянки - 4623685500:08:000:0062; загальна площа земельної ділянки 13 га.; площа частини земельної ділянки, необхідна для використання для суспільних потреб 0,0024 га.; місцезнаходження земельної ділянки (її частини) - Львівська обл., Львівський р-н, с. Підсадки, вул. За лугом, 1.

2) Договір оренди, що підлягає розірванню Договір оренди землі б/н від 25.10.2010, орендодавець Солонківська сільська рада (Пустомитівська районна державна адміністрація), орендар ФГ «Любава».

3) Суспільні потреби для задоволення яких здійснюється розірвання договору оренди землі: будівництво об'єкту Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська область, Львівський та Яворівський райони.

4) Після розірвання договору оренди для задоволення суспільних потреб передається для задоволення суспільних потреб у постійне користування «НЕК «Укренерго» земельна ділянка площею 0,0024 га для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії.

5) Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, благоустрою та екології.

Рішенням № 4300 Солонківська сільська рада Львівського району Львівської області вирішила: припинити ФГ «Любава» право оренди земельної ділянки площею 13 га. (кадастровий № 4623685500:08:000:0062) у зв'язку з передачею її частини в користування для суспільних потреб; розірвати Договір оренди землі від 25.10.2010; доручити сільському голові підписати з ФГ «Любава» додаткову угоду про припинення права оренди та акт прийому-передачі земельної ділянки; зобов'язати ФГ «Любава» зареєструвати припинення права оренди відповідно до норм чинного законодавства.

Відповідач у відзиві та у спірних рішеннях як на підставу прийняття таких рішень посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1482 «Про реалізацію експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» та розпорядження КМУ «Про затвердження переліку пріоритетних для енергетики інвестиційних проектів у 2023 році» від 03.10.2023 р. № 910-р, який до зазначеного переліку включено проект «Нове будівництво ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська обл., Львівський та Яворівський район».

Вказані обставини не заперечуються та визнаються третіми особами у справі.

Суд встановив, що на офіційному сайті Кабінету Міністрів України за електронною адресою https://www.kmu.gov.ua/npasearch?&category=1&from=2023-10-03&to=2023-10-23 опубліковано прийняті 03.10.2023 р. розпорядження лише під номерами 879-р, 880-р, 881-р, 882-р та 888-р.

Однак третя особа, ПрАТ НЕК «Укренерго», є державною компанією зі 100% державною власністю статутного капіталу, що перебуває в управлінні уповноваженого органу державної влади Міненерго України.

Третю особу віднесено до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого Постановою КМУ № 83 від 04.03.2015. Крім цього, відповідно до пункту 55 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» НЕК «Укренерго» є оператором системи передачі, який відповідальний за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

Згідно з пунктом 9.3.2 Кодексу системи передачі, затвердженого Постановою НКРЕКП №309 від 14.03.2018, НЕК «Укренерго», як оператор системи передачі, здійснює експлуатацію електричних мереж, зокрема ПЛ напругою 220-750 кВ та деяких міждержавних ПЛ напругою 110 кВ.

В 2023 році НЕК «Укренерго» розроблено Проект «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» (інв. № новий, 030118, 55-511355-00-110429, 54-511354-00-110435), Львівська область, Львівський та Яворівський райони» (том справи 2, а.с. 85-180).

Вказаний проект пройшов експертизу, про що складено Експертний звіт (позитивний) №1065/КЕ/2023 від 29.12.2023 (том справи 2, а.с. 73-81).

Матеріалами справи (том справи 2, а.с. 62-68) підтверджується факт отримання третьою особою позитивних висновків щодо розташування проектованої ПЛ від Львівської районної державної адміністрації №201/01-29 від 07.08.2023, Яворівської районної державної адміністрації №01 від 07.08.2023, а також Погодження розташування об'єкту від ГУ Держгеокадастру у Львівській області №13-13-0.3-3608/2-23 від 03.08.2023.

Як вбачається з Проекту, на орендованій позивачем земельній ділянці з кадастровим № 4623685500:08:000:0062 передбачено встановлення опори №108а типу ПБ110-7* повітряної лінії. Для встановлення такої опори необхідними є 24 м кв. земельної ділянки з кадастровим № 4623685500:08:000:0062, яку орендує позивач.

Вказані обставини встановлено й постановою Західного апеляційного господарського суду від 18 вересня 2024 р. у справі № 914/831/24 (том справи 3, а.с. 143-150), яка набрала законної сили.

Проектом підтверджується та обставина, що нова ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна», в межах ділянок проектування, проходитиме по територіях Солонківської, Пустомитівської, Оброшинської, Городоцької та Зимноводівської територіальних громад Львівського району та Івано-Франківської територіальної громади Яворівського району Львівської області.

Траса ПЛ 330 кВ «Львів південна - Львів західна» обходить населенні пункти (зокрема, на північ від села Береги Львівського району), проектування здійснено з урахуванням існуючих підземних та наземних інженерних споруд та комунікацій та необхідності забезпечення вільного доступу до них. Місце встановлення опори визначено з урахуванням перетину з водною перешкодою - ставком та значення вітрового й вагового прольотів та зумовлене технічними особливостями проектованої лінії/опори, геологією ґрунтів, технологією монтажу споруди (опори), а й проходженням траси ПЛ через територію загалом 6-ти об'єднаних територіальних громад 2-ох районів Львівської області.

У матеріалах справи немає та позивачем суду не надані докази, які б спростовували доводи відповідача та ПрАТ НЕК «Укренерго» про те, що винесення опори № 108а за межі ділянки, яка перебуває в користуванні позивача, призведе до збільшення вітрового прогону внаслідок чого опора може зламатись.

Очевидним є той факт, що зміна розташування опори № 108а призведе до необхідності зміни технічних рішень щодо розташування сусідніх із нею опор з номерами 107а та 109а, які розташовані на земельних ділянках, що належать до Солонківської ОТГ та Пустомитівської ОТГ. Вказане призведе до необхідності збільшення строків реалізації проекту.

Позивач та відповідач необхідність реалізації ПрАТ «НЕК «Укренерго» проекту «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ “Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» (інв. № новий, 030118, 55-511355-00-110429, 54-511354-00-110435), Львівська область, Львівський та Яворівський райони», а також необхідність встановлення на орендованій позивачем земельній ділянці з кадастровим № 4623685500:08:000:0062 опори №108а типу ПБ110-7* повітряної лінії на площі 24 кв. м не оспорили.

На підставі наведених вище доказів у їх сукупності та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що доводи відповідача про те, що опору № 108а можна розмістити виключно на частині земельної ділянки площею 24 кв. м, яка входить до складу земельної ділянки з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062, площею 13 га, котра орендується позивачем, є обґрунтованими.

Згідно з ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі», в редакції, яка діяла на момент прийняття спірних рішень, договір оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності може бути розірваний у разі прийняття рішення про використання земельної ділянки для розміщення об'єктів, визначених частиною першою статті 7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».

У разі прийняття рішення про використання для суспільних потреб лише частини земельної ділянки може бути заявлена вимога про виділення такої частини в окрему земельну ділянку та розірвання договору оренди.

Вимога про розірвання договору оренди, зазначена у частині другій цієї статті, може бути пред'явлена органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, уповноваженими надавати земельні ділянки для суспільних потреб відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, а також однією із сторін цього договору.

Розірвання договору оренди земельної ділянки в порядку, визначеному цією статтею, допускається у разі, якщо об'єкти, які передбачається розмістити на земельній ділянці, неможливо розмістити на іншій земельній ділянці або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки для відповідної територіальної громади, суспільства чи держави в цілому.

Розірвання договору оренди земельної ділянки у разі прийняття рішення про надання її для суспільних потреб здійснюється за умови повного відшкодування орендарю і третім особам збитків, спричинених цим, зокрема витрат, пов'язаних з виділенням частини земельної ділянки в окрему земельну ділянку та укладенням нового договору оренди.

У разі недосягнення сторонами договору згоди щодо розірвання договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У рішенні органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про використання земельної ділянки державної чи комунальної власності, яка перебуває в оренді, для суспільних потреб зазначаються: площа, місцезнаходження земельної ділянки або її частини, кадастровий номер земельної ділянки (за наявності); договори оренди землі, що підлягають розірванню; суспільні потреби, для задоволення яких здійснюється розірвання договорів оренди землі; особа, якій після розірвання договору оренди передається земельна ділянка для задоволення суспільних потреб, з визначенням умов такої передачі.

Нормами ст. 7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» встановлено, що до суспільних потреб належить зокрема будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.

З огляду на викладене, використання третьою особою земельної ділянки площею 24 кв. м, для будівництва та встановлення опори №108а типу ПБ110-7* повітряної лінії електропередач в рамках реалізації проекту «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» (інв. № новий, 030118, 55-511355-00-110429, 54-511354-00-110435), Львівська область, Львівський та Яворівський район» є необхідним для задоволення суспільних потреб (ч.ч. 1, 4 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі»).

За таких обставин, рішення відповідача № 4299 є законним та обґрунтованим в частині пунктів 1, 3, 4 та 5.

Що стосується пункту 2 рішення № 4299 та рішення № 4300, то вони є протиправним та підлягають скасуванню в частині, яка не стосується земельної ділянки площею 24 кв. м, що є необхідною для використання для суспільних потреб (встановлення опори № 108а), виходячи з такого.

Західний апеляційний господарський суд у постанові від 18.09.2024 р. у справі № 914/831/24, яка набрала законної сили (том справи 3, а.с. 149), встановив, що «суд першої інстанції дійшов невірного висновку про те, що рішення Солонківської сільської ради №4299 та №4300 від 08.02.2024 не порушують прав та законних інтересів Фермерського господарства “Любава», як користувача земельної ділянки площею 13 га.

У своїй постанові Західний апеляційних господарський суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення Солонківської сільської ради № 4299 та № 4300 від 08.02.2024 спричиняють для ФГ «Любава» негативні наслідки у вигляді розірвання Договору оренди землі від 25.10.2010 на всю площу земельної ділянки. З пояснень сторін, колегія суддів встановила, що після подання цього позову, Солонківська сільська рада направила позивачу угоду про розірвання Договору оренди землі від 25.10.2010.

Колегія суддів вказує, що судова практика Верховного Суду, на яку посилається суд першої інстанції, не наводить приклади виокремлення частини земельної ділянки, що має місце у даній справі, що розглядається, відтак ця судова практика не є релевантною до вказаних правовідносин».

Крім цього, суд встановив, що у матеріалах справи немає доказів необхідності використання для суспільних потреб решти 12 га та 9976 кв. м земельної ділянки з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062. Тому позбавлення позивача права користування рештою 12 га та 9976 кв. м земельної ділянки з кадастровим номером 4623685500:08:000:0062, за наявності реальної суспільної потреби лише у 24 кв. м згаданої земельної ділянки суперечить встановленим п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України засадам справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства. Очевидною є неспіврозмірність між площею земельної ділянки, яка необхідна задоволення для суспільних потреб (24 кв. м) та площею земельної ділянки, яку відповідач вирішив вилучити з оренди позивача для задоволення таких потреб, ухваливши спірні рішення (13 га). При цьому, ПрАТ НЕК «Укренерго» про необхідність решти 12 га і 9976 кв. м з 13 га земельної ділянки, яка перебуває в оренді позивача, для будівництва опори №108а типу ПБ110-7* повітряної лінії електропередач в рамках реалізації проекту «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська Львів південна №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» (інв. № новий, 030118, 55-511355-00-110429, 54-511354-00-110435), Львівська область, Львівський та Яворівський район» не стверджує.

Розірвання договору в цілому позбавить позивача можливості вести фермерське господарство на решті земельної ділянки та спричинить необхідність здійснення додаткових безпідставних витрат позивачем, а відтак, й відповідачем, які пов'язані з повторним укладенням договору оренди решти 12 га та 9976 кв. м земельної ділянки, необхідність використання якої для суспільних потреб на момент вирішення спору судом не підтверджена..

Згідно з ч. 2 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» у разі прийняття рішення про використання для суспільних потреб лише частини земельної ділянки може бути заявлена вимога про виділення такої частини в окрему земельну ділянку та розірвання договору оренди.

За таких обставин договір оренди може бути розірвано лише в частині земельної ділянки, щодо якої прийнято рішення про її використання для суспільних потреб.

Посилання відповідача на приписи ч. 5 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» необґрунтовані. Вказаною нормою Закону врегульовано питання розміру збитків, які відшкодовуються орендарю в зв'язку з розірванням договору та умова, за якої допускається розірвання договору (відшкодування збитків).

Ця норма Закону не встановлює обов'язку сторін договору оренди укладати новий договір оренди земельної ділянки, щодо решти земельної ділянки, котра не є необхідною для використання для суспільних потреб.

Витрати, пов'язані з укладенням нового договору оренди, можуть мати місце, наприклад, у випадку надання орендарю нової рівнозначної земельної ділянки, або у зв'язку із внесенням змін до договору оренди (виділенням частини земельної ділянки в окрему земельну ділянку, реєстрацією факту припинення права оренди частини земельної ділянки) тощо.

У матеріалах справи немає доказів того, що решта земельної ділянки не може раціонально використовуватися позивачем за цільовим призначенням (аналогія ч. 5 ст. 3 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності»).

Аргументи позивача про те, що спірні рішення є незаконними, оскільки у них не йдеться про відшкодування збитків, спричинених прийняттям рішення про розірвання договору оренди в зв'язку з наданням земельної ділянки для суспільних потреб, безпідставні та необґрунтовані.

Частиною 5 статті 32-1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що таке розірвання договору оренди земельної ділянки здійснюється за умови повного відшкодування орендарю і третім особам збитків, спричинених прийняттям рішення про розірвання договору оренди. Відсутність дублювання згаданої норми Закону у спірних рішеннях відповідача не свідчить про факт порушення ним встановленого ч. 5 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» права позивача на відшкодування збитків.

Договір оренди від 25.10.2010 р. спірними рішеннями відповідача не розірвано. Такий договір не може розриватись в односторонньому порядку в силу приписів ст. 31 Закону України «Про оренду землі». Відповідно до ч. 6 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі», спір про розірвання договору оренди землі, у разі недосягнення його сторонами згоди щодо розірвання договору, вирішується в судовому порядку. У матеріалах справи немає доказів досягнення сторонами договору згоди щодо його дострокового розірвання, а також доказів розірвання такого договору достроково у судовому порядку.

Відповідач вправі прийняти рішення про відшкодування збитків, спричинених розірванням договору, до моменту його розірвання.

Спірні рішення не позбавляють позивача права звернутись до відповідача з вимогою відшкодувати йому реальні збитки, спричинені розірванням договору, та у випадку наявності спору щодо розміру цих збитків, вирішити його у судовому порядку.

Крім цього, у ч. 7 ст. 32-1 Закону України «Про оренду землі» надано вичерпний перелік відомостей, які зазначаються у рішенні органу місцевого самоврядування про використання земельної ділянки державної чи комунальної власності, яка перебуває в оренді, для суспільних потреб. Вказана норма Закону не містить вимог щодо зазначення у такому рішенні розміру реальних збитків, які будуть спричинені у майбутньому прийняттям рішення про розірвання договору оренди.

Доводи позивача щодо відсутності оцінки впливу на довкілля Проекту спростовується приписами ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та підпунктом 1-1 п.2 Критеріїв визначення планової діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1010 від 13.12.2017.

З огляду на те, що спір у справі частково виник внаслідок неправильних дій обидвох сторін, на підставі ст. 129 ГПК України судовий збір за розгляд справи судом першої інстанції та за перегляд судом апеляційної інстанції ухвали суду від 29.07.2024 р. покладається на обидві сторони порівну.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 236, 238, 240, 241, 242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Фермерського господарства «Любава» (81133, Львівська область, Львівський район, с. Підсадки, код ЄДРПОУ 20781459) до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (81131, Львівська область, Львівський район, с. Солонка, вул. Центральна, 3, код ЄДРПОУ 04369699), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул Симона Петлюри, буд. 25, код ЄДРПОУ 00100227), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати п. 2 рішення Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області № 4299 від 08.02.2024 р. «Про розгляд клопотання НЕК «Укренерго» в частині, що не стосується земельної ділянки, яка необхідна для використання для суспільних потреб (будівництво об'єкту Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна-Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-«Львів південна» №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська область, Львівський та Яворівський район), площею 0,0024 га, що розташована: Львівська область, Львівський район, с. Підсадки, вул. За лугом, 1.

Визнати протиправним і скасувати рішення Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області № 4300 від 08.02.2024 р. «Про припинення права оренди земельної ділянки та розірвання договору оренди землі» в частині, що не стосується земельної ділянки, яка необхідна для використання для суспільних потреб (будівництво об'єкту Нове будівництво ПЛ 330 кВ Львів південна-Львів західна з реконструкцією ПЛ 330 кВ Західноукраїнська-«Львів південна» №2 з відгалуженням на ПС 330 кВ «Львів західна», ПС 330 кВ «Львів південна» та ПС 330 кВ «Львів західна» Львівська область, Львівський та Яворівський район), площею 0,0024 га, що розташована: Львівська область, Львівський район, с. Підсадки, вул. За лугом, 1.

2. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (81131, Львівська область, Львівський район, с. Солонка, вул. Центральна, 3, код ЄДРПОУ 04369699) на користь Фермерського господарства «Любава» (81133, Львівська область, Львівський район, с. Підсадки, код ЄДРПОУ 20781459) 3028 грн. судового збору за розгляд позову та 1514 грн. судового збору за перегляд ухвали суду судом апеляційної інстанції.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення судового рішення.

Повне рішення складено 17.10.2025 р.

Суддя Бортник О.Ю.