вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
20 жовтня 2025 рокуСправа № 912/2147/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу №912/2147/25 від 20.08.2025
за позовом: Кропивницької міської ради, код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінжинірінг-К" (далі - ТОВ "Агроінжинірінг-К"), код ЄДР 38758607, вул. Варшавська, 98А, м. Кропивницький, 25005
про стягнення 199 469,18 грн,
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради до ТОВ "Агроінжинірінг-К" з вимогами:
1. Стягнути з Товариства з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінжинірінг-К" (Код ЄДРПОУ: 38758607) на користь Кропивницької міської ради (Код ЄДРПОУ: 26241020) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 згідно договору оренди землі від 31 жовтня 2008 року №104 у розмірі 199 469,18 грн.;
2. Стягнути з Товариства з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінжинірінг-К" (Код ЄДРПОУ: 38758607) на користь Кропивницької міської ради (Код ЄДРПОУ: 26241020) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди землі №104 від 31.10.2008 в частині здійснення оплат.
Ухвалою від 20.08.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/2147/25, ухвалив справу №912/2147/25 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи здійснювати в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами, розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Документ в електронному вигляді "Ухвала про відкриття провадження (без засідання)" від 20.08.25 по справі №912/2147/25 (суддя Коваленко Н.М.) було надіслано одержувачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроінжинірінг-К" ІПН/ЄДРПОУ 38758607 в його електронний кабінет; документ доставлено до електронного кабінету: 21.08.25 08:06, що підтверджується довідкою Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень з приводу заявлених позовних вимог.
Згідно з положеннями ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
За ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Позивач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив такі обставини, які є предметом доказування у справі.
31.10.2008 Кіровоградською міською радою та Приватним підприємством "Кіровоградбудресурс" укладено договір оренди землі №104 (далі - Договір), згідно якого, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 66 866,55 кв.м земель промисловості.
Згідно із розділом 1. Договору, орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 17 червня 2008 року №704 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по просп. Інженерів (біля взуттєвої фабрики)" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення торговельно-розважального комплексу, яка знаходиться по просп. Інженерів (біля взуттєвої фабрики) в місті Кіровограді.
Відповідно до розділу 3. Договору, договір укладено на двадцять років.
Згідно з розділом 4. Договору, Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки:
До введення об'єкта в експлуатацію - 5 086 грн. 87 коп.
Після введення об'єкта в експлуатацію - 25 436 грн. 04 коп. на місяць згідно розрахунку, що додається до договору, починаючи з державної реєстрації договору оренди землі.
Періодичність внесення орендної плати - щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця).
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Згідно із розділом 10. Договору, орендар зобов'язаний, з поміж іншого, своєчасно і повному обсязі вносити орендну плату.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.
28.05.2019 Міською радою міста Кропивницького та Приватним підприємством "Кіровоградбудресурс" укладено додаткову угоду №55, згідно якої внесено наступні зміни до договору оренди землі від 31 жовтня 2008 року №104, а саме:
"для розміщення торговельно-розважального комплексу" розділу 1 "Предмет договору" замінити "для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій";
доповнено розділ 2 "Об'єкт оренди наступним реченням: "Кадастровий номер земельної ділянки - 3510100000:19:235:0005".
Як вбачається із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі договору купівлі-продажу, що укладається на підставі застереження про задоволення вимог Іпотекодержателя, що міститься у іпотечному договорі від 07.07.2023, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Косенко О.В. та зареєстрований в реєстрі за №232 (далі - Договір іпотеки), ТОВ "Агроінжинірінг-К" набуло право власності на комплекс будівель та споруд об'єкт відновлювальних джерел енергії (сонячної електростанції), загальною площею 90,7 кв.м, що знаходиться за адресою: Кіровоградська область, місто Кропивницький, проспект Інженерів, 14.
Комплекс розташований на земельній ділянці загальною площею 6,6867 га, кадастровий номер 3510100000:19:235:0005, цільове призначення 12.01 для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, розташована за адресою: Кіровоградська область, місто Кропивницький, проспект Інженерів, 14.
Рішенням Кіровоградської міської ради від 27.11.2017 №1236 "Про перейменування" з поміж іншого вирішено таке: "у зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є міською радою міста Кропивницького, а виконавчий комітет Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 04055251) є виконавчим комітетом міської ради міста Кропивницького".
Окрім того, Міською радою міста Кропивницького 04.12.2020 прийнято рішення №3 "Про перейменування", згідно яким вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, а Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 04055251) на Виконавчий комітет Кропивницької міської ради.
За твердженням позивача, заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за період липень - вересень 2023 року становить 199 469,18 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника належного виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, визначених ст. 11 цього кодексу (зокрема договорів).
Згідно зі ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що ставляться.
За ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.
Крім того, за ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 ЦК України, визначено, що боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Питання переходу права власності чи права користування земельною ділянкою до іншої особи, яка набула у власність нерухоме майно, врегульовані нормами ст. 7 Закону України "Про оренду землі", ст. 120 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Статтею 120 ЗК України визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 по справі №915/672/17, з посиланням на ч. 3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі", зробив такий висновок: "особа, яка набула права власності на нерухоме майно фактично стає орендарем земельної ділянки у тому ж обсязі та на умовах, як і у попереднього власника; при цьому договір оренди землі в частині попереднього користувача (власника нерухомого майна) припиняться та продовжує діяти в частині інших умов для нового власника нерухомого майна, а отже розірванню не підлягає".
Отже, наведені норми слід розуміти таким чином, що при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право попереднього власника або користувача припиняється автоматично, в силу закону, без оформлення припинення права будь-якими актами та документами. Варто наголосити, що ця норма є імперативною, відступ від неї на підставі договору не допускається. Договір оренди при цьому не припиняється в цілому, має місце заміна сторони в зобов'язанні.
Саме до таких висновків дійшов Верховний суд у постанові від 18.04.2019 по справі №913/210/18.
Аналіз положень наведених норм дає підстави для висновку про те, що у разі переходу права власності на майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці, до нового власника з моменту набуття права власності на це майно переходять права на земельну ділянку, на якій вказане майно розміщене, у тому самому обсязі та умовах, які були у попереднього власника.
При цьому у разі переходу права власності на нерухомість заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, незалежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі.
Наведені норми слід розуміти таким чином, що при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право попереднього власника або користувача припиняється автоматично, в силу закону, без оформлення припинення права будь-якими актами та документами. Варто наголосити, що ця норма є імперативною, відступ від неї на підставі договору не допускається. Договір оренди при цьому не припиняється в цілому, має місце заміна сторони в зобов'язанні.
Таким чином, особа, яка набула права власності на це майно фактично стає орендарем земельної ділянки, на якій воно розміщене, у тому ж обсязі та на умовах, як і у попереднього власника. При цьому договір оренди цієї земельної ділянки щодо попереднього її користувача (попереднього власника нерухомого майна) припиняється відповідним договором, на підставі якого новим власником набуто право власності на розташоване на цій земельній ділянці майно, отже договір оренди не підлягає розірванню.
Зазначена позиція стосовно застосування норм права викладена в постанові Верховного суду від 17.11.2020 по справі №904/5968/19.
Зазначена позиція узгоджується із практикою Верховного Суду України у справі №21-804а1б, і відповідає позиції Верховного Суду у справах 915/672/17, 922/2883/17, 908/1990/17, 920/717/17, 913/661/17, 921/613/17-г/17, 904/9027/17, 904/326/18, 914,1925,18, 914/1131/18, 922/3655/17, 904/9027/17, 910/20774/17, 915/1416/17, 902/1592/15, 913/661/17, 914/2687/17, 914/1925/18, 910/20774/17, 911/2244/18, 913/661/17, 914/2687/17, 235/1640/17.
Таким чином, ТОВ "Агроінжинірінг-К" з моменту набуття права власності на комплекс будівель та споруд, який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 є орендарем земельної ділянки 3510100000:19:235:0005 на підставі договору оренди землі №104 від 31.10.2008.
Відповідно до висновків Великої палати Верховного суду, викладених в постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель"). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до п. 211.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема комунальної власності. Крім того, за змістом абз. 1 п. 289.1 ПК України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Згідно зі ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України у вказаній редакції).
12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення №1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яким вирішено, з поміж іншого затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області, яка була виконана Командитним товариством науково-впроваджувальною формою "Нові технології".
Дане рішення Міської ради міста Кропивницького оприлюднено у "Вечірній газеті" 13.07.2018.
Відповідно до п. 289.2. ст. 289 ПК України, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
За інформацією Держгеокадастру, розміщеною за посиланням https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік становить 1,15, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2021 рік становить 1,1, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2020 рік становить 1, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2019 рік становить 1.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 1996 рік -1,703; 1997 рік -1,059; 1998 рік -1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік - 1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь).
Індексація нормативної грошової оцінки земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не здійснювалася.
Згідно із Витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 20.03.2023 №НВ-3500208432023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:25:0005 становить 23 078 219,66 грн.
Відповідно до висновку Великої палати Верховного суду, який викладений в постанові від 09.11.2021 по справі №905/1680/20, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель", дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки -дата, вказана в технічній документації.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Згідно із 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Як вже вказувалось вище, 12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення №1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яким вирішено, з поміж іншого затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області, яка була виконана Командитним товариством науково-впроваджувальною формою "Нові технології".
Дане рішення Міської ради міста Кропивницького оприлюднено у "Вечірній газеті" 13.07.2018.
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
З 01.01.2019 по сьогоднішній день Кропивницька міська рада не змінювала нормативну грошову оцінку земель міста та нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького не затверджувала.
Разом з тим, відповідно до ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кі = 1:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Верховний Суд у постанові від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зазначив, що чинне земельне законодавство, в тому числі ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
У постанові від 07.12.2020 у справі №817/1795/17 та від 12.07.2021 у справі №640/9862/20 Верховний Суд зазначав, що видача витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не передбачає можливість вибору суб'єктом владних повноважень на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, оскільки є єдиним законодавчо закріпленим варіантом поведінки суб'єкта при оформленні даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Визначення у витязі коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) є обов'язковим і розмір цього коефіцієнту має відповідати Порядку №489.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель міста Кропивницького, в тому числі і земельної ділянки з кадастровим номером: 3510100000:19:235:0005 у період з 01.01.2019 по сьогоднішній день є сталою та не зазнала змін.
Враховуючи наведене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на з 01.01.2019 становила 18 243 651,91 грн, а розраховувалась наступним чином:
НГО(2019) = Індексація НГО2022/Індексація НГО2021/Індексація НГО2020/Індексація НГО2019/.
НГО(2019) - нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 станом на 01 січня 2019 року;
Індексація НГО2022 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2022 рік;
Індексація НГО2021 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2021 рік;
Індексація НГО2020 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2020 рік;
Індексація НГО2019 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2019 рік.
а в числовому виразі:
18 243 651,91 грн = 23 078 219,66 грн/1,15/1,1/1/1.
Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 станом на 01.01.2019 становить 18 243 651,91 грн.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За змістом п. 289.2 ст. 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Хоча природа як індексації нормативної грошової оцінки, так і індексації орендної плати базується на індексі споживчих цін, обрахованих Державною службою статистики України, проте механізми їх застосування є різними як за правовим змістом, так і за суб'єктами застосування. Зокрема, індексація нормативної грошової оцінки здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із застосуванням певної методики (ст. 289 ПК України).
Отже, за загальним правилом, індексувати необхідно лише орендну плату, якщо інше не передбачено у договорі оренди. Індексація ж нормативної грошової оцінки має використовуватися, як правило, для визначення розміру земельного податку за відсутності договору оренди земельної ділянки. Якщо обов'язкова індексація нормативної грошової оцінки не визначена у договорі, то обчислення орендної плати відбувається відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (індексується лише орендна плата).
За загальним правилом, індексація орендної плати здійснюється шляхом корегування суми орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
Зазначені висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Великої палати Верховного суду від 05.02.2025 у справі №925/457/23.
За даними Державної служби статистики України (https://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2010/ct/is_c/arh_isc/arh_iscm10_u.html) в період з лютого 2020 року до лютого 2023 року індекси інфляції за кожен місяць становили:
у 2019 році: - січень - 101,0, лютий - 100,5, березень -100,9, квітень - 101,0, травень -100,7, червень - 99,5, липень - 99,4, серпень - 99,7, вересень - 100,7, жовтень - 100,7, листопад -100,1, грудень - 99,8;
у 2020 році: - січень - 100,2, лютий - 99,7, березень - 100,8, квітень - 100,8, травень -100,3, червень - 100,2, липень - 99,4, серпень - 99,8, вересень - 100,5, жовтень - 101,0, листопад -101,3, грудень -100,9;
у 2021 році: - січень - 101,3, лютий -101,0, березень - 101,7, квітень -100,7, травень -101,3, червень - 100,2, липень - 100,1, серпень - 99,8, вересень - 101,2, жовтень - 100,9, листопад -100,8, грудень -100,6;
у 2022 році: - січень - 101,3, лютий -101,6, березень - 104,5, квітень - 103,1, травень -102,7, червень - 103,1, липень - 100,7, серпень - 101,1, вересень - 101,9, жовтень - 102,5, листопад -100,7, грудень - 100,7;
у 2023 році: - січень - 100,8, лютий - 100,7, березень - 101,5, квітень - 100,2, травень -100,5, червень -100,8, липень - 99,4, серпень - 98,6.
Таким чином, враховуючи розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 станом на 01.01.2019, індекси інфляції, відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та беручи до уваги висновки Великої палати Верховного суду від 05.02.2025 у справі №925/457/23 розмір орендної плати згідно договору від 31 жовтня 2008 року №104 становить:
За липень 2023 року:
Орендна плата за липень 2023 року=(НГО2019*3%/12)*Індекс інфляції: базовий місяць по місяць нарахування орендної плати/31*24
НГО2019 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 станом на 01 січня 2019 року;
3% - ставка орендної плати, визначена в договорі оренди землі від 31 жовтня 2008 року №104;
12 - кількість місяців в році;
Індекс інфляції: базовий місяць по місяць нарахування орендної плати: 1.5913423, що вираховуються наступним чином: (101,00:100) х (100,50:100) х (100,90:100) х (101,00 : 100) х (100,70:100) х (99,50:100) х (99,40:100) х (99,70:100) х (100,70:100) х (100,70:100) х (100,10:100) х (99,80:100) х (100,20:100) х (99,70:100) х (100,80 :100) х (100,80:100) х (100,30 :100) х (100,20 :100) х (99,40 :100) х (99,80 :100) х (100,50 :100) х (101,00 :100) х (101,30:100) х (100,90:100) х (101,30:100) х (101,00 :100) х (101,70:100) х (100,70:100) х (101,30:100) х (100,20 :100) х (100,10 :100) х (99,80 :100) х (101,20 :100) х (100,90:100) х (100,80:100) х (100,60:100) х (101,30:100) х (101,60:100) х (104,50:100) х (103,10:100) х (102,70:100) х (103,10:100) х (100,70:100) х (101,10:100) х (101,90:100) х (102,50:100) х (100,70:100) х (100,70:100) х (100,80:100) х (100,70:100) х (101,50:100) х (100,20:100) х (100,50 :100) х (100,80 :100);
31 - кількість календарних днів в липні 2023 року;
24 - кількість календарних днів після набуття права власності на об'єкт нерухомого майна, який знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:19:25:0005.
56 190,68=(18 243 651,91*3%/12)*1.5913423/31*24
За серпень 2023 року: Орендна плата за серпень 2023 року=(НГО2019*3%/12)*Індекс інфляції: базовий місяць по місяць нарахування орендної плати
НГО2019 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 станом на 01 січня 2019 року;
3% - ставка орендної плати, визначена в договорі оренди землі від 31 жовтня 2008 року №104;
12 - кількість місяців в році;
Індекс інфляції: базовий місяць по місяць нарахування орендної плати: 1.58179428, що вираховуються наступним чином: (101,00:100) х (100,50 :100) х (100,90 :100) х (101,00 : 100) х (100,70:100) х (99,50:100) х (99,40:100) х (99,70:100) х (100,70:100) х (100,70:100) х (100,10:100) х (99,80:100) х (100,20:100) х (99,70:100) х (100,80:100) х (100,80:100) х (100,30 :100) х (100,20 :100) х (99,40 :100) х (99,80 :100) х (100,50 :100) х (101,00 :100) х (101,30:100) х (100,90:100) х (101,30:100) х (101,00:100) х (101,70:100) х (100,70:100) х (101,30 :100) х (100,20 :100) х (100,10:100) х (99,80:100) х (101,20:100) х (100,90:100) х (100,80:100) х (100,60:100) х (101,30:100) х (101,60:100) х (104,50:100) х (103,10:100) х (102,70:100) х (103,10:100) х (100,70:100) х (101,10:100) х (101,90:100) х (102,50:100) х (100,70:100) х (100,70:100) х (100,80:100) х (100,70:100) х (101,50:100) х (100,20:100) х (100,50:100) х (100,80 :100) х (99,40:100).
72 144,26==(18 243 651,91*3%/12)* 1.58179428
За вересень 2023 року: Орендна плата за вересень 2023 року=(НГО2019*3%/12)*Індекс інфляції: базовий місяць по місяць нарахування орендної плати
НГО2019 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 станом на 01 січня 2019 року;
3% - ставка орендної плати, визначена в договорі оренди землі від 31 жовтня 2008 року №104;
12 - кількість місяців в році;
Індекс інфляції: базовий місяць по місяць нарахування орендної плати: 1.55964916, що вираховуються наступним чином: (101,00 : 100) х (100,50 : 100) х (100,90 : 100) х (101,00 : 100) х (100,70 :100) х (99,50 :100) х (99,40 :100) х (99,70 :100) х (100,70 :100) х (100,70 :100) х (100,10 :100) х (99,80 :100) х (100,20 :100) х (99,70 : 100) х (100,80 : 100) х (100,80 : 100) х (100,30 : 100) х (100,20 : 100) х (99,40 : 100) х (99,80 : 100) х (100,50 : 100) х (101,00 : 100) х (101,30 :100) х (100,90 : 100) х (101,30 : 100) х (101,00 : 100) х (101,70 :100) х (100,70 : 100) х (101,30 : 100) х (100,20 : 100) х (100,10 : 100) х (99,80 : 100) х (101,20 : 100) х (100,90 : 100) х (100,80 : 100) х (100,60 :100) х (101,30 : 100) х (101,60 : 100) х (104,50 :100) х (103,10 : 100) х (102,70 :100) х (103,10 :100) х (100,70 :100) х (101,10 :100) х (101,90 :100) х (102,50 :100) х (100,70 : 100) х (100,70 :100) х (100,80 :100) х (100,70 : 100) х (101,50 :100) х (100,20 : 100) х (100,50 :100) х (100,80 :100) х (99,40 :100) х (98,60 :100).
71 134,24 =(18243651,91*3%/12)*1.55964916.
Враховуючи наведене вище, розмір орендної плати згідно Договору за липень 2023 року становить 56 190,68 грн, за серпень 2023 року - 72 144,26 грн, за вересень 2023 року - 71 134,24 грн, а загальна сума заборгованості за зазначені місяці, враховуючи відсутність оплати орендної плати, становить 199 469,18 грн.
З підстав викладеного, з огляду на відсутність в матеріалах справи заперечень відповідача щодо позовних вимог, доказів сплати орендної плати, у розмірі 199 469,18 грн, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог в цій частині та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінжинірінг-К" (код ЄДР 38758607, вул. Варшавська, 98А, м. Кропивницький, 25005) на користь Кропивницької міської ради (код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:19:235:0005 згідно договору оренди землі від 31 жовтня 2008 року №104 у розмірі 199 469,18 грн, а також судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити сторонам.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.