ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
21.10.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1006/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін справу № 909/1006/25 за позовом Івано-Франківського обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мишак і Партнери" про стягнення 34 001,99 грн.
Суть спору.
Івано-Франківський обласний центр зайнятості через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд" звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мишак і Партнери" про стягнення коштів мікрогранту в сумі 34 001,99 грн у зв'язку з їх нецільовим використанням.
Стислий виклад позиції позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Івано-Франківською філією Івано-Франківського обласного центру зайнятості, на виконання вимог Порядку № 738 від 21.08.2023 проведений виїзний огляд місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту ТОВ "Мишак і Партнери" щодо дотримання умов Договору про надання мікрогранту.
За результатом виїзного огляду 21.08.2023 працівниками Філії складений акт спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту № 197, у якому зафіксований факт нецільового використання коштів мікрогранту ТОВ "Мишак і Партнери" - використання коштів мікрогранту в сумі 34001,99 грн на цілі, які не відповідають переліку, передбаченому у бізнес-плані.
Відповідні зміни бізнес-плану відповідачем не узгоджувались, додаткова угода про зміну цільового призначення не укладалась. Відповідно до абз. 3 п. 21 зазначеного Порядку у разі встановлення факту нецільового використання мікрогранту, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок.
Стислий виклад заперечень відповідача.
У відзиві на позов відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що усі придбані товари (обладнання, матеріали), використовуються саме для столярної діяльності, тобто для того виду бізнесу, під який надано грант.
Позивач протиправно ототожнює нецільове використання коштів та зміну розмірів платежів на зазначені цілі, що пов'язане специфікою процесу закупівлі та не є порушенням використання мікрогранту.
Вважає, твердження позивача щодо витрат частини коштів не на цілі, передбачені бізнес-планом необґрунтованим, оскільки кошти мікрогранту витрачені на придбання обладнання та матеріалів, які використовуються у столярній майстерні та безпосередньо відповідають меті бізнес-плану "виробництво дерев'яних виробів та надання послугу сфері деревообробки".
Процесуальні дії у справі, вирішення заяв та клопотань.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.2025 для розгляду справи № 909/1006/25 визначено суддю Горпинюка І.Є.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 22.08.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 909/1006/25; ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив учасникам справи строки на подання суду відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення, а також обґрунтованого клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін у разі наявності заперечень проти розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін. Також суд повідомив відповідача про його право, у разі наявності заперечень проти розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін, подати суду відповідне обґрунтоване клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін у строк для подання відзиву (ч. 7 статті 252 ГПК України).
Копію ухвали від 03.09.2025 про відкриття провадження у справі суд надіслав сторонам відповідно до вимог ст. 120 ГПК України шляхом направлення її в електронній формі до електронних кабінетів позивача, представника позивача та відповідача.
Згідно з довідкою про доставку електронного листа, копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронних кабінетів позивача, представника позивача - 22.08.2025 о 19:47; до електронного кабінету відповідача - 22.08.2025 о 19:42.
Враховуючи те, що клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Враховуючи те, що клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Фактичні обставини справи, встановлені судом. Оцінка доказів. Норми права, які застосував суд, та інші мотиви ухваленого рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив таке.
08.07.2022 Мишак Віталій Іванович (директор ТОВ "Мишак і Партнери") звернувся через Єдиний державний вебпортал електронних послуг "Дія" із заявою № 732CHR щодо отримання мікрогранту на розвиток власної справи на умовах Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 (далі - Порядок № 738).
За бізнес-планом ТОВ "Мишак і Партнери" сума запиту на мікрогрант склала 249 000,00 грн для діяльності столярної майстерні, зокрема кошти планувалось витратити на:
- закупівлю обладнання: токарний станок - 15000 грн; електроінструмент - 13 000 грн; цвяхи, саморізи - 2 000 грн;
- техсировину: дошка - 150 000 грн; відходи - 20 000 грн; епоксидна смола - 30 000 грн; віск - 9000 грн
- оренда приміщення на 2 міс. - 10 000 грн.
При цьому, обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів робочих місць залежно від розміру мікрогранту та працевлаштування на них двох осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
10.08.2022 ТОВ "Мишак і Партнери" в особі директора Мишака Віталія Івановича подало через АТ "Державний ощадний банк України" заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання другою стороною заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
Умовами договору про надання мікрогранту, затвердженого Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 передбачено:
- обов'язковою умовою є створення отримувачем протягом строку дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається у заяві про приєднання (п. 1 розділу V договору).
- мікрогрант надається для покриття таких напрямів витрат: 1) придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов цього договору (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); 2) закупівля сировини та матеріалів; 3) орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту); 4) лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та транспортних засобів особистого користування) (п. 2 розділу V договору);
- конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 2 розділу V цього Договору, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється (п. 3 розділу V договору);
- отримувач має право: 1) на реалізацію бізнес-плану за рахунок коштів мікрогранту відповідно до умов Порядку, цього договору; 2) в процесі реалізації бізнес-плану використовувати кошти мікрогранту в строк визначений пунктом 2 розділу ІV цього договору для покриття напрямків витрат, визначених у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору (п. 1 розділу VI договору);
- отримувач зобов'язується: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору (п. 2 розділу VI договору).
У п. 7 розділу VII договору "Відповідальність сторін" встановлено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
20.09.2022 сума мікрогранту в розмірі 249 000,00 грн зарахована на рахунок ТОВ "Мишак і партнери", що підтверджується випискою по рахунку.
З метою реалізації Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 "Деякі питання надання грантів бізнесу" та згідно з пунктом 21 цього Порядку проведено моніторинговий візит щодо дотримання умов договору про надання мігрогранту за період з 01.04.2023 по 30.06.2023, за результатами якого складено Акт № 197 моніторингового візиту дотримання умов договору про надання мікрогранту від 21.08.2023.
Зі змісту вказаного акта вбачається, що під час моніторингового візиту щодо умов дотримання Договору про надання мікрогранту було виявлено зазначені в акті обставини використання гранту не за цільовим призначенням, а саме:
- за статтею витрат "дошка" згідно запланованих у бізнес-плані 150 000,00 грн, по факту витрачено 149 850,00 грн (виявлено зменшення вартості предмета договору на 150,00 грн);
- за статтею витрат "відходи меблевого виробництва" згідно запланованих у бізнес-плані 20 000,00 грн, по факту витрачено 20 150,00 грн (виявлено збільшення вартості предмета договору на суму 150,00 грн);
- за статтею витрат "токарний станок" згідно запланованих у бізнес-плані 15 000,00 грн, здійснено купівлю пили торцовочної та електрорубанка на суму 14 999,94 грн (виявлено недотримання умов договору щодо предмета закупівлі);
- за статтею витрат "оренда" згідно запланованих у бізнес-плані 10 000,00 грн, здійснено купівлю полірувальної машини, стрічкової шліфмашини та стрічок шліфувальних на суму 9 999,16 грн (виявлено недотримання умов договору щодо предмета закупівлі);
- за статтею витрат "епоксидна смола", “віск» згідно запланованих у бізнес-плані 39 000 грн, вказано про доцільність цільового використання коштів мікрогранту на суму 39 000 грн;
- придбано шуруп універсальний на суму 2,89 грн про що не зазначено в статтях витрат поданого бізнес-плану.
Викладені в акті обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи договором поставки № 11-2 від 14.11.2022 з видатковими накладними № ТР 11-01-2 від 11.01.2023 на суму 149 850,00 грн та № ТР-11-01-1 від 11.01.2023 на суму 20 150,00 грн; договором поставки № 17-01 від 17.01.2023 з видатковою накладною № 117 від 17.01.2023; договором купівлі-продажу № 03/11 від 21.11.2022 з видатковими накладними № Рнк/IV-0028216 від 25.11.2022 на суму 12998,00 грн; № РНК/IV-00011 № 36 від 13.01.2023 на суму 14999,94 грн; № Рнк/IV-0001613 від 19.01.2023 на загальну суму 9999,16 грн; № Рнк/IV-0006465 від 08.03.2023 на суму 2,89 грн.
У зв'язку з встановленням факту нецільового використання мікрогранту, директор Івано-Франківського обласного центру зайнятості 04.12.2023 за вих. № 2993-10/30-23 посилаючись на приписи пунктів 20, 21 Порядку, направив на адресу ТОВ "Мишак і Партнери" претензійну вимогу про необхідність повернення протягом одного місяця коштів мікрогранту в сумі 34 001,99 грн на спеціальний рахунок, відкритий в АТ "Ощадбанк".
Враховуючи, що відповідач кошти в добровільному порядку не відшкодував, позивач, посилаючись на нецільове використання мікрогранту на суму 34001,99 грн, звернувся до суду з позовом про повернення вказаної суми в примусовому порядку.
Виходячи з встановлених обставин, суд при вирішенні спору застосовує норми права, які регулюють правовідносини сторін.
Спірні правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 "Деякі питання надання грантів бізнесу" (далі - Порядок).
Відповідно до статті 12 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.
Згідно з частиною третьою статті 16 ГК України підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом.
За змістом статті 48 ГК України з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення, подають підприємцям інші види допомоги.
Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього. Зокрема, відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні", метою державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні є: 1) створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва; 2) забезпечення розвитку суб'єктів малого і середнього підприємництва з метою формування конкурентного середовища та підвищення рівня їх конкурентоспроможності; 3) стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) сприяння провадженню суб'єктами малого і середнього підприємництва діяльності щодо просування вироблених ними товарів (робіт, послуг), результатів інтелектуальної діяльності на внутрішній і зовнішній ринки; 5) забезпечення зайнятості населення шляхом підтримки підприємницької ініціативи громадян.
Частинами 1, 2 ст.12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 17 Порядку, рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Згідно з п. 8 Порядку, Заяву на отримання мікрогранту подають, зокрема, отримувачі: юридичні особи, засновниками яких є тільки фізичні особи - громадяни України;
Для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту. У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів (п. 20 Порядку).
Форма договору про надання мікрогранту затверджена наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969 "Про затвердження Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, форми бізнес-плану, форми договору про надання мікрогранту, а також кінцевих строків подання заяв та граничної суми мікрогрантів".
Відповідно статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору. Якщо вимога про зміну або розірвання договору пред'явлена стороною, яка приєдналася до нього у зв'язку зі здійсненням нею підприємницької діяльності, сторона, що надала договір для приєднання, може відмовити у задоволенні цих вимог, якщо доведе, що сторона, яка приєдналася, знала або могла знати, на яких умовах вона приєдналася до договору.
10.08.2022 між сторонами укладено договір про надання мікрогранту. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором (далі - договір), який укладається між Державним центром зайнятості з однієї сторони та суб'єктом господарювання з іншої сторони, щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов цього договору у визначеному в ньому порядку, які спільно іменуються як сторони, а кожний окремо як сторона.
При укладанні цього договору ДЦЗ діє на виконання договору про взаємодію, укладеного між Міністерством економіки України, ДЦЗ та АТ "Ощадбанк" (далі - договір про взаємодію) та Порядку.
Згідно п. 1 - п. 4 розділу IV договору використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача). Отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому. Для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
Згідно п. 5 розділу IV договору у разі збільшення вартості предмета договору, укладеного отримувачем з постачальником (продавцем), може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру отриманого мікрогранту. У такому випадку отримувач згідно з вимогами Порядку вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до Уповноваженого банку та до відповідного регіонального центру зайнятості. Відповідні зміни викладаються в додатковій угоді до цього договору. Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру мікрогранту.
Відповідач, подаючи бізнес-план, просив надати йому мікрогрант в сумі 249 000,00 грн. Напрямками використання грантових коштів відповідачем у бізнес-плані було зазначено перелік та ціну статей витрат суми гранту: закупівля обладнання на загальну суму 30 000,00 грн (токарний станок на суму 15 000,00 грн, електроінструмент - 13 000,00 грн, цвяхи, саморізи - на 2 000,00 грн); тех. сировина на загальну суму 170 000,00 грн (дошка - 150 000,00 грн, відходи - 20 000,00 грн); епоксидна смола - 30 000,00 грн; віск - 9000,00 грн, а також на оренду приміщення - 10 000,00 грн.
Згідно з п. 5 Порядку (в редакції на момент подання заяви) та п. 2 розділу V договору мікрогрант надається для покриття таких напрямів витрат:
- придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
- закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані);
- орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
- лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).
Конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного п. 2 розділу V цього договору, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється (п. 3 розділу V договору).
Згідно форми бізнес-плану, затвердженої наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969, у розділі І зазначаються, зокрема: стаття витрат, сума та обґрунтування, де має бути детально описано використання грантових коштів (всі витрати суми мікрогранту) за статтями витрат та обґрунтування того, як це допоможе в досягненні поставлених цілей.
20.09.2022 на спеціальний рахунок ТОВ "Мишак і Партнери" у АТ "Ощадбанк" зараховано кошти мікрогранту для бізнесу у розмірі 249 000 грн, що підтверджується випискою по рахунку.
В подальшому, вказані кошти в сумі 249 000,00 грн були використані відповідачем на закупівлю обладнання та матеріалів.
Водночас, при перевірці, проведеній Івано-Франківським обласним центром зайнятості згідно акта №197 від 21.08.2023 виявлено невідповідність закупленого обладнання із статтями витрат, що передбачені у бізнес плані.
Позивач, з огляду на результати моніторингового візиту, вважає, що за не цільовим призначення відповідачем використані частина коштів мікрогранту на загальну суму 34 001,99 грн за наступними напрямками витрат: закупівля обладнання, технічної сировини та оренда приміщення.
Зокрема, докази закупівлі послуг за напрямом витрат "Оренда" на суму 10 000,00 грн матеріали справи не містять, за ці кошти закуплено полірувальну машину, стрічкову шліфмашину та стрічки шліфувальні на загальну суму 9999,16 грн.
За кошти, які передбачені на придбання токарного станка, на який було передбачено фінансування у розмірі 15 000 грн, закуплено пилу торцовочну та електрорубанок на загальну суму 14 999,94 грн.
За кошти, які передбачені на придбання епоксидної смоли, на яку було передбачено фінансування у розмірі 30000 грн, закуплено епоксидну смолу на загальну суму 37960 грн, що призвело до переплати по цій статті витрат на суму 7960 грн.
За кошти, які передбачені на придбання воску, на який було передбачено фінансування у розмірі 9000 грн, закуплено комплект барвників, перламутровий пігмент та полірувальну пасту на загальну суму 1040 грн, а такорж використано на переплату епоксидної смоли в сумі 7960 грн.
В рахунок не використаної суми мікрогранту закуплено шурупи універсальні на загальну суму 2,89 грн.
Сторони зазначених фактичних обставин не заперечують.
На думку позивача, у разі збільшення предмета Договору, укладеного отримувачем мікрогранту з постачальником (продавцем), отримувач на підставі абз. 3 п. 24 Порядку вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та відповідного регіонального центру зайнятості. У випадку їх погодження може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру мікрогранту, згідно з рішенням про надання мікрогранту.
Оскільки зміни у бізнес-план не вносились і не погоджувались, то позивач вважає, що частина суми мікрогранту в розмірі 34 001,99 грн (14 999,94 +9999,16 грн + 7960,00 грн + 1040,00 грн + 2,89 грн) відповідач зобов'язаний повернути на підставі абз. 3 п. 21 Порядку та п.п. 6 п. 2 розділу VІ Договору.
Однак, суд не погоджується з такими доводами позивача про нецільове використання коштів мікрогранту, з огляду на наступне.
Відповідно до п. п. 21 та 24 Порядку, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, у разі неможливості встановлення факту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем до уповноваженого банку, який протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Тоді як у разі збільшення вартості предмета договору з постачальником (продавцем) може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру мікрогранту отримувача згідно з рішенням про надання мікрогранту. У такому випадку отримувач вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та відповідного регіонального центру зайнятості. Відповідні зміни викладаються в додатковій угоді до цього договору.
Як вбачається із Порядку та п. 2 розділу V договору, на момент подання заяви відповідачем було визначено наступні напрями: придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); закупівля сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану; орендна плата за нежитлове приміщення.
Згідно із п.п. 1, 3 п. 2 розділу VІ договору отримувач зобов'язується використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; не використовувати кошти мікрогранту на цілі відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до п. 3 розділу V цього договору.
Постановою КМУ від 26 квітня 2024 р. № 491 внесено зміни до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738. Зокрема, згідно з зазначеними змінами, викладено в новій редакції п. 21 вказаного Порядку, і після змін абзац шостий порядку передбачає, що не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту.
Очевидно, що зміна вартості предметів закупівлі в межах гранту може бути здійснена лише за рахунок зменшення інших статей витрат бізнес-плану.
Тому, закупівля полірувальної машини, стрічкової шліфмашини, пили торцовочної та електрорубанка замість статей витрат: оренда та токарний станок не може вважатись нецільовим використанням коштів мікрогранту, оскільки закуплене відповідачем обладнання є електроінструментом, призначеним для деревообробки та діяльності столярної майстерні, а у бізнес-плані передбачено використання коштів на електроінструмент в сумі 13 000 грн.
Тому у цьому випадку відповідач збільшив вартість предметів закупівлі, які за функціональним призначенням аналогічні зазначеним в бізнес-плані (електроінструмент) та відповідають відповідним напрямам витрат. Таке збільшення відбулось за рахунок зменшення інших статей фінансування.
Аналогічно, закупівля епоксидної смоли вартістю 37960 грн замість передбачених в бізнес-плані 30 000 грн на цю статтю витрат, теж є лише збільшенням вартості предмета закупівлі, передбаченого бізнес-планом, а не нецільовим використанням коштів мікрогранту.
Збільшенням предмета закупівлі є і придбання шурупів універсальних вартістю 2,89 грн на залишок коштів мікрогранту. Бізнес-планом передбачено придбання цвяхів та саморізів вартістю 2000 грн, тому придбання шурупів на суму 2,89 грн є збільшенням предмета закупівлі.
Закупівля комплекту барвників, перламутрового пігменту та полірувальної пасти замість придбання воску є придбанням іншого, аналогічного за функціональним призначенням предмета закупівлі, оскільки як віск, так і барвники, пігменти, полірувальна паста призначені для обробки та захисту виробів з дерева, що відповідає їх використанню у столярній діяльності.
Зазначене положення абзацу шостого п. 21 Порядку роз'яснює, які дії отримувача мікрогранту не можуть вважатися нецільовим використанням коштів та мали враховуватись позивачем при зверненні з позовом до суду. Відповідно, це положення Порядку враховується судом при оцінці того, що може вважатись нецільовим використанням коштів мікрогранту.
Відповідно до частини першої статті 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
Закупівля відповідачем за грантові кошти дошки, відходів меблевого виробництва, епоксидної смоли, комплекту барвників, перламутрового пігменту та полірувальної пасти, пили торцовочної та електрорубанка відповідають напрямам (цілям), визначених бізнес-планом. Слід зазначити, що часткове спрямування коштів із однієї статті витрат на придбання інших товарів, які передбачені бізнес-планом (у даному випадку із статей витрат "Оренда" на придбання товарів за статтею "Закупівля обладнання", збільшення вартості окремих позицій закупівлі, закупівлю електроінструмента замість токарного станка, не можна розцінювати як нецільове використання коштів, адже такі видатки здійснені для реалізації бізнес-плану, відповідають його цілям та зроблені в межах граничної суми мікрогранту.
Доказів використання коштів мікрогранту на цілі відмінні від тих, які вказані у бізнес-плані, матеріали справи не містять.
Що стосується тверджень позивача про закупівлю відповідачем обладнання не передбаченого бізнес-планом - пили торцовочної та електрорубанка, то суд, зазначає, що придбання зазначеного, вказаного у бізнес плані обладнання, а саме токарного станка, є альтернативною заміною, оскільки і те і інше обладнання призначене для деревообробки. Більше того, такі видатки відповідають напрямку витрат «Закупівля обладнання», “Електроінсторумент», визначеного бізнес-планом та п. 2 розділу V договору.
Вказівка в обґрунтуванні статей витрат у бізнес-плані на приблизний перелік та ціну необхідного обладнання і меблів не підміняє собою загальні напрями витрат та не означає, що саме ці речі та саме за таку ціну буде закуплено. Порядок не вимагає отримувача гранту мати документи, що підтверджують точну ціну придбання того чи іншого майна станом на час складання бізнес-плану.
Пунктом III додатку до Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969 (далі Порядок оцінювання) визначено, що бізнес-план має містити детальний опис бізнес-процесів. Заповнення всіх полів є необхідним для захисту бізнес-плану та отримання мікрогранту. Кожне поле бізнес-плану заповнюється, використовуючи пояснення та поради для їх заповнення. Після надсиланням отримувачем заявки виправлення не допускаються.
У шаблонах перераховано ряд поширених параметрів, але вони можуть не в повному обсязі бути застосовані до бізнесу отримувача. Отримувач може додати необхідні елементи, які необхідні для розкриття інформації про його господарську діяльність, а також використати передбачене формою бізнес-плану поле для коментарів, щоб пояснити будь-які зроблені припущення, примітки або додаткові відомості, на які він хотів звернути увагу.
Усі вартісні показники бізнес-плану мають бути зазначені в гривнях з врахуванням податку на додану вартість.
Для оформлення бізнес-плану може також бути використано шаблон бізнес-плану, наданий Державним центром зайнятості, у вигляді файлу в форматі.xlsx (.xls). В такому випадку отримувач дотримується інструкцій, вказаних в самому файлі, та заповнює відповідні поля, що містить файл, відповідно до даних свого проекту.
Отримувач може отримати консультацію щодо заповнення бізнес-плану, звернувшись до онлайн-підтримки через чат-бот Державної служби зайнятості.
Згідно п. II додатку до Порядку оцінювання щодо форми бізнес-плану встановлено, що бізнес-план повинен відображати всю діяльність, яку отримувач описав у своєму бізнес-плані. Аналіз і прогнозування грошових потоків дозволяє прораховувати прогнозовані результати підприємницької діяльності. Необхідно враховувати, що дані вказуються за кожний квартал окремо (наростаючим підсумком в межах окремого періоду-кварталу). Дані за 4 квартали не підсумовуються.
Як зазначив суд, згідно п. 21 Порядку (чинного на час ухвалення рішення) не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту.
Позивач покликається на абзаци 3, 4, 5, 7 п. 24 Порядку, зазначаючи, що у разі збільшення вартості предмета договору та/або зміни цільового призначення, про це має бути повідомлено Державний центр зайнятості та банк і внесено зміни до бізнес-плану.
Водночас у відповідача не було зміни цільового призначення, вартість предмета договору з постачальниками (продавцями) також не збільшувалась. Отже, покликання позивача на п. 24 Положення є безпідставним.
Суд зазначає, що постійне погодження зміни ціни кожної окремої одиниці товару, що входить до предмета договору, за умови незмінності загальної вартості предмета договору, є неефективним. Адже кон'юнктура ринку - це економічна ситуація, що склалася на ринку на даний момент або за обмежений відрізок часу під впливом сукупності кон'юнктуроутворюючих факторів і характеризується рівнем збалансування попиту та пропозиції на ринку, а також рівнем та співвідношенням цін.
Необхідність неодноразової розробки змін до бізнес-плану та їх погодження може унеможливити виконання Договору про надання мікрогранту в цілому, з огляду на постійну та швидку зміну цін на різні складові обладнання, спричинену зміною кон'юнктури ринку, якій притаманні такі характерні риси як несталість, постійна мінливість, коливання, нерівномірність, виняткова суперечливість, що відображається у одночасному вияві протилежних тенденцій одних і тих самих показників кон'юнктури.
Крім того, як слідує з акта № 197 від 21.08.2023, у ході проведеного моніторингу позивач встановив факт закупівлі сировини та обладнання за статтями витрат, які зазначені у бізнес-плані (обладнання, електроінструменту, саморізів, епоксидної смоли), і саме придбання таких в розмірі більшому, ніж визначено бізнес-планом розмірі, ставиться у вину відповідачу.
Однак такі напрямки витрат відповідають та передбачені п. 5 Порядку, а факт використання коштів мікрогранту відповідачем для створення власного бізнесу та у ході розвитку цього бізнесу; факт створення відповідачем нових робочих місць та фактичного працевлаштування двох працівників, відповідно до поданого ним бізнес-плану, свідчать про відповідність використання коштів мікрогранту на його цілі.
Отже, позивачем не доведено нецільового використання відповідачем наданих коштів мікрогранту, які б підлягали поверненню згідно п.20, 21 Порядку №738. Доводи позову про нецільове використання коштів мікрогранту зводяться до незначних невідповідностей фактично закупленого обладнання і сировини з вказаними у бізнес-плані, такі є формальними. Враховуючи виконання відповідачем обов'язкової умови, використання коштів мікрогранту на ті статті витрат, які були передбачені у бізнес-плані та визначені Порядком і договором, нецільове використання суми мікрогранту не знайшло свого підтвердження.
Судом не встановлено обставин нецільового використання коштів та обставин зміни їх цільового призначення. Твердження позивача про обов'язок відповідача внести зміни у свій бізнес-план, надіслати на погодження до уповноваженого банку та до відповідного регіонального центру зайнятості, є помилковим, оскільки необхідність неодноразової розробки змін до бізнес-плану та їх погодження може унеможливити виконання Договору про надання мікрогранту в цілому та призвести до недосягнення цілей, для яких надається мікрогрант.
Також у матеріалах справи відсутні та позивачем суду не надані докази того, що спрямування відповідачем залишків в різницях цін закупівлі на придбання обладнання за іншими статтями витрат в межах бізнес-плану негативно вплинула на досягнення та реалізацію визначених бізнес-планом цілей.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про відсутність порушення відповідачем своїх зобов'язань на виконання вимог Порядку №738 та Договору про надання мікрогранту, що мало б наслідком повернення останньою частини отриманої суми мікрогранту на підставі п. 7 розділу VII Договору на отримання мікрогранту та п. 20, п.21 Порядку №738.
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту статті 77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно статті 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Стандарт доказування «вірогідності доказів» на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду у справі № 904/2357/20 від 21.08.2020.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи все вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами наявність правових підстав для задоволення його позовних вимог, внаслідок чого позов до задоволення не підлягає.
Судові витрати.
Згідно з приписами п. 12 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі також - ГПК України) до основних засад (принципів) господарського судочинства віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 розділу I ГПК України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи той факт, що у задоволенні позовних вимог суд відмовив, витрати зі сплати судового збору в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. покладаються на позивача.
Керуючись ст. 13, 73, 74, 86, 129, 236, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
відмовити у задоволенні позову Івано-Франківського обласного центру зайнятості (76002, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, м. Івано-Франківськ, вул. Деповська, буд. 89А, ідентифікаційний код юридичної особи: 03491062) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мишак і Партнери" (76026, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, м. Івано-Франківськ, вул. Дорошенка П. Гетьмана, буд. 28, кв. 65, ідентифікаційний код юридичної особи: 44521516) про стягнення коштів мікрогранту в розмірі 34 001,99 грн.
Витрати зі сплати судового збору в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Вебадреса, за якою можна знайти текст судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя І.Є. Горпинюк