Рішення від 21.10.2025 по справі 903/730/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

21 жовтня 2025 року Справа № 903/730/25

Господарський суд Волинської області у складі:

головуючого судді - Гарбара Ігоря Олексійовича

секретар судового засідання - Гандзілевська Яна Вікторівна

за участю представників сторін:

від позивача: Захарчук Павел-Максим Марінович - довіреність №127 від 03.01.2025

від відповідача: Чабан Р.Л. - довіреність від 18.08.2025, Черепеня Д.М. - довіреність №10 від 09.09.2025

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку в режимі відеоконференції у приміщенні Господарського суду Волинської області справу №903/730/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» до Комунального підприємства “Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради» про визнання додаткової угоди укладеною,

ВСТАНОВИВ:

18.07.2025 представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» сформував в системі “Електронний суд» позовну заяву до Комунального підприємства “Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради», в якій просить суд визнати додаткові угоди до Договору № 854 укладені між Позивачем та Відповідачем укладеними.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що відповідачем Додаткова угода не була підписана, однак останній продовжив споживати електричну енергію. У цьому випадку вважає, що така додаткова угода була погоджена шляхом здійснення конклюдентних дій Споживача.

Ухвалою суду від 23.07.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» до Комунального підприємства “Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради» про визнання додаткових угод укладеними, залишено без руху.

Позивачу не пізніше 10-ти календарних днів з дня вручення ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме надання суду:

- заяви про конкретизацію прохальної частини позовної заяви з зазначенням редакції додаткової (их) угоди (угод), які позивач прохає визнати укладеною (их).

Позивач ухвалу суду від 23.07.205 отримав 23.07.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Отже, строк для усунення недоліків до 04.08.2025.

30.07.2025 представник позивача сформував в системі “Електронний суд» заяву про виправлення недоліків в якій зазначив, що уточнює позовні вимоги та просить суд визнати додаткову угоду, що була надіслана стороні 09.07.2024 року на офіційну електронну адресу укладеною.

Ухвалою суд від 04.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідач ухвалу суду отримав 04.08.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листає

Отже, строк для подачі відзиву до 19.08.2025.

19.08.2025 представник відповідача сформував в системі “Електронний суд» відзив на позовну заяву, в якому просить суд:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» до Комунального підприємства “Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради про визнання додаткових угод укладеними повністю відмовити.

2. Витрати, пов'язані з правничою допомогою, які понесе Відповідач у зв'язку з розглядом справи, покласти на Позивача. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» на користь Комунального підприємства “Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради 8000 грн.

29.08.2025 представник позивача сформував в системі “Електронний суд» клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з тим, що ТОВ “ЧОЕК» не має можливості забезпечити явку представника через перебування останнього у відпустці (копія наказу №76-в).

Ухвалою суду від 02.09.2025 розгляд підготовчого засідання відкладено на 09.09.2025 о 11:45 год.

09.09.2025 представник позивача сформував в системі «Електронний суд» клопотання, в якому просить суд надати позивачу додатковий строк на подачу «Відповіді на відзив» у розмірі 5 (п'яти) календарних днів.

Протокольною ухвалою від 09.09.2025 суд в задоволенні клопотання представника позивача відмовив за безпідставністю. Розгляд справи у підготовчому судовому засіданні закрив та призначив розгляд справи по суті на 23.09.2025 о 11.00 год в режимі відеоконференції за заявою представника позивача.

Протокольною ухвалою від 23.09.2025 суд відклав розгляд справи в судовому засіданні на 30.09.2025 о 10.30 год в режимі відеоконференції за заявою представника позивача.

Протокольною ухвалою від 30.09.2025 суд не допустив до участі у справі в якості представника позивача Шевчука Віталія Андрійовича у зв'язку з тим, що встановити особу представника позивача суду не вдалось, так як він використав не свій ЕЦП для входу в систему ВКЗ. Відклав розгляд справи в судовому засіданні на 21.10.2025 о 10.15 год.

В судовому засіданні представник позивача в режимі відеоконференції просив позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні в задоволенні позову просили суд відмовити повністю. Заявили, що протягом 5 днів буде подано заява про ухвалення додаткового рішення з долученням документів.

Суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні рівні умови сторонам для представлення своєї правової позиції та надання доказів і вважає за можливе розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст.240 ГПК України.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 429 від 14.06.2018, Товариству з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» (далі - ТОВ «ЧОЕК») надано ліцензію на постачання електричної енергії споживачу.

ТОВ «ЧОЕК» з 1 січня 2019 року є постачальником універсальних послуг, на якого покладено спеціальний обов'язок щодо постачання електричної енергії споживачам на території Чернівецької області відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 62, ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії», універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.

Взаємовідносини, що виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», договір про постачання електричної енергії споживачу - це домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії (двосторонній договір), передбачені відповідно до нормативно правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

КП «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради проведено процедуру закупівлі згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» електричної енергії, визначено вільні ціни, без розподілу.

Відповідно до п.13 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі», конкурентна процедура закупівлі (далі - тендер) це здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу, а договором про закупівлю є господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (п. 6 ч. 1 ст.1 Закону).

Відповідно до ч.4 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Згідно із п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

17.05.2024 електронна система закупівель визначила переможцем відбору Позивача ТОВ «ЧОЕК», як постачальника, пропозиція якого визначена економічно вигідною.

Очікувана вартість закупівлі складала 2 220 640,40 грн., обсяг поставки 430000 кВт*год, а ТОВ «ЧОЕК» подав пропозицію з ціною 1 998 127,44 грн., що є на 222 512,96 грн. менше від очікуваної вартості.

21.05.2024 між Позивачем ТОВ «ЧОЕК» та Відповідачем КП «Луцька ЦРЛ» укладено Договір № 854 про постачання електричної енергії споживачу (далі Договір, а.с.68-75).

Строк постачання електричної енергії відповідно до п. 4.1 Договору - з 31.05.2024 по 31.12.2024 (включно). Ціна за електричну енергію відповідно до Додатку 2 до Договору складає 4,646808 грн. з ПДВ за 1 кВт*год.

В структурі ціни на електричну енергію ціна електричної енергії як товару (без ПДВ) відповідно до Договору складає 3,34377 грн. за 1кВт*год, що є меншим за середньозважену ціну на електроенергію РДН (ринку на добу наперед), яка за травень 2024 р. складала 4,22192 грн.

Відповідно до п. 4.3 укладеного Договору 4.3. Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена Додатком 2 до цього Договору.

Згідно із п. 6.2. договору ціна за одиницю товару визначається у додатку 2 до договору. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, яка зазначена у додатку 2 до договору.

Ціна за одиницю товару за цим договором може змінюватися з дотриманням сторонами норм, передбачених частиною п'ятою статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», з урахуванням норм особливостей, що оформлюються додатковою угодою, у порядку, визначеному у додатку 3 до цього договору. До зміни ціни за одиницю товару постачальник зобов'язаний постачати електричну енергію за ціню, яка зазначена у договорі у чинній його редакції. Постачальник повідомляє споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. У разі незгоди із зміною ціни чи інших умов договору споживач має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) договору відповідно до законодавства України та умов цього договору. У разі відмови споживача від зміни ціни або інших умов договору, що запропоновані постачальником, а також у разі відсутності відповідні споживача на таку пропозицію постачальника протягом 20 днів з дня її отримання, постачальник має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) договору відповідно до законодавства України та умов цього договору (п. 6.3. договору).

За приписами п. 6.4., п.6.5., п. 6.6. договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії та актах приймання-передачі електричної енергії за цим договором у розмірі, який зазначений у додатку 2 до договору та є чинний у відповідному розрахунковому періоді. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на рахунок постачальника. Оплата за фактично поставлену електричну енергію визначаються на умовах післяплати з дотриманням бюджетного законодавства України. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за фактично поставлену електричну енергію відповідно до умов цього договору.

Відповідно до пп. 5 п. 8.2 укладеного Договору постачальник зобов'язується опублікувати на офіційному веб-сайті детальну інформацію про зміну ціни електричної енергії за 20 днів до введення її у дію.

Додаток №3 до Договору «Порядок зміни умов договору» містить п. 12, який саме встановлює такий порядок (механізм) зміни ціни, та стверджує, що зміна істотних умов Договору у випадку, передбаченому п. 1.2.7 цього Додатку, здійснюється в частині зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в Договорі, а саме: тарифу на послуги з передачі електричної енергії, тарифу на послуги з розподілу електричної енергії, інші тарифи, які встановлені НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) або можуть бути встановлені у майбутньому, і які враховані в структурі остаточної ціни електричної енергії, що постачається за договором.

В Договорі таким регульованим тарифом в складі ціни електричної енергії є лише тариф на послуги з передачі електричної енергії, який затверджено постановою НКРЕКП від 09.12.2023 року № 2322, що підтверджується Таблицею 2 Додатку 2 до Договору.

Зміна ціни на електричну енергію на підставі п. 1.2.7 Додатку 3 до Договору у порядку, визначеному п. 12 Додатку 3 передбачає зміну ціни на електричну енергію виключно у разі зміни вищевказаного тарифу рішенням НКРЕКП.

Ціна електричної енергії, як товару, не є регульованою, що можна підтвердити, зокрема, п. 6 статті 72 Закону України «Про ринок електричної енергії» - «Постачання електричної енергії споживачам, а також надання послуг, пов'язаних з постачанням електричної енергії, здійснюються за вільними цінами, крім випадків, встановлених цим Законом.»

Пунктом 7 частини 3 статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що до завдань Регулятора на ринку електричної енергії, ким є НКРЕКП, зокрема, належать встановлення (зміна):

- цін (тарифів) на послуги постачальника універсальної послуги, постачальника "останньої надії" у випадках, передбачених статтями 63 та 64 цього Закону;

- тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;

- тарифів на послуги з передачі електричної енергії;

- тарифів на послуги з розподілу електричної енергії;

- алгоритму розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання;

- граничних нижніх меж обсягів обов'язкового продажу та купівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" відповідно до цього Закону;

- економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат електричної енергії в електричних мережах.

Отже, до повноважень НКРЕКП не входить встановлення середньозважених цін на електричну енергію на ринку “на добу наперед». Такі ціни формуються за результатами торгів в цьому сегменті ринку і не є регульованими.

Виходячи з викладеного, зміна середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед» не може бути підставою для внесення змін до укладеного Договору відповідно до п. 1.2.7 Додатку № 3.

Текст п. 1.2.7 Додатку 3 до Договору повністю відповідає пп. 7 п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».

Згідно до п.12 Додатку №3 до договору, передбачено наступне:

« 12. Зміна істотних умов Договору у випадку, передбаченому п. 1.2.7 цього Додатку, здійснюється в частині зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в Договорі, а саме: тарифу на послуги з передачі електричної енергії, тарифу на послуги з розподілу електричної енергії, інші тарифи, які встановлені НКРЕКП або можуть бути встановлені у майбутньому, і які враховані в структурі остаточної ціни електричної енергії, що постачається за договором. У цьому випадку зміна ціни здійснюється у такому порядку:

12.1. Підставою для зміни ціни є набрання чинності рішенням НКРЕКП про зміну відповідного регульованого тарифу, що застосовується в Договорі.

12.2. Нова (змінена) ціна за одиницю електричної енергії обчислюється за формулою:».

Далі по тексту міститься формула, наведена Позивачем, яка стосується не всього Додатку 3, а лише зміни істотних умов Договору у випадку, передбаченому п. 1.2.7 Додатку 3.

Відповідно до укладеного Договору, п. 1.2.7 є підставою для зміни ціни на електричну енергію виключно у разі зміни регульованого тарифу (тарифу на послуги з передачі електричної енергії) відповідно до рішення НКРЕКП.

09.07.2024 ТОВ «ЧОЕК» надіслав до КП «Луцька ЦРЛ» по е-пошті лист з такими файлами задля укладення додаткової угоди:

-скріншот з ore.com.ua про середньозважені ціни Ринку на добу наперед (РДН) та Внутрішньодобового ринку ВДР (а.с16-17);

-додаток до Договору № 854 у вигляді комерційної пропозиції щодо ціни за електричну енергію де вказано, що за постановою НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 ціна за 1 кВт*год = 7,13034 грн з ПД (а.с.15);

-додаткову угоду щодо Договору № 854 від 21.05.2024 про зміну істотних умов (а.с.14 на звороті).

10.07.2024 КП «ЛУЦЬКА ЦРЛ» надало відповідь № 10.07.2024 з відмовою в укладанні Додаткового договору, посилаючись на відсутність в Договорі механізму зміни істотних умов (а.с.76).

15.07.2024 року ТОВ «ЧОЕК» надіслав повторного листа до КП «ЛУЦЬКА ЦРЛ» з роз'ясненням, щодо виконання сторонами договірних умов, а у разі неузгодження договірних умов пропозиція щодо припинення Договору № 854 від 21.05.2024 на підставі 2 абз. п. 6.3 Договору. У разі відмови Споживача від зміни ціни або інших умов Договору, що запропоновані Постачальником протягом 20 днів з дня її отримання, Постачальник має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) Договору відповідно до законодавства України та умов Договору (а.с.79).

17.07.2024 адміністрація КП «Луцька ЦРЛ» дала відповідь про неможливість укладання додаткового договору, посилаючись на Додаток 2 до Договору №854, оскільки, в Договорі зазначено суму меншою ніж в рахунках, хоча, в п.12.2 Додатку 3 чітко прописано, що «Нова (змінена) ціна визначена Додатком 3, застосовується з дня введення в дію відповідного регульованого тарифу згідно з рішенням НКРЕКП, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними рішеннями НКРЕКП)» (а.с.80).

26.07.2024 листом №12.3/3780 ТОВ «ЧОЕК» відповіли на лист КП «Луцької ЦРЛ» від 17.07.2024 № 753/1.5.2-2-24 «Щодо розрахунків за договором», і надало відповідь, що рахунок від 31.05.2024 було відкориговано і відображено в рахунку за липень 2023. Також в листі було роз'яснено, що відмова від виконання Споживачем зобов'язань є безпідставною, оскільки, ситуація на внутрішньому енергетичному ринку України змінилась. Також цю тенденцію можна прослідкувати у відкритих джерелах на офіційному веб-сайті Оператора ринку https:ore.com.ua . На веб-сайті знаходяться всі дані щодо середньозваженої ціни електроенергії на ринку «на добу наперед». Далі ТОВ «ЧОЕК» отримала лист від 27.08.2024 №982/1.5.2-24 з відмовою у виконанні покладених на себе зобов'язань, а саме оплата за електричну енергію за червень липень 2024 року (а.с.86).

29.07.2024 року на адресу КП «Луцька ЦРЛ» надійшов лист ТОВ «ЧОЕК» від 26.07.2024 року № 12.3/3730 (копія додається), в якому Позивач стверджував, що рахунок за спожиту електричну енергію № 5159 (за червень 2024 року) сформований відповідно до умов Договору, оскільки до КП «Луцька ЦРЛ» 09.07.2024 року було надіслано проект Додаткової угоди до Договору про збільшення ціни. Але, як було пояснено вище, вказана додаткова угода була складена з порушенням умов Договору.

У рішенні Господарського суду Волинської області, яке залишено без змін судом апеляційної інстанції у справі № 903/892/24 за позовом Позивача до відповідача про стягнення заборгованості «Судом встановлено, що 09.07.2024 позивачем на електронну адресу відповідача направлено: проект додаткової угоди на червень 2024 року, комерційну пропозицію, витяг Оператора ринку за червень 2024 року (а.с. 22-23).

Докази надіслання позивачем, у відповідності до п.п. 1.1.1. п. 1.1. Додатку №3 до договору, обґрунтованих підстав для внесення відповідних змін, розрахунків нової ціни товару, в матеріалах справи відсутні. Судом також встановлено порушення позивачем встановленого ПРРЕЕ та п. 6.3. договору від 21.05.2024 порядку повідомлення споживача про зміну істотної умови договору, оскільки повідомлення про зміну ціни за червень 2024 року було надіслано відповідачу лише 09.07.2024, тобто не дотримано порядку щодо надіслання такого повідомлення за 20 днів до застосування нової ціни товару.

Таким чином, позивачем фактично проінформовано відповідача про оплату спожитої у червні 2024 року електроенергії за новою ціною, визначеною у липні 2024 року, що не відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору».

«Судом встановлено, що в додатку №2 до договору Комерційній пропозиції сторонами встановлено ціну електричної енергії, як товару, в розмірі 3,34377 грн/квт.год (без ПДВ), встановлено діючий тариф на послуги з передачі електричної енергії в розмірі 0,52857 грн/без ПДВ, затверджений постановою НКРЕКП від 09.12.2023 №2322.

В запропонованій для підписання відповідачу комерційній пропозиції, яка є додатком до спірної додаткової угоди, відповідачем вказано ціну електричної енергії, як товару, в розмірі 5,41338 грн/квт.год (без ПДВ), в той час як діючий тариф на послуги з передачі електричної енергії - в розмірі 0,52857 грн/без ПДВ, який затверджений постановою НКРЕКП від 09.12.2023 №2322, не змінювався.

Зміна НКРЕКП у спірний період (червень-серпень 2024 року) тарифу на послуги з передачі електричної енергії позивачем не обґрунтована та не доведена.

Відсутність зміни відповідного регульованого тарифу згідно з рішенням НКРЕКП також унеможливлює визначення початку перебігу строку, з яким п.п. 12.2. п. 12. додатку №3 пов'язує застосування зміненої (нової) ціни товару.

Таким чином, позивачем при збільшенні ціни електричної енергії в односторонньому порядку запропоновано збільшення лише її вартості, як товару, без збільшення відповідного регульованого тарифу, як це передбачено п. 1.2.7 та п. 12 Додатку №3 до договору.»

У цьому ж рішенні Господарського суду Волинської області, яке залишено без змін судом апеляційної інстанції у справі № 903/892/24 фактично надано оцінку доводам позивача про укладення додаткових умов, у тому числі шляхом вчинення конклюдентних дій та досліджено можливість визнання таких додаткових угод укладеними на що, господарський суд вказав: «Таким чином, матеріали справи не містять доказів, що підтверджують укладання між сторонами додаткових угод до договору щодо зміни ціни за одиницю товару, як того вимагають умови договору, додатку №3 до договору.

Тобто, позивачем, всупереч частині першій статті 74, статей 76, 77 ГПК України, не було обґрунтовано належними та допустимими доказами підстав самостійного одностороннього збільшення складової тарифу на електроенергію - ціни за одиницю товару з 4,646808 грн з ПДВ до 7,130340 грн з ПДВ у червні 2024 року, до 7,806815 грн з ПДВ у липні 2024 року, до 7,532605 у серпні 2024 року (розміри наведені в актах приймання-передачі)».

Що стосується постанови ВС у складі Касаційного Суду по справі № 914/619/24 від 12.02.2025, на яку посилається Позивач, то остання не може бути застосована до відносин за Договором між Позивачем та Відповідачем, оскільки цей договір укладений за вільними цінами.

Спростовуючи твердження Позивача, що КП «Луцька ЦРЛ» не надало письмової заяви про незгоду з оновленими умовами договору, то зазначимо, що як було сказано вище, 10.07.2024 року КП «Луцька ЦРЛ» направляло на електронну пошту ТОВ «ЧОЕК» лист від 10.07.2024 року № 732/1.5.2-24 «Щодо зміни ціни на електричну енергію», в якому виклало аргументи щодо неможливості укладення запропонованої додаткової угоди.

Вказаний лист надіслано в терміни, передбачені договором та п. 3.2.4 ПРРЕЕ - протягом 5 робочих днів з дня отримання запропонованої додаткової угоди та він свідчить про неприйняття змін, запропонованих додатковою угодою.

Доречним є зазначення висновку зробленого у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 № 927/491/19 у які вказано, що навіть за наявності зростання цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.

Північно-західний апеляційний господарський суд у своїй постанові по вказаній справі від 16.04.2025 року підтримав позицію суду першої інстанції, та зазначив в мотивувальній частині:

«Відповідно до ч. 3 ст. 632 ЦК України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Тому, як правильно зазначив місцевий господарський суд, позивачем порушено порядок повідомлення споживача про зміну істотної умови договору, встановлений положеннями ПРРЕЕ та п. 6.3. договору № 854 від 21.05.2024, оскільки позивачем фактично проінформовано відповідача засобами електронного зв'язку про оплату спожитої у червні 2024 року електроенергії за новою ціною, визначеною у липні 2024 року, що не відповідає вимогам чинного законодавства, ПРРЕЕ та умовам договору».

У цьому ж рішенні Господарського суду Волинської області, яке залишено без змін судом апеляційної інстанції у справі № 903/892/24 фактично надано оцінку доводам позивача про укладення додаткових умов у тому числі шляхом вчинення конклюдентних дій та досліджено можливість визнання таких додаткових угод укладеними на що, господарський суд вказав: «Таким чином, матеріали справи не містять доказів, що підтверджують укладання між сторонами додаткових угод до договору щодо зміни ціни за одиницю товару, як того вимагають умови договору, додатку №3 до договору. Тобто, позивачем, всупереч частині першій статті 74, статей 76, 77 ГПК України, не було обґрунтовано належними та допустимими доказами підстав самостійного одностороннього збільшення складової тарифу на електроенергію - ціни за одиницю товару з 4,646808 грн з ПДВ до 7,130340 грн з ПДВ у червні 2024 року, до 7,806815 грн з ПДВ у липні 2024 року, до 7,532605 у серпні 2024 року (розміри наведені в актах приймання-передачі).».

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що додаткові угоди, що були надіслані Відповідачеві на офіційну електронну адресу таким, що не відповідають вимогам чинного законодавства та умовам Договору №854 про постачання електричної енергії споживачу від 21.05.2024 року, а тому не є такими, що можуть бути визнанні укладеними.

На підставі викладеного, у задоволенні позову слід відмовити з покладенням на позивача судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Проте, якщо подання сторони є вирішальним для результату проваджень, воно вимагає конкретної та прямої відповіді ("Руїс Торіха проти Іспанії").

Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами ("Ван де Гурк проти Нідерландів)".

Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті ("Гірвісаарі проти Фінляндії").

Згідно ж із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Отже, вказані рішення Європейського суду з прав людини суд застосовує у даній справі як джерело права.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 236-242 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» до Комунального підприємства “Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради» про визнання додаткових угод укладеними, відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення підписане 21.10.2025.

Суддя І. О. Гарбар