Рішення від 14.10.2025 по справі 902/1274/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"14" жовтня 2025 р. м. Вінниця Cправа № 902/1274/25

Господарський суд Вінницької області у складі судді Міліціанова Романа Валерійовича, при секретарі Іванець В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури, вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018, код - 02911102, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі

Ярмолинецької селищної ради, площа 600-річчя Ярмолинець, б. 1, селище Ярмолинці, Хмельницький район, Хмельницька область, 32100, код - 05399248

Відділу освіти Ярмолинецької селищної ради, площа 600-річчя Ярмолинець, буд. 1, селище Ярмолинці, Хмельницький район, Хмельницька область, 32100, код - 44082700

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл", вул. Привокзальна, буд. 36 б, м. Вінниця, 21001, код - 44618933

про стягнення 593 040,05 грн

ВСТАНОВИВ:

15.09.2025 року до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі Ярмолинецької селищної ради та Відділу освіти Ярмолинецької селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" про стягнення 593 040,05 грн заборгованості, з яких 537 370,00 грн попередньої оплати за товар, 25 469,86 грн пені та 30 200,19 грн інфляційних втрат за договором про закупівлю товару № 25 від 05.02.2024 року.

Ухвалою суду від 22.09.2025 року відкрито провадження у справі № 902/1247/25 за правила спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 14.10.2025 року.

29.09.2025 року до суду від представника повивача Ярмолинецької селищної ради надійшла заява (б/н від 29.09.2025 року) (вх.канц. № 01-34/10390/25), в якій останній зазначає, що підтримує заявлені позовні прокурора в повному обсязі та просить суд задоволити позов. Також, просить проводити розгляд справи за його відсутності.

30.09.2025 року від представника повивача Відділу освіти Ярмолинецької селищної ради до суду надійшла заява (б/н від 30.09.2025 року) (вх.канц. № 01-34/10449/25), в якій останній зазначає що підтримує заявлені позовні, просить суд проводити розгляд справи без його участі.

13.10.2025 року до суду від прокурора надійшло клопотання № 24-1477вих-25 від 13.10.2025 року, про відкладення розгляду справи на іншу дату, в зв'язку з зайнятістю прокурора в іншому судовому засіданні.

У судовому засіданні 14.10.2025 року прийняв участь прокурор. Представники позивачів та відповідача правом участі не скористались, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.

Щодо обізнаності відповідача про судове засідання, суд зазначає наступне.

Ухвалу суду від 22.09.2025 року надіслано відповідачу до електронного кабінету у системі ЄСІТС. Згідно довідки про доставку електронного листа, що оформлена відповідальним працівником Господарського суду Вінницької області, ухвалу суду від 22.09.2025 року надіслано ТОВ "АРМЕРІЯ ОЙЛ" та доставлено до електронного кабінету. Ст. 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно із ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. В силу п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставляння копії судового рішення до електронного кабінету особи.

За таких обставин у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення позивача та відповідача про дату, час та місце судового слухання, однак сторони не скористалися своїм правом на участь свого представника у судовому засіданні.

Враховуючи положення ст. ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за відсутності належно повідомленого відповідача.

Стислий виклад процесуальних позицій сторін.

Прокурор, в якості підстави позовних вимог, зазначає про укладення між Ярмолинецькою селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" договору про закупівлю товару № 25 від 05.02.2024 року.

Товариством з обмеженою відповідальністю "АРМЕРІЯ ОЙЛ" неналежно виконано умови укладеного договору. Порушене право позивача полягає у позбавленні останнього можливості реалізувати право на отримання оплаченого за бюджетні кошти товару за договором у повному обсязі.

Оскільки фінансування закупівлі за договором № 25 від 05.02.2024 року здійснювалось за кошти місцевого бюджету Хмельницькою окружною прокуратурою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі Ярмолинецької селищної ради та Відділу освіти Ярмолинецької селищної ради подано позов до суд про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" 537 370,00 грн попередньої оплати за товар, 25 469,86 грн пені та 30 200,19 грн інфляційних втрат за договором про закупівлю товару № 25 від 05.02.2024 року.

Матеріали справи не містять відзиву або іншої заяви по суті справи зі сторони відповідача в якому було б викладено процесуальну позицію останнього з приводу заявленого позову.

Із наявних у справі та досліджених судом доказів слідує, що Відділом освіти Ярмолинецької селищної ради проведено закупівлю UA-2024-01-08-006988-a паливно-мастильних матеріалів «код ДК 021:2015 - 09130000-9 «Нафта і дистиляти» (Бензин А-92, Дизельне паливо)» (Тендерна документація для проведення закупівлі "відкриті торги") (т. 1, а.с. 30-44).

За результатом проведеної закупівлі UA-2024-01-08-006988-a переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «АРМЕРІЯ ОЙЛ», що підтверджується Звітом про результати проведення процедури закупівлі UA-2024-01-08-006988-a від 05.02.2024 року (т.1, а.с. 22-23).

05.02.2024 року між Відділом освіти Ярмолинецької селищної ради (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМЕРІЯ ОЙЛ» (Постачальник) укладено Договір про закупівлю товару № 25, предметом якого є постачання паливно-мастильних матеріалів «код ДК 021:2015 - 09130000-9 «Нафта і дистиляти» (Бензин А-92, Дизельне паливо)», зазначений у специфікації до договору (Додаток № 1), а Покупець зобов'язався оплатити та прийняти вказаний товар (п.1.1 - 1.4 Договору) (т. 1, а.с. 24-28).

Сума Договору становить: 1 754 710,00 грн з ПДВ - 292 451,67 грн (п. 3.1 Договору.

Розрахунок за поставлений товар проводиться шляхом оплати Замовником після пред'явлення Постачальником рахунка на оплату товару (згідно п.7 ст. 51 Бюджетного кодексу України - за фактом поставки товару). До рахунка додаються - накладна (п. 4.1 Договору).

Строк (термін) поставки товару: до 31.12.2024 року (п. 5.1 Договору).

Термін дії талонів - не менше 6 місяців (п. 5.2 Договору).

Згідно п. 5.3 Договору місце поставки товарів, є адреса: 32100, Хмельницька обл., Хмельницький район, смт. Ярмолинці вул. Площа 600 річчя Ярмолинець, 1.

Постачальник зобов'язаний одночасно з Товаром передати Замовнику документи, що стосуються Товару та підлягають переданню разом із Товаром відповідно до Договору, та актів цивільного законодавства (п. 5.4 Договору).

Згідно до п.6.3.1 - 6.3.2 Договору Постачальник зобов'язаний забезпечити постановку товарів у строки, встановленні цим Договором, забезпечувати поставку товарів, якість яких відповідає умовам встановлених цим Договором.

Пунктом 7.1 Договору передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором. У разі порушення строків поставки товару за цим договором замовник має право стягнути з постачальника пеню в розмірі 0,1% від суми непоставленого (недопоставленого) товару за кожен день прострочення.

Відповідно п. 10.1 договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2024 включно, але в будь якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

Згідно додатку №2 до тендерної документації наявність довірчих документів (талони, скретч картки тощо) повинні бути номіналом 10, 15 літрів з строком дії не менше 6 (шести) місяців з дати отримання їх замовником згідно накладної (п.3.3.2)

Учасник повинен мати розгалужену систему АЗС/АЗК на території Ярмолинецької територіальної громади (п.3.1).

Заправка повинна здійснювати на АЗС/АЗК учасника згідно довірчого документа (талони, скретч картки тощо). Довірчий документ є підставою для видачі (заправки) з АЗС/АЗК вказаного у карті об'єму і марки палива (п.3.2.)

На підставі видаткової накладної №0005/0000242 від 06.02.2024 року Відділом освіти Ярмолинецької селищної ради оплачено бензин А-92 на суму 55 660,00 грн та дизпаливо на суму 1 699 050,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями №18 від 07.02.2024 року на суму 11 750,00 грн, №55 від 07.02.2024 року на суму 6 900,00 грн, №55 від 07.02.2024 року на суму 1 657 420,00 грн, №56 від 07.02.2024 року на суму 39 220,00 грн, №56 від 07.02.2024 року на суму 39 420,00 грн (т. 1, а.с. 52-57).

Протягом дії договору у 2024 році відділом освіти Ярмолинецької використано одержано 370 л бензину А-92 на суму 17 020,00 грн та 25 480 л дизельного палива на суму 1 187 560,00 грн.

Відповідачем не надано у розпорядження позивачу оплачене дизельне паливо в кількості 780 літрів бензину А-92 та 10670 л дизельного палива на загальну суму 537 610 грн.

ТОВ "Армерія Ойл" гарантійними листами та довідками долученими до тендерної документації на закупівлю гарантувало відділу освіти Ярмолинецької селищної роди забезпечення відпуску бланків-дозволів номіналами 10 л та 15 л без терміну до повного їх використання, заправка автомобілів буде проводитися цілодобово на усіх партнерських АЗС (т. 1, а.с. 45-49).

07.02.2025 року позивачем на адресу відповідача надіслано претензію №82 з вимогою виконати взяті на себе зобов'язання (т. 1, а.с. 83-84).

17.06.2025 року позивачем на адресу відповідача повторно надіслано претензію № 291 (т. 1, а.с. 85-86).

Визначаючись щодо процесуальних підстав представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Положення пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України "Про прокуратуру".

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті (абзаци 1 і 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру").

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци 1-3 частини статті 23 Закону України "Про прокуратуру").

Виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття "інтерес держави".

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави", висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як зазначено в преамбулі Закону України "Про публічні закупівлі", цей Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальної громади та об'єднаних територіальних громад. З наведеного слідує, що потреби територіальної громади у певних товарах, роботах та послугах, реалізуються виключно через правовий механізм публічних закупівель.

Оскільки закупівля замовником послуг для забезпечення потреб територіальної громади є публічною закупівлею, тому правильне застосування Закону України "Про публічні закупівлі" входить в поняття "інтерес держави", на захист якого прокурором подано цей позов.

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, зокрема, що до повноважень міської ради належить питання стосовно розгляду прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання бюджету.

Тобто, Ярмолинецька селищна ради є органом, який наділений повноваженнями щодо розпорядження коштами місцевого бюджету. Правомірне та раціональне використання бюджетних коштів беззаперечно становить інтерес територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради.

Місцеве самоврядування є способом реалізації народом належної йому влади, яка діє на принципах (засадах) державної підтримки та гарантування державою місцевого самоврядування (ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до оголошення про проведення відкритих торгів, джерелом фінансування предмету закупівлі UА-2024-01-08-006988-а, а саме: закупівля палива, є кошти місцевого бюджету Ярмолинецької селищної ради.

Стороною правочину, що обґрунтовує предмет даного позову, виступає відділ освіти Ярмолинецької селищної ради.

У відповідності до п.1.1 Розділу 1 Положення про відділ освіти Ярмолинецької селищної ради, затвердженого рішенням 5 сесії VIII скликання № 16 чергової сесії Ярмолинецької селищної ради від 12.01.2021 відділ освіти Ярмолинецької селищної ради є структурним підрозділом Ярмолинецької селищної ради, який створюється Ярмолинецькою селищною радою, є підзвітним і підконтрольним Ярмолинецькій селищній раді, з питань здійснення делегованих йому повноважень, підзвітний Департаменту освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, (п.1.1 Положення).

Відділ освіти Ярмолинецької селищної ради організовує закупівлю товарів, робіт, послуг у підпорядкованих йому закладах освіти, у тому числі харчування дітей у закладах освіти.

Порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі" у свою чергу, унеможливлює раціональне та ефективне використання бюджетних коштів і здатне спричинити істотної шкоди не тільки інтересам територіальної громади, але й інтересам держави. Держава намагається створити умови для ефективного використання бюджетних коштів при закупівлі товарів, робіт та послуг, створюючи відповідні механізми при проведенні закупівель, які закладені у цьому Законі. Дотримуватися цих правил повинні всі учасники процедур закупівель.

Згідно п.3 ч.1 ст.2 Закону, замовниками, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону є юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів.

Про підставність звернення прокурора в інтересах держави в особі засновника та розпорядника бюджетних коштів по відношенню до комунального некомерційного підприємства, яке виступає стороною договору про закупівлю, також зазначено у постанові Верховного Суду від 26.10.2022 у справі №904/5558/20.

Згідно з положеннями ст. 22 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету, зобов'язані ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері.

Статтею 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує, зокрема, досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень ( пункт 3 частини 1 статті 26).

Хмельницька окружна прокуратура звернулась до Ярмолинецької селищної ради звернулась з листом №50/1-3327 вих-25 від 21.05.2025 року з приводу наміру вжиття заходів, спрямованих на стягнення з ТОВ "Армерія ойл" вартості недопоставленого товару (т. 1, а.с. 71).

22.05.2025 року відповідь (лист № 251) Ярмолинецька селищна рада повідомила прокуратуру, що із відповідною позовною заявою до суду звертатися не буде, зважаючи на відсутність видатків на звернення до суду (т. 1, а.с. 82).

Враховуючи повідомлення прокурором позивача про намір звернення до суду та не вчинення останнім дій стосовно захисту інтересів держави, судом встановлено, що прокурором підтверджено підстави представництва інтересів та дотримано попереднього порядку звернення до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

В силу ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Згідно із ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 691 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.

Судом встановлено, Відділу освіти Ярмолинецької селищної ради оплачено бензин А-92 на суму 55 660,00 грн та дизпаливо на суму 1 699 050,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями №18 від 07.02.2024 року на суму 11 750,00 грн, №55 від 07.02.2024 року на суму 6 900,00 грн, №55 від 07.02.2024 року на суму 1 657 420,00 грн, №56 від 07.02.2024 року на суму 39 220,00 грн, №56 від 07.02.2024 року на суму 39 420,00 грн (т. 1, а.с. 52-57).

Протягом дії договору у 2024 році відділом освіти Ярмолинецької використано одержано 370 л бензину А-92 на суму 17 020,00 грн та 25480 л дизельного палива на суму 1 187 560,00 грн.

Залишок не отриманого товару становить дизельне паливо в кількості 780 літрів бензину А-92 та 10670 л дизельного палива на загальну суму 537 610 грн.

Частиною 1 статті 662 ЦК України передбачено, що продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Згідно із ст. 663 ЦК України, продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

В силу вимог ст. 610, ч. 2 ст. 615 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

Відповідач повинен був забезпечити передачу паливно-мастильних матеріалів на підставі переданих талонів (скретч-карток) шляхом заправки автомобілів у мережі АЗС, які позивач оплатив.

Талони є способом забезпечення оперативного обліку та фактичного відпуску обсягів пального, продаж (постачання) якого мав відбутись у межах господарського договору про закупівлю товарів.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997 затверджені Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, згідно з якими торгівля нафтопродуктами, призначеними для відпуску споживачам, здійснюється через мережу автозаправних станцій, авто газозаправних станцій та авто газозаправних пунктів (надалі - АЗС) (абзац 2 п. 3 Правил).

Згідно із п. 9 Правил, розрахунки за реалізовані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із використанням електронних платіжних засобів, паливних карток, талонів, відомостей на відпуск пального тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з продукцією споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару.

Спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 затверджена Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (надалі - Інструкція).

Згідно із п. 3 Інструкції, талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Порядок відпуску нафтопродуктів за талонами визначений у п.п. 10.3.3. Інструкції, а саме: форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери (п.п. 10.3.3.1); заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП (п.п. 10.3.3.2).

Виходячи з наведеного, талон є документом, який засвідчує право його власника отримати пальне на АЗС.

Однак, Відділом освіти Ярмолинецької селищної ради частково отримано паливо. Решта пального позивачем не отримана з причини відсутності дизпалива на АЗС.

Статтею 664 Цивільного кодексу України передбачено, що обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар. Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець про це поінформований.

Відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Частиною другою статті 693 Цивільного кодексу України закріплено, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Зі змісту зазначеної норми права, умовою її застосування є неналежне виконання продавцем свого зобов'язання зі своєчасного передання товару покупцю, а у разі настання такої умови покупець має право діяти альтернативно: або вимагати передання оплаченого товару від продавця, або вимагати повернення суми попередньої оплати.

Суд відзначає, що відповідачем не спростовано, як переліку невикористаних позивачем талонів, так і не надано власного розрахунку суми грошових коштів, що підлягає компенсації, відтак перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд погоджується із загальною вартістю товару, який фактично не може бути отриманий та підлягає сплаті позивачу, вважає його вірним та арифметично правильним.

Обставини не передання відповідачем товару підтверджено вірогідними доказами (ст. 79 ГПК України), належність та допустимість яких не спростовано відповідачем з дотриманням вимог ст. ст. 73-78 ГПК України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позову про стягнення з відповідача 537 370,00 грн попередньої оплати за товар за договором про закупівлю товару № 25 від 05.02.2024 року правомірними та обґрунтованими, тому задовольняє їх у повному обсязі.

Крім суми основного боргу, заявлено до стягнення 30 200,19 грн інфляційних втрат.

Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.

Таким чином, заявлена позивачем вимога щодо стягнення з відповідача нфляційних втрат є правомірною та обґрунтованою, оскільки відповідає вимогам чинного законодавства України.

Здійснивши розрахунок за допомогою інтегрованого в систему інформаційно-правового забезпечення "Ліга:Закон Еліт 9.1.5" калькулятора суми інфляційних втрат судом помилок не виявлено.

З урахуванням чого, вимоги позову про стягнення інфляційних втрат в сумі 30 200,19 грн підлягають задоволенню.

Судом також розглянуто вимоги позову про стягнення пені 25 469,86 грн.

Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день простроченого виконання.

Згідно зі ст. 550 ЦК України, право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. Статтею 552 ЦК України визначено, що сплата неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі. Сплата (передання) неустойки не позбавляє кредитора права на відшкодування збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.

Пунктом 7.1 Договору передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором. У разі порушення строків поставки товару за цим договором замовник має право стягнути з постачальника пеню в розмірі 0,1% від суми непоставленого (недопоставленого) товару за кожен день прострочення.

Суд зауважує, що на правовідносини сторін не поширюється дія Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", оскільки суб'єктами застосування зазначеного закону є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.

Однак, Відділ освіти Ярмолинецької селищної ради, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є органом місцевого самоврядування.

Крім того, сторона договору виконує частину делегованих органом місцевого самоврядування функцій та не є окремим суб'єктом господарювання, тому на вимоги позову не поширюються обмеження стосовно стягнення пені.

Здійснивши розрахунок за допомогою інтегрованого в систему інформаційно-правового забезпечення "Ліга:Закон Еліт 9.1.5" калькулятора суми пені, за період з 01.01.2025 року по 20.06.2025 року, судом отримано пеню в сумі 91 890,27 грн (537 370,00 x 0.1 x 171 : 100).

Відповідно до ч. 1 ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Зважаючи, що визначення предмету позову є диспозитивним правом та прерогативою позивача (прокурора), тому, вимоги про стягнення пені підлягають задоволенню у межах предмету позову.

Підсумовуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню повністюі.

Судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 8, 10, 11, 13-15, 18, 42, 45, 46, 73-80, 86, 91, 113, 118, 123, 126, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов Заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури (вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018, код - 02911102) задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРМЕРІЯ ОЙЛ" (вул. Привокзальна, буд. 3Б, м. Вінниця, 21001, код - 44618933) на користь Ярмолинецької селищної ради (площа 600-річчя Ярмолинець, б. 1, селище Ярмолинці, Хмельницький район, Хмельницька область, 32100, код - 05399248, р/р IBAN UA 518201720344270024000030302 в ДСУ м. Київ УДКСУ у Ярмолинецькому районі) 537 370,00 грн - попередньої оплати за Договором про закупівлю товару №25 від 05.02.2024 року, 30 200,19 грн - інфляційних втрат, 25 469,86 грн - пені.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМЕРІЯ ОЙЛ» (вул. Привокзальна, буд. 3Б, м. Вінниця, 21001, код - 44618933) на користь Хмельницької обласної прокуратури (вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018, код - 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р UA188201720343120002000002814) 8 895,60 грн - судових витрат зі сплати судового збору на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , МФО 820172.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Копію судового рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС та на електронні адреси, за їх відсутності - рекомендованим листом, з повідомленням про вручення поштового відправлення: прокурору - sekretariat@khmel.gp.gov.ua, позивачу 1 - yarm.selrada@ukr.net, позивачу 2 - yarmolyntsi.osvita@ukr.net, відповідачу - armeriya@ukr.net.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 20 жовтня 2025 р.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - Хмельницькій окружній прокуратурі (вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018)

3 - Ярмолинецькій селищній раді (площа 600-річчя Ярмолинець, б. 1, селище Ярмолинці, Хмельницький район, Хмельницька область, 32100)

4 - Відділу освіти Ярмолинецької селищної ради (площа 600-річчя Ярмолинець, буд. 1, селище Ярмолинці, Хмельницький район, Хмельницька область, 32100)

5 - ТОВ "Армерія Ойл" (вул. Привокзальна, буд. 36 б, м. Вінниця, 21001)