вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"29" вересня 2025 р. Справа№ 904/3649/24
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Буравльова С.І.
Шапрана В.В.
секретар судового засідання - Король Д.А.
учасники справи:
від позивача : Носова В.І.;
від відповідача : Сердійчук О.Л.;
від третьої особи: Ільмухіна Т.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"
на рішення Господарського суду міста Києва від 17.04.2025 (Повний текст рішення складено та підписано 13.05.2025)
та на додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 (Повний текст додаткового рішення складено та підписано 26.05.2025)
у справі №904/3649/24 (суддя - С.О. Щербаков)
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»
про спонукання виконати певні дії
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", в якому просить суд зобов'язати відповідача зробити перерахунок вартості природного газу, отриманого ОСББ "Зірка 51М" у листопаді та грудні 2021 за типовим договором постачальника останньої надії, шляхом застосування розрахунку вартості отриманого природного газу у листопаді 2021 за 1 куб. метр 7, 42 грн. (з урахуванням податку на додану вартість та транспортування) та у листопаді 2021 за 1 куб. метр 7, 96 грн. (з урахуванням податку на додану вартість та транспортування) та відобразити такий перерахунок у відповідних рахунках та актах за листопад та грудень 2021.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.08.2024 матеріали позовної заяви Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" передано за територіальною підсудністю до Господарського суду міста Києва.
Позовні вимоги ОСББ "Зірка 51М"обґрунтовані положенням Закону України № 2479-ІХ «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» (далі - Закон № 2479-ІХ), відповідно до абзацу 3 частини 1 Прикінцевих та перехідних положень якого непогашена на день набрання чинності цим Законом кредиторська заборгованість об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку або іншої уповноваженої співвласниками відповідно до законодавства особи, яка шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, в їхніх інтересах укладає договір про постачання природного газу для роботи газових котелень (дахових, прибудованих та/або таких, що розташовані на прибудинковій території) для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку, за природний газ, спожитий у жовтні - листопаді 2021 року з ресурсу постачальника «останньої надії», підлягає списанню в обліку такого постачальника з дня набрання чинності цим Законом в обсязі, що перевищує вартість природного газу, придбаного за ціною 7,42 тисячі грн за 1000 м куб. Крім того, ОСББ «Зірка 51М» обґрунтовувало свої вимоги тим, що оскільки теплова енергія, яку виробляє дахова котельня у житловому будинку Позивача, не призначена для реалізації, продажу з метою отримання прибутку, а призначена виключно для забезпечення потреб мешканців багатоквартирних будинків в опаленні житлових приміщень та гарячій воді, то таке споживання мало б відбуватись за ціною за 1 куб. метр 7,96 грн.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.04.2025 у справі №904/3649/24 позов задоволено повністю, зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" зробити перерахунок вартості природного газу отриманого Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" у листопаді та грудні 2021 за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії", шляхом застосування розрахунку вартості отриманого природного газу у листопаді 2021 за 1 куб. метр 7, 42 грн. (з урахуванням податку на додану вартість та транспортування) та у грудні 2021 за 1 куб. метр 7, 96 грн. (з урахуванням податку на додану вартість та транспортування) та відобразити такий перерахунок у відповідних рахунках та актах за листопад та грудень 2021.
Додатковим рішенням Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 у справі №904/3649/24 клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" про ухвалення додаткового рішення задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" 20 000, 00 грн витрат на професійну правничу допомогу. В іншій частині клопотання відмовлено.
Не погоджуючись з указаними рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" 02.06.2025 через електронний кабінет подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 17.04.2025 у справі № 904/3649/24 та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Скасувати додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 у справі № 904/3649/24 в частині задоволення клопотання ОСББ "Зірка 51М" про стягнення з ТОВ "ГК "Нафтогаз України" витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 20 000 (двадцять тисяч) грн 00 коп. та ухвалити в цій частині нове рішення, яким у задоволенні клопотання ОСББ "Зірка 51М" відмовити повністю.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 06.06.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на рішення Господарського суду міста Києва від 17.04.2025 та на додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 у справі 904/3649/24, розгляд призначено на 09.07.2025.
23.06.2025 третя особа через систему «Електронний суд» подала відзив на апеляційну скаргу у якому просила суд задовольнити апеляційну скаргу та скасувати рішення місцевого господарського суду.
25.06.2025 ОСББ "Зірка 51М" через систему «Електронний суд» подало письмовий відзив на апеляційну скаргу у якому просило рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У судовому засіданні 09.07.2025 було оголошено перерву до 06.08.2025, 06.08.2025 - до 29.09.2025.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" є неприбутковою організацією, яка забезпечує теплом співвласників будинку (побутових споживачів) за адресою: м. Дніпро, вул. Мандриківська, буд. 51 М.
ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 04.07.2017 № 880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу.
Відповідно до пункту 26 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу", постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Разом із цим, згідно статті 15 Закону, у разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника "останньої надії", постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Правил, постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачу (за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта) та оператору газорозподільної системи (за умови відсутності заборгованості перед постачальником "останньої надії") в таких випадках:
- банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу;
- зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника;
- відсутність підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником "останньої надії" відключення по об'єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу, споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператору газорозподільної системи); відсутність побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії (точки комерційного обліку споживача) в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу та споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії.
Постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) за участю операторів газорозподільних систем (далі - оператори ГРМ) об'єми природного газу, спожитого Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" у листопаді та грудні 2021 автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об'ємів, поставлених відповідачем.
Правове регулювання технічних, організаційних, економічних та правових засад функціонування газотранспортної системи України здійснюється Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1378/27823 (далі-"Кодекс ГТС").
Відповідно до положень пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.
Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи (пункт 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
Отже, суб'єкти ринку природного газу (в даному випадку позивач та відповідач, як продавець та покупець природного газу, відповідно), користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГТС.
Інформаційна платформа має бути доступною всім суб'єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов'язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень (пункт 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
Таким чином, відповідач, як суб'єкт ринку природного газу має право доступу до Інформаційної платформи у межах прав на перегляд відображених відомостей.
Абзацом 2 пункту 1 глави 2 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що для кодування використовується ЕІС-код, при цьому, згідно з абзацом 4 вказаного пункту глави 2 розділу IV Кодексу ГТС кожному суб'єкту ринку природного газу та/або точці комерційного обліку може бути присвоєно лише один ЕІС-код.
Враховуючи вищевикладене, в інформаційній платформі споживач з ЕІС-кодом 56XQ00016881D00X (позивач) був закріплений за постачальником "останньої надії" ТОВ "ГК "Нафтогаз України" (ЕІС-код 56Х930000008780В) (відповідач), зокрема, у періоди з листопада 2021 по грудень 2021.
Факт включення позивача до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу, спожитого позивачем, до портфеля постачальника "останньої надії" з наведених вище підстав підтверджується, зокрема:
- інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" з EIC-кодом 56XQ00016881D00X від оператора ГРМ (Форма № 10);
- відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом 56XQ00016881D00X (надається у вигляді принтскрину з особового кабінету відповідача на інформаційній платформі Оператора ГТС)
- актами приймання - передачі природного газу за листопад 2021 року та грудень 2021 року.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2496 від 30.09.2015 (далі - Правила), договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника "останньої надії" та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання.
Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - договір) затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501.
Таким чином, між Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (постачальник) укладено типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії".
Відповідно до пункту 2.1. договору постачальник зобов'язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
Згідно п. 3.1. договору, постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Відповідно до п. 3.3. договору, період безперервного постачання природного газу постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору.
Згідно п. 4.2. договору, об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ/ оператора ГРМ (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора ГТС та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Постачальник зобов'язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено) - п. 4.3. договору.
Відповідно до п. 1-3, 6, 8-9 п. 5.1. договору споживач має право: отримувати природний газ на умовах, зазначених у цьому договорі; безоплатно отримувати всю інформацію стосовно прав та обов'язків його та постачальника та інформацію про ціну природного газу, порядок оплати за спожитий газ, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та цього договору; безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші показання власного споживання природного газу; вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звірки розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим договором та законодавством порядку; вільно обирати іншого постачальника та розірвати цей договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку; оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальника, що порушують права споживача, та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинними нормативно-правовими актами та цим договором.
Згідно з п.п.1, 3, 4 п. 5.2 договору споживач зобов'язується забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього договору, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, а також протягом 5 робочих днів повідомляти постачальника про всі зміни персоніфікованих даних.
За умовами пп. 1, 3, 7 п.6.1 договору постачальник має право, серед іншого, отримувати від споживача плату за поставлений природний газ; ініціювати припинення постачання природного газу споживачу у порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством; мати інші права, передбачені чинними нормативно-правовими актами і цим договором.
Відповідно до пп. 1, 3, 4 п. 6.2 договору постачальник зобов'язується, серед іншого: забезпечити безперервне постачання природного газу в порядку та на умовах, передбачених цим договором; обчислювати і виставляти рахунки споживачу за поставлений природній газ відповідно до вимог та у порядку, передбачених правилами постачання та цим договором; протягом десяти робочих днів після початку постачання поінформувати споживача про здійснення постачання природного газу постачальником (із зазначенням дня початку постачання та діючої ціни на момент початку постачання) шляхом направлення письмового повідомлення на поштову адресу споживача.
Цей договір набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником. Розірвання (припинення дії) договору не звільняє споживача від обов'язку сплатити заборгованість постачальнику за договором (п. 11.1 договору).
06.01.2022 року ОСББ "Зірка 51М" отримало від відповідача Акт № 21214 приймання-передачі природного газу від 30.11.2021 року (за листопад 2021 р.) на загальну суму 268 630, 48 грн та загальний обсяг газу 6,68782 тис.м.куб за листопад 2021 та рахунок № 30381 від 10.12.2021.
Згідно вказаного акту природний газ власного видобутку за період з 01.11.2021 по 30.11.2021 в обсязі 6,68782 тис.м.куб розрахований відповідачем за тарифом від 28, 37 грн до 37, 59 грн за 1 куб.метр., проте позивач не погодився з таким розрахунком відповідача та звернувся до нього з листом № 02/01 від 11.01.2022 з прохання здійснити перерахунок, як для побутових споживачів, а саме на рівні 7, 96 грн за 1 куб. метр.
Листом № 119/4.1-2045-2022 від 03.02.2022 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку за тарифом для населення (побутового споживача).
13.01.2022 ОСББ "Зірка 51М" здійснило оплату за отриманий природний газ з розрахунку 7,96 грн на 6687,69 куб.метр у сумі 53 234, 05 грн
20.01.2022 позивач отримав від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" акт коригування № 29038 від 23.12.2022 за результатами коригування за листопад 2021 року загальна сума до сплати складала 268 530, 83 грн.
15.02.2022 позивач здійснив оплату за транспортування природного газу у сумі 913, 40 грн.
04.02.2022 року ОСББ "Зірка 51М" отримало від ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Акт № 31980 приймання - передачі природного газу від 31.12.2021 року на загальну суму 669 907, 03 грн за загальний обсяг газу 12,15020 тис.м3 за грудень 2021, а також рахунок № 2619 від 12.01.2022. За вказаним актом природний газ власного видобутку за грудень місяць 2021 в обсязі 12, 15020 тис.м.куб розрахований відповідачем за тарифом від 32 138, 255 грн до 72 884, 558 грн за 1 куб.метр.
07.02.2022 позивач звернувся до відповідача з листом № 06/02 від з проханням здійснити перерахунок, як для побутових споживачів, а саме на рівні 7, 96 грн за 1 куб. м.
06.04.2022 листом № 119/4.1-4777-2022 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку за тарифом, як для населення (побутового споживача).
20.08.2022 позивач здійснив часткову оплату за отриманий у грудні 2021 року природний газ у сумі 20 000, 00 грн.
06.01.2023 позивач отримав від відповідача лист № 119/03-21537-2022 від 08.12.2022 та акт взаємних розрахунків, за яким станом на 03.09.2022 заборгованість ОСББ "Зірка 51М" перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" складає 864 321, 81 грн.
Звертаючись до суду із даним позовом, позивач посилається на те, що всі співвласники будинку позивача є фізичними особами, тобто побутовими споживачами, а спожитий природний газ не призначений для реалізації, продажу з метою отримання прибутку, а призначений виключно для забезпечення потреб мешканців багатоквартирних будинків, тому відповідач з урахуванням змін до законодавства зобов'язаний був здійснити перерахунок заборгованості за отриманий позивачем природний газ за листопад та грудень 2021 року на рівні 7, 42 грн та 7,96 грн відповідно, чого відповідачем не здійснено.
Перевіривши застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги скаржника. При цьому судом враховується наступне.
Основними нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність у сфері постачання природного газу, є Закон України від 09.04.2015 № 329-VIII «Про ринок природного газу» (далі - Закон № 329-VIII) та Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 (далі - Правила постачання). Відповідно до п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону № 329-VIII постачальник «останньої надії» - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закон № 329-VIII у разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника «останньої надії», постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника «останньої надії», та на умовах типового договору постачання постачальником «останньої надії», що затверджується Регулятором.
Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 (далі - Кодекс ГТС). Постачальник «останньої надії» визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р ТОВ «ГК «Нафтогаз України» було обрано постачальником «останньої надії» строком на три роки.
Пунктом 1 Розділу VI Правил передбачено, що постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501 (далі - Типовий договір ПОН), який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів. Внесення до реєстру постачальника «останньої надії» здійснюється автоматично у випадках, передбачених правилами постачання природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та з підстав, визначених Кодексом ГТС.
Відповідно до п. 2 глави 5 розділу ІV Кодексу ГТС зі змінами внесеними постановою НКРЕКП від 08.07.2021 № 1120 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП», реєстрація побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умовами відсутності на інформаційній платформі про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта у випадках, серед іншого, відсутності за три дні до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, в Реєстрі іншого постачальника. У такому випадку постачання здійснюється з дня наступного за кінцевим днем постачання попереднім постачальником.
ТОВ «ГК «Нафтогаз України» звернулось з позовом до відповідного адміністративного суду до НКРЕКП, в якому просить суд визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову НКРЕКП від 08.07.2021 № 1120 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП» у частині, що порушує права Товариства. Зазначений позов розглядається в адміністративній справі №640/5663/22, остаточне рішення у якій не прийнято.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 № 1102 пункт 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії», затвердженого постановою КМУ від 30.09.2015 № 809 доповнено новим абзацом, за змістом якого переможець конкурсу погоджується, що він як постачальник останньої надії буде здійснювати постачання природного газу за ціною, що з 1 жовтня 2021 р. визначається за відповідною формулою.
Переможець конкурсу обирається простою більшістю голосів членів конкурсної комісії. Переможець конкурсу погоджується, що: для побутових споживачів постачання природного газу з 1 жовтня по 30 листопада 2021 р. здійснюється постачальником «останньої надії» за ціною, що не може перевищувати 7,96 гривні за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість; для бюджетних установ (у значенні Бюджетного кодексу України), закладів охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладів охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) постачання природного газу з 1 жовтня по 30 листопада 2021 р. здійснюється постачальником «останньої надії» за ціною, що не може перевищувати 16,8 гривні за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість.
Колегія суддів відзначає, що місцевим господарським судом було помилково застосовано норму права, яка не підлягала застосуванню до правовідносин щодо постачання природного газу, які виникли між сторонами у грудні 2021 року, оскільки судом застосовано обмеження ціни, визначені постановою КМУ від 09.12.2020 №1236 (в редакції від 30.11.2021) для періоду з 1 жовтня по 30 листопада 2021 року, якими врегульовано граничну ціну на природний газ за договорами постачання: між побутовими споживачами та постачальником «останньої надії» - на рівні 7,96 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість); з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021/22 року.
Матеріали справи підтверджено, що ТОВ «ГК «Нафтогаз України» належним чином виконало взяті на себе зобов'язання за договором, укладеним на підставі Типового договору ПОН, та поставило ОСББ «Зірка 51М» природний газ на загальну суму 938 537,51 грн, а саме: з 01.11.2021 по 30.11.2021 в об'ємі (обсязі) 6,68782 тис. куб. м на суму 268 630,48 грн, в той час як ОСББ «Зірка 51М» здійснило оплату лише частково в сумі 54 147,45 грн за поставлений природний газ; 02.12.2021 по 31.12.2021 в об'ємі (обсязі) 12,15020 тис. куб. м на суму 669 907,03 грн, в той час як ОСББ «Зірка 51М» здійснило оплату лише частково в сумі 91 462,75 грн за поставлений природний газ.
Суд відзначає, що правовідносини сторін виникли на підставі Типового договору ПОН, який долучений до матеріалів позовної заяви Позивачем, підписаний обома сторонами та засвідчений їх печатками.
Так, колегія суддів враховує, що договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника (п. 1 розділу VI Правил постачання). Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу ГТС. ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не має права самостійно включати споживачів до реєстру постачальника «останньої надії» та укладати з ними договори з власної ініціативи чи з ініціативи споживачів.
У зв'язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) за участю операторів газорозподільних систем (далі - Оператори ГРМ) об'єми природного газу, спожитого Позивачем з 01.11.2021 по 30.11.2021, та з 02.12.2021 по 31.12.2021 (спірні періоди) автоматично включено до портфеля постачальника «останньої надії» - ТОВ «ГК «Нафтогаз України», і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об'ємів, поставлених Відповідачем.
Відповідно до підпункту 4.2. розділу IV Типового договору ПОН об'єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора ГТС та доведені Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Кількість отриманого газу доведена Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу на підставі якого складені акти прийманняпередачі послуг розподілу газу. Також така інформація доступна Відповідачу на інформаційні платформі Оператора ГТС за ЕІС-кодом, як суб'єкту ринку природного газу у межах прав на перегляд відображених відомостей. Відповідно до пункту 2 глави 7 розділу XIІ Кодексу ГТС у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово.
У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М). Таким чином, об'єм (обсяг) спожитого Споживачем природного газу передається Оператором ГРМ в інформаційну платформу Оператора ГТС та використовується Постачальником для розрахунку вартості спожитого природного газу. Отже, ТОВ «ГК «Нафтогаз України» проводить нарахування вартості спожитого Позивачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об'єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу, які отримує в процесі доступу до інформаційної платформи Оператора ГТС.
Згідно з п. 2 глави 4 розділу ІV Кодексу ГТС інформація про споживачів в інформаційній платформі має містити щонайменше: належність споживача до категорії споживачів, постачання яким може здійснюватися в рамках спеціальних обов'язків, які в установленому порядку покладені рішенням Кабінету Міністрів України на підставі статті 11 Закону № 329- VIII (підпункт 12); належність споживача до категорії виробників теплової енергії (підпункт 14); належність споживача до категорії бюджетних установ та організацій (підпункт 15).
Відповідно до п. 5 глави 4 розділу ІV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранспортної системи, погодженими з Регулятором, повинні вносити до інформаційної платформи інформацію, зокрема, визначену підпунктами 1, 2, 5 - 8, 12, 13, 14, 15, 17 пункту 2 цієї глави, по всіх споживачах, підключених до газорозподільної системи. Тобто, належність споживача до тієї чи іншої категорії (промисловість, бюджет, виробники теплової енергії, населення, інші, передбачені законодавством) визначає Оператор ГРМ. Позивача віднесено Оператором ГРМ до категорії виробників теплової енергії (теплогенеруюча організація).
Крім того, в пункті 23 ч. 1 ст. 1 Закону № 329-VIII зазначено, що побутовий споживач - це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Аналогічне визначення побутовому споживачу наведено у п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ та п. 5 розділу І Правил постачання природного газу. Абзацом 4 п.8 розділу ХІІ Кодексу ГРМ визначено, що природний газ може бути розподілений в розрізі наступних категорій споживачів: Промисловість; Бюджет; Виробники теплової енергії; Населення; Інші передбачені законодавством. Відповідно до Кодексу ГТС виділяють такі категорії споживачів природного газу, як: Споживачі, постачання яким може здійснюватися в рамках спеціальних обов'язків, які в усталеному порядку покладенні рішенням Кабінету Міністрів України на підставі ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу», яка включає в себе споживачів постачальника зі спеціальними обов'язками; Побутовий споживач, яка включає в себе споживачів - фізичних осіб, які придбають природний газ з метою використання для власних потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; Виробники теплової енергії; Бюджетні установи та організації, яка включає в себе бюджетні установи в значенні Бюджетного кодексу України.
Категорія «населення», «побутовий споживач», що передбачені Кодексом ГРМ/ГТС не ототожнюються з категорією «виробники теплової енергії». Таким чином, можна стверджувати, що під виробником теплової енергії слід розуміти, споживачів (підприємства, установи, організації, що здійснюють виробництво теплової енергії для потреб споживачів або підприємств, установ, організацій, яке здійснюється за допомогою об'єктів не пристосованих до зміни палива).
Таким чином, нормами чинного законодавства не передбачено правових підстав для віднесення будь-якої юридичної особи до категорії побутових споживачів, а також не передбачено прирівняння юридичних осіб до побутових споживачів.
Отже, ОСББ «Зірка 51М» придбало природний газ не для власних побутових потреб, а для перетворення природного газу в теплову енергію за допомогою котельні, що працює на природному газі, у зв'язку відсутні підстави відносити Позивача до категорії побутових споживачів.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано», ціна на природний газ для побутових споживачів, а також об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів, іншої уповноваженої співвласниками відповідно до законодавства особи, яка шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, в їхніх інтересах укладає договір про постачання природного газу для роботи газових котелень (дахових, прибудованих та/ або таких, що розташовані на прибудинковій території) для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку (крім нежитлових приміщень), виробників теплової енергії - якщо вони використовують природний газ для виробництва теплової енергії для населення та уклали договір з суб'єктом ринку природного газу, на якого відповідно до частини першої статті 11 Закону № 329-VIII покладено спеціальні обов'язки, не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалась у відносинах між постачальниками та відповідними споживачами станом на 24 лютого 2022 року.
За таких обставин, спеціальним законом встановлено обмеження щодо граничних цін (тарифів) на природний газ для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, які використовують природний газ на підставі договору, укладеним саме з суб'єктом ринку природного газу, на якого відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 329-VIII покладено спеціальні обов'язки, а не постачальником «останньої надії». Відтак, визначення умов постачання природного газу постачальником «останньої надії» безпосередньо пов'язане із внесенням відповідних даних про споживача до Інформаційної системи Оператора ГРМ, якими постачальник «останньої надії» керується при виконання обов'язку щодо постачання природного газу.
Таким чином, між Позивачем та Відповідачем було укладено договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» шляхом приєднання до нього сторін; договір є таким, що виконаний належним чином в частині постачання та отримання природного газу, та відповідно, під час виконання договору сторонам були відомі істотні умови такого договору. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об'єднання за рішенням загальних зборів має право, серед іншого, виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об'єднання є загальні збори об'єднання, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. У наданих Позивачем статуті та протоколах загальних зборів відсутні відповідні рішення уповноважених на те органів ОСББ «Зірка 51М» щодо надання йому права виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
В той же час, відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства.
Таким чином, між Позивачем та Відповідачем було укладено договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» шляхом приєднання до нього сторін (ОСББ «Зірка 51М» та Товариства); договір є таким, що виконаний належним чином в частині постачання та отримання природного газу, та відповідно, під час виконання договору сторонам були відомі істотні умови такого договору.
З огляду на вищевикладене колегія суддів відзначає, що у ТОВ «ГК «Нафтогаз України» відсутні правові підстави для зміни тарифу за вже спожитий природний газ, оскільки такі дії стосуються насамперед виконання сторонами договірних зобов'язань за укладеним між ними господарським договором.
Враховуючи вищезазначене, судова колегія дійшла висновку про те, що вимоги ОСББ "Зірка 51М" зобов'язати відповідача зробити перерахунок вартості природного газу, отриманого ОСББ "Зірка 51М" у листопаді та грудні 2021 за типовим договором постачальника останньої надії, шляхом застосування розрахунку вартості отриманого природного газу у листопаді 2021 за 1 куб. метр 7, 42 грн. (з урахуванням податку на додану вартість та транспортування) та у листопаді 2021 за 1 куб. метр 7, 96 грн. (з урахуванням податку на додану вартість та транспортування) та відобразити такий перерахунок у відповідних рахунках та актах за листопад та грудень 2021, необґрунтованими, а отже задоволенню не підлягають. В позові належить відмовити.
Зважаючи на висновок суду про скасування судового рішення та відмову у позові, судова колегія не вбачає підстав для задоволення заяви Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" про ухвалення додаткового рішення, а тому додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 у справі № 904/3649/24 також підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні вищевказаної заяви позивача у даній справі.
Відповідно до пп. 1, 2 ч. 1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої, п'ятої статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно зі статтею 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є нез'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи.
За наведених обставин, висновки місцевого господарського суду не можна вважати такими, що відповідають приписам статей 86, 236, 261, 238 ГПК України щодо всебічного, повного, об'єктивного і безпосереднього розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, що свідчить про наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення.
Зважаючи на викладене та наведені положення законодавства, беручи до уваги те, що за результатами апеляційного розгляду цієї справи доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження, апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржуване рішення - скасуванню повністю. В позові належить відмовити повністю.
Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України судовий збір за подання апеляційної скарги покладається на позивача.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, пунктом 1 частини 1 статті 275, статтями 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на рішення Господарського суду міста Києва від 17.04.2025 у справі № 904/3649/24 та на додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 у справі № 904/3649/24 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 17.04.2025 у справі № 904/3649/24 скасувати.
3. Ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
4. Додаткове рішення Господарського суду міста Києва від 15.05.2025 у справі № 904/3649/24 скасувати.
5. Ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" про ухвалення додаткового рішення.
6. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зірка 51М" (вул. Мандриківська, буд. 51, М, м. Дніпро, 49094, ідентифікаційний код - 42296049) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, ідентифікаційний код - 40121452) 3 633 (три тисячі шістсот тридцять три), грн 60 коп витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
7. Доручити Господарському суду міста Києва видати наказ.
8. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст. ст. 287-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 21.10.2025
Головуючий суддя В.В. Андрієнко
Судді С.І. Буравльов
В.В. Шапран