Справа № 161/6780/25
Провадження № 2-о/161/319/25
14 жовтня 2025 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Присяжнюк Л.М.
за участю секретаря судового засідання Ващук В.В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи Тіщенка А.В. (в режимі відеоконференції),
представника заінтересованих осіб ОСОБА_2 ,
заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_4 , заінтересовані особи: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , законним представником яких є Виконавчий комітет Луцької міської ради, як орган опіки та піклування, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу,
ОСОБА_4 , інтереси якої представляє адвокат Плечук О.П., звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити встановити факт постійного проживання із ОСОБА_7 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 2016 і до дня смерті.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_4 проживала разом із ОСОБА_7 однією сім'єю, як чоловік та дружина, спільно проживали, вели спільне господарство, виховували спільних двох дітей, були пов'язані спільним побутом. ІНФОРМАЦІЯ_1 заявник отримала оповіщення, що ОСОБА_7 під час виконання бойового завдання зник безвісти ІНФОРМАЦІЯ_1. Встановлення факту проживання однією сім'єю необхідне заявниці для отримання одноразової грошової допомоги від держави, на яку мають право члени сім'ї загиблого захисника України, в зв'язку з чим заявниця і звернулася до суду з даною заявою.
Ухвалою суду від 14.04.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі, розгляд справи призначено в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні заінтересована особа - ОСОБА_3 , яка є матір'ю загиблого ОСОБА_7 заперечила обставини, викладені заявницею у поданій нею заяві. Зазначила, що заявниця ОСОБА_4 зібрала усі особисті речі ОСОБА_7 та попросила останнього залишити житло. З того моменту до моменту мобілізації ОСОБА_7 проживав разом із матір'ю.
В судовому засіданні представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України - Тіщенко А.В. заявив клопотання про поставлення на обговорення питання щодо наявності спору про право у даній цивільній справі. Заперечує щодо наявності у заявника права на отримання одноразової грошової допомоги.
Представник заінтересованої особи - Шульган Ф.П. покладається на розсуд суду.
Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до таких.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п.5 ч.1 ст. 293 ЦПК України).
Згідно з пунктом5 частини 1 статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу;
Відповідно до пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» у тому разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов'язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що «у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів».
Таким чином, характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану, при цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб'єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов'язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб'єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Подібні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 19 червня 2019 року у справі № 752/20365/16-ц, від 05 грудня 2019 року у справі № 750/9847/18, від 03 лютого 2021 року у справі № 644/9753/19,від 16 червня 2021 року у справі № 643/6447/19/19, від 08 вересня 2021 року у справі № 641/5187/20, від 04 березня 2025 року у справі № 688/4944/23.
Зі змісту поданою ОСОБА_4 заяви вбачається, що вона просить встановити в порядку окремого провадження факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу із ОСОБА_7 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 . Обгрунтовуючи заяву вона зазначає, що встановлення даного факту їй необхідно для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_7 та інших грошових виплат.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 16 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби; 3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до ч. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У постанові Верховного Суду від 29 травня 2023 року у справі №175/2319/22 зроблено висновок, що заява про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та встановлення факту смерті у певний час не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, оскільки вбачається спір про право, а саме виникнення у заявника права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, а також права на спадкування за законом майна померлого спадкодавця, що є окремим предметом доказування.
Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, змін або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Таким чином, встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу у даній справі вплине на кількість осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги та відповідно на її розмір для кожної особи, яка має на неї право, тобто встановлення факту пов'язане з наступним вирішенням спору про право, що відповідно є підставою для розгляду такої заяви по суті в порядку позовного провадження.
З огляду на зазначене, суд зазначає, що доводи ОСОБА_4 щодо проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу підлягає перевірці в межах позовного провадження, оскільки відсутнє беззаперечне визнання наявності, змісту та обсягу прав та обов'язків заявника.
Виходячи з викладеного, враховуючи визначену заявницею мету встановлення юридичного факту, яка полягає у вирішення питання реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, приймаючи до уваги обґрунтування вказаної заяви, заперечення заінтересованої особи - ОСОБА_3 , суд дійшов до висновку про наявність спору про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника та який підлягає вирішенню в порядку позовного провадження.
Окреме провадження не може використовуватися для створення преюдиційних фактів, які в наступному будуть використані у спорі про право.
Згідно приписів ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
У відповідності до ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Враховуючи викладене та з урахуванням приписів ч. 6 ст. 294 ЦПК України заява ОСОБА_4 про встановлення факту проживання однією сім'єю, як чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу, підлягає залишенню без розгляду.
При цьому, заявник не позбавлена можливості звернутися до суду із позовною заявою на загальних підставах.
Керуючись статтями 260, 293, 294, 315 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_4 , заінтересовані особи: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , законним представником яких є Виконавчий комітет Луцької міської ради, як орган опіки та піклування, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу - залишити без розгляду.
Роз'яснити заявниці, що вона має право подати позов на загальних підставах.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Волинського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складено 20.10.2025.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК