Справа № 159/7420/25
Провадження № 2-а/159/245/25
21 жовтня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Смалюх Р.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху (03048, м. Київ, вул. Федора Ернеста, буд.3) про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності,
17.10.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Департаменту патрульної поліції управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху (далі - відповідач), в якому просить скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності 5АВ № 11084786 від 23.06.2025, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 340,00 грн.
До позовної заяви позивач також додає клопотання про поновлення строку подачі позовної заяви від 16.10.2025. У цьому клопотанні позивач зазначає, що він 18.09.2025 звернувся з позовною заявою до суду про скасування чотирьох постанов у справі про адміністративне правопорушення у тому числі постанови 5АВ № 11084786 від 23.06.2025, яка є предметом розгляду у цій справі. Суд ухвалою від 22.09.2025 повернув позовну заяву в зв'язку з порушенням правил об'єднання позовних вимог. Вказану ухвалу позивач отримав 09.10.2025. також зазначає, що 08.10.2025 його син потрапив у ДТП.
Зазначені обставини на переконання позивач свідчать про поважність причин пропуску звернення до суду про скасування оскаржуваної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а тому просить суд поновити йому строк для звернення до суду з позовом.
Вирішуючи питання про поновлення пропущеного процесуального строку на на звернення до адміністративного суду зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами
За змістом ст. 122 КАС України початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Частиною 2 ст. 286 КАС України встановлено, що Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови). Вказаній нормі кореспондують положення ст. 289 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Отже, строк звернення до адміністративного суду є процесуальним строком, встановленим законом, який суд може поновити, якщо визнає причини його пропуску поважними.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01.02.2024 у справі № 990/270/23 зазначила, що поважними причинами пропуску процесуального строку є ті, які унеможливлюють або ускладнюють можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду та підтверджені належними і допустимими доказами. Незнання про порушення своїх прав через байдужість або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Установлення законом процесуальних строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що розумні строки в адміністративному судочинстві - це найкоротші за конкретних обставин строки (якщо інше не визначено законом або встановлено судом), протягом яких сторона повинна вжити певних дій, демонструючи свою зацікавленість у їх результатах, і які об'єктивно оцінюються судом стосовно відповідності принципам добросовісності та розсудливості, а також на предмет дотримання прав інших учасників (забезпечення балансу інтересів).
З доданих до позовної заяви документів видно, що позивач 02.07.2025 звернувся до відділу патрульної поліції у м. Ковелі УПП у Волинській області із заявою про невизнання правопорушення у тому числі винесеної постанови 5АВ № 11084786 від 23.06.2025.
14.07.2025 уповноваженою особою Департаменту патрульної поліції прийнято рішення про відмову у задоволенні скарги позивача та скасування постанов, у тому числі постанови 5АВ № 11084786 від 23.06.2025. Вказане рішення направлено позивачу з супровідним листом від 14.07.2025.
Доказів отримання позивачем зазначеного рішення з супровідним листом не 14.07.2025, позивач не додає.
Отже, суд дійшов висновку, що позивач отримав оскаржувану постанову не пізніше 02.07.2025, звернувшись із заявою про їх скасування.
Отже, відповідно до вимог ч. 2 ст. 286 КАС України, десятиденний строк на звернення до суду з позовом про скасування оскаржуваної постанови розпочався 02.07.2025.
Звернення позивача із заявою до відповідача про скасування оскаржуваної постанови не зупиняє перебігу цього строку.
До того ж відповідач не надає жодних підтверджень того коли він отримав рішення про відмову в скасуванні оскаржуваної постанови від 14.07.2025.
Крім того, отримання сином позивача травми 08.10.2025, у вигляді забоїв підборіддя та гомілкового суглобів, не є тими поважними причинами, які могли б перешкодити позивачу звернутися до суду у передбачений законом строк.
Також не можу бути визнаним поважною причиною звернення позивачем з позовом до суду про оскарження постанови з порушенням правил об'єднання позовних вимог, наслідком чого стало повернення йому позовної заяви. Адже, відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З моменту виникнення у позивача права звернутися з позовом до суду про скасування оскаржуваної постанови (02.07.2025) на день подачі позову у цій справі пройшло понад три місяці.
Відтак, суд не вбачає підстав для визнання поважними причин пропуску звернення до суду з позовом, які зазначені у клопотанні від 16.10.2025, долученого до позовної заяви .
За правилами ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду щодо позовних вимог, вказавши інші поважні підстави для поновлення строку, а також надати відповідні докази на їх підтвердження.
З урахуванням зазначеного, керуючись ст. 118-123, 160, 161, 166, 169, 171, 243, 248, 256, 293-295 КАС, суддя
Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до суду, наведені в клопотанні про поновлення строку від 16.10.2025.
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення 5АВ № 11084786 від 23.06.2025, надавши позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених недоліків.
Попередити позивача, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк заява вважатиметься неподаною та повертається позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяР. Я. Смалюх