Справа №676/2651/25
Номер провадження 2-а/676/94/25
23 вересня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.,
з участю секретаря Михайловської І.А.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови серії ЕГА № 1697841 від 23.02.2025 р. та № 1686405 від 10.02.2025 р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ст. 183 КУпАП.
В обгрнтування позову зазначає, що 10 лютого 2025 року зателефонував на 102 та повідомив, що його сусід пошкодив замки до його житла, проник у будинок та пошкодив змішувач на кухні та ванній, насос. Перевіряючи обставини, поліцейський повідомив, що зопитав сусіда ОСОБА_2 і він сказав, що замків не ламав і позивач буде притягнути до відповідальності за хибий виклик. 23 лютого 2025 року позивач зателефонував на 102 і повідомив про пошкодження замка на калітці і з будинку зникли скляні банки ємністю 3 л. Патрульні оглянули будинок, однак жодних документів при ньому не складали. Про складені на нього адмінітсративні постанови взнав 08.05.2025 р. від державного виконавця. Вважає, що постанови за ст. 183 КУпАП складені неправомірно і притягнутий до адміністративної відповідальності необгрунтовано.
Просить скасувати постанову серії ЕГА №1686405 від 10.02.2025 р. винесену поліцейським 2-го взводу 2-ї роти 1-го батальйону БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області Потоцьким Василем Йосиповичем про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, провадження у справі закрити. Скасувати постанову серії ЕГА №1697841 від 23.02.2025 р. винесену поліцейським 2-го взводу 2-ї роти 1-го батальйону БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області Першином Петром Володимировичем про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, провадження у справі закрити.
Рух справи.
Ухвалою Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області від 12.05.2025 року поновлений строк оскарження постанов, відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області від 26.06.2025 року замінено неналежного відповідача Кам'янець-Подільське РУП ГУНП в Хмельницькій області на належного Департамент патрульної поліції.
В суді позивач позов підтримав, просить задовольнити
Преставник відповідача в судове засідання не з'явився, подав відзив на позов. Заперечив проти задоволення позовних вимог. Обгрунтовує тим, що 10 лютого 2025 р. та 23 лютого 2025 р. позивач ОСОБА_1 зателефонував на спецлінію 102 та повідомив про пошкодження майна. У відповідності до ч. 9 ст. 31 ЗУ «Про Національну поліцію» поліцейськими проводилась фото- відеофісація на відеореєстратор, закріплені на форменному одязі № 476037, № 476326 (про що зазначено в п. 5 постанови). На час відкриття провадження у справі відеофайли не зберіглись, оскільки згідно розділ 8 ч. 3 п. 1 Інструкції «Застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису» строк зберігання відеозаписів з портативних та відеореєстраторів, установлении у службових трансопртних засобах, БпЛА - 30 діб. Оцінивши докази в справі про адміністративне правопорушення за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, інспектор постановив визнати виним позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП. Розглядаючи справу поліцейський діяв на підставі, в межах повноважень, визначених Конституцією та законами України. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП за те, що 10.02.2025 р., 23.02.2025 р., за адресою АДРЕСА_1 здійснив завідомо неправдивий виклик на спец лінію 102 та повідомив, що невідомі особи проникли до його житла, хоча насправді такої події не було.
За результатами розгляду адміністративної справи на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. за кожне порушення.
Постанови серії ЕГА №1686405 від 10.02.2025 р., серії ЕГА №1697841 від 23.02.2025 р. порушнику не вручені. В графі «Примірник постанови отримав» зазначено, що порушник від підпису відмовився.
Позивач з постановами не погодився.
Норми права, застосовані судом.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно із статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтю 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із частинами 1, 2 статті 222 КУпАП розгляд справ про правопорушення, передбачені зокрема частиною 1 статті 183, покладено на органи внутрішніх справ (Національну поліцію). Від імені органів внутрішніх справ (Національної поліції) розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право уповноважені працівники підрозділів патрульної служби Національної поліції, які мають спеціальні звання.
Оцінка суду.
Притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183 КУпАП відбулось за адміністративне правопорушення у зв'язку із тим, що відповідач встановив, що позивач 10 лютого 2025 р. та 23 лютого 2025 р. по вул. Мічуріна, 9 в с. Довжок, Кам'янець-Подільського району здійснив завідомо неправдивий виклик на спеціальну лінію «102» про те, що сусід пошкодив його майно, хоча насправді такого факту не було.
Згідно з частиною 1 статті 183 КУпАП передбачена відповідальність за завідомо неправдивий виклик пожежно-рятувального підрозділу (частини), поліції, бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або інших аварійно-рятувальних формувань.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку. Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею 183 КУпАП, полягає у завідомо неправдивому виклику пожежної охорони, міліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб. Дії правопорушника спрямовані на зрив роботи таких служб, як пожежна охорона, міліція, швидка медична допомога, аварійні бригади, що обслуговують газову, водопровідну, опалювальну, електричну та інші системи житлово-комунального господарства. Правопорушник викликає представника хоча б однієї з перерахованих у статті спеціальних служб нібито для надання допомоги, знаючи наперед про те, що в цьому немає ніякої необхідності.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю прямого умислу. Правопорушник, повідомляючи певну інформацію спеціальній службі, усвідомлює, що вона є неправдивою, і бажає даремного виїзду на місце виклику працівників цієї служби.
Відповідно до частини 4 статті 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно із статтею 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 283 КУпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283, 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП встановлена тільки в самій постанові, яка оскаржується. Інших достатніх, належних та допустимих доказів - вчинення позивачкою адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183 КУпАП, матеріали справи не містять.
Із відзиву відповідача слідує, що події 10.02.2025 р. та 23.02.2025 р. фіксувались на бодікамеру, однак відеозапис відповідачем не наданий, а тому суд позбавлений можливості його дослідити та надати йому правову оцінку.
Постанова серії ЕГА №1686405 по справі про адміністративне правопорушення від 10 лютого 2025 р. та постанова серії ЕГА №1697841 від 23 лютого 2025 р. не є достатнім доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, оскільки зазначена постанова є предметом спору між сторонами та не може розглядатися, як доказ, за відсутності інших достатніх та достовірних доказів на підтвердження обставин, вказаних у цій постанові.
Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Зазначена норма встановлює обов'язок суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності.
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями частини 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача.
Складення постанови з дотриманням вимог статті 283 КУпАП не є достатнім доказом підтвердження вчиненого особою правопорушення, оскільки сам по собі опис уповноваженою особою адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова за своєю правовою природою є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
Наведений висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 26 квітня 2018 року у справі №338/1/17.
Оскільки позивач заперечує вчинення адміністративного правопорушення, вчинення позивачкою адміністративного правопорушення не підтверджується належними та допустимими доказами, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладено обов'язок доказування вини, не доведено наявність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення та правомірності винесеної ним постанови про накладення на позивачку штрафу, передбаченого санкцією ст.183 КУпАП, тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Статтею 62 Конституції України встановлено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. За змістом цієї норми на особу не може бути покладений обов'язок доводити свою невинуватість у вчиненні адміністративного правопорушення.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 3 статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що уповноваженою посадовою особою не в повній мірі були виконані вимоги статті 252 КУпАП, постанови серії ЕГА №1686405 від 10.02.2025 р., серії ЕГА №1697841 від 23.02.2025 р. слід скасувати, провадження у справі закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 183, 245, 280, 283, 287-289, 293 КУпАП, ст. ст. 2, 6, 9, 77, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕГА №1686405 від 10.02.2025 р. винесену поліцейським 2-го взводу 2-ї роти 1-го батальйону БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області Потоцьким Василем Йосиповичем про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, провадження у справі закрити.
Скасувати постанову серії ЕГА №1697841 від 23.02.2025 р. винесену поліцейським 2-го взводу 2-ї роти 1-го батальйону БПП з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області Першином Петром Володимировичем про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, провадження у справі закрити.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департамент патрульної поліції, ЄДРПОУ 40108646, юридична адреса: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 23 вересня 2025 року.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.