Дата документу 21.10.2025
Справа № 334/8752/25
Провадження № 1-кс/334/2559/25
про відновлення втрачених матеріалів
кримінального провадження в умовах воєнного стану
21 жовтня 2025 року слідчий суддя Дніпровського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі клопотання прокурора Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 про відновлення втрачених в умовах воєнного стану матеріалів кримінального провадження № 12013080170001549, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.11.2013 за частиною другою статті 286 КК України,
встановив:
слідчому судді надійшло клопотання прокурора ОСОБА_3 , в якому він просить відновити матеріали втраченого в умовах воєнного стану кримінального провадження, а саме постанови про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні від 22.04.2021 та 26.01.2022; постанову про призначення прокурора у кримінальному провадженні від 07.06.2021; постанови про доручення проведення досудового розслідування слідчим від 22.08.2020 та 15.10.2021; картку реєстрації ВП №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області «ЄО» № 4217 від 18.11.2013.
Клопотання обґрунтовано тим, що у провадженні СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області перебуває дане кримінальне провадження. Досудовим розслідуванням встановлено, що 18 листопада 2013 року до чергової частини Якимівського РВ ГУМВС України в Запорізькій області від ОСОБА_4 надійшло повідомлення про те, що 18 листопада 2013 року приблизно о 02 годині 40 хвилин на проїзній частині автодороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 405 км. + 30 м, поблизу с. Чорноземне Якимівського району Запорізької області було виявлено труп невідомої жінки, віком приблизно 25-30 років з тілесними ушкодження в області голови та правої руки, характерними для ДТП. Процесуальне керівництво кримінальним провадженням здійснюється групою прокурорів Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області. Прокурором встановлено, що матеріали кримінального провадження перебувають на тимчасово окупованій території у м. Мелітополі Запорізької області, що унеможливлює проведення в ньому досудового розслідування. За вказаних обставин матеріали кримінального провадження вважаються втраченими. У кримінальному провадженні жодній особі не повідомлено про підозру. На теперішній час у розпорядженні слідчих є копії постанов про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні від 22.04.2021 та 26.01.2022; постанови про призначення прокурора у кримінальному провадженні від 07.06.2021; постанов про доручення проведення досудового розслідування слідчим від 22.08.2020 та 15.10.2021; картки реєстрації ВП №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області «ЄО» № 4217 від 18.11.2013.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання, дослідивши документи, додані до клопотання, дійшов наступних висновків.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, м. Мелітополь та Мелітопольський район Запорізької області є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Відповідно до частини третьої статті 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження в умовах воєнного стану повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розділом IX-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 615 КПК України копії матеріалів кримінальних проваджень, досудове розслідування в яких здійснюється в умовах воєнного стану, в обов'язковому порядку зберігаються в електронній формі у дізнавача, слідчого чи прокурора.
Процедура відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану визначена статтею 615-1 КПК України.
Відповідно до частини першої цієї статті відновленню підлягають втрачені матеріали кримінального провадження, яке не завершилося направленням обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності до суду.
Частиною другою статті 615-1 КПК України передбачено, що матеріали кримінального провадження, не направлені з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності до суду, підлягають відновленню за рішенням слідчого судді у разі надходження клопотання від прокурора або слідчого чи дізнавача, погодженого з прокурором, або сторони захисту чи потерпілого, за умови наявності витягу з Єдиного реєстру досудового розслідування або постанови про початок досудового розслідування, винесеної у порядку, передбаченому статтею 615 цього Кодексу, наявних у цьому кримінальному провадженні відповідних матеріалів фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інших носіїв інформації, а також копій документів, засвідчених з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Слідчим суддею встановлено, що станом на 24.02.2022 в провадженні СВ ВП № 1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області перебувало кримінальне провадження № 12013080170001549, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.11.2013 за частиною другою статті 286 КК України. Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснювалось прокурорами Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області.
Матеріали даного кримінального провадження були втрачені, оскільки залишились на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України.
На виконання вимог частини четвертої статті 615-1 України до клопотання про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження прокурором додані витяг з ЄРДР та копії матеріалів кримінального провадження, які засвідчені прокурором.
Оцінюючи вказані докази, слідчий суддя вважає їх достатніми для відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану.
Враховуючи, що матеріали кримінального провадження втрачено, а відновлення таких матеріалів необхідне для захисту суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, іншого шляху, крім як відновити матеріали кримінального провадження немає, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, а матеріали кримінального провадження - частковому відновленню.
Керуючись статтями 372, 376, 615-1 КПК України, слідчий суддя
постановив:
клопотання задовольнити.
Відновити втрачені матеріали кримінального провадження № 12013080170001549, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.11.2013 за частиною другою статті 286 КК України, в частині постанов про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні від 22.04.2021 та 26.01.2022; постанови про призначення прокурора у кримінальному провадженні від 07.06.2021; постанов про доручення проведення досудового розслідування від 22.08.2020 та 15.10.2021; картки реєстрації ВП №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області «ЄО» № 4217 від 18.11.2013.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1