Справа № 201/12727/25
Провадження № 1-кс/201/4372/2025
14 жовтня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання старшого слідчого 3 відділення слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000154 від 27.02.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Слов'яносербськ Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
прокурор ОСОБА_4 (у режимі відеоконференції),
Слідчий звернувся до суду із погодженим прокурором клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий вказав на те, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
24 лютого 2022 року російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та затверджено відповідними Законами.
Зокрема, Указом Президента України від 14.07.2025 № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб. Законом України від 15.07.2025 року N 4524-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Таким чином, в період із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, на всій території України діє правовий режим воєнного стану.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
В результаті ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України, яку розпочато, 07.04.2014 Алчевський район, Луганської області захоплений збройними силами російської федерації та підконтрольними їм незаконними збройними формуваннями т.зв. «ЛНР».
В подальшому, у результаті вищевказаних подій, значна частина території Луганської області, починаючи з 24.02.2022 по теперішній час опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Луганської області.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку територія Алчевського району Луганської області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
03 березня 2022 року т.зв. «Наказом Голови ЛНР № УГ-125/22», на окупованій території Алчевського району Луганської області незаконними збройними формуваннями т.зв. «ЛНР», підконтрольними державі-агресору РФ, створено окупаційні адміністрації, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади т.зв. «ЛНР».
Відповідно до ст. 6 «конституції луганської народної республіки»: державна влада в «луганській народній республіці» здійснюється на основі розподілу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади самостійні. Державну владу в луганській народній республіці здійснюють голова луганської народної республіки, народна рада луганської народної республіки - парламент луганської народної республіки, рада міністрів луганської народної республіки - уряд луганської народної республіки.
У пункті 1 до «указу голови луганської народної республіки від 15.08.2019 № УГ-552/19 (зі змінами) «Про керівництво діяльністю виконавчих органів влади луганської народної республіки» визначено: встановити, що голова луганської народної республіки здійснює керівництво діяльністю наступних виконавчих органів державної влади луганської народної республіки (зокрема): адміністрацією Слов'яносербського району луганської народної республіки».
Згідно з пунктом 2.6. «Інші виконавчі органи державної влади луганської народної республіки» структури виконавчих органів державної влади луганської народної республіки, затвердженої «указом голови луганської народної республіки від 03.03.2022 № УГ-125/22» визначено, що «адміністрація Слов'яносербського району луганської народної республіки є виконавчим органом державної влади луганської народної республіки, який здійснює закріплені за ним окремі державні повноваження в межах адміністративно-територіального підпорядкування Слов'яносербського району луганської народної республіки».
Частинами третьою та четвертою пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про хабарництво» від 26.04.2002 № 5 передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом , ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їx заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном.
09.08.2022 розпорядженням т.зв. «Правительства Луганской Народной Республики» створено т.зв. «Государственное учреждение Луганской Народной Республики «Многофункциональный центр предоставления государственных и муниципальных услуг» (мовою оригіналу).
Відповідно до п. 4 ст. 2 т.зв. «закону лнр «о многофункциональном центре предоставления государственных и муниципальных услуг» (мовою оригіналу) багатофункціональний центр надання державних та муніципальних послуг - створена урядом луганської народної республіки державна установа, уповноважена на організацію надання державних та муніципальних послуг за принципом «одного вікна» на території луганської народної республіки відповідно з угодами, укладеними між багатофункціональним центром та органами, що надають державні послуги, та угодами, укладеними між багатофункціональним центром та органами, що надають муніципальні послуги (далі - угоди про взаємодію), з моменту набуття чинності відповідною угодою про взаємодію.
Згідно ч. 2 ст. 4 вищевказаного т.зв. «закону лнр» багатофункціональний центр здійснює свою діяльність безпосередньо та через територіальні підрозділи у містах та районах луганської народної республіки.
Функціонування «Державної бюджетної установи луганської народної республіки «Багатофункціональний центр надання державних і муніципальних послуг» на тимчасово окупованих територіях регламентовано «статутом державної бюджетної установи луганської народної республіки «Багатофункціональний центр надання державних і муніципальних послуг» затвердженого «наказом міністерства цифрового розвитку, зв'язку та масових комунікацій луганської народної республіки» від 28 листопада 2023 року № 139-ОД» (далі - «статут»), відповідно до якого «Державна бюджетна установа луганської народної республіки «Багатофункціональний центр надання державних і муніципальних послуг» є державною бюджетною установою.
У пункті 1.2 «статуту» закріплено, що установа здійснює свою діяльність відповідно до Цивільного кодексу російської федерації, федеральним законом від 27.07.2010 № 210-ФЗ «Про організацію та діяльність державних і муніципальних послуг», федеральним законом від 12.01.1996 № 7-ФЗ «Про некомерційні організації», іншими нормативно-правовими актами російської федерації і луганської народної республіки та «статутом».
Пунктами 1.3-1.4 «статуту» передбачено, що «Державна бюджетна установа луганської народної республіки «Багатофункціональний центр надання державних і муніципальних послуг» відноситься до об'єктів державної власності луганської народної республіки, засновником і власником майна якого є луганська народна республіка в особі уряду луганської народної республіки та відноситься до ведення «міністерства цифрового розвитку, зв'язку та масових комунікацій луганської народної республіки».
Пунктом 1.9 вказаного «статуту» встановлено, що установа є юридичною особою, має самостійний баланс, відокремлена майно на праві оперативного управління, особові рахунки в територіальному органі казначейства, інші рахунки в кредитних організаціях, банках і фінансових органах, бланки, штампи, емблему, круглу гербову печатку, зі своїм найменуванням на російській мові, інші реквізити і зареєстровані товарні знаки, використовує затверджений фірмовий стиль.
У пункті 1.11 «статуту» передбачено, що установа може мати філії та представництва в луганській народній республіці.
Пунктом 1.12. вказаного «статуту» зазначено, що діяльність установа здійснює у взаємодії з федеральними органами виконавчої влади, органами державних позабюджетних фондів, виконавчими органами державної влади суб'єктів російської федерації, органами місцевого самоврядування, а також з іншими організаціями, які беруть участь у наданні державних, муніципальних і інших послуг.
Так, з лютого 2023 року (більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим) на тимчасово окупованій території Зимогір'ївської міської громади Алчевського району Луганської області представниками так званого «лнр», підконтрольними державі-агресору РФ, створено та розпочато діяльність т.зв. «Государственного учреждения Луганской Народной Республики «Многофункциональный центр предоставления государственных и муниципальных услуг» в пгт. Славяносербск» (мовою оригіналу), яке розташоване за адресою: Луганська область, Алчевський район, смт. Слов'яносербськ, провулок Дзержинського, буд. 2, яке в подальшому, а саме 28.08.2023 змінило адресу розташування на: Луганська область, Алчевський район, смт Слов'яносербськ, вул. Гагарина, буд. 36.
Згідно п. 6 ч. 1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Викладене свідчить, що «Государственное учреждение Луганской Народной Республики «Многофункциональный центр предоставления государственных и муниципальных услуг» в пгт Славяносербск» (мовою оригіналу) є структурним підрозділом (складовою частиною) органу державної влади т.зв. «лнр» з особливим статусом «Государственное учреждение лнр», а отже зайняття посад в вказаному структурному підрозділі є фактичним зайняттям посади в органі влади створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора.
Так, на початку лютого 2023 року (більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, знаходячись на тимчасово окупованій території Зимогір'ївської міської громади Алчевського району Луганської області, переслідуючи особисті інтереси, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному державному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, вступила в злочинну змову з представниками так званої «лнр», які підконтрольні державі-агресору - рф, та, отримавши від них пропозицію на зайняття посади в незаконному органі влади у смт Слов'яносербськ Алчевського району Луганської області, в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно погодилася зайняти посаду т.зв. «начальника Государственного учреждения Луганской Народной Республики «Многофункциональный центр предоставления государственных и муниципальных услуг» в пгт Славяносербск» (мовою оригіналу), яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора.
Реалізуючи вказаний умисел, з лютого 2023 року (більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим), ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, перебуваючи на території смт Слов'яносербськ Алчевського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погодившись на пропозицію представників окупаційної влади держави-агресора - Російської Федерації та представників незаконних збройних формувань т.зв. «ЛНР», приступила до виконання обов'язків «начальника Государственного учреждения Луганской Народной Республики «Многофункциональный центр предоставления государственных и муниципальных услуг» в пгт Славяносербск» (мовою оригіналу), тобто зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора.
Отже ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованому їй кримінальному правопорушенні, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 06.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 06.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 07.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 12.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 10.05.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 10.05.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколами допиту свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та яким відомо що остання з моменту окупації території смт Слов'яносерсбьк Алчевського (колишній Слов'яносербський) району Луганської області, залишилась на тимчасово окупованій території Луганської області та активно співпрацює з окупаційною адміністрацією рф у смт Слов'яносерсбьку Алчевського (колишній Слов'яносербський) району Луганської області, крім того добровільно зайняла посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора;
- протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які серед запропонованих громадян впізнали ОСОБА_5
- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.
Також, в ході досудового розслідування встановлені ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, як тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 , в разі визнання її винуватою у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється за ч. 5 ст. 111-1 КК України, вагомість наявних достатніх доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, системне неприбуття на виклик прокурора, слідчого 6 разів, в свою чергу не повідомивши орган досудового розслідування та Луганську обласну прокуратуру про неможливість прибути. Також необхідно врахувати спосіб вчинення злочину - дії вчинила умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, на цей час знаходиться на окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальні правопорушення, у яких вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України, про що свідчить поведінка підозрюваної ОСОБА_5 , так громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, тобто, ОСОБА_5 своїми діями підтримує прийняття рішення Російської Федерації від 24.02.2022 щодо проведення на території суверенної держави України, так званої «спеціальної воєнної операції», підтримала дії РФ та незаконних збройних формувань, дії так званої «ЛНР» спрямовані на захоплення території України.
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрювана зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, територія Алчевського району Луганської області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується наступними доказами:
- протоколом огляду від 06.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 06.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 07.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 12.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 13.03.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 16.03.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 04.04.2024 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 02.05.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду від 10.05.2024 за участю спеціаліста;
- протоколом огляду від 10.05.2024 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколами допиту свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та яким відомо що остання з моменту окупації території смт Слов'яносерсбьк Алчевського (колишній Слов'яносербський) району Луганської області, залишилась на тимчасово окупованій території Луганської області та активно співпрацює з окупаційною адміністрацією рф у смт Слов'яносерсбьку Алчевського (колишній Слов'яносербський) району Луганської області, крім того добровільно зайняла посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора;
- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Заслухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №22024130000000154 від 27.02.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, перебуванням Алчевського району Луганської області в тимчасовій окупації та під контролем окупаційної адміністрації рф, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №116 (7776) від 07.06.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 11.06.2024, 12.06.2024, 13.06.2024 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000154 від 27.02.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
14.06.2024 слідчим за погодженням з прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» №121 (7781) від 14.06.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також розміщено повістку про виклик підозрюваної на 18.06.2024, 19.06.2024, 20.06.2024 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000154 від 27.02.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Таким чином, 14.06.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Постановою слідчого від 21.06.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допитів свідків, протоколами оглядів публікацій на сторінках Інтернет (Берклійський Протокол), іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.
Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винуватою у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої);
- неприбуття на виклик до слідчого шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить те, що ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, підозрюється у активній співпраці з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, що надає їй можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваної, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд
Клопотання старшого слідчого 3 відділення слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000154 від 27.02.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору ОСОБА_4 .
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 12:10 годині 14.10.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1