Провадження №3/748/1565/25
Єдиний унікальний № 748/3336/25
20 жовтня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
прокурора Вахонєвої А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого приватним підприємцем, є депутатом 8-го скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
за ч. 1 ст.172-6 КУпАП:
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 26 березня 2024 року, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 26 березня 2024 року, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні повністю визнав вину у скоєнні інкримінованих йому правопорушень, зазначив, що є особою з інвалідністю 3 групи, у зв'язку з чим потребує звернення до лікарів та лікування, подав декларацію з порушенням встановлених строків, оскільки через погіршення стану здоров'я перебував на стаціонарному лікуванні. Крім того, з 15 січня 2024 року разом з дружиною звертався до приватної клініки «Medical Plaza» для огляду та консультації. Зазначені обставини створили йому перешкоди для вчасного подання декларації.
Прокурор зазначив, що на підставі наявних в матеріалах справи доказів, у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, вина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі, умови складання протоколу про адміністративне правопорушення не суперечать чинному законодавству, просив призначити ОСОБА_1 покарання у межах санкції статті ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно рішення першої сесії восьмого скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 27 листопада 2020 року, прийнято до відома факт початку повноважень депутата вказаної ради по округу № 6 ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII року є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 26 березня 2024 року о 09 год. 38 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, яку подав ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 26 березня 2024 року о 10 год. 06 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).
У відповідності до статті 19 Конституції України на ОСОБА_1 покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання і протидії корупції.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20 вересня 2023 року № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.
Пунктом 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб», уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Виходячи з вказаного приходжу до висновку про відсутність у ОСОБА_1 поважних причин, які б могли зумовити несвоєчасне подання нею декларації.
З огляду на викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Разом з тим, відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 34 КУпАП суд визнає щире каяття та усвідомлення протиправності своєї поведінки, та приймає до уваги відсутність обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення суд враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Суд враховує характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, приймає до уваги дані про особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відповідні декларації подав хоча і з порушенням термінів через хворобливий стан здоров'я. На переконання суду, вказані обставини суттєво знижують ступінь суспільної небезпеки вчиненого ОСОБА_1 правопорушення та в цьому конкретному випадку свідчать про його малозначність.
Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Застосування такого заходу, як усне зауваження, є достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за малозначністю, обмежившись усним зауваженням. Провадження у справі закрити.
Як встановлено в судовому засіданні до суду надійшло дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності: за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - справа №748/3336/25 (провадження №3/748/1565/25) та справа №748/3337/25 (провадження №3/748/1566/25).
На підставі ст. 36 КУпАП зазначені справи підлягають об'єднанню в одне провадження з присвоєнням №748/3336/25 (провадження №3/748/1565/25).
Керуючись ст.ст. 33, 36, 221, 172-6 ч.1, 280, 283 КУпАП, ст.ст. 3, 45 Закону України "Про запобігання корупції "№ 1700-VII від 14.10.2014, суд, -
Справу №748/3336/25 (провадження №3/748/1565/25) та справу №748/3337/25 (провадження №3/748/1566/25) про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти №748/3336/25 (провадження №3/748/1565/25).
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю скоєного правопорушення, оголосивши усне зауваження.
Провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Хоменко Л.В.