Провадження № 3/734/2635/25 Справа № 734/4529/25
20 жовтня 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., ознайомившись з матеріалами, які надійшли від Відділення поліції № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 15 жовтня 2025 року о 20 годині 00 хвилин в АДРЕСА_1 , умисно вдарила свого співмешканця ОСОБА_2 , чим вчинила домашнє насильство фізичного характеру.
Вивчивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, суд приходить до висновку про необхідність їх повернення для дооформлення органу, який їх направив, з наступних підстав.
Частина 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення встановлено ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно частини першої якої у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі, однак вказаний протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вказаним вимогам процесуального закону на підставі наступного.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, посадовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №77249 відносно ОСОБА_1 не вказано суті адміністративного правопорушення, а саме які наслідки спричинило адміністративне правопорушення, що унеможливлює подальший розгляд справи.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про необхідність у відповідності з вимогами ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернення до Відділення поліції № 1 Чернігівського РУПГУНП в Чернігівській області для дооформлення.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Матеріали про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст.173-2КУпАП повернути до Відділення поліції № 1 Чернігівського РУПГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олена БУЗУНКО