Справа № 766/9003/24
н/п 1-кп/766/2247/25
20.10.2025 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря: ОСОБА_2 ,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора: ОСОБА_3 ,
захисника: адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Херсоні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.03.2024 року за № 22024230000000118 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Авдіївка, Донецької області, громадянин України , на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, який не є депутатом ради будь-якого рівня, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України
І. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним. Статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що передбачає відповідальність за кримінальне правопорушення.
Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв?язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. 24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф. Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України грунтується на засадах єдності та цілісності державної території.
22 лютого 2022 року президент рф направив до ради федерації звернення про використання зс рф за межами рф, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.
24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об?єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.
З метою протидії збройній агресії у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N? 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року N? 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжується у визначеному законом порядку.
3 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 N? 75.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Статтею 73 Конституції України, визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України. 15 липня 2022 року Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову N? 82 «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів» відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено частиною першою статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України "Про всеукраїнський референдум".
Згідно із ст. 1 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум щодо зміни території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.
Згідно із ч.1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
У березні 2022 року (більш точної дати не встановлено), громадянин України, матеріали відносно якого виділено в інше кримінальне провадження, перебуваючи у м. Херсоні, достовірно знаючи, що військовослужбовці рф окупували м. Херсон та частину Херсонської області та продовжують окупаційну діяльність на території України, обійняв посаду так званого керівника окупаційного органу влади - військово-цивільної адміністрації Херсонської області (далі - окупаційна ВЦА Херсонської області).
Переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області приєднанням частини території України до рф, умисно на виконання вимог військово-політичного керівництва рф у порушення порядку, встановленого Конституцією України, у липні 2022 року (більш точна дата не встановлена) так званий голова ВЦА в Херсонській області ( матеріали відносно якого виділено в інше кримінальне провадження) як посадова особа окупаційного органу влади держави-агресора на підставі звернення незаконної так званої громадської організації публічно проголосив про початок підготовки до проведення незаконного референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області.
В липні 2022 року (більш точна дата не встановлена), з метою організації та проведення на тимчасово окупованій території Херсонської області незаконного референдуму з питання її приєднання до російської федерації, указом так званого голови ВЦА Херсонської області N? 245-р від 22.07.2022 створено виборчу комісію Херсонської області у складі семи осіб, склад якої він затвердив.
Цим же указом визначено, що виборча комісія Херсонської області є органом влади, входить у склад ВЦА Херсонської області та є розпорядником бюджетних коштів.
На виконання зазначеної вище злочинної мети, у першій половині вересня 2022 року (конкретне місце та час не встановлено) керівництвом окупаційної ВЦА Херсонської області, до складу якої входили особи, матеріали відносно яких виділено в інше кримінальне провадження, а також інші невстановлені особи, сформовано і затверджено склад та забезпечено і організовано роботу «дільничної виборчої комісії N? 102» (далі - ДВК N? 102), яка діяла на території Суворовського району м. Херсон Херсонської області та здійснювала свою діяльність у приміщеннях Комунального некомерційного підприємства «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Херсонської обласної ради за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Белінського, 6 та Державного підприємства «Херсонський морський торгівельний порт», розташованого за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вулиця Потьомкінська, 3.
У свою чергу, у невстановлені дату та час, але не пізніше 23 вересня 2022 року, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи проросійсько налаштованим, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, без примусу, з корисливих мотивів та метою отримання грошової винагороди, добровільно погодився на пропозицію невстановлених осіб, щодо участі у проведенні на території тимчасово окупованого м. Херсон Херсонської області незаконного референдуму про вихід Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб?єкта рф та був призначений на посаду так званого представника ДВК N? 102, яка діяла на території Суворовського району м. Херсон Херсонської області.
Так, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 23 по 27 вересня 2022 року, діючи з прямим умислом, за попередньою змовою з особами так званої «виборчої комісії Херсонської області» та так званими членами ДВК N? 102, матеріали щодо яких виділено в окреме кримінальне провадження та іншими невстановленими на даний час особами (щодо яких триває досудове розслідування), усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану» вчинив наступні дії направлені на організацію та проведення незаконного референдуму на території Суворовського району м. Херсон Херсонської області, а саме: здійснював прийом виборців у приміщеннях Комунального некомерційного підприємства «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Херсонської обласної ради за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Белінського, 6 та Державного підприємства «Херсонський морський торгівельний порт», розташованого за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вулиця Потьомкінська, 3, видавав бюлетені для голосування, перевіряв виборців відповідно до наявних списків та проводив агітацію мешканців м. Херсона з метою залучення останніх до голосування щодо виходу Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб?єкта російської федерації. В подальшому, 27 вересня 2022 року так звана «виборча комісія Херсонської області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів було задекларовано 497051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, виявили бажання за входження Херсонської області у склад рф.
Внаслідок вищевказаних незаконних та неправомірних дій ОСОБА_5 та інших осіб, щодо яких здійснюється розслідування, стало визнання російською федерацією незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій України таким, що відбувся та незаконного приєднання Херсонської області до складу рф.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_5 , за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, тобто участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
II. Застосовані судом правові процедури. Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).
З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченого, дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.
Процедура заочного судового розгляду не є деталізованою процесуальним законом, не має тривалої історії застосування у судовій практиці, а тому суд виходив із загальних засад кримінального провадження.
До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відносяться: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.
При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним уст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.
Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст.323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Згідно положень ч. 2 ст.297-1КПК України вбачається, що серед переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, наявне посилання на ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою висунуто обвинувачення ОСОБА_5 .
Відповідно до ч. 1,2 ст.135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
У відповідності до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшов до Херсонського міського суду Херсонської області для розгляду по суті.
Ухвалою суду від 14.06.2025 року було призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.12.2024 року задоволено клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження у кримінальному провадженні щодо ОСОБА_5 , та ухвалою суду від 28.01.2025 року призначено судовий розгляд.
На виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченого ОСОБА_6 , до призначених судових засідань опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме: у газеті «Урядовий кур'єр та на сайті Офісу Генерального прокурора.
Також, повідомлення про виклик до суду ОСОБА_6 , були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.
Водночас, незважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_6 , протягом тривалого часу на території України, яка підконтрольна законній владі, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останнього за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.
З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченого, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачений був обізнаний щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.
Щодо забезпечення права обвинуваченого на захист, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Відповідно до ч.2 ст.47 КПК України захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст.49 КПК України суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог статті 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.
Разом з цим, стосовно ОСОБА_5 , здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст.52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженню є обов'язковою.
Згідно доручення Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях від 29.02.2024 № 002-140000619 захисником ОСОБА_5 , було призначено адвоката ОСОБА_7 .
Ухвалою суду від 16.09.2024 захисника ОСОБА_7 за його заявою на підставі п.4 ч.2 ст.24 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» замінено іншим захисником.
Згідно доручення Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої у Херсонській області від 14.10.2024 року №002-210000993 захисником ОСОБА_5 , було призначено адвоката ОСОБА_4 .
29.02.2024 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
29.02.2024 року в газеті «Урядовий кур'єр», яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення про повідомлення про підозру ОСОБА_5 , із повістками про виклик останнього до слідчого на 04.03.2024 року , 05.03.2024 року , 06.03.2024, для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій.
Крім того, вказане повідомлення про підозру та повістки про виклик розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик ».
Постановою старшого слідчого слідчого відділу УСБУ в Херсонській області від 07.03.2024 року ОСОБА_5 , оголошено у розшук.
Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 22.05.2024 року (справа № 490/4124/24), надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування ОСОБА_8 , у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.03.2024 року за № 22024230000000118.
Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, судом у повному обсязі було забезпечено участь захисника в захисті інтересів обвинуваченого.
На виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України копії процесуальних документів направлялись та були вручені захиснику, який крім того був обізнаний з матеріалами кримінального провадження. Будь-які клопотання від підозрюваного на стадії досудового розслідування та обвинуваченого на стадії судового розгляду на адресу суду не надходили.
Враховуючи наведене та з урахуванням здійснення у даному кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування і спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення було дотримано всіх можливих передбачених КПК заходів та способів повідомлення ОСОБА_5 , щоб забезпечити останньому можливість безпосередньо та через призначеного захисника реалізовувати права підозрюваного на стадії досудового розслідування та обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового розгляду за спеціальною процедурою «in absentia» виконані та дотримані у повному обсязі.
III. Позиція сторін та інших учасників судового провадження.
Прокурор в судовому засіданні вказав на доведеність винуватості обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст.111-1КК України та просив призначити відповідне покарання в межах санкції вказаної статті у вигляді 9 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю , пов'язаною з виборчим процесом на строк 15 років та з конфіскацією усього належного йому майна.
Захисник у своїй промові під час судових дебатів відзначив, про необхідність належного дослідження наданих до суду доказів та ухвалення законного і обґрунтованого рішення на їх основі, вказав, що вина обвинуваченого дослідженими доказами не доведена.
IV. Докази, досліджені судом на підтвердження вини та обставин вчиненого кримінального правопорушення.
Вина ОСОБА_5 , у вчиненні поставленого йому у провину кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 , ч. 5 ст. 111-1 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:
-Протоколом огляду від 03.12.2022, з оптичним диском , згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на якій у загальному доступі розміщено постанову Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації від 4 жовтня 2022 року щодо схвалення та визнання таким , що прийнятий федеральний конституційний закон «Про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта - Херсонської області». Дата публікації: 04.10.2022. Підписант Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_9
-Протоколом огляду від 03.12.2022, з оптичним диском ,згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу за посиланням (Інтернет адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на якій у загальному доступі розміщено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації: «Про ухвалення указу президента російської федерації» від 19.10.2022 № 756 «Про введення військового стану на територіях Донецької народної республіки, Луганської народної республіки, Запорізької та Херсонської областей» Дата публікації: 19.10.2022. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_9
-Протоколом огляду від 03.12.2022, з оптичним диском ,згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме російського офіційного Інтернет - ресурсу «Президент России» за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_4 », на якій у загальному доступі розміщено публікацію Президента російської федерації, а саме: «Указ об исполняющем обязанности губернатора Херсонской области», згідно якого ОСОБА_10 призначений тимчасово виконуючим обов'язки губернатора Херсонської області. Дата публікації: 05.10.2022. Підписант: Президент російської федерації ОСОБА_11
-Протоколом огляду від 03.12.2022, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России» за посиланням (Інтернет-адресою): «« ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Так, на вказаному сайті, за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 » у вільному доступі розміщено публікацію Президента російської федерації: «Федеральний Закон від 04.10.2022 № 375-ФЗ «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкту». Дата публікації: 04.10.2022. Підписант: Президент російської федерації ОСОБА_11
-Протоколом огляду від 03.12.2022, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме Інтернет-ресурсу «Центр національного спротиву» за посиланням (Інтернет-адресою): «https://sprotyv.mod.gov.ua». Taк, на вказаному сайті у загальному доступі розміщено статтю із вмістом списків так званих членів виборчих комісій № 301-307 для проведення незаконного референдуму на території Херсонської області. Назва статті: «ЦНС отримав списки членів “двк» з підготовки псевдореферендуму» Дата публікації статті: 16.09.2022.
-Протоколом огляду від 05.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на якій у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення 28.09.2022 голови адміністрації Херсонської області ОСОБА_12 до президента російської федерації володимира путіна з метою прийняття Херсонської області до складу рф як нового суб'єкта федерації.
-Протоколом огляду від 05.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу за посиланням (інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на якому у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення 20.09.2022 самопроголошеної громадської ради Херсонської області до самопроголошеного голови ВЦА Херсона ОСОБА_10 та до самопроголошеного голови правління ВЦА Херсонської області ОСОБА_13 із пропозицією про проведення референдуму на території Херсонської області.
-Протоколом огляду від 05.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу на якому за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_6 » у загальному доступі розміщено публікацію Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта від 30.09.2022, який ратифікований Федеральним законом від 04 жовтня 2022 року № 375-ФЗ та вступив в силу 05 жовтня 2022 року. Дата публікації: 03.10.2022. Підписанти: За російську федерацію в. путін / За Херсонську область ОСОБА_14
-Протоколом огляду від 05.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу на якому за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_6 » у загальному доступі розміщено публікацію постанови конституційного суду російської федерації від 02.10.2022 № 39-П по справі щодо перевірки конституційності міжнародного Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта. Дата публікації: 02.10.2022. Підписант: Конституційний суд російської федерації. Зі змісту статті вбачається , що конституційний суд російської федерації визнав таким , що відповідає конституції російської федерації вказаний договір .
-Протоколом огляду від 05.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу на якому за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_5 »у загальному доступі розміщено публікацію від 27.09.2022 Виборчої комісії Херсонської області щодо рішення за результатами референдуму. Зміст публікації: «Избирательная комиссия сообщила, что в референдуме на территории Херсонской области приняли участие более 571 тысячи человек. На вынесенный вопрос о воссоединении с Российской Федерацией на правах полноправного субъекта ответили «да» более 497 тысячи человек, что составляет 87,05% от общего числа участников референдума».
-Протоколом огляду від 05.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу на якому за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у загальному доступі розміщено статтю із вмістом указу президента російської федерації від 29.09.2022 № 686 щодо визнання Херсонської області самостійним суб'єктом . Цим указом визнано державний суверенітет та незалежність Херсонської області.
-Протоколом огляду від 17.02.2023, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступний Інтернет-месенджер «Telegram» на якому за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_7 » у загальному доступі міститься офіційна інтернет-сторінка представника окупаційної влади російської федерації в Херсонській області, голови Військово-цивільної адміністрації Херсонської області ОСОБА_10 на якій розміщена відео-промова ОСОБА_10 від 20.09.2022 щодо проведення референдуму на території Херсонської області про входження її до складу рф.
-Протоколом огляду від 11.02.2023, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загально доступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет. а саме офіційний Інтернет-ресурс Верховної ради України за посиланням (Інтернет-адресою): « ІНФОРМАЦІЯ_8 », на якій у вільному доступі розміщено статтю щодо ухвалення ВРУ заяви про невизнання псевдореферендумів і заклику світу так само не визнавати їх. Назва статті: « ОСОБА_15 : Верховна Рада України ухвалила Заяву щодо невизнання псевдо референдумів і закликала світ так само не визнавати їх». Дата публікації: 21.09.2022 Автор: Прес-служба Апарату Верховної Ради України.
-Протоколом огляду від 22.04.2023, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу за посиланням (Інтернет-адресою): «https://khogov.ru/», на якій у загальному доступі розміщено указ № 245-р від 22.07.2022 голови ВЦА Херсонської області Володимира Сальдо «Об избирательной комиссии Херсонской области».
-Протоколом огляду від 22.04.2024, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет а саме російського офіційного Інтернет-ресурсу за посиланням (Інтернет-адресою): «https://khogov.ru/» у загальному доступі розміщено указ № 88у від 20.09.2022 голови ВЦА Херсонської області ОСОБА_12 «О назначении референдума в Херсонской области о выходе Херсонской области из состава Украины и о вхождении Херсонской области в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» та «положение о референдуме в Херсонской области о выходе Херсонской области из состава Украины и о вхождении Херсонской области в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» від 20.092022 № 88у.
-Особовою карткою на ім'я громадянина України ОСОБА_5 , що міститься в базі Державної міграційної служби України, згідно якої ОСОБА_5 документований паспортом громадянина України.
-Протоколом огляду від 27.09.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням - « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на якому в телеграм каналі «Таврия. Новости Херсонской области» міститься публікація, яка датована 23 вересня 2022 року 09 год 08 хв, та станом на 27.09.2022 (тобто на момент проведення огляду) має 3 000 переглядів. Назва публікації: «Обращение Председателя Совета министров - Правительства Херсонской области ОСОБА_16 к жителям Херсонской области». Вказана публікація стосується призначеного референдуму на території Херсонської області та підтримки ОСОБА_17 входження її до складу рф.
-Протоколом огляду від 16.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є веб-сайт за URL-адресою: « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на якому наявний відеозапис виступу т.зв . «Глави ЦИК Херсонского региона» ОСОБА_18 щодо проведеного псевдореферендуму на території Херсонської області.
-Протоколом огляду від 16.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є веб-сайт з назвою за URL-адресою: « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на якому міститься публікація від 26.09.2022 під назвою: «Голова ЦВК Херсонської області назвала референдум по входженню в склад рф таким, що відбувся».
-Протоколом огляду від 19.12.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду веб-сайт з назвою за URL-адресою « ІНФОРМАЦІЯ_12 » на якому міститься публікація під назвою : « В Херсоні затвердили текст бюлетенів для голосування на референдумі по приєднанню до росії»
-Протоколом огляду № 4 від 03.10.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є відкритий ресурс у месенджері Telegram - канал « ІНФОРМАЦІЯ_13 » який міститься за посиланням - « ІНФОРМАЦІЯ_14 », на якому виявлено повідомлення, розміщене 23.09.2022 о 17:32 з закріпленими двома фотозображеннями, на одному з яких зображена особа схожа на ОСОБА_5 та поряд з ним зображено особу схожу на громадянина України ОСОБА_19 , який тримає паспорт рф та за зовнішніми ознаками робить запис, на іншому зображена особа схожа на ОСОБА_5 , відеозаписом та текстом: «Колабораціонізм. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. ОСОБА_20 24.02 Авдіївка, м. Донецьк Обійняв посаду одного із представників виборчого комітету та взяв безпосередню участь у проведенні нелегітимного референдуму по приєднанню до росії на території тимчасово окупованого м. Херсон».
-Протоколами огляду № 6 від 03.10.2022 та № 5 від 03.10.2022, з додатком у виді оптичних дисків, об'єктом огляду яких є відкритий інтернет - ресурс у мессенджері Telegram - канал « ІНФОРМАЦІЯ_13 » розміщений за посиланням - « ІНФОРМАЦІЯ_14 », на якому міститься повідомлення, із відеозаписом, розміщене 23.09.2022 о 23:26 з закріпленим відеозаписом та текстом: «Додатковий доказ з доповненням Колабораціонізм. Рашизм. Заборонена символіка. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. ОСОБА_21 ( ІНФОРМАЦІЯ_15 ) - міністр обласного управління охорони здоров'я від окупаційної влади. 23.09.2022р. добровільно та за власною ініціативою з'явився до станції швидкої медичної допомоги, що знаходиться в центрі міста, для голосування на референдумі за приєднання Херсону до росії. Голосував "За"». Так, на відеозаписі, розміщеному за вищевказаним посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_14 виявлено, осіб зовні схожих на громадянина ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_16 , який сидить за столом поряд з особою зовні схожою на громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , до них з паспортом громадянина Російської Федерації підходить громадянин України ОСОБА_22 у одязі з шевронами Росії та позначками «Z». В подальшому виявлено, що ОСОБА_23 передає ОСОБА_19 паспорт громадянина РФ. В подальшому ОСОБА_19 надає документ зовні схожий на бюлетень для голосування щодо виходу Херсонської області з складу України та входу до РФ та разом з зазначеним бюлетнем повертає паспорт громадянина РФ громадянину України ОСОБА_24 . Після чого, громадянин ОСОБА_23 підходить до кабінки голосування.
-Протоколом огляду від 04.10.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є публікація на відкритому ресурсі у всесвітній мережі Інтернет - Інтернет сайт «ZOV Херсон» розміщений за посиланням - « ІНФОРМАЦІЯ_17 » під назвою: «Голосование на референдуме о вхождении в РФ проходит на станции Скорой помощи в Херсоне, сообщил наш специальный корреспондент ОСОБА_25 », з закріпленим відеозаписом та текстом: «Горожане выстроились в очередь на переносной избирательный участок». В ході огляду відеозапису тривалістю 00 хв. 40 сек., виявлено бюлетень для голосування щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання до Російської Федерації, а також виявлено особу зовні схожу на громадянина України ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_16 , який сидить за столом поряд з особою зовні схожою на громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також, ОСОБА_19 вказуючи на урну для голосування каже: «Там есть ручка проходите». Крім цього, виявлено, що особи зовні схожі на громадянина України ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_16 та громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , сидять за столом приймають від невстановлених осіб документи зовні схожі на паспорти громадянин України та за зовнішніми ознаками рухів роблять записи з отриманих документів до невстановлених документів розмічених строками та стовбцями. Також, на відеозапису виявлено, що внизу екрану з'являється напис «Владимир ОСОБА_26 ». Особа підписана, як ОСОБА_25 , показує рукою точно у бік громадян схожих на ОСОБА_5 та ОСОБА_19 та повідомляє, що прибули члени виборчої комісії, потім вказує в бік урни для голосування та повідомляє, що вони привезли з собою урну для голосування та кабінку.
-Протоколом огляду від 13.02.2024, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є інформація, розміщена в мережі Telegram, де на сторінці групи «ТАСС» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_7 » наявна публікація з відеозаписом, який стосується участі ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в організації та проведенні т.зв. «референдуму» за приєднання Херсонщини до складу рф, що проводився окупаційною владою рф наприкінці вересня 2022 року. При перегляді відеофайлу встановлено, що на відео міститься сюжет, що висвітлює підведення підсумків т.зв. «референдуму» на «ДВК № 102» м. Херсон. Серед іншого на 00. хв. 03 сек. відео камера фіксує на фоні скриньок для голосування ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , та ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В подальшому на 00 хв. 07 сек. відео камера фіксує ОСОБА_29 , ОСОБА_30 та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , які в присутності інших членів комісії та представників ЗМІ оглядають сейф-пакет з бюлетенями та останній звертається до Присутніх (далі мовою оригіналу): - «Вот, смотрите. Вот 102. Видите. Получается Вы находитесь на одном из 198 участков». При цьому, ОСОБА_32 продовжує тримати сейф-пакет, а ОСОБА_33 рукою вказує на надписи на сейф-пакеті. Надалі камера фіксує процес підрахунку бюлетенів членами т.зв. «дільничної виборчої комісії» та коментарі т.зв. «спостерігачів».
-Протоколом огляду від 08.02.2024, з додатком у виді оптичного диску, об'єктом огляду якого є інформація, розміщена в мережі Telegram, де на сторінці групи «ТАСС» за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_7 » наявна публікація з відеозаписом, яка стосуються участі ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в організації та проведенні т.зв. «референдуму» за приєднання Херсонщини до складу рф, що проводився окупаційною владою рф наприкінці вересня 2022 року. При перегляді відеофайлу встановлено , що на відео міститься сюжет , який висвітлює голосування т.зв. «міністра охорони здоров'я Херсонської області ОСОБА_34 на псевдореферендумі , що проводився на станції швидкої допомоги м .Херсон. На відео зафіксовано, як ОСОБА_35 входить до приміщення, де за столом , на якому розміщується урна для голосування та бюлетені , сидять представники т.зв. «виборчої комісіі» - ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. В подальшому ОСОБА_19 бере у т.зв. «міністра» паспорт громадянина російської федерації та вносить відомості до документації. Далі ОСОБА_35 перебуваючи біля представників комісії надає інтерв'ю наступного змісту : « Я проголосовал за развитие нашего региона …». Надалі ОСОБА_36 отримує у представників «виборчої комісії» паспорт і бюлетень та прямує до імпровізованої кабінки для голосування.
-Протоколом огляду від 08.02.2024, з додатком у виді оптичного диску, об'єктом огляду якого є інформація, розміщена в мережі Telegram, де на сторінці групи «Таврия . Новости Херсонской области » за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_19 » викладено публікацію з відеозаписом, який стосуються участі ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в організації та проведенні т.зв. «референдуму» на території м. Херсон у вересні 2022 року. При перегляді відеофайлу встановлено , що на відео міститься сюжет , який висвітлює проведення т.зв. «референдуму» на території Херсонського морського торгівельного порту. Зокрема, відео камера фіксує представників т.зв. «виборчої комісії № 102», а саме - ОСОБА_19 та ОСОБА_5 . ОСОБА_5 , сидячи за столом , на якому розміщені папери ззовні схожі на списки виборців , бере у співробітників підприємства паспорти та видає бюлетені для голосування.
-Протоколом огляду від 07.02.2024, з додатком у виді оптичного диску, об'єктом огляду якого є інформація, розміщена в мережі Telegram, де на сторінці групи «ТАСС» за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_7 » наявна публікація з відеозаписом, яка стосується участі ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в організації та проведенні т.зв. «референдуму» за приєднання Херсонщини до складу рф, що проводився окупаційною владою рф наприкінці вересня 2022 року. При перегляді відеофайлу встановлено , що на відео міститься сюжет , який висвітлює проведення т.зв. «референдуму» на території станції швидкої допомоги м .Херсон . Зокрема, відео камера фіксує представників т.зв. «виборчої комісії », а саме - ОСОБА_19 та ОСОБА_5 , які сидячи за столом , на якому розміщені урна для голосування та бюлетені , проводять т.зв. «волевиявлення». При цьому, ОСОБА_19 повідомляє присутнім порядок проведення «волевиявлення». В подальшому відеокамера фіксує ОСОБА_5 , який сидячи за столом , тримає в руках паспорт, з якого вносить відомості до списків.
-Протоколом огляду від 22.11.2023, з додатком у виді оптичного диску, об'єктом огляду якого є інформація, розміщена в мережі Telegram, де на сторінці групи «ТАСС» за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_7 » наявна публікація з відеозаписом щодо організації та проведення т.зв. «референдуму» за приєднання Херсонщини до складу рф, що проводився окупаційною владою рф наприкінці вересня 2022 року. При перегляді відеофайлу встановлено , що на відео міститься сюжет , що висвітлює підведення підсумків т.зв. «референдуму» на «ДВК № 102»м.Херсон.Зокрема, камера фіксує процес підрахунку бюлетенів членами т.зв . « дільничної виборчої комісії» та коментарі т.зв. «спостерегачів».
-Протоколом огляду від 01.10.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є відкритий ресурс у месенджері Telegram - канал « ІНФОРМАЦІЯ_13 » розміщений за посиланням - « ІНФОРМАЦІЯ_14 », на якому наявне повідомлення, розміщене 23.09.2022 о 17:32 з закріпленими двома фотозображеннями, відеозаписом та текстом: Колабораціонізм. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_16 . Брав участь у референдумі щодо приєднання Херсону до росїі в якості одного з організаторів та приймальної комісії голосів. Під час огляду закріпленого до повідомлення фотозображення виявлено зображену з права особу зовні схожу на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поряд виявлено особу зовні схожу на громадянина України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який тримає у руці паспорт Російської Федерації та за зовнішніми ознаками робить запис. В ході огляду відеозапису закріпленого до повідомлення виявлено документ зовні схожий на бюлетень для голосування щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання до Російської Федерації .В подальшому виявлено, особу зовні схожу на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який передає невстановленій особі документ, який має аналогічні з бюлетнем надруковані чорні лінії. Також, виявлено, що перед особою зовні схожою на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться документ з строками та столбцями. В подальшому виявлено, що особа зовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує від невстановленої особи документ, зовні схожий на паспорт громадянина України та відповідно до зовнішніх ознак рухів здійснює записи з паспорту до документу який знаходиться перед ним зі строками та стовбцями. Також, на відеозапису виявлено, що внизу екрану з'являється напис «Владимир ОСОБА_26 ». Особа підписана, як ОСОБА_25 , показує рукою точно у бік громадян схожих на ОСОБА_5 та ОСОБА_19 та повідомляє, що прибули члени виборчої комісії, потім вказує в бік урни для голосування та повідомляє, що вони привезли з собою урну для голосування та кабінку. В подальшому виявлено, що особа зовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за зовнішніх ознак рухів здійснює записи до документу який знаходиться перед ним. Також, виявлено особу зовні схожу на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тримає у руці документ зовні схожий на паспорт громадянина Російської Федерації. Крім того, виявлено, що особа зовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує від невстановленої особи паспорт громадянина України, та здійснює записи з паспорта громадянина України до документу розміченому стовбцями та строками.
-Протоколом огляду № 3 від 03.10.2022, з додатком у виді оптичного диску, згідно якого об'єктом огляду є відкритий ресурс у месенджері Telegram - канал « ІНФОРМАЦІЯ_13 » розміщений за посиланням - « ІНФОРМАЦІЯ_14 », на якому наявне повідомлення, розміщене 23.09.2022 о 17:32 з закріпленими двома фотозображеннями, відеозаписом та текстом: Колабораціонізм. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_16 . Брав участь у референдумі щодо приєднання Херсону до росїі в якості одного з організаторів та приймальної комісії голосів, на відеозаписі виявлено особу зовні схожу на громадянина України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який сидить за столом поряд з особою зовні схожою на громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також, ОСОБА_19 вказуючи на урну для голосування каже: «Там есть ручка проходите». Також, на відеозапису виявлено, що внизу екрану з'являється напис « ОСОБА_25 ». Особа підписана, як ОСОБА_25 , показує рукою точно у бік громадян схожих на ОСОБА_5 та ОСОБА_19 та повідомляє, що прибули члени виборчої комісії, потім вказує в бік урни для голосування та повідомляє, що вони привезли з собою урну для голосування та кабінку.
-Висновоком експерта № СЕ-19/112-24/3659-ФП від 29.04.2024 за результатами судової портретної експертизи, згідно якого у відеофайлі під назвою: «Глава_Минздрава_Херсонской_области_проголосовал_на_референдуме» (у проміжках часу 00:01-00:07, 00:11-00:29) та на фотозображенні під назвою: «anketa_20270220.jpg», що містяться на DVD-R дисках для лазерних систем зчитування, зображена одна і та сама особа. Тобто, згідно висновку експерта встановлено, що на вказаному вище відеозаписі особа, схожа на ОСОБА_5 , що була членом «виборчої комісії» під час «голосування» на т.зв. «референдумі» за вихід Херсонської області з складу України та входу до рф, що відбувалося на станції швидкої медичної допомоги у м.Херсоні та особа зображена на особовій картці на ім'я громадянина України ОСОБА_5 , що міститься в базі Державної міграційної служби України - це одна і та сама особа - ОСОБА_5 .
-Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 31.01.2024 зі свідком ОСОБА_38 , згідно якого свідок впізнала ОСОБА_5 , як особу, який 23.09.2022 разом з іншим невідомим їй чоловіком у якості членів т.зв. «ДВК» проводили т.зв. референдум у приміщенні ТОВ «Херсонській порт» за адресою: м.Херсон, вул.Потьомкінська, 3
Також вина обвинуваченого ОСОБА_5 , підтверджуюся показами свідка, допитаного в ході судового розгляду, а саме.
-свідка ОСОБА_38 , яка під час допиту показала , що в період окупації вона працювала в морському порту, їй та іншим співробітникам підприємства наказали йти на т.зв «референдум» за вихід Херсонської області з складу України та входу до рф, 23 вересня 2022 року вона прийшла у приміщення Клубу моряків, що розташовувалося по вулиці Потьомкінській, 3 у м.Херсоні, де відбувалося «голосування», побачила там ОСОБА_5 він був членом т.зв. «виборчої комісії», надавав бюлетені для «голосування».
V. Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення.
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011 року) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними процесуальними особами, а також характеризують особу обвинуваченого.
Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані стороною захисту.
За викладених підстав суд дійшов до висновку, що стороною обвинувачення надано достатньо доказів винуватості обвинуваченого ОСОБА_5 , у скоєнні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України в об'ємі пред'явленого обвинувачення, надані докази суд визначає допустимими доказами, оскільки вони отримані у порядку, встановленому діючим КПК України, будь-яких порушень вимог діючого законодавства під час руху кримінального провадження не встановлено.
Під час судового слідства не встановлено обставин, на підтвердження того, що дії обвинуваченого вчинено під фізичним чи психологічним примусом.
Аналізуючи, чи наявна у діях обвинуваченого ОСОБА_5 , ознака добровільності, суд враховує постанову Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 31.01.2024 у справі №638/5446/22, провадження №51-4092км23, відповідно до якої зазначено, що в кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК України.
Наведені вище докази, зокрема, відеозаписи, покази допитаного свідка, свідчать про невимушеність поведінки ОСОБА_5 , відсутність жодного примусу, а відтак про добровільність його дій.
За викладених обставин, розглянувши кримінальне провадження в межах висунутого обвинувачення, суд, оцінивши сукупність зібраних доказів, , що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку, що вина ОСОБА_5 , у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення та кваліфікація його дій за ч. 2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України знайшли своє підтвердження в судовому засіданні і доведена повністю поза розумним сумнівом у повному обсязі.
VI. Обставини, які пом'якшують або обтяжують покарання
Обставини, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання, судом не встановлені.
Обставиною, яка відповідно до ст. 67 КК України обтяжує покарання є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
VІІ. Мотиви призначення покарання
Згідно зі ст. 50, 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових кримінальних правопорушень. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
Призначаючи обвинуваченому покарання, суд враховує, що покарання, як захід державного реагування на осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, є головною і найбільш поширеною формою реалізації кримінальної відповідальності, роль і значення якого багато в чому залежать від обґрунтованості його призначення і реалізації. Застосування покарання є одним із завершальних етапів кримінальної відповідальності, на якому суд вирішує питання, визначені ч. 1ст. 368 КПК України, та яке виступає правовим критерієм, показником негативної оцінки як самого правопорушення, так і особи, котра його вчинила. Покарання завжди має особистий, індивідуалізований характер, а його призначення і виконання можливе тільки щодо особи, визнаної винуватою у вчиненні кримінального правопорушення.
Вивченням особи обвинуваченого ОСОБА_5 , встановлено, що він є громадянином України, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, раніше не судимий.
При обранні виду та розміру покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке у відповідності до ст.12 КК України відноситься до тяжкого злочину, сукупність усіх характеризуючих обвинуваченого даних.
Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчиненого обвинуваченим злочину проти основ національної безпеки України в умовах прямої військової агресії проти України, який посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особу винного, відсутність обставин, що пом'якшують покарання , наявність обставини , що обтяжує покарання, суд дійшов висновку, що виправлення та перевиховання обвинуваченого ОСОБА_5 , можливо лише в умовах ізоляції його від суспільства.
Конкретні обставини кримінального провадження та наведені вище дані про особу обвинуваченого, дають підстави для призначення ОСОБА_5 , покарання у виді позбавлення волі строком на 9 років у межах санкції встановленої ч. 2 ст. 28, ч.5 ст.111-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та виборчим процесом на строк 15 років з конфіскацією усього належного йому майна.
Підставі для призначення обвинуваченому більш м'якого покарання - відсутні.
Підстав для звільнення від відбування покарання з випробуванням, у відповідності до вимог ст. 75 КК України, або ж застосування ст. 69 КК України суд не знаходить, у зв'язку з відсутністю передумов, за яких дані правові норми можуть бути застосовані.
VIІІ. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку, та положення закону, якими керувався суд.
Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.05.2024 року відносно ОСОБА_5 , обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, який слід залишити без змін до набрання вироком законної сили.
Процесуальні витрати на залучення експертів під час досудового розслідування склали:
- за проведення судової портретної експертизи № СЕ-19/112-24/3659-ФП від 29.04.2024 у розмірі 9087, 36 грн.
У відповідності до ст. 124 КПК України, процесуальні витрати за проведення вказаної експертизи, підлягають стягненню з ОСОБА_5 на користь держави.
Керуючись ст.ст.349, 373, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.5 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання у вигляді 9 (дев'яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та виборчим процесом на строк 15 років з конфіскацією усього належного йому майна.
Строк відбування покарання у виді позбавлення волі, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахувати з моменту його фактичного затримання у порядку виконання даного вироку
Додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та виборчим процесом виконується самостійно та обчислюється з моменту відбуття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , основного покарання.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити без змін до набрання вироком законної сили.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави витрати на залучення експерта в розмірі 9087, 36 грн.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Херсонського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається через Херсонський міський суд Херсонської області.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Також, суд роз'яснює, що якщо апеляційну скаргу буде подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд може поновити строк подання апеляційної скарги за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст.138 КПК України та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених статтею 399 цього Кодексу.
Обвинувачений має право на ознайомлення з журналом судового засідання та подання на нього письмових зауважень.
Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Копію вироку негайно після судового засідання вручити захиснику та прокурору.
Інформацію про вирок опублікувати в газеті "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст.323 КПК України
СуддяОСОБА_1