Постанова від 20.10.2025 по справі 754/11615/25

Номер провадження 3/754/4063/25

Справа №754/11615/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 жовтня 2025 року

Суддя Деснянського районного суду м.Києва Броновицька О.В.

за участю захисника Хомича А.М.

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

уповноваженої особи політичної партії «Патріотична партія України»,

мешкає: АДРЕСА_1 ,

за ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 17.06.2025р. перевіркою Звіту Партії за І-й квартал 2025р. було виявлено, що 24.04.2025р. уповноважена особа партії «Патріотична партія України» ОСОБА_1 , за місцем державної реєстрації партії - вул.Шолом Алейхема, 6 кв.148 в м.Києві, у Звіті Партії за І квартал 2025 року, поданого політичною партією «Патріотична партія України» (ідентифікаційний код 21676167) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, не відобразила відомостей про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.

Так, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) Партія має 13 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, інформація про які не відображена у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за 1 квартал 2025 року.

З них 6 місцевих організацій знаходяться на тимчасово окупованих територіях та територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022р.за №1668/39004, тому політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзацу шостого пункту 8 розділу VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від цих 6 місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території.

Таким чином, до Звіту Партії за І квартал 2025 року не додано відомості про таких 7 місцевих організацій Партії:

?

1.Сихівська районна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний?код 33895261 - в стані припинення,

2. Львівська міська організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний

код 34028778 - в стані припинення,

3. Львівська обласна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний

код 34028703 - в стані припинення,

4. Харківська обласна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 33899952 - в стані припинення,

5. Старовижівська районна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 37300284 - в стані припинення,

6. Запорізька обласна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 25919326 - зареєстровано, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне,

7. Миколаївська міська організація політичної партії «Патріотична партія України» в Миколаївській області, ідентифікаційний код 25937475 - зареєстровано, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне (відомості з Єдиного державного реєстру додаються).

Частиною 9 статті 17 визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення. Таким чином, Звіти місцевих організацій Партії, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації /припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації/припинення поширюються права та обов?язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.

Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати, зобов?язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов?язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов?язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.

Згідно з пунктами 3-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N? 102/21, відомості про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід?ємною частиною Звіту політичної партії.

Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.

Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.

Після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід?ємними частинами.

За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід?ємною частиною Звіту політичної партії.

Під час формування Звітів політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код) та про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація: на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код); на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Уповноваженій особі Партії при формуванні Звітів надається можливість перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та за потреби, вчинити дії, пов?язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організаці.

Отже, невідображення у Звіті Партії за 1 квартал 2025 року відомостей про 13 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, а також подання Звіту без відомостей про 7 місцевих організацій, які станом на дату подання Звіту не знаходились на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин 9, 11 та 13 статті 17 Закону (звіт Партії за 1 квартал 2025 року та відомості з Єдиного державного реєстру додаються).

Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 N? 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за N? 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.

Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за І квартал 2025 року від 17.06.2025 N? 2306, затвердженому наказом Національного агентства від 17.06.2025 N? 180/25, опубліковано на офіційному веб-сайті Національного агентства відповідно до відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону (копія Висновку про результати перевірки Звіту Партії додається).

Повноваження Пустовойт Ольги Костянтинівни як уповноваженої особи Партії підтверджуються копією довіреності від 04.07.2024. Звіт Партії за І квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 24.04.2025 14:22 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - 21f90260-20fc-11 f0-8f85- d95649015426) та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи Партії Пустовойт О.К., таким чином ОСОБА_1 як уповноважена особа Партії порушила порядок подання Звіту.

Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.212-21 КУпАП як порушення уповноваженою особою встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

В суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що нею 24.04.2025р. на підставі довіреності від 04.07.2024р. було подано звіт політичної партії "Патріотична партія України" про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за перший квартал 2025р. у відповідності до вимог чинного законодавства. Відображення у Звіті партіїі відомостей про 7 місцевих організацій не входить до її повноважень, оскільки місцевими організаціями політичної партії, які набули статус юридичної особи, самостійно подаються звіти їх керівниками за їх електронним підписом до НАЗК, вона не являється керівником вказаних у протоколі місцевих організацій політичної партії, тому до її повноважень не входить дотримання порядку щодо подання звіту політичної партії, керівником якої вона не являється.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи захисника Хомича А.М. щодо підстав для закриття провадження по справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП, дослідивши дані протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали встановлено, що ОСОБА_1 не може бути притягнута до адміністративної відповідальності з таких підстав.

Відповідальність за ст.212-21 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , настає за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Статтею 17 Закону України «Про політичні партії» обов'язок подання до НАЗК звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію.

Відповідно до п.п.1, 4 розділу ІV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 року №102/21, звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному веб-сайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.

Після складання звітів, зазначені посадові особи зобов'язані подати такі звіти до політичної партії та НАЗК.

Згідно положень статуту політичної партії «ПАТРІОТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», зокрема п. 5.21 даного Статуту, саме голови районних, міських, місцевих партійних організацій політичних партій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, мають відповідні повноваження щодо підписання та подання звітів до НАЗК.

Так, п. 5.21 Статуту визначено, що голова районної, міської партійної організації: здійснює загальне керівництво районною, міською партійною організацією; виконує рішення Загальних зборів районної або міської партійної організації та вищих керівних органів ППУ; здійснює оперативне управління майном та коштами партійної організації; звітує про свою діяльність на загальних зборах; представляє організацію у державних та громадських органах; здійснює іншу діяльність в межах своїх повноважень; завчасно здає звіти до центральних органів ППУ та до державних структур згідно чинних законів України; координує роботу районної, міської партійної організації.

Таким чином, перекладання обов'язків голів місцевих осередків на керівника самої політичної партії є незаконним та суперечить принципу індивідуального характеру юридичної відповідальності, закріпленого у ст.61 Конституції України.

Окрім того, згідно п.п. 1, 9 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 року №102/21, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.

Водночас розділ IV Порядку визначає особливості формування Звітів місцевих організацій політичної партії, згідно з яким Звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи.

Таким чином, нормами підзаконного нормативно-правового акта самого НАЗК визначено, що місцеві осередки політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, самостійно подають свої звіти до політичної партії та НАЗК, і звіти місцевих осередків підписуються їх керівником шляхом накладання КЕП.

Виходячи з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, суб'єктом правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Згідно ст.14 КУпАП, за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, підлягають відповідальності посадові особи, до службових обов'язків яких входить їх виконання.

З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 не є керівником політичної партії, подала Звіт Партії за І-й квартал 2025 року на підставі довіреності від 04.07.2024р., до її службових обов'язків не входить подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих осередків політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.

ОСОБА_1 не є керівником політичної партії і діяла на підставі довіреності від 04.07.2024р., тому в силу ст.14 КУпАП не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, як посадова особа.

За таких обставин, в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, тому провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст.247 п.1, 283, 284, 287, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення в Київський апеляційний суд через Деснянський районний суд м.Києва.

Суддя: