Постанова від 20.10.2025 по справі 592/16784/25

Справа № 592/16784/25

Провадження № 3/592/3581/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Онайко Р.А. розглянувши матеріали, які надійшли від в/ч НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , військовослужбовця, мешканця в/ч НОМЕР_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 )

за ч.3 ст.172-20 КУпАП,

установив:

13.10.2025 до Ковпаківського районного суду м. Суми від в/ч НОМЕР_1 надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до статті 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи належить до компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №1047-НОМЕР_1 вбачається, що протокол складений офіцером групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 .

Ст. 255 КУпАП визначено вичерпний перелік осіб, які мають право складати протоколи про правопорушення у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу.

Згідно з вимогами цієї правової норми протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП мають право складати:

-уповноважені на те посадові особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені:

oвійськовослужбовцями,

oвійськовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів,

oпрацівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків);

-прокурор;

-командири (начальники) військових частин (установ, закладів) (крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану);

-командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).

Тобто, згідно з вимогами ст. 255 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП має право скласти не будь-яка уповноважена командиром військової частини особа, а уповноважений командир підрозділу.

Матеріали справи не містять будь-яких відомостей про те, що офіцер групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 є командиром підрозділу, що дає підстави для висновку про те, що протокол складений неуповноваженою на те особою.

Вказівка в Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженій наказом міністерства оборони України 23.10.2021 № 329 про складення протоколу про адміністративне правопорушення уповноваженою посадовою особою органу військового управління не створює такого права у цих осіб, оскільки згідно з вимогами ч. 3 ст. 66 ЗУ «Про правотворчу діяльність» у разі виявлення колізії між нормативно-правовими актами різної юридичної сили пріоритет у застосуванні мають норми, що містяться у нормативно-правовому акті вищої юридичної сили.

Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного неуповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення, про що зазначено, зокрема, в абз. 2 п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення».

Крім того, за змістом статей 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за наслідками розгляду вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення.

В той же час, згідно з вимогами ст. 266-1 КУпАП огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, сп'яніння проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовослужбовця на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Складення висновків у закладі охорони здоров'я проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

В той же час, протокол та додані до нього матеріали не містить відомостей про те, якою особою запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння.

Враховуючи те, що зазначені недоліки позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу та винести рішення, справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає поверненню до в/ч НОМЕР_1 .

Слід звернути увагу, що згідно з частиною шостою статті 38 КУпАП стягнення може бути накладено може бути накладено протягом трьох місяців з дня вчинення правопорушення, а тому строки доопрацювання не повинні перевищувати строки, передбачені ст. 38 КУпАП, з урахуванням часу, потрібного для судового розгляду справи.

Керуючись ст. 278 КУпАП, -

постановив:

Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП, разом з доданими матеріалами повернути до в/ч НОМЕР_3 для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Р.А. Онайко