Ухвала від 10.10.2025 по справі 369/16586/25

Справа № 369/16586/25

Провадження № 2-а/369/222/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(про передачу справи за підсудністю)

10.10.2025 м. Київ

Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Фінагеєва І.О., розглянувши адміністративну справу № 369/16586/25 за позовом ОСОБА_1 до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, треті особи: ОСОБА_2 , Секретаріат уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Служба у справах дітей та сім'ї Бучанської районної Державної адміністрації Київської області, про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2025 року представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Семашко Дмитро Миколайович звернувся до суду із адміністративним позовом до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, треті особи: ОСОБА_2 , Секретаріат уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Служба у справах дітей та сім'ї Бучанської районної Державної адміністрації Київської області, про зобов'язання вчинити дії.

Перевіривши матеріали справи, вважаю, що адміністративна справа не підсудна Києво-Святошинському районному суду Київської області з наступних підстав.

Так, у прохальній частині позову представник позивача просить суд:

1.Прийняти позовну заяву про реєстрацію місця проживання малолітніх дітей разом з батьком та визнання права на користування житловим приміщенням до розгляду та відкрити провадження у справі;

2.Винести ухвалу, якою задовольнити заяву про забезпечення позову;

3.Зобов'язати Борщагівську селищну раду Бучанського району Київської області ЄДРПОУ:04362489, адреса: 08129, Київська обл., Бучанський р-н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-А поставити на облік (зареєструвати) місце проживання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за його фактичним місцем проживанням за адресою: АДРЕСА_1 ;

4.Зобов'язати Борщагівську селищну раду Бучанського району Київської області ЄДРПОУ:04362489, адреса: 08129, Київська обл., Бучанський р-н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-А поставити на облік (зареєструвати) місце проживання малолітню дитину 1 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та з за його фактичним місцем проживанням за адресою: АДРЕСА_1 ;

5.Зобов'язати Борщагівську селищну раду Бучанського району Київської області ЄДРПОУ:04362489, адреса: 08129, Київська обл., Бучанський р-н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-А поставити на облік (зареєструвати) місце проживання малолітньої дитини 2 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 за її фактичним місцем проживанням за адресою: АДРЕСА_1 , через органи реєстрації Бучанської сільської ради та/ або центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);

6.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Борщагівської сільської Ради Бучанського району Київської області, код ЄДРПОУ: 04362489, що знаходиться за адресою: 08129, Київська обл., Бучанський р-н., с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-А на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер обілкової картки платника податку: НОМЕР_1 судові витрати за адміністративний позов та заяву про забезпечення позову у розмірі - 4542 грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 18 000 грн.

Згідно положень п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до вимог ст. 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Зазначений перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Частиною 2 ст. 20 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

У даній справі представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Семашко Дмитро Миколайович звернувся до суду із вимогами до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про зобов'язання вчинити дії.

З огляду на те, що адміністративні справи з тим предметом, з яким звернувся позивач по даній справі, не передбачені ч. 1 ст. 20 КАС України, вони підсудні окружним адміністративним судам. Це свідчить про те, що позов поданий з порушенням правил предметної підсудності.

Суд зазначає, що норма стосовно предметної підсудності має імперативний характер, порушення правил якої відповідно до ст. 318 КАС України є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Інтерпретація суті конструкції «суд, встановлений законом» викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі «Сокуренко і Стригун проти України». Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію «суд, встановлений законом»: організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

Проаналізувавши зміст позовної заяви, взявши до уваги обставини, на які посилається позивач, а також враховуючи характер позовних вимог, суд дійшов висновку що дана справа предметно не підсудна Києво-Святошинському районному суду Київської області.

Відповідно до вимог ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Вказане є підставою для передачі адміністративної справи № 369/16586/25 за позовом ОСОБА_1 до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, треті особи: ОСОБА_2 , Секретаріат уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Служба у справах дітей та сім'ї Бучанської районної Державної адміністрації Київської області, про зобов'язання вчинити дії, за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26).

З урахуванням викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 5, 19, 20, 21,29, 248, 295 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, треті особи: ОСОБА_2 , Секретаріат уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Служба у справах дітей та сім'ї Бучанської районної Державної адміністрації Київської області, про зобов'язання вчинити дії, передати на розгляд за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26).

Ухвалу може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Інна ФІНАГЕЄВА