Рішення від 16.10.2025 по справі 352/1264/25

Справа № 352/1264/25

Провадження № 2-о/352/84/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 рокум. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - Гриньків Д.В.,

секретар судового засідання Івасів В.В.,

за участю: заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_2 із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,-

ВСТАНОВИВ:

І. Короткий зміст позовних вимог.

Заявник звернувся в порядку окремого провадження до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області, де заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_2 із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Свої позовні вимоги позивач мотивувала тим, що вона проживала разом із ОСОБА_3 як дружина та чоловік з листопада 2020 року, однак шлюб між ними не було зареєстровано офіційно. Вказує, що за час проживання однією сім'єю вони вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроєм спільного житла, разом доглядали та виховували дітей заявниці. Спільних дітей у них не було. Заявник та ОСОБА_3 мешкали у будинку заявниці по АДРЕСА_1 , робили у ньому ремонт, проводили воду та газ, придбавали предмети домашнього побуту тощо.

10.07.2024 року ОСОБА_3 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації та ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув під час виконання обов'язків військової служби.

Зазначає, що встановлення даного факту необхідно заявниці з метою реалізації права на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей». Просила заяву задовольнити.

ІІ.Стислий виклад позиції учасників справи.

Представник заінтересованої особи Міністерство оборони України до суду подав додаткові письмові пояснення, в яких зазначив, що обґрунтування заяви є недостатнім, належних доказів для встановлення факту проживання однією сім'єю не надано. Тому просив відмовити у задоволенні заяви.

Заявник в судовому засіданні вимоги заяви підтримала, просила такі задовольнити. Вказала, що була вагітна від ОСОБА_3 , однак вагітність перервалась. З осені 2020 року проживали разом, вели спільне господарство та мали спільний бюджет. Загиблий працював вантажником та свою заробітну плату надавав заявниці для використання в потребах сім'ї.

Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи через підсистему «Електронний суд». У клопотанні, яке надіслав до суду просолив розгляд справи здійснювати без його участі.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, повідомлялась належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в тому числі шляхом розміщення оголошення на сайті суду.

ІІІ. Відомості про рух справи. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 04.06.2025 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 16.06.2025 року постановлено клопотання представника заінтересованої особи - Міністерства оборони України Ткачука В.В. про проведення розгляду справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задовольнити.

Ухвалою суду від 14.07.2025 року постановлено витребувати докази по справі.

Ухвалами суду від 22.07.2025 року постановлено витребувати докази по справі та викликати свідків.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року в задоволенні клопотання представника заінтересованої особи Міністерства оборони України про залишення без руху заяви ОСОБА_1 відмовити.

ІV. Фактичні обставини справи.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні показав, що ОСОБА_3 почав проживати з ОСОБА_1 восени 2020 року у її будинку по АДРЕСА_1 . Свідок постійно бачив ОСОБА_3 , він косив біля хати, копав. Про сімейні стосунки з заявницею не розповідав. Придбав електрокосу, щоби косити подвір'я, копав траншею для проведення води, проводив воду, побудував літній душ, різав дрова, тобто виконував необхідні дії по господарству.

Судом встановлено, що згідно витягу з реєстру Івано-Франківської територіальної громади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5).

Згідно довідки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 15.1.2024 року №79/123-15/35в, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживав з листопада 2020 року (без реєстрації) до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Вказана інформація записана зі свідчень сусідів ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с.6).

Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов сім'ї Винокурових від 08.04.2021 року Івано-Франківської міської ради за адресою АДРЕСА_1 встановлено, що сім'я складається із 4 осіб: ОСОБА_1 - мати, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (зареєстрований по АДРЕСА_2 ), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . У характеристиці батьків зазначено, що мати-одинока (по відношенню до двох дітей) проживає разом із співмешканцем ОСОБА_8 , який допомагає фінансово. Обстеження проводилось у зв'язку із заявою про повернення дітей у сім'ю (а.с.9).

В актах обстеження житлово-побутових умов сім'ї ОСОБА_9 від 17.12.2021 року та 18.10.2023 року, складених уповноваженими особами служби у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, за адресою АДРЕСА_1 встановлено: що сім'я складається із 4 осіб: ОСОБА_1 - мати, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , співжитель проживає, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.10,11).

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 05.08.2024 року, ОСОБА_3 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 10.07.2024 року по теперішній час, наказ командира в/ч НОМЕР_1 від 10.07.2024 року №192 (а.с.13).

У відповідності до довідки Державного ощадного банку України від 18.06.2025 року №108.40/0143-16/229, яка видана ОСОБА_1 про те, що на її ім'я в ТВБВ 10008/0143 філії Івано-Франківського обласного управління АТ «Ощадбанк» відкрито платіжну картку НОМЕР_2 в національній валюті до рахунку НОМЕР_3 , відкритого на ім'я ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) із правом користування платіжної картки до даного рахунку, що підтверджується також випискою по картковому рахунку за період з 01.07.2024 по 30.09.2024 року (а.с.68, 69-76).

З інформації, наданої Центральним відділом ДРАЦС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18.07.2025 року №223/09.1-04-06 встановлено, що в архіві вказаного відділу знаходиться актовий запис про народження №2822 від 13.10.1987 року, складений відділом РАЦС Івано-Франківського МУЮ на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та актовий запис про смерть №1622 від 06.10.2016 року, складений Івано-Франківським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ в Івано-Франківській області на ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 . Актові записи про народження дітей, батьком яких вказано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відсутні (а.с.113).

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00053311277 від 28.08.2025 року 23.09.2024 року було складено актовий запис №1693 про смерть ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.139-140).

В матеріалах справи також місяться фотографії зі свят та відпочинку на яких зображені заявниця та ОСОБА_3 (а.с.16-18).

V. Мотиви з яких виходить суд та норми права.

Спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України.

Відповідно до ч.3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст. 4 ЦПК України).

Згідно зі ст. 5 ЦПК України суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. А у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 ЦК України).

Завданням цивільного судочинства є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси позивача власне порушені, а учасники використовують цивільне судочинство для такого захисту (див., зокрема, постанову Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2019 року в справі № 638/2304/17 (провадження № 61-2417сво19)).

Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (частина перша статті 315 ЦПК України).

Отже, справи про встановлення фактів розглядаються за наявності певних умов, а саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Cправи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду за умов, якщо факти, які підлягають встановленню, мають юридичний характер, тобто відповідно до закону викликають юридичні наслідки - виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій (див. постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 грудня 2019 року у справі № 305/279/16-ц (провадження № 61-30299св18)).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі Закон №2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ч. 1 ст.16 Закону №2011-ХІІ, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ (в редакції, яка діяла на дату загибелі ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ): у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною другою статті 3 СК України визначено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Відповідно до частин першої та другої статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Згідно із частиною першою статті 36 СК України шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 обов'язковими умовами для визнання осіб членами сім'ї, крім спільного проживання, є ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу є, зокрема, докази: спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім'ї, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов'язків, інших доказів які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.

Для встановлення спільного проживання однією сім'єю до уваги беруться показання свідків про спільне проживання фактичного подружжя та ведення ними спільного побуту, документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки, фотографії певних подій, документи, що підтверджують придбання майна на користь сім'ї, витрачання коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 12 грудня 2019 року у справі № 466/3769/16 (провадження № 61-5296св19), від 27 лютого 2019 року у справі № 522/25049/16-ц (провадження № 61-11607св18), від 11 грудня 2019 року у справі № 712/14547/16-ц (провадження № 61-44641св18), від 24 січня 2020 року у справі № 490/10757/16-ц (провадження № 61-42601св18), від 08 грудня 2021 року у справі № 531/295/19 (провадження № 61-3071св21) та інших.

VІ. Висновки суду.

Розглянувши матеріали цивільної справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви з огляду на нижчевикладене.

Предметом доказування у справах про встановлення факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу є факти спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім'ї, наявності між сторонами взаємних прав та обов'язків, притаманних подружжю.

На переконання суду, наданими суду доказами, а саме: показаннями свідка, який підтвердив придбання майна ОСОБА_3 в інтересах сім'ї; довідками міської ради про місце проживання; інформацією, зазначеній в актах обстеження про спільне проживання; фотографіями спільного відпочинку, проведення дозвілля та святкування; довідкою банку про надання заявниці права користування клатіжною карткою ОСОБА_3 встановлено, що з осені 2020 року та по день загибелі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали разом, вели спільне господарство, мали загальних бюджет, опікувалися одне одним, мали взаємні права та обов'язки, що свідчить про наявність між ними сталих відносин притаманних подружжю.

Відтак заява підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 247, 258, 259, 264, 265, 268, 315 ЦПК України, ст.ст.11, 15, 16, 182, 328, 392, 1218, 1220, 1268, 1296, 1297 ЦК України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_2 із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживали однією сім'єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу у період з листопада 2020 року до дня смерті ОСОБА_3 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно ст.273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

заявник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_5 ;

заінтересовані особи: Міністерство оборони України, проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ: 00034022;

ОСОБА_2 , АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_6 .

Рішення складене в повному обсязі 20.10.2025 року.

Суддя Тисменицького районного суду

Івано-Франківської області Гриньків Д.В.