Справа № 344/18627/25
Провадження № 2-а/344/146/25
20 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Домбровської Г.В.
секретаря с/з Катрич М.-Т.Т.
представника позивача Цахнюк Н.М.
відповідача ОСОБА_1 ,
перекладача Приймак І.С.,
адвоката Кучер Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.
Представник Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.
В обґрунтування позову зазначено, що 17 жовтня 2025 року листом за №118059-2025 до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби надійшло повідомлення Управління стратегічних розслідувань Національної поліції про те, що 17 жовтня 2025 року виявлено громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Івано-Франківську, який становить загрозу охорони громадського порядку, а також охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.
З метою з'ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 11.11.2023 року останнього було доставлено до адміністративного приміщення ЗМУ ДМС працівниками поліції, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Гнатюка, буд. 29 та проведено відповідну перевірку.
Особу ОСОБА_1 встановлено за допомогою Єдиної інформаційної аналітичної системи управління міграційними процесами. Документ, що посвідчує особу іноземця паспорт серія НОМЕР_1 .
Громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , востаннє в'їхав на територію України 15.12.2021 року по паспорту громадянина Федеративної Республіки Нігерія № НОМЕР_2 по довгостроковій візі НОМЕР_3 терміном дії до 22.02.2022 року.
ОСОБА_1 перевищив встановлений термін перебування в Україні та знаходиться в Україні незаконно, за що 11.11.2023 року останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 3400 грн.
Одночасно, в ході проведення перевірки було встановлено, що 11.06.2022 року громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700 грн. Накладений штраф ОСОБА_1 не сплатив.
11.11.2023 Тисменицьким відділом УДМС в Івано-Франківській області було прийняте рішення про примусове видворення з України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області у справі № 344/2179/24 від 08 лютого 2024 року вирішено задовольнити позов УДМС в Івано-Франківській області до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 про продовження строку його затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.
На офіційній сторінці Посольства Федеративної Республіки Нігерія в Україні було розміщено інформацію щодо можливості оформлення паспортних документів для громадян Нігерії, які на даний момент перебувають на території України по недійсних паспортних документах або в яких відсутні паспортні документи, за адресою Посольства : місто Львів, проспект Шевченка, 28.
6 грудня 2023 громадянин Нігерії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був доставлений працівниками УДМС в Івано-Франківській області за вказаною адресою щодо оформлення паспортного документа громадянина Нігерії та подав необхідні документи для оформлення.
02.02.2024 року за №2601.8-764/2601.2-24 УДМС в Івано-Франківській області до Посольства Федеративної Республіки Нігерія в Україні направлено запит щодо підтвердження факту оформлення паспортного документу та подальшої його видачі громадянину Нігерії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. В результаті чого Відповідач отримав паспорт для виїзду за кордон строком дії до 26.01.2029 року.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області у справі № 344/2179/24 від 08 лютого 2024 року було оскаржене відповідачем. Постановою Восьмого апеляційного суду від 27.03.2024 року по справі 344/2179/24 апеляційну скаргу громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 задовольнили , рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 лютого 2024 року у справі №344/2179/24 скасовано та ухвалено постанову, якою позов Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області залишено без розгляду. На підставі чого громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 було звільнено з Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства. Однак, рішення про його примусове видворення ОСОБА_1 не виконав, самостійно територію України не покинув.
20.05.2024 року громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 був затриманий в м. Івано-Франківську працівниками УДМС в Івано-Франківській області. Маючи паспорт для виїзду за кордон станом на 20.05.2024 року він не виконав прийняте відносно нього рішення про примусове видворення і продовжував перебувати на території України нелегально. Громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 20.05.2024 року притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 5100 грн.
23.05.2024 Івано-Франківським міським судом справа №344/9854/24 було прийнято рішення про затримання громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців. 20.11.2024 громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 звільнено з ПТПІ у зв'язку із закінченням строку перебування. Однак зазначений іноземець добровільно територію України не покинув та продовжив незаконно перебувати в Україні.
Так, у зв'язку з надходженням листа Управління стратегічних розслідувань Національної поліції 17 жовтня 2025 року відносно даного громадянина було складено протокол про адміністративне затримання за частиною 2 статті 263 КУПаП № МЛВ 000117 від 17 жовтня 2025 року та 17.10.2025 прийнято рішення про поміщення до Волинського ПТПІ.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у адміністративному позові, просила позов задовольнити в повному обсязі. Додатково повідомила, що Відповідачу, щоб перетнути кордон України необхідно оформити транзитну візу, для виготовлення якої необхідно додатковий час.
Відповідач та його представник у судовому засіданні заперечили відносно позову. Заперечуючи проти позову, Відповідач зазначив про те, що в нього наявний квиток у Нігерію, і він готовий в будь-який час повернутися на Батьківщину. Просив не затримувати його строком на 6 місяців.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Частиною 1статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Федеративної Республіки Нігерія, згідно паспорта для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , термін дії з 26.01.2024 по 25.01.2029.
11.11.2023 року Тисменицьким відділом УДМС в Івано-Франківській області було прийняте рішення про примусове видворення з України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказане рішення станом на даний час є чинним та не скасовано у встановленому законом порядку.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області у справі № 344/2179/24 від 08 лютого 2024 року вирішено задовольнити позов УДМС в Івано-Франківській області до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 про продовження строку його затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.
Постановою Восьмого апеляційного суду від 27.03.2024 року по справі 344/2179/24 апеляційну скаргу громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 задоволено, рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 лютого 2024 року у справі №344/2179/24 скасовано та ухвалено постанову, якою позов Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області залишено без розгляду.
У зв'язку з цим громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 було звільнено з Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства. Однак, як зазначено у позовній заяві, рішення про його примусове видворення ОСОБА_1 не виконав, самостійно територію України не покинув.
20.05.2024 року громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 був затриманий в м. Івано-Франківську працівниками УДМС в Івано-Франківській області. Маючи паспорт для виїзду за кордон станом на 20.05.2024 року, він не виконав прийняте відносно нього рішення про примусове видворення і продовжував перебувати на території України нелегально. Громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.05.2024 року притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 5100 грн.
23.05.2024 Івано-Франківським міським судом (справа №344/9854/24) було прийнято рішення про затримання громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців.
20.11.2024 громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 звільнено з ПТПІ у зв'язку із закінченням строку перебування. Однак, як зазначено у позові, зазначений іноземець добровільно територію України не покинув та продовжив незаконно перебувати в Україні.
Так, у зв'язку з надходженням листа Управління стратегічних розслідувань Національної поліції 17 жовтня 2025 року відносно даного громадянина було складено протокол про адміністративне затримання за частиною 2 статті 263 КУПаП № МЛВ 000117 від 17 жовтня 2025 року та 17.10.2025 прийнято рішення про поміщення до Волинського ПТПІ.
Частиною 3статті 3 розділу І Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Положеннями частини 3статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передбачено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до п. 14ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.25 Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій. Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Частиною 1 статті 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону рішення про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
У відповідності до п. 3ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці або особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства, відсутній договір про реадмісію.
Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб,які потребують додаткового або тимчасового захисту» в судовому засіданні не встановлено. Навпаки, Відповідач виявив бажання повернутися до Нігерії якнайшвидше.
Згідно ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може, на підставі винесеної за його позовом постанови суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Як встановлено Судом, громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на території України нелегально, що є порушенням законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. 17 жовтня 2025 року відносно даного громадянина було складено протокол про адміністративне затримання за частиною 2 статті 263 КУПаП № МЛВ 000117 від 17 жовтня 2025 року та 17.10.2025 прийнято рішення про поміщення до Волинського ПТПІ.
Відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, не підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», так як доказів протилежного суду не надано.
Рішення про примусове повернення та видворення станом на час розгляду справи не скасовано та не виконано Відповідачем без поважних на те причин, оскільки протилежного суду не доведено.
Відповідно до п.п. «f» п. 1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом:- законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
На підставі наведеного та з урахуванням того, що відповідач добровільно не виконав рішення про повернення та під час розгляду справи встановлені обґрунтовані підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення, відсутні дані про його джерела доходів, соціальні зв'язки, отже, є підстави для його затримання з метою повернення.
Відтак позов підлягає до задоволення шляхом затримання громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, однак, строком на три місяці, чого, на думку суду, буде достатньо для виготовлення Відповідачу транзитної візи та забезпечення його видворення з території України.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.6,7,9,72-77,241-246,289,371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити частково.
Затримати громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на три місяці.
В задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Належним чином завірену копію рішення суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Суддя Г.В. Домбровська