Справа № 204/10540/25
Провадження № 3/204/2474/25
20 жовтня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Безрук Т.В., за участю: секретаря судового засідання Аршулік А.С., прокурора Красюк І.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дніпропетровська, громадянки України, неодруженої, з вищою освітою, маючої на утриманні малолітню дитину, працюючої лікарем-терапевтом Центру оцінювання функціонального стану особи ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно Наказу ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності міністерства охорони здоров'я України» №80к/тр від 03.03.2025 ОСОБА_1 призначено лікарем-терапевтом Центру оцінювання функціонального стану особи з 04.03.2025.
Відповідно до абз. 16 ст. 1, п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про
запобігання корупції» голів та членів медико-соціальних експертних комісій віднесено до суб'єктів декларування та суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 будучи лікарем-терапевтом Центру оцінювання функціонального стану особи ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», відповідно до абз. 16 ст. 1, п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена експертної команди, і є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, у тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2024 рік 20.06.2025 о 09:43. Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 , дії направлені на подання декларації нею розпочато лише 17.06.2025, тобто після закінчення граничного строку для подання вказаного документу. Поважних причин несвоєчасного подання декларації не встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», будучи згідно п.п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, а саме 20.06.2025 о 09:43 та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнала в повному обсязі та пояснила суду що станом на час, коли працівників попереджали про наслідки неподання декларацій, вона працювала в іншій установі. Тобто, причина несвоєчасного подання нею декларації в тому, що вона належним чином не була повідомлена про необхідність подання декларації. Декларація була подана нею уже в червні 2025 року, коли дізналася про обов'язок подавати декларації.
Прокурор Красюк І.В. у судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні, позицію прокурора, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз. 16 ст. 1, п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про
запобігання корупції» голів та членів медико-соціальних експертних комісій віднесено до суб'єктів декларування та суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00:00 01 січня до 00:00 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено. що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або
місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена та повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:
- повідомленням керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій від 17.07.2025, відповідно до якого Національним агентством виявлено, що зокрема ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.13-14);
- повідомленням уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції від 01.07.2025, відповідно до якого Національному агентству з питань запобігання корупції повідомлено про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2024 рік (а.с.15);
- відомостями послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 в період 01.01.2025-21.06.2025, відповідно до яких 17.06.2025 ОСОБА_1 здійснила вхід до системи, створила чернетку декларації, заповнювала розділи декларації; 20.06.2025 здійснила вхід до системи, здійснила заповнення/перегляд розділів декларації, створила чернетку декларації, подала документ шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису (а.с.16-20);
- наказом від 03.03.2025 № 80к/тр, відповідно до якого ОСОБА_1 прийнято на посаду лікаря-терапевта Центру оцінювання функціонального стану особи за зовнішнім сумісництвом за дистанційною формою роботи на 0,1 ставки з 04.03.2025 (підстава: особиста заява ОСОБА_1 . За допомогою електронних засобів комунікацій ознайомлена: з посадовою інструкцією, матеріалами інструктажа з охорони праці та техніки безпеки (а.с.26-28);
- наказом від 10.03.2025 № 06-ЦО про лікарів-спеціалістів, членів експертних команд Центру оцінювання функціонального стану особи, відповідно до якого введено в дію з 10.03.2025 Перелік лікарів-спеціалістів Центру оцінювання функціонального стану особи, що є членами експертних команд (а.с.29);
- переліком, затвердженим керівником центру оцінювання функціонального стану особи, відповідно до якого ОСОБА_1 (лікарська спеціальність терапія) є лікарем-спеціалістом Центру оцінювання функціонального стану особи (а.с.30-32);
- посадовою інструкцією лікаря експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи № 1 від 01 січня 2025, з якою ОСОБА_1 ознайомлена (а.с.33-40);
- табелем обліку використання робочого часу за березень 2025 року;
- копією декларації ОСОБА_1 , відповідно до якої щорічна декларація за 2024 рік подана 20.06.2025 09:43 (а.с.48-50).
Аналізуючи пояснення ОСОБА_1 дані нею в судовому засіданні, відповідно яких остання вину у вчиненні правопорушення не визнала, обґрунтовуючи відсутність вини у вчиненні правопорушення незнанням про свій обов'язок подавати декларацію, то такі пояснення суд не приймає оскільки, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, будучи призначеною на посаду лікаря-терапевта центру оцінювання функціонального стану особи ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» набула обов'язку подавати декларацію з моменту призначення на вказану посаду, а отже є суб'єктом декларування та повинна була подати декларацію, відповідно до вимог діючого законодавства, що нею дотримано не було. Крім того, слід зазначити, що твердження особи про незнання щодо обов'язку подати декларацію, по-перше нічим не підтверджені, а по-друге не є поважною причиною, яка може бути прийнята, як поважна або непереборна, та є такою, яка унеможливлювала подання декларації ОСОБА_1 .
Таким чином, у судовому засіданні не встановлено об'єктивних підстав, які унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації за 2024 рік у передбачений законом строк до 00:00 01.04.2024.
Отже, ОСОБА_1 будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи в ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», будучи суб'єктом декларування, за відсутності поважних причиндо 01.04.2024, декларацію не подала, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та по суті у судовому засіданні підтверджено самою ОСОБА_1 .
Таким чином, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши все між собою у сукупності, суд робить висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Керуючись ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховуючи повне визнання вини, відомості про особу ОСОБА_1 , суд доходить висновку про необхідність накладення на винну адміністративного стягнення в межах санкції передбаченої ч. 1 ст. 176-2 КУпАП у виді штрафу, оскільки саме такий вид стягнення буде достатньою мірою відповідальності до особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення та повністю відповідатиме меті його застосування.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, ч. 1 ст.172-6, 247, 251, 268, 277, 278, 280, 283, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити правопорушнику, що накладений за вчинення адміністративного право порушення штраф вноситься в установу банку України.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова буде надіслана для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Т.В. Безрук