Справа № 161/7202/25
Провадження № 2/161/2983/25
20 жовтня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Смоковича М.В.
при секретарі судового засідання - Хилько О.В.
за участі:
представника позивача - Лесів О.А.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення, -
15.04.2025 року позивач, КП «Луцькводоканал», звернувся до суду з позовною заявою до відповідачів, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з водопостачання та водовідведення, що надається КП «Луцькводоканал» у зазначене житло, тоді як ОСОБА_1 є споживачем даних послуг, так як є власником вищезазначеного житла. Однак, відповідачі свого обов'язку по оплаті житлово-комунальних послуг належним чином не виконували, а тому у них станом на 27.03.2025 року виникла заборгованість по водопостачанню та водовідведенню перед КП «Луцькводоканал» в розмірі 10259,58 грн. Крім цього зазначає, що у лютому 2024 року відповідач, ОСОБА_1 , звертався до позивача з заявою про зміну у фактичній кількості осіб, які постійно проживають у житлі споживача та, враховуючи вищезазначену інформацію, позивач здійснив перерахунок плати та провів нарахування за послуги за період з грудня 2023 року по липень 2024 року щодо 2 (двох) осіб.
Таким чином, позивач просить суд: стягнути солідарно з відповідачів, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за період з грудня 2023 року по липень 2024 року на його користь заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення в сумі 7012,25 грн.; стягнути солідарно з відповідачів, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , на його користь заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення в сумі 3247,33 грн.; стягнути солідарно з відповідачів, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , на його користь 3028,00 грн. судового збору.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.04.2025 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27.05.2025 року було здійснено перехід розгляду даної справи зі спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін на розгляд справи за правилами спрощеного провадження із повідомленням (викликом) сторін.
29.08.2025 року позивач, КП «Луцькводоканал», подав до суду заяву про уточнення (зменшення розміру) позовних вимог та про відмову від позовних вимог до відповідача ОСОБА_4 . В обґрунтування поданої заяви зазначає, що відповідач ОСОБА_4 хоча і зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак тимчасово там не проживає, що виключає обов'язок у останнього сплачувати за послуги, надані позивачем. Крім цього зазначає, що у зв'язку з цим, було здійснено перерахунок заборгованості інших відповідачів перед позивачем, та виникла необхідність у зменшенні розміру позовних вимог. Таким чином, з урахуванням уточнення (зменшення розміру) позовних вимог та відмови від позовних вимог до відповідача ОСОБА_4 , позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , на його користь заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з 01.12.0223 року по 01.05.2025 року в сумі 10143,05 грн.; стягнути солідарно з відповідачів, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , на його користь 3028,00 грн. судового збору.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.10.2025 року було прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення (зменшення) позовних вимог; задоволено клопотання та прийнято відмову позивача в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_4 ; провадження у справі за позовною заявою КП «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_4 - закрито.
В судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_5 , позовні вимоги, з урахуванням уточненої позовної заяви, підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, які зазначені в позовній заяві та заяві про уточнення (зменшення розміру) позовних вимог.
В судовому засіданні відповідач, ОСОБА_1 , проти позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити через їх необґрунтованість, так як заборгованість у відповідачів перед позивачем відсутня. Зазначив, що дійсно позивачем у його квартиру надавалися і надаються послуги з водопостачання та водовідведення, які він регулярно оплачував у відповідності до норм водоспоживання, затверджених рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 146 від 29.04.2004 року, так як у його квартирі, до березня 2025 року, був відсутній прилад обліку послуг холодного водопостачання та водовідведення. Крім цього зазначив, що звертався до позивача з заявою, в якій вказував, що фактично у квартирі проживає він один, так як його син, ОСОБА_4 перебуває на військовій службі, тоді як донька, ОСОБА_2 , та онук, ОСОБА_3 , перебувають, від початку війни, за кордоном і до даної заяви ним долучалися відповідні докази. Також пояснив, що позивачем йому надавалася відповідь, в якій зазначалося про неприйняття доказів перебування доньки та онука за кордоном через відсутність їх перекладу на українську мову. Повторно з даними документами, з їх перекладом українською мовою, він до позивача не звертався, так як їх переклад дорого коштує.
Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилися, подали до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Заслухавши учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що предметом розгляду даного спору, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, є вимоги КП «Луцькводоканал» про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які в період з грудня 2023 року по квітень 2025 року включно надавалися за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (надалі за текстом - Закон № 2189-VІІІ) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно ст. 5 Закону № 2189-VІІІ, до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
За змістом положень ч. 1 ст. 9 Закону № 2189-VІІІ, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону № 2189-VІІІ, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
У відповідності до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII, виконавець зобов'язаний, зокрема, забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.
Відповідно до ст. 23, 24 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII, послуга з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Отже, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг, сам по собі, не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Саме така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.04.2016 року у справі № 6-2951цс15 та підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).
Тобто, суд вважає доведеним, що у період з грудня 2023 року по квітень 2025 року КП «Луцькводоканал» надавало послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається із інформаційної довідки про осіб, які задекларували або зареєстрували своє місце проживання № 75/2 від 09.04.2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 , у період з 01.12.2023 року по 31.03.2025 року були зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 .
Власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 414609710 від 21.02.2025 року.
У відповідності до п. 37 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 року, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиті послуги), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Згідно з ст. 162 ЖК України плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами та вноситься у встановлені строки.
Відповідно до вимог ст.ст. 66-68 ЖК України, наймач (власник) зобов'язаний своєчасно щомісяця вносити оплату за надані йому комунальні послуги, до числа яких входять послуги з водопостачання і водовідведення.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтями 610, 612 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.
Вимогами ст. 541 ЦК України визначено, що солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Відповідно до ст.ст. 67, 68 ЖК України наймачі (власники) квартир зобов'язані своєчасно вносити плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інше) за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму житла. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.
Статтею 64 ЖК України передбачено, що наймач і всі повнолітні члени сім'ї несуть солідарну майнову відповідальність за зобов'язаннями, пов'язаними з найманням житла.
Таким чином відповідачі є солідарними боржниками у даній справі.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2189-VІІІ, індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Отже, відповідно до зазначеної норми та за змістом ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», проживаючі та/або зареєстровані у квартирі споживачі комунальних послуг та власники зобов'язані вносити плату за їх використання.
Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Разом з цим, ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.
За змістом Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зареєстровані у квартирі споживачі комунальних послуг зобов'язані вносити плату за їх використання. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).
З огляду на викладене, нести витрати з оплати наданих житлово-комунальних послуг зобов'язані не тільки власники квартири, а й особи, місце проживання яких у цій квартирі зареєстровано у встановленому порядку.
Згідно пп. 7 п. 45 постанови Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», споживач має право на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів за умови надання виконавцю заяви та документального підтвердження (зокрема, довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, іншого документа, що підтверджує право на виїзд з України чи в'їзд в Україну у відповідний період часу) в електронній або паперовій формі відповідно до умов договору.
Окрім того, пп. 11-1 п. 47 вищезгаданої постанови передбачено, що індивідуальний споживач зобов'язаний інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку); якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов'язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі.
Таким чином, якщо особа була відсутня за місцем проживання і надала відповідні документи, вона має право на перерахунок розміру наданих послуг та їх оплати.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», пп. 7) п. 45 «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та цетралізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Згідно з п. 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
Таким чином, обов'язок щодо своєчасного інформування комунальні служби про зміни споживачів комунальних послуг покладається на самих споживачів таких послуг.
Суд звертає увагу, що обов'язковою умовою для застосування наведеного положення законодавства, яка дає право споживачу право на зменшення оплати комунальних послуг, є подача письмової заяви постачальнику таких послуг із відповідними доказами тимчасової відсутності споживача за місцем постачання послуг.
Нести витрати по оплаті наданих житлово-комунальних послуг зобов'язані особи місце проживання яких, у цій квартирі зареєстровано у встановленому порядку, оскільки відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 02.09.2019 року у справі № 335/479/17, проживання в іншому місці не звільняє відповідачів від сплати отриманих комунальних послуг, оскільки матеріалами справи підтверджено їх реєстрацію у квартирі, що свідчить про те, що вони є користувачами наданих послуг.
19.02.2024 року відповідач, ОСОБА_1 , звертався до позивача, КП «Луцькводоканал», з заявою, в якій просив провести перерахунок заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення у зв'язку з відсутністю прописаних осіб за адресою надання таких послуг, а саме за адресою: АДРЕСА_1 . До даної заяви останнім було долучено довідку військової частини НОМЕР_1 № 350/301/1164/пс від 21.07.2023 року, відповідно до якої ОСОБА_4 перебуває на військовій службі у даній військовій частині та докази не проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за вищезазначеною адресою, які були подані іноземною мовою, без їх перекладу українською мовою.
19.03.2024 року позивачем, КП «Луцькводоканал», була надана відповідь на подану відповідачем, ОСОБА_1 , заяву від 19.02.2025 року, в якій було зазначено, що: питання про зміну в кількості проживаючих осіб ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) за адресою АДРЕСА_1 та відповідно здійснення перерахунку буде розглянуте при наданні документів державною (українською) мовою щодо фактичного перебування за іншою адресою; змінено за вищезазначеною адресою кількість проживаючих осіб з 3 (трьох) на 2 (дві), зокрема вибуття з 21.07.2023 року споживача ОСОБА_4 та здійснено перерахунок в сумі 904,22 грн. Крім цього, в даній відповіді було роз'яснено відповідачу про обов'язок інформування позивача про тимчасову відсутність в житловому приміщенні споживача та інших осіб та порядок, строки і періодичність такого інформування. Також відповідачу ОСОБА_1 було рекомендовано встановити квартирний прилад обліку холодної води.
Так, згідно ст. 6 Закону України «Про звернення громадян» застосування мов у сфері звернень громадян і рішень та відповідей на них визначає Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» мовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова.
Таким чином, проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що усі документи, які подаються особою до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності мають оформлюватися українською мовою, або, у разі неможливості такого оформлення, до документу складеного іноземною мовою, має бути долучений переклад такого документу українською мовою.
Однак, як було встановлено судом, відповідачем ОСОБА_1 до позивача КП «Луцькводоканал» докази відсутності ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за адресою їх реєстрації ( АДРЕСА_1 ) та перебування останніх за кордоном надані іноземною мовою, без їх перекладу українською мовою, а тому, на переконання суду, позивачем правомірно не було прийнято їх до уваги при вирішенні питання про зміну кількості проживаючих осіб за вищевказаною адресою. Крім цього, позивачем було роз'яснено відповідачу ОСОБА_1 право на повторне звернення з даною заявою після перекладу даних документів українською мовою, чого останнім зроблено не було та даний факт не заперечувався відповідачем під час судового розгляду.
Крім цього, 18.04.2024 року відповідач, ОСОБА_1 , звертався до позивача, КП «Луцькводоканал», з заявою, в якій просив провести перерахунок заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення у зв'язку з відсутністю прописаних осіб за адресою надання таких послуг, а саме за адресою: АДРЕСА_1 . До даної заяви останнім було долучено довідку військової частини НОМЕР_1 № 685/301/540/пс від 09.04.2025 року, відповідно до якої ОСОБА_4 перебуває на військовій службі у даній військовій частині з 22.07.2019 року.
Позивачем, КП «Луцькводоканал», було враховано дану заяву та здійснено перерахунок заборгованості, а також позивач відмовився від позову в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_4 та дана відмова була прийнята судом.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що ціни (тарифи) на житлово- комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 року № 2867 для КП «Луцькводоканал» затверджено наступні тарифи на централізоване водопостачання -10,17 грн. за 1 куб.м (без податку на додану вартість) та на централізоване водовідведення - 13,51 грн. за 1 куб.м (без податку на додану вартість).
На сайті КП «Луцькводоканал» за посиланням http://vd.lutsk.ua/tariffs/poslugy- vodopostachannva-ta-vodovidvedennya.html розміщено діючі та попередні тарифи на послуги водопостачання та водовідведення розроблені, затверджені та установлені НКРЕКП.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.
Облік у сфері питного водопостачання КП «Луцькводоканал» веде за допомогою технічних засобів (загальнобудинкових, під'їздних та квартирних (індивідуальних) приладів обліку води) внесених до державного реєстру засобів вимірювальної техніки.
Багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_3 , обладнано загальнобудинковим приладом обліку з 01.01.2018 року.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
Судом також встановлено, що у відповідачів квартирний (індивідуальний) прилад обліку води встановлений лише 10.03.2025 року, а тому плата за послугу до 10.03.2025 року розраховується виходячи з розміру тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги, визначеного та розподіленого відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та розділу X Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.11.2018 року № 315 зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 28.12.2018 року № 1502/32954.
Щомісяця протягом спірного періоду КП «Луцькводоканал» нараховувало відповідачам плату за надані послуги централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до затверджених в установленому порядку тарифів. Однак останні кошти за вказані послуги сплачували не в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги.
Як вбачається із відомості нарахувань та оплати послуг з водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_2 , який зареєстрований за ОСОБА_1 , в осіб, які проживають у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.05.2025 року виникла заборгованість в загальному розмірі 10143,05 грн. Обрахування даної заборгованості здійснене періодом з 01.12.2023 року (а.с. 179-187).
Із вищевказаних відомостей слідує, що станом на 01.01.2024 року спірна заборгованість по вищевказаному об'єкту нерухомого майна становила 11724,70 грн., нарахування здійснювалися на 2 проживаючих осіб.
Станом на 01.01.2025 року спірна заборгованість по вищевказаному об'єкту нерухомого майна становила 8628,54 грн., нарахування здійснювалися на 2 проживаючих осіб.
В період з 01.01.2025 року та по 01.05.2025 року спірна заборгованість по вищевказаному об'єкту нерухомого майна становила 10143,05 грн. Нарахування в період з 01.01.2025 року по 09.03.2025 року здійснювалися на 2 проживаючих осіб. В період з 10.03.2025 року по 01.05.2025 року нарахування здійснювалися у відповідності до фактичних показань квартирного (індивідуального) приладу обліку води.
Стороною відповідача в жодній мірі не спростовано правильність проведених КП «Луцькводоканал» нарахувань плати за користування послугами з централізованого водопостачання та водовідведення за спірний період, що визначався позивачем за нормами споживання відповідно до кількості осіб зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 , у відповідні часові проміжки.
При цьому, чинне законодавство України не містить вимог щодо засобів доказування, за допомогою яких має підтверджуватись розмір заборгованості. Відповідно застосовуються загальні правила щодо доказів та обов'язків щодо доказування. Виходячи з наведеного суд вважає, що наданий позивачем розрахунок є належним та допустимим доказом утвореної заборгованості у цій справі.
Суд зазначає, що на момент прийняття судом рішення (20.10.2025 року), ані ні стороною позивача, ані стороною відповідача не було надано доказів повного або часткового погашення такої заборгованості, а тому позовні вимоги, з урахуванням їх уточнення, підлягають до задоволення.
Згідно ч. 1, п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі часткового задоволення позову, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Як встановлено судом, позовні вимоги, з врахуванням відмови позивача від позову в частині позовних вимог до ОСОБА_4 , були пред'явлені до 3-х відповідачів, а загальна сума сплаченого судового збору склала 3028,00 грн.; у дольовому співвідношенні оплата кожної вимоги до кожного з відповідачів становила 1009,33 грн. (3028 грн. / 3 особи).
Позовні вимоги, пред'явлені КП «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , були задоволені судом у повному обсязі, а тому судовий збір, який стосувався відповідної частини позовних вимог слід стягнути в повному обсязі, тобто по 1009,33 грн. з кожного із зазначених відповідачів.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-268, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Комунального підприємства «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Луцькводоканал» суму заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 10143 (десять тисяч сто сорок три) грн. 05 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Луцькводоканал» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 1009 (одна тисяча дев'ять) грн. 33 коп. з кожного.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Комунальне підприємство «Луцькводоканал», адреса місцезнаходження: 43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Дубнівська, буд. 26, код в ЄДРПОУ 03339489.
Відповідачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП - не відомо.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Повний текст рішення складений 20 жовтня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області М.В. Смокович