Справа № 159/4208/24
Провадження № 2-с/159/45/25
17 жовтня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Губар В.Є. розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про скасування судового наказу та поновлення строку на її подання,
На електронну адресу Ковельського міськрайонного суду Волинської області надійшла заява ОСОБА_1 про скасування судового наказу про стягнення з неї на користь Комунального підприємства "Ковельводоканал" Ковельської міської ради заборгованості за надання послуг з водопостачання та (або) водовідведення в сумі 9615,33 грн. та судового збору в сумі 302,80 грн, та поновлення строку на подання цієї заяви.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.10.2025, вказану позовну заяву з додатками було розподілено на суддю Губара В.Є.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд доходить наступного висновку.
За правилами цивільного процесуального законодавства, заява про скасування судового наказу за формою та змістом повинна відповідати вимогам статті 170 ЦПК України.
Заява ОСОБА_1 була направлена до суду в електронному вигляді електронною поштою та не містить електронного цифрового підпису відправника, що підтверджується Актом про відсутність кваліфікованого електронного підпису від 14.10.2025.
У порушення ч 4 ст. 170 ЦПК України заява не підписана заявником, так як подана на електронну адресу суду без КЕП даного вкладення.
Відносини, які виникають у разі застосування ЕЦП та електронного документообігу, врегульовані Законом України «Про електронні довірчі послуги» від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII та Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22 травня 2003 року № 851-IV, іншими підзаконними нормативно-правовими актами.
Положення зазначених законодавчих актів надають ЕЦП статус аналогу власноручного підпису, створюють правову основу для застосування ЕЦП і здійснення юридично значущих дій шляхом електронного документообігу. Тобто, електронний підпис засвідчує, що підписаний документ надходить від особи, яка його підписала; є гарантією того, що підписаний документ не зазнав корегування з боку третіх осіб; позбавляє особу, яка підписала документ, можливості відмовитися від зобов'язань, викладених у цьому документі.
Накладання електронного цифрового підпису (підписування) - це операція, яка здійснюється відправником (підписувачем) документу із використанням його таємного ключа. При виконанні цієї операції на вхід відповідної програми подаються дані, які треба підписати, та таємний ключ підписувача. Програма створює із даних за допомогою таємного ключа унікальний блок даних фіксованого розміру (власне ЕЦП), який може бути справжнім тільки для цього таємного ключа та саме для цих вхідних даних. Тобто, ЕЦП - це своєрідний «цифровий відбиток таємного ключа і документа».
Частиною першою, другою статті 6, частиною першою статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, в тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до ч. 8 ст. 14 ЦПК України, особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі, з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
З огляду на вищевикладене та відсутність електронного цифрового підпису на електронному документі свідчить, що такий документ не підписаний у визначений законом спосіб.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 170 ЦПК України, до заяви про скасування судового наказу додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Однак, у порушення вимог вказаної статті заявником не надано документу на підтвердження сплати судового збору, або звільнення від його сплати.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду заяви про скасування судового наказу повинно бути сплачено судовий збір в розмірі 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 151,40 грн.
У відповідності до ч. 6 ст. 170 ЦПК України, у разі подання неналежно оформленої заяви про скасування судового наказу суддя постановляє ухвалу про її повернення без розгляду не пізніше двох днів з дня її надходження до суду.
За нормою п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України, заява повертається у випадках, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи, що заявником не дотримано вимоги ст. 170 ЦПК України, вважаю за необхідне повернути її заявникові без розгляду.
Керуючись ст.ст. 170, 258, 259, 260 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 про скасування судового наказу та поновлення строку на її подання - повернути заявникові без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
СуддяВ. Є. Губар