Рішення від 17.10.2025 по справі 608/1903/25

копія

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року Справа № 608/1903/25

Номер провадження2-а/608/168/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючої судді Коломієць Н. З.

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

представника позивача адвоката Квятковського Д. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення. В позові вказав, що постановою №2488 від 13 серпня 2025 року про адміністративне правопорушення, винесеною ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , його, ОСОБА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП та накладено штраф в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17 000 гривень.

Відповідно до даної постанови 08 серпня 2025 року близько 12 години ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , доставлений органами Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу уточнення персональних даних. Під час звірки персональних даних було встановлено, що ОСОБА_1 з 2015 року по теперішній час не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 і на військовий облік не став протягом семиденного терміну і по теперішній час не прибув для постановки на військовий облік, чим порушив Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, згідно яких громадяни особисто повинні повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміни персональних даних, зазначених у статті 7 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав. визначених v статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

ОСОБА_1 вважає оскаржувану постанову неправомірною через недотримання вимог чинного законодавства та недостатність доказів вчиненого правопорушення, оскільки, оскаржувана постанова не містить посилання на будь-які докази, на яких ґрунтується висновок уповноваженої особи про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Зазначив, що він є інвалідом ІІ групи, пенсіонером по інвалідності, а відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни, визнані непридатними до військової служби за рішенням ВЛК, підлягають виключенню з військового обліку. Таким чином, після встановлення групи інвалідності та непридатності він фактично має бути звільнений від військово-облікових зобов'язань на майбутнє.

06 серпня 2025 року медичні документи ОСОБА_1 вже направив до військово- медичного центру у м. Львові для остаточного підтвердження його непридатності до військової служби. Це свідчить про його добросовісну та правомірну поведінку: він вчасно пройшов необхідну військово-лікарську комісію, виконав свій обов'язок щодо медичного огляду та надання документів. Вважає, що не мав обов'язку додатково особисто інформувати територіальний центр комплектування про стан свого здоров'я у 7-денний строк, оскільки всю відповідну інформацію було передано компетентним органам у встановленому порядку. Більше того, ТЦК та СП мають доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і до систем електронного обміну медичною інформацією, через які могли отримати персональні дані позивача щодо його стану здоров'я.

Враховуючи наведене просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 2488 від 13 серпня 2025 року, а провадження у даній справі закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Представник позивача - адвокат Квятковський Д. В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримує повністю, просить задоволити.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання повторно не з'явився, відзиву на позов у встановлений судом строк не подав. Про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи, що стверджується розписками про отримання судових повісток.

Вислухавши представника позивача, розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких мотивів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно зі ст. 280 зазначеного Кодексу - орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 245 зазначеного Кодексу, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч. 1 ст. 5 КАС України).

Згідно ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу ст. ст. 245, 280 КУпАП посадова особа, уповноважена розглядати адміністративну справу при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судом встановлено, що постановою №2488 від 13 серпня 2025 року про адміністративне правопорушення, винесеною ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП та накладено штраф в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17 000 гривень.

Відповідно до даної постанови 08 серпня 2025 року близько 12 години ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель м. Чорткова Тернопільської області, доставлений органами Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу уточнення персональних даних. Під час звірки персональних даних було встановлено, що ОСОБА_1 з 2015 року по теперішній час не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 і на військовий облік не став військовозобов'язаних не став протягом семиденного терміну і по теперішній час не прибув для постановки на військовий облік.

Позивач вказує, що є інвалідом ІІ групи загального захворювання, на підтвердження чого надав суду Довідку до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААГ №730287. Інвалідність встановлена до 01.10.2025.

Згідно військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого 07 грудня 2012 року військовим комісаром, ОСОБА_1 звільнений від проходження військової служби на підставі пп 1 п.1 ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як призовник, який за станом здоров'я є непридатним до військової служби.

Крім того вказує, що 06 серпня 2025 року подав свої медичні документи на 16 Регіональну військово-лікарську комісію м. Львів для підтвердження рішення «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 №16892 від 06.08.2024, пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 ).

З огляду на ці обставини позивач вважає, що постанова №2488 від 13.08.2025 незаконна, оскільки він звільнений від обов'язку ставати на облік чи уточнювати свої військово-облікові дані, так як є особою з інвалідністю ІІ групи.

Суд не приймає вказані доводи позивача як підстави для задоволення позову з наступних причин.

Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» часткова мобілізація оголошена, зокрема, в Тернопільській області.

Військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до п. 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів затверджених постановою Кабінетом Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року, ці особи повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміни персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову служ6у під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до абзацу 5 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовної дільниць або перебувають у запасі ЗСУ, СБУ, СЗРУ чи проходить службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Таким чином ОСОБА_1 у встановлені законом строки не виконав свого обов'язку уточнення своїх військово-облікових даних в ТЦК та СП, як особа з інвалідністю вчасно не подав необхідні документи для звільнення від мобілізації, не пройшов ВЛК.

Відповідно до ст. ст. 9, 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи встановлені судом обставини справи та оцінивши докази, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись Законом України «Про судовий збір», ст. ст. 7, 9, 210, 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 2, 5, 6, 8-10, 72, 77, 90, 161, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В позові ОСОБА_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано, а разі апеляційного оскарження рішення - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Згідно з оригіналом

Суддя: /підпис/

Рішення набрало законної сили «____» ______________________року.

Оригінал рішення зберігається в матеріалах справи № 608/1903/25, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н. З. Коломієць

Копію рішення видано «_____»_______________року

Секретар: