Справа № 466/8375/25
Провадження № 2/466/3558/25
(заочне)
16 жовтня 2025 року м. Львів
Шевченківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Єзерського Р.Б.
при секретарі Свита А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного провадження, цивільну справу за позовом Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, -
встановив:
08 вересня 2025 Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти за призначеною допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам у сумі 42 000,00 гривень, а також судові витрати.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 22.06.2022 Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надавалась допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам на неї та її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.06.2022 по 31.07.2023.
ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 перебувають на обліку у Шевченківському відділі соціального захисту з 22.06.2022, як внутрішньо переміщені особи з міста Донецька.
Допомога призначається відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332.
Виплата допомоги здійснювалась Шевченківським відділом соціального захисту за період з 01.06.2022 по 31.07.2023 у розмірі 5000,00 гривень на сім'ю ( ОСОБА_1 - 2000,00 грн. щомісячно та її сину ОСОБА_2 у розмірі 3000,00 гривень щомісячно).
В результаті перевірки, проведеної спеціалістами Шевченківського відділу соціального захисту та верифікації, наданої Міністерством фінансів України 10.08.2023, було встановлено, що відповідач неправомірно отримала допомогу на дитину, ОСОБА_2 , за період з 01.06.2022 по 31.07.2023 в загальній сумі 42 000 гривень.
Відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 року №324-IX, на центральному рівні призупинено виплату допомоги з 01.08.2023, оскільки під час верифікації виявлено однакові записи щодо персональних даних дитини відповідача, ОСОБА_2 , якому допомогу нараховано та виплачено одночасно двома різними уповноваженими органами соціального захисту.
Згідно з листом Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 24.08.2023 №07/2447, на підставі заяви ОСОБА_3 , починаючи з 01.04.2022 по 31.07.2023, щомісячно отримував допомогу на дитину, ОСОБА_2 , в розмірі 3000 гривень. У період з 01.06.2022 по 31.07.2023 аналогічну допомогу в такому ж розмірі отримувала відповідач у Шевченківському відділі соціального захисту.
Таким чином, на підставі заяви відповідача, ОСОБА_1 , про призначення допомоги від 17.06.2022, поданої до Шевченківського відділу соціального захисту, на одну дитину, ОСОБА_2 , проводилися подвійні нарахування допомоги двома різними уповноваженими органами соціального захисту з 01.06.2022 по 31.07.2023 на загальну суму 42000,00 гривень.
З метою досудового вирішення справи та врегулювання даного спору 11.03.2025 Шевченківським відділом соціального захисту скеровані повідомлення про переплату коштів виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно, однак на даний час сума заборгованості не повернута становить, тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача ОСОБА_4 подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про місце, час та дату судового засідання, відзиву на позовну заяву до суду не подавала.
Оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без участі відповідача, представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог ст.ст. 280-282 ЦПК України вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів та ухвалити заочне рішення.
Згідно ст.247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 перебувають на обліку у Шевченківському відділі соціального захисту з 22.06.2022, як внутрішньо переміщені особи з міста Донецька, що підтверджується копіями скріншотів з програми ЄІССС електронної особової справи ОСОБА_1 (заява №1308-5001782898) та ОСОБА_2 (заява №1308-500178265).
17.06.2022 ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, внаслідок чого їй надавалася допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, а також її сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.06.2022 по 31.07.2023.
Допомога призначається відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332.
Відповідно до п. 18 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (у редакції чинній на момент виявлення переплати допомоги), уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.
Відповідно до п. 29 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (у редакції чинній на момент виявлення переплати допомоги), у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Виплата допомоги здійснювалась Шевченківським відділом соціального захисту за період з 01.06.2022 по 31.07.2023 у розмірі 5000,00 гривень на сім'ю ( ОСОБА_1 - 2000,00 грн. щомісячно та її сину ОСОБА_2 у розмірі 3000,00 гривень щомісячно).
В результаті перевірки, проведеної спеціалістами Шевченківського відділу соціального захисту та верифікації, наданої Міністерством фінансів України 10.08.2023, було встановлено, що відповідач неправомірно отримала допомогу на дитину, ОСОБА_2 , за період з 01.06.2022 по 31.07.2023 в загальній сумі 42 000 гривень.
Відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 року №324-IX, на центральному рівні призупинено виплату допомоги з 01.08.2023, оскільки під час верифікації виявлено однакові записи щодо персональних даних дитини відповідача, ОСОБА_2 , якому допомогу нараховано та виплачено одночасно двома різними уповноваженими органами соціального захисту.
Згідно з листом Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 24.08.2023 №07/2447, на підставі заяви ОСОБА_3 , починаючи з 01.04.2022 по 31.07.2023, щомісячно отримував допомогу на дитину, ОСОБА_2 , в розмірі 3000 гривень. У період з 01.06.2022 по 31.07.2023 аналогічну допомогу в такому ж розмірі отримувала відповідач у Шевченківському відділі соціального захисту.
Таким чином, на підставі заяви відповідача, ОСОБА_1 , про призначення допомоги від 17.06.2022, поданої до Шевченківського відділу соціального захисту, на одну дитину, ОСОБА_2 , проводилися подвійні нарахування допомоги двома різними уповноваженими органами соціального захисту з 01.06.2022 по 31.07.2023 на загальну суму 42000,00 гривень.
Виходячи з наведеного, відповідачка не мала права на отримання допомоги на дитину за період з 01.06.2022 по 31.07.2023 у загальній сумі 42000 грн., оскільки за вказаний період було повторно отримано аналогічну допомогу на проживання внутрішньо переміщеної особи відносно дитини ОСОБА_2 , таким чином допомога за вказаний період виплачена неправомірно по вині відповідача ОСОБА_1 .
Вказане призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи відносно дитини ОСОБА_2 на суму 42000,00 грн.
11.03.2025 Шевченківським відділом соціального захисту скеровано відповідачеві ОСОБА_1 повідомлення про переплату коштів виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно, однак жодних дій із сторони відповідача вчинено не було, належна до повернення сума заборгованості у загальному розмірі 42000,00 грн. залишається непогашеною.
На підставі досліджених доказів суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню та з відповідача слід стягнути в користь позивача 42000,00 грн. грн. надмірно виплачених коштів.
Згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача також підлягає стягненню 3028,00 грн. судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 12, 89, 263, 265 ЦПК України, суд
ухвалив:
позовні вимоги Шевченківського відділу соціального захисту управління соцільного захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ: 25261380, місцезнаходження: м. Львів, вул. Липинського, 11 до ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ: 25261380, місцезнаходження: м. Львів, вул. Липинського, 11 надміру виплачені кошти за призначеною допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам у сумі 42000 (сорок дві тисячі) гривень, 00 копійок, які підлягають відшкодуванню на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , КПВКП 2501530 «Соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини», одержувач Пенсійний фонд України, ЄДРПОУ: 00035323, МФО: 300465, банк одержувача - Державна казначейська служба України.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ: 25261380, місцезнаходження: м. Львів, вул. Липинського, 11 сплачений судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн., 00 коп., які підлягають відшкодуванню на розрахунковий рахунок UA978201720344260024000020953, банк одержувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ:26256754, одержувач - Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Р. Б. Єзерський