Постанова від 20.10.2025 по справі 936/1190/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 936/1190/25

Провадження № 3/936/742/2025

20.10.2025 селище Воловець

Суддя Воловецького районного суду Закарпатської області Пелих О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , депутата Нижньоворітської сільської ради, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Воловецького районного суду на розгляд надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , у якому зазначено, що вона, будучи депутатом Нижньоворітської сільської ради восьмого скликання, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 11.04.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В суді особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину визнала та щиро розкаялася у вчиненому. Також, просила звільнити її від адміністративної відповідальності обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити, оскільки вона не мала наміру уникати фінансового моніторингу доходів, що свідчить подання нею декларації особи, на виконання функцій держави або місцевого самоврядування із незначним запізненням, пообіцяла у майбутньому подібного правопорушення не вчиняти.

Прокурор Воловецького відділу Мукачівської окружної прокуратури Йовбак І.І. в суді ствердив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що надав до суду висновок у порядку ст. 250 КУпАП. Просив застосувати до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адміністративне стягнення, передбачене санкцією даної статті.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази у їх сукупності, суддя дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає у разі неподання або несвоєчасного подання без поважних причин декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.

Згідно рішення №1 першої сесії восьмого скликання Нижньоворітської сільської ради від 26.11.2020 р. «Про початок повноважень депутатів Нижньоворітської сільської ради» ОСОБА_1 розпочала свої повноваження, як депутат Нижньоворітської сільської ради.

Статтею 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів селищних рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

За таких обставин, з 26.11.2020 ОСОБА_1 набула статусу депутата зазначеної сільської ради та відповідно суб'єкта, на якого поширюються вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно протоколу № 323 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 15.08.2025, вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Нижньоворітської сільської ради восьмого скликання, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 11.04.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "б", пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік до 00:00 год. 01.04.2025. Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, лише 11.04.2024 о 11:34 год., тобто несвоєчасно.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 11.04.2024 о 11:34 год., подала на офіційний веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, в даних випадках є місце проживання ОСОБА_1 а саме: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення.

Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Отже, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного корупційного правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати дату складання протоколу № 323 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією - 15.08.2025.

Факт вчинення та вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується відомостями протоколу № 323 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 15.08.2025, рішенням № 1 Нижньоворітської сільської ради від 26.11.2020, відомостями з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, висновком прокурора Воловецького відділу Мукачівської окружної прокуратури та іншими письмовими матеріалами доданими до протоколів.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, визнано щире розкаяння винної.

Обставини, що обтяжують його відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, судом не встановлено.

Досліджуючи клопотання голови Нижньоворітської сільської ради ОСОБА_2 від 15.09.2025, встановлено, що депутат Нижньоворітської сільської ради ОСОБА_1 своєчасно виконує свої обов'язки, активно бере участь у житті громади, має позитивну характеристику, умислу уникнути виконання вимог фінансового контролю остання не мала. У зв'язку із чим, голова сільської ради просить у відповідності до ст.22 КУпАП, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.

Також, із характеристики начальника відділу освіти, молоді, спорту, культури, туризму, охорони здоров'я Нижньоворітської сільської ради ОСОБА_3 , вбачається, що ОСОБА_1 , працює у закладах освіти з 1994 року, а 13.10.2022 рішенням конкурсної комісії призначена на посаду директора Абранської гімназії. Високий рівень управлінської культури директора закладу освіти ОСОБА_1 характеризується застосовуванням демократичного стилю керівництва, створеним у колективі сприятливим соціально-психологічним кліматом, розвитком творчих здібностей та зростанням майстерності вчителів закладу освіти. Унаслідок компетентності та творчого підходу ОСОБА_1 забезпечує вміле висококваліфіковане управління освітнім процесом, контроль-аналітичною діяльністю. ОСОБА_1 творча, ерудована, самокритична і вимоглива, що сприяє формуванню свідомої дисципліни, чіткості та злагодженості роботи, постійно вдосконалює педагогічну майстерність, загальну культуру, підвищує фаховий і кваліфікаційний рівень.

Відповідно до ст.22 КУпАП України, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому, в кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Враховуючи конкретні обставини справи, наявність позитивної службової характеристики, ступінь вини ОСОБА_1 , яка свою вину у вчиненому визнала повністю та щиро розкаялася у скоєному, відсутність негативних наслідків від вчиненого правопорушення та суспільної шкідливості її діяння, дані про її особу, яка раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, беручи до уваги той факт, що декларація подана, однак із незначним запізненням, приходжу до переконання за можливе на підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежившись щодо неї усним зауваженням.

Згідно ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.ст. 22, 172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП згідно ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через Воловецький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Пелих О.О.